Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Vaklaf

Konečně jsem taky vyrazil na „film roku“. Zvláště jsem se těšil na 3D, se kterým jsem ještě neměl tu čest. A výsledek? Už dopředu jsem neměl žádné vysoké očekávání, ale i nízká laťka byla příliš vysoká. Stručně (možná trochu nadsazeně) do třech bodů: 1. Nejpředvídatelnější film všech dob. 2. Nejmíň originální sci-fi všech dob (no dobře, to už trochu přeháním). 3. Zív! Dlouho se mi nestalo, abych si už v průběhu filmu říkal, že už to znova vidět nechci. A že jsem si to vzhledem k délce filmu neřekl jenom jednou. První dva body nejsou takovou tragédií, u jistých filmů je to dokonce plus, ale vzhledem ke 3. bodu jsou výsledkem pouhé dvě *. Přesto ale přidávám jednu * za vizuální podobu, která je moc hezká, ačkoli mi celkový dojem nevyvrátila. Jo, a 3D se podle mě hodně přeceňuje. Nevím sice, jak by to vypadalo dvojrozměrně, ale nepřišlo mi, že by to bylo tak úžasný, aby se rojily výroky typu: „Kinematografie už nikdy nebude jako dřív.“ Jednou jsem sice málem uhnul granátu, ale kam se to hrabe na starýho DOOMa. Kdyby třeba jiný pán od C (ano, je to Carpenter) dostal tolik peněz, kolik stál tento „filmový opus“, natočil by za to aspoň deset zábavnějších filmů. Tohle je dobrý tak leda pro zfetovaný hippies (no fakt, celá planeta v harmonické jednotě, vlasy maj součástí těla a ještě je používaj ke komunikaci s Matkou zemí, co chcete víc?). Alespoň vím, že kdybych to měl snad někdy vidět znovu, tak si mám pořádně naložit (ale radši budu čistej a už to neuvidim). PS: Po delší době přece jen snižuju na 2*, protože čistá (i když nabubřelá) forma bez látky je jako nafouklej balón. A v mým případě prasknul poměrně rychle. A naprosto odmítám tvrzení typu "Avatar nelze hodnotit jako film, jde v něm o sdělení." apod. Nic proti rozvíjení ekologickýho cítění, ale pak je vhodný držet se spíš na racionální úrovni, protože takovýhle pseudonáboženský new ageovský žvásty můžou výst tak akorát k tomu, že s jejich (celekm rozumným) odvržením podvědomě odvrhnete i ekologii jako celek. ()

thorewi

Můj první 3D film vůbec a jistě nemusím zmiňovat, že mě nezklamal. Pár hluchých okamžiků by se určitě našlo a scénař a dialogy byly občas jak z béčkového filmu a ne z mainstreamového trháků aspirujícího na pár zlatých sošek, ale i tak se jednalo bezesporu o nevšední zážitek. Přidáte-li ke krásným vizuálním efektům i pár srdcervoucích okamžíků, pak snad nikdo nemůže být zklamaný. ()

xmozek

Fíha to byla teda jízda. Cameron mě naprosto přesvědčil o tom, kdo je tady mistr na megalomanské projekty za megalomanský prachy. Dostat tolik peněz a prostředků někdo jinej, těžko bychom byli svědky takovédle podívané. Celý film jsou naprosté audiovizuální orgie. Jeden užasný záběr střídá druhý. P.S. Souboj robot vs. "alien" vidím v tom tu podobnost jen já, nebo i někdo další. ;-) ()

TommyFree

Na design je film opravdu užasný, Pandora je promyšlena do nejmenšího detailu. To 3D jsem si hodně užil. Pak je tu ale příběh, který je strašně prostý, ale ukrývají se v něm hlubší myšlenky, které kdo pochopí tak nemůže říct, že si James nedal na příběhu záležet. Proč jsem ale nedal teda těch pět hvězd ? .. trochu mi tam vadil neohroženy záporný hrdina hraný S. Langnem , ale asi by tato postava tak nevinikla. Ale skutečnost proč jsem tomuto filmu nedal pět hvězd je prostá .. nezaujalo mě to tak jak ostatní, z mého hlediska tomu filmu chybí TO - TO co ze skvělého filmu dělá úžasný film, proto tomu nemůžu dát plný počet ale bylo to blízko 4,5* ()

Frakira

"Co na tom Avatarovi všichni mají?" Tak jsem se rozhodla to přece jenom, po všem kladných i záporných recenzích, jít omrknout. Efekty super, všechny ty barvičky a halucinace jak na tripu, modří indiáni trochu většího vzrůstu - proč ne, že? Ale příběh storkát omletý a plytký, přestřelky a stroje pomalu jak v Hvězdné pěchotě, love story s happyendem... no když se to někomu líbí, je to jeho věc. Ale mě tahleta stránka neoslovila. "A kde jsou nějaké herecké výkony?" Bezva triky mě prostě v tomhle případě nepřesvědčí k lepšímu hodnocení. ()

Sgt.Pepper

Když v roce 1986 natočil James Cameron Aliens, bylo jeho filmařské umění úplně jinde. Když v roce 1991 natočil James Cameron Terminator 2: Judgment Day, bylo jeho filmařské umění úplně jinde. Když v roce 1997 natočil James Cameron Titanic, bylo jeho filmařská umění úplně jinde. A když v roce 2009 natočil James Cameron Avatar, je jeho filmařské umění opět úplně jinde..po filmařské stránce není, co řešit..malinký problém je vcelku ''klasický'' příběh..nic nás nepřekvapuje, nic nás nezarazí..navíc mi trochu chyběl Cameronův humor..když si ho může dovolit při potápění obrovské lodi, tak proč ne při sci-fi katastrofě? Nejvíc mě však trápí hudba Jamesa Hornera..vzít soundtrack Titanicu, přeházet pár not a jít si pro oscara? Rozhodně byl natočen další mezník světové kinematografie.. ()

Holina

Takže si shrňme novinové anotace: Avatar je revolucí ve filmu; Avatar je nejdražší film všech dob; fanoušci šílí z Pandory a chodí do kina i třikrát denně, aby ji mohli vidět; Sigourney Weaverová v Avatarovi hulí jak sádrovej ježek (a co má bejt?); Cameron ztratil veškerou soudnost. Aaaaano. Asi všechno už bylo řečeno. Je to vizuální žranice, film naprosto o ničem a za jeho šíleným úspěchem stojí především nehorázně vydatná marketingová masáž. Nejsem fanda fantasy, takže mi to žánrově úplně neladí, ale nechal jsem se unést tříhodinovým intrem do počítačové hry natolik, že dávám 4**** a zároveň jsem rád, že ocenění vyfukuje ve většině případů Cameronovi jeho bývalá manželka s vynikajícím Hurtlockerem. Howg! ()

Giggs

Sci-fi rozpravka, ktora okrem bombastickeho vizualu neponuka absolutne nič. Vysoko nadhodnoteny a preceňovany film. ()

Peiper2

Avatar je výjimečný pouze svými vizuálními efekty. Pandora je však opravdu nádherná a propracovaná do nejmenšího detailu. Na druhou stranu je příběh pouze další variaci na chamtivost lidí na jedné straně a utlačované skupiny na straně druhé. Konec je pak už jen jedním velkým klišé. Prostě další hollywoodský komerční megaprojekt, oproti jiným snímkům však přeci jen poněkud zdařileji provedený. 70% ()

Tery16

Je to hezký film - skvělé triky, slušný příběh, skvělé triky, spousta barev, dobře padnoucí hudba, skvělé triky, ucházející herecké výkony a skvělé triky. A v tom je taky trochu háček - možná, kdyby se tvůrci trochu méně soustředili na triky a přidali příběhu větší hloubku ... ()

pedro33

po druhom pozreti dviham hodnotenie na 5 stars, napriek tomu ze je film lahko predvidatelny, tak je to dobrodruzstvo na ktore sa nezabuda, a rad budem Pandoru do buducna navstevovat. Cameron u mna vzdy zaposobi tym ze mi pripomenie ako milujem filmove svety a tie jeho zatial funguju na vybornu. ()

dopita

Cameron nám nějak vyměkl. Že někdy natočí takhle naivní pohádku, to jsem teda nečekal. Ale film vypadá famózně, to je bez debat. V kině jsem film prosral, s díky jsem odmítal nabídky kamarádů, že mě film pučej staženej z netu (každopádně v bídný kvalitě) a počkal jsem si na Blu ray. Takže jsem to dneska zkouknul na plazmě s HD rozlišením a můžu říct, že líp vypadající film jsem nikdy neviděl a zřejmě asi ani dlouho neuvidím. Jsou to neskutečný vizuální orgie, velmi lituju všechny ty, který to viděli stažený z netu, na prťavým monitoru počítače. Ale zpět k filmu. Další klady: téměř bezchybný triky a bezchybný akční scény. No a dál: co se herců týká, tak nemaj moc co hrát, jejich role jsou vesměs černobílý až hanba a jedinej kdo si s tím jakž takž poradil je Sigourney Weaverová. Sam Worthington mě byl nesympatickej. Ze začátku se chová jako nevychovanej fracek (Jake Sully je evidentně typickej američan), kterej se na Pandoru vydal jen proto, aby zase cítil nohy. Takže jeho pozdější nadšené převlíkání se za šmoulu a sebevražedný vrhání do akce mu prostě nebaštím. No a celej příběh taky není žádná sláva. To že film skončí velenaivně jsem už nakous, bohužel celej scénář je velmi neoriginální a navíc s několika blbostmi. Ale to by ještě nevadilo. Problém mám s tím, že se Cameron evidentně piplal s každým políčkem filmu a každou scénou proto, aby vypadala co nejlíp. Což o to vypadá. Jenomže všechny ty famózně vypadající scény poskládaný do sebe občas nuděj. Hlavně v druhé třetině filmu jsem se párkrát přistih, že jsem s myšlenkama kamsi poodběh. To se mi nikdy u Cameronovýho filmu nestalo. A tím mě zklamal. Pravda ale je, že film doslova zahltí a po dalším zhlídnutí (jestli se budu víc nudit, nebo se naopak do světa Pandory víc vpravím) třeba hvězdičku přidám. Avatar je každopádně událost a milník filmu, ale nadšený blábolení o nejlepším filmu všech dob nějak neakcepuju. Co se týká technických záležitostí tak určitě. Ale jako celek – asi ne. ()

Earl10

Absolutní dokonalost! James Cameron po dvanáctileté „pauze“ natočil další filmový epos, který se ihned stal kultem. Navíc co se týče visuálních efektů, tak nám ukázal absolutní vrchol současné kinematografie. Tímto filmem začala éra 3D filmů, ale zatím se nenašel snímek, kterému by slušelo více než právě Avataru. Od prvních minut filmu je jasné, že JC má film plně pod kontrolou. S nabývající stopáží vás film stále více pohlcuje a začíná téměř tří hodinový filmový „orgasmus“. Navíc skvělý výběr herců. Sam Worthington jako Jake Sully je obrovské překvapení, ale svou roli zahrál přesvědčivě a velmi kvalitně. Nebo Sigourney Weaver dostala spoustu prostoru ukázat, že hrát nezapomněla. Ve vedlejších rolí se objeví i všem známý Giovanni Ribisi nebo skvělý Stephen Lang. A také nesmíme zapomínat na Michelle Rodriguez nebo skvěle „hrající“ Zoe Saldanu. A v neposlední řadě, filmu neskutečně pomáhá dokonalá hudba Jamese Hornera, který už toho má spoustu za sebou, včetně spolupráce právě s JC. Ještě musím ocenit dvě rozšířené verze filmu, které jsou brilantní, což se dalo čekat. Hlavně scéna odehrávající se ještě na Zemi, neskutečný zážitek jako celý film. Díky Jamesi! [viděl v kině 3D verzi 2x] [100%] ()

Ricattatore

Leč nerad, musím uznat že na tom něco je, ale dle mého názoru příběh utrpěl na úkor efektů několikanásobně víc než je zdrávo,.. ()

danielosbourne

Film s dobrým nápadem a skvělým spracováním...Herecké výkony jsou podařené hlavně Sam Worthington a Michelle Rodriguez zde podávají uchvacující výkony. Cameron se prostě vyšvihnul . ()

POciSEM

Luxusni vec. Tomuhle filmiku se neda vubec nic vytknout. Jediny co me trochu mrzelo ze tam bylo na muj vkus malo krve ale to je jenom kapka v mori ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)