Zvětšenina

• Velká Británie Blow-Up (více)

Filmová esej o nemožnosti uchopit objektivní pravdu. Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie. Je mladý, pohledný, úspěšný a bohatý, svět – zejména jeho ženská část – mu leží u nohou. Módní fotograf Thomas, ochotný pro získání nevšedních snímků přenocovat v noclehárně mezi nuzáky, aby ovšem vzápětí přesedl do svého rolls-roycu a odjel do svého ateliéru fotit atraktivní modelku. Dravý, arogantní, sebevědomý – a přece vnitřně, skrytě zranitelný. Do londýnského Maryon parku jej zavedla vlastně náhoda. Ale správný fotograf neudělá krok bez svého aparátu a vzdálená dvojice milenců, skotačící na pozadí nádherné, majestátní zeleně je příliš zajímavým objektem, než aby ji jen tak přehlédl. Jenomže náladové fotografie v sobě, jak má Thomas brzy zjistit, skrývají znepokojivé tajemství…
Zvětšeninu natočil Michelangelo Antonioni podle povídky argentinského spisovatele Julia Cortázara Babí léto (česky vyšlo ve Světové literatuře v r. 1968 již pod názvem Zvětšenina). Se spoluscenáristou Toninem Guerrou přesadil její příběh z Paříže do Londýna, který byl v polovině šedesátých let minulého století avantgardní metropolí, centrem hippies, boomu všech druhů umění – pop-artu, fotografie, divadla, módy i hudby. Antonioni se na svůj první zahraniční film důkladně připravoval. Žil v Londýně osm měsíců, vyzpovídal desítky příslušníků nejrůznějších profesí, chodil po klubech, vstřebával onu specifickou, nepopsatelnou atmosféru. A pak jej za půl roku natočil. Navázal jím přímo na svou „tetralogii citů“ z let 1959–1964 (Dobrodružství, Noc, Zatmění, Červená pustina). Opět nabídl divákovi mnohovrstevnaté metaforické dílo se záměrně neuzavřenými motivy, provokující k mnoha interpretacím. Zvětšenina je detektivním příběhem s hádankou, psychologickou studií, filmovou úvahou o hranicích výtvarných a narativních umění i filozofickou esejí o nemožnosti uchopit objektivní pravdu. Antonioni jí vzdal i hold intuici, jedné ze svých stěžejních tvůrčích metod. Přihlásil se k ní zejména výroky „Dělám filmy spíše žaludkem než mozkem“ nebo „Zkušenost mě naučila, že pokud je intuice krásná, pak je správná.“ (Česká televize)

edie sedgwic

Dej ukryty v rusku tajomstva. Nie je to detektivka. To, co sa v parku naozaj stalo vlastne vobec nie je az take dolezite. Napriek celkom vaznym udalostiam je film velmi hravy a svojim sposobom aj vtipny. Viem, ze bolo natocenych aj niekolko remakeov ale co si budeme klamat: Antonioni je pan reziser a napriek viacerym verziam jeho verzia zistava unikatom. ()

mh.mail

50% — Tento film je považován za výjimečný. Nemůžu si pomoct, ale ani po druhém shlédnutí jsem nebyl schopen se s tímto názorem ztotožnit. Sledujeme jeden den v životě úspěšného, bohatého a odpovídajícím způsobem arogantního fotografa, který náhodou vyfotí v parku vraždu. Když už se ve filmu objevil motiv, který skrýval tajemství, tak jeho odhalování skončilo tak nějak ani ne v polovině. A navíc chování vrahů bylo velmi nelogické — za prvé provedou vraždu ve veřejném parku, přestože je při tom někdo fotí, pak si ženská dojde pro negativ přímo do ateliéru fotografa, takže mu dá příležitost ji případně lépe popsat policii (ale řekněme, že netušila, že tu vraždu opravdu postřehl, natož vyfotografoval), mrtvola zůstane ve veřejném parku dlouho do noci (to ji tam nikdo neobjevil?). Uznávám, že z filmařského hlediska film obsahuje novátorské postupy (ale nejsem filmový teoretik, tak to nedokážu ocenit), ale po stránce příběhu mě nenadchnul. --- A k těm metaforám ve filmu si nedokážu odpustit malou (zkrácenou) citaci z knihy Donalda Westlakea Jak nevodit policii za nos: Otázka: Jaká je symbolika malého černého psíka na pozadí tolika záběrů vašeho filmu „Nejezte žlutý sníh“? Odpověď: Aha, ten zatracenej čokl. To byla srandovní historka, to vám řeknu. Ten bastard patřil Sassi. ... A měla toho zasranýho mrňavýho čokla, Rudolfa, kterej byl všechno možný, jen ne cvičenej. Furt pobíhal nekontrolovaně kolem dokola, až jsem řekl: „Seru na to, ať si tady ten vořežprut lítá, mně je to u prdele.“ ()

piranha

Ponaučení zní, že větší rozlišení snímače je k nezaplacení a ušetří mnoho pochybností. Hledání dalšího smyslu této splácaniny je příliš vysilující. ()

Lukin413

Hlavní hrdina je povrchní hajzlík, ale dobrý fotograf, ktery se snaží že svých snímků vyždímat co nejvíce, až z nich jednou vyždíme i vraždu. Příběh je poměrně přímočarý a vlastně nikam nemíří, ale výprava a hlavně kamera jsou nezapomenutelné. ()

Kochanski

Rozhodne je nutnost videt vicekrat! Napoprve me to rozhodne tak nedostalo jako na podruhe, na potreti....pri cteni scenare mi teprve dosla unikatnost a chytrost dialogu. A ta vsudy pritomna lhostejnost (kytara, vrazda)..... SKVELE!!! ()

lsd

Ač jsem to pořádně nepochopil, byl pro mě tento film ohromný, zajímavý zážitek. Antonioni jako Ital nádherně vystihl atmosféru Anglie poloviny 60.let, a to je pro mě něco úžasného. Poslední scéna s míčkem mi v hlavě zůstala ještě hodně dlouho a je nesmírně výmluvná a hluboká. ()

troxor

Naprosto samoúčelný film, který se ani v nejmenším nedokáže vyrovnat autorovým předchozím dílům, které, narozdíl od tohoto sebevykrádajícího bezobsažného paskvilu, mají co říct, existuje u nich důvod, proč se na ně dívat. ()

Eluin

Fajn snímek, prezentující jedinečnou atmosféru své doby. Geniální závěrečná scéna s mimy je podle mého názoru tím nejlepším, co film může nabídnout... , i když... ten koncert také stojí za to. ()

hazaba

Z tohohle filmu jsem dokonale rozpačitá. Na jednu stranu nejspíš přesně zobrazuje Anglii 60. let (nevím, nebyla jsem tam v té době), na stranu druhou v něm existují určité věci, které mě dost ruší. Příkladem je téměř úplná absence hluku - občas to vypadá až na němý film. Rovněž některé herecké počiny jsou úsměvné, dalo by se říct, že skoro až křečovité (focení modelky, poslech hudby spojený s kouřením trávy či čeho) - člověk si skoro pomyslí, že to je parodie (no, třeba to tak bylo zamýšleno a já to jen nepochopila). Asi je to to umění, u kterého slyšíte nadšené výkřiky, ale mě upřímně řečeno moc nenadchl. ()

MartinX.

Jako pár dalších snímků Michelangela Antonioniho podle mne předevšim film o neuchopitelnosti reality. Paradoxně umístěný do Londýna, který byl v polovině 60. let středem té podivuhodné duchovní revoluce, která změnila svět víc, než si uvědomujeme. A přesto hlavnímu hrdinovi, uspěšnému, dandyovskému fotografovi, žijícímu uprostřed té štědré, životem kypící doby, neustále něco uniká mezi prsty, ač se to snaží uchopit, vyfotografovat, koupit, ukrást, obejmout a vysouložit, vše mizí nebo se promění v marnost a cetku. ()

moiiz

Tak jsem se vrátil z neúspěšného pokerového turnaje a mrknu co dávaji v televizi. Hmmm Zvětšenina. Po 15 mikrospáncích a 2 makro jsem zjistil, že jsem o 111 minut života chudší a ať jsem se snažil sebevíc, tak krom nadherné kamery, šel celý film mimo mě. 3* s odřenejma ušima, za vizuální kouzlo filmu a dandyho v podání D. Hemmingse. ()

agassi68

Hm, zaujímavá sonda do dekadentnej doby. O čo išlo vie asi najlepšie sám režisér. V závere nám nechal odkaz ktroý som nepochopil :( . ()

gootchy

Velmi jsem se těšil na tenhle klenot kinematografie. Už od prváku jsem to nemoh nikde splašit. A paxe stalo. Závěr? Budu ho posuzovat ze dvou rovin. Jednak jako detektivku, nebo jako sondu do života mladistvých včetně samotného zhýralého fotografa. Takže za prvé: něco se vyfotí, zvětší, a hele důkaz vraždy. Vkusný námět. Cítím to jako poctu noir-žánru, viz femme fatalle, tajemná vražda, hrdina pátrá. Ale klasické "chyťte vraha" schéma se tu nekoná. Naštěstí. A navíc se to odehrává v jiné době. Bouřlivé. Čímž se dostáváme k rovině č. 2 a to je inspekce mladistvých:) Protesty proti atomovkám, Hlasitá hudba, Drogy, Sex, Láska, Snaha o celosvětový mír. Vykreslení doby je do očí bijící, a mě tak napadlo: Není náhodou skrytý význam díla jenom v zachycení dobové morálky společnosti? (Zvěčněnina - není čeština kouzelná?:) Jeden fotí, druhý hraje, třetí fetuje, čtvrtá intrikaří, pátý vraždí? Nebo jde o to, že se nic nemá zveličovat, protože s tím stejně nic nenaděláte? I samotný hrdina musí symbolicky přijmout zkreslenou realitu, než se snažit ji sám napravit. A ty jeho ospalý oči jenom přidávají na ponurosti. P.S: Moje čekání se vyplatilo:) ()

Iwiiik

Michelangelo Antonioni se vtělil do geniálního dirigenta komorního orchestru a v každém taktu ukazuje, že onu skvělou hudbu tvoří on, protože partitury které dostal, obohatil o spoustu neskutečných rozměrů. Uvěznil vítr v mlze. Věc, která je neuchopitelná ohraničil v prostoru, který nelze popsat. Vdechl mrazivé napětí do bezhlesného vrzání prken, šumění korun stromů a vzdálených městských ruchů. Je přímo neuvěřitelné, jak se dá udělat atmosféra filmu, neuvěřitelné jak lze vytvořit z ničeho něco nezapomenutelného. Když jsem tento snímek viděl poprvé, nedovolil mi ani na vteřinu odtrhnout oči nebo přestat vnímat zvuk. Zvětšenina je otiskem doby na stříbrné plátno a přitom učebnicí režie, zvuku a kamery. ()

bery71

Vtahující, těžko uchopitelný, těžko interpretovatelný, ale smyslově plný. Jsou tam okamžiky, kdy mi rychlé přeskakování nálady postav vadilo, protože mi přilšo malicherné a nezapadalo mi do vidění světa, v kterém se film odhrává. Možná jsem ty momenty jen nepochopil. Pochopit se tady nedá/nemá leccos. Vnímám ale ten pocit frustrace, vyprázdněnosti, hledání, nacházení, ztrácení, naděje a prázdnody. Je to tam. Je toho dost. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

Ingmar Bergman a Michelangelo Antonioni

Ingmar Bergman a Michelangelo Antonioni

02.08.2007

Před několika dny média informovala o úmrtí obou filmových velikánů. Oba byli nepřehlédnutelnými persónami světového filmu a jejich stopa, kterou zanechali dalším generacím, je až příliš hluboká,… (více)