Aljak

Tragikomédia. Spočiatku mi Václav išiel nehorázne na nervy, no na konci mi ho bolo naopak zase dosť ľúto. Pekne vykreslený osud človeka, ktorý je duševne tak trochu pozadu (alebo viac než len trochu), vďaka čomu nemá vo svojom živote príliš veľa priaznivcov a ani priateľov. No zato má úžasnú matku, ktorá sa ho s plnou oddanosťou zastane v dobrom i v zlom. Dej filmu bol žiaľ trochu strnulý a celý čas to išlo v tej jednej jedinej línii, akurát forma Václavových činov sa menila. No ale veľmi pochybujem či by taká sympatická žena ako Lída (Soňa Norisová) vôbec zakopla o niekoho takého ako je Václav. Reálne asi nie... ()

shyster

Největší překvapení v české kinematografie v novém tisíceletí. Od Koljy a Je třeba zabít sekala další vynikající snímek. Konečně někdo natočil něco jiného než hořkou komedii ze života (viď Honzo Hřebejku), která mě už srala. I tenhle film má několik chyb a nedostatků, ale dokážu je překonat díky skvělé hudbě Jana Muchowa a výkonu Ivana Trojana (hlavně v druhé polovině, v první polovině se nevyhnul tomu, že jeho postava byla jen takový Otík z Vesničky, který kupí jeden průšvih za druhým). Režisér Vejdělek se vytáhl a vysokou laťku Romingu bezproblémů přeskočil, ikdyž by občas to chtělo přidat pár originálních nápadů, nebýt jen rutinér a víc tlačit na pilu (hlavně vztah Václav k matce a bratrovi; vztah s otcem byl nádherný), neboť často to jen sklouzne po povrchu. ()

marcek

Mě začíná Vejdělek i docela bavit. Většina populace ČSFD ho odepsala už po Účastnících zájezdu, ale mě se to prostě líbí. Ivan Trojan předvedl nádherný herecký výkon, za který by se nemusel stydět ani kdejaký jiný herec. Viděli jsme zde hodně známých tváří jak z Vratných láhví, tak z už zde zmiňovaných Účastníků. Trochu mě zklamal konec, ale to nemůže ovlivnit zbylých 90 min u kterých jsem se náramně bavil a hltal film doslova každou minutou a sekundou. Nezapomenutelnou stránou filmu je také zejména hudba, která byla stejně jako u Účastníků brilantní. ()

Rodriguez

Film se točí kolem Václava a nebejt vynikajícího herce Ivana Trojana, tak by to byl asi veleúspěšný propadák roku a možná, že by byl nominován na plyšového lva jako tomu bylo i u trilogie Kameňáku, kde všechny tři posbíral režisér Zdeněk Troška. ()

cariada

Nemůžu si pomoct ,ale že by mě tohle nák zvlášt zaujalo to se říct nedá. Místy se to snaží být jako Vesnička má středičková ,ale naštěstí né moc. Magor Otík byl aspoň neškodný ,kdežto tenhle Magor Václav je nebezpečný svému okolí ,když střílí po lidech ,jak takový člověk může mít vůbec doma zbraň. Jasně tenhle film ukazuje ,že podobný lidi mají být v ústavech ,kde jsou pod dohledem. Jelikož tyhle lidi nepřemýšlí ,ale nejdřív jednají a na důsledky nekoukají. A pak se diví. Jé jasné ,že starosta nad ním držel ochranou ruku ,když to byl jeho otec ,ale nikdo o tom neví jen jeho máma. Která je taky zralá na ústav ,když si není schopná uvědomit ,že takového syna není schopna zvládnout. Jediný komu to dochází je jeho brácha. Já bych tu petici taky nepodepsal. Na mě ten film prostě působí úplně jinak než si asi tvůrci mysleli. Já s Václavem necitím naopak jsem proti němu. ()

Flaxik

Trojan hraje skvěle. Díky němu dávám alespoň ten průměr. Koho baví filmy o dementech, určitě to ocení. Má to srdíčko, je to lidské, nepochopení odlišnosti bla bla bla. Nebýt osoby Trojana (a trošku Lábuse), blíží se hodnocení limitně k nule. ()

bourec

I když filmy o různě postiženejch lidech fakt příliš nevyhledávám, Václav mě baví, a potvrzuje, že Vejďa je už teď hodně podhodnocovanej tvůrce. A Trojan je boží. 80%. ()

DruidKarel

Upřímně? Docela zklamání... Nebýt Trojana, tak se asi unudím a odejdu z kina, protože mi tenhle film přišel, jakobych už ho někdy a někde viděl. Nebo spíš mi přijde, že tenhle film nepřišel s ničím novým. Fakt, pro mě docela zklamání. ()

cubajz

od začátku snímku jsem čekal na onu klíčovou vraždu, která se nakonec odehrála až v poslední čtvrthodině a vůbec nebyla klíčová... Příjemná komedie ze života s výbornými hereckými výkony (v čele s Ivanem Trojanem), plná Václavových skopičin a rozhovorů s mrtvým otcem. Celý film jsem nevěděl, na čí straně bych byl já - zda na straně pobouřených (a na konci hnusně lhostejných) vesničanů, kteří si z Václava utahují a zraňují ho, nebo zda bych se přidal k oněm čtyřem lidem, kteří podepsali petici za prezidentskou milost... a myslím, že právě o tohle zamyšlení tvůrcům šlo ()

nithiel

Podle mě zatím nejlepší Vejdělkův film, silný příběh a excelující Trojan (jako obvykle) hlavně závěr byl opravdu silný zážitek a hláška "všecko bude" mi zůstane v hlavě ještě dlouho ()

ifa

Rozpoluplnost, to je podle mého soudu správné označení pro tento film. Na jedné straně dobré herecké výkony, na straně druhé "chladná snaha kamarádit se" s divákem. Film s touto tématikou by měl mít určité poslání, to Václavovo jsem tedy neodhalila... ()

Trainspotter

Tak kampak se nám poděla zápletka? O čem to pořádně vůbec bylo a kdy se to jako vůbec odehrávalo? Jednou to vypadalo, že se odehrává v době, kdy se to mělo odehrávat, podruhé zase někdy hluboko v totalitě (samozřejmě nepočítám ty pseudoretrospektivy), napotřetí zase jako výjev ze současnosti či blízké budoucnosti. Výkon Trojana byl standardní, ačkoliv bych neřekl, že jej k dobrému výkonu vybičoval režisér, spíš se režíroval sám. Budař mě opět nepřesvědčil o svých kvalitách, ačkoliv jemu to bude nejspíš jedno, co si o něm myslí nějaký DrZoidy. Pak nějaké to nutné moralizování a šup s tím na celuloid místo do tv. Závěrem bych řekl to, že já bych tu petici taky nepodepsal (pro zasvěcené viz Chodbař:), ale taky bych nesouhlasil s umístěním takového člověka do vězení. AR: 1,76:1 - Spherical(?) ()

starbrejkr

Naprostá spokojenost. Ač jsem od filmu i přes zdejší hodnocení čekal hodně, bylo naplněno. Pravdou je, že chvílemi skutečně hraje na city, ale tomu už se dneska nevyhne skoro žádný film s touhle tématikou. To je však dle mého jediný lehký zápor, jinak si ten film nemůžu vynachválit. Možná i proto, že znám osobně dost podobně handicapovaných lidí, vžil jsem se velmi rychle do Václavova světa. Ani to na mě nepůsobilo jako komedie, protože člověk pořád věděl, že každá komediální scéna bude mít nějaké špatné následky. Co se týče morálního dilematu, který měli občané vesnice, když měli podepsat petici, film je jasně svým vyzněním zobrazil jako bezcitné hyeny, ale já bych to tak jasně neviděl. Myslím, že běžný český člověk po všech zážitcích s Václavem by nejednal jinak a jenom vnímavější člověk, který se mu dostane blíž, může trochu víc chápat. Tady to možná ve filmu trošku s těmi city přetlačili, ale to je vskutku kosmetická vada. Jednoznačně výborné dílo a Trojan už výkonem nemůže překvapit. ()

Cheeter

Rozmýšlel jsem, jestli dát tři nebo čtyři. Nakonec jsem se vzhledem k obsazení rozhodl dát čtyři. Trochu mi vadilo, že některé scény byly zbytečně dlouhé, některé by možná nechali vypustit. Celkově ale pěkná hořkosladká komedie. A kousek se točil kousek od nás, což je rozhodně velké plus. ()

C0r0ner

Kupodivu celkem syrově vyprávěný příběh lokálního blba, kterého zná snad každý z místa svého bydliště. Trojan se překonal (kdy vlastně ne) a dokázal svou postavu ztvárnit nejenom realisticky, ale hlavně uvěřitelně. Scenáristicky to žádný zázrak není, ale za shlédnutí stojí. 70% ()

tomtomtoma

Tragikomický Václav je na české poměry slušný filmový počin. Ale pouze na ty české a jen v moderní době. Pokud přijmeme tvrzení, že Marek Epstein je nejlepším českým scénáristou současné doby, za skutečnost, tak nemůžeme být na nic pyšní. Jeho příběhy střídají silná místa se slabšími. Do nevzhledných uliček vstupuje v dobré víře i ve správném rozpoložení po netradičním dobrodružství, ale v nich vlastní vinou uvízne a kostrbatě hledá vlastní záchranu. Přesně to samé se stalo i zde. Ozdobou Václava jsou vybroušené herecké výkony, které dávají naději, že není vše ve spojení s českým filmem ztraceno. Hlavní postavou citlivého příběhu s částečně sporným a manipulativním tématem je slaboduchý vesnický prosťáček Václav (skvělý Ivan Trojan). Jeho dětinská zatvrzelost se v konfrontaci zakořeněných předsudků a netolerance proměňuje v provokativní drzost a výživné podhoubí stupňující se zápletky. Hlavní ženskou postavou je Václavova láskyplná matka (velmi dobrá Emília Vášáryová) v trpělivosti a lásce ke svému zamrzlému dítku. Výraznou postavou je Václavův bratr František (dobrý Jan Budař) ve věčném nepřátelství a soupeření o matčinu lásku a v majetnické hysterii tělesných pudů. Zajímavý a nevyužitý potenciál v sobě skrývá postava starosty (zajímavý Jiří Lábus), jehož hlas svědomí hříchu minulosti ho staví do role ochránce vysmívaného Václava. Z dalších postav: Františkova bývalá milenka s nechtěnou pozorností Lída (šarmantní Soňa Norisová), poslušná Františkova manželka Majka (Petra Špalková), duch radícího Václavova otce (příjemný Martin Pechlát), škodolibý noční hlídač Pilecký (Jan Vlasák), laskavá hostinská (Zuzana Kronerová), vystrašený pošťák (Josef Polášek), či k Václavově tělesné konstrukci nebezpečný vězeň (Martin Finger). Nakonec se zdá, že jde opět o mnoho povyku pro nic. Tento film si každý zapamatuje pro výrazné a přesvědčivé herecké výkony, ze zbytku se line smutek z podlehnutí převážné většiny českých filmařů povrchní, líbivé a prázdné konzumní kultuře. ()

zette

Film to urcite neni uplne spatny, jak uz ale mnozi psali, tak me take dej nijak nevtahl a chvilema jsem se dost nudil. Takoveto jednoduche pribehy hodne toci skandinavske zeme a kdo je trosku zna, musi uznat, ze jim to jde lepe... Vaclav skutecne moc sympaticky chlapik neni a fakt nechapu, kde Lida dala rozum?! Herecke vykony byly slusne, Trojan ma asi onu sanci Lva ziskat ( nevim, zda nekdo jiny v roce 2007 mel tolik stesti a dostal ve filmu takovy prostor ). Co bych ale na filmu ocenil nejvice byla kamera, ta byla vynikajici! Po pro me nevkusnem Romingu si Vejdelek polepsil. ()

Fallen_One

Mělo by se zavést hodnocení speciálně pro české a speciálně pro cizí poměry. Tento film určitě patří mezi ty lepší české produkce současné doby, takže neváhám jít s hodnocením takhle vysoko. Nikdy bych netušil že se mi Soňa Norisová začne líbit. Hm, tak asi začne. Kromě ní standartně skvělá Emília Vašáryová a průměrný Ivan Trojan hrající si na Rain Mana. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017