Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

gogos

Po výborném Samurajovi a snad ještě lepším Krvavém diamantu vytasil Zwick další veledílo. Výborný námět, povedený scénář, dobře zvolení herci (až na Craiga, ten mi připadal jako nejslabší). Solidní válečné scény, výborná kamera a střih. Dobrá výprava, na to jak "velký" byl rozpočet. Vše je zakryto více než povedenou hudbou. Celkově se jedná o hodně povedený film o odvaze a hrdinství tří bratrů. Nechybí vnitřní napětí, romantika, akce, gradace příběhu a hodně silný závěr. Schindler List to sice není, ale 4,5* si to určitě zaslouží! ()

blackrain

Někdy stačí jen samotný název filmu, aby si člověk udělal představu o tom, do čeho jde. Filmy o druhé světové válce jsou kapitolou sama pro sebe a většinou mají silnou vypovídající hodnotu, zvláště pak ty, které jsou natočené podle skutečných událostí. Tento samozřejmě také. Daniel Craig nám dokazuje, že nepatří jen do škatulky 007, ale že umí zahrát i někoho jiného. Židé zde nevystupují jen jako týrané oběti, ale jako odhodlaní bojovníci. Celou dobu jsem si říkala, jak někdo dokázal přežít v tak nehostinných podmínkách. ()

Alementina

Prvoplanove snazive radoby autenticky. Jen to emocne nezasahne, jak by asi melo a bylo zamysleno. Obsazeni je sice luxusni, ale nevytrhne to, navic krom Jamieho zadne prekvapeni. Vystrihnete sceny Lieva Schrebera a dejte je do Wolverina a nepoznate rozdil, ze jsou z jineho filmu, jak hraje stejnyho zaporaka, sice stejne dobre, ale porad stejne. A kdyz Craigovi dame v nekterych scenach jinej ohoz a muzeme sceny pouzit v pristim Bondovi :) A na nejpovedenejsi scene se shodnu s ostatnimi - svatba vs. mala bitva. ()

IllIlIlIIl

Za samotný filmový obsah hodnotím třemi hvězdičkami, ale ještě musím přidat jednu hvězdičku za skvělé atmosférické prostředí filmu. Také mě potěšil herecký výkon jedný z hvězd trilogie Vřískot Lieva Schreibera. ()

RAiken

Upachtěná rádoby běloruská lidová pohádka nacpaná patosem a přeplněná klišé jako běloruské lesy stromy. Edwardu Zwickovi se film rozpadl pod rukama pod stále stejnými nánosy témat, které čekáte od každého filmu o druhé světové válce a židech. Film nemohl a ani nechtěl přinést nic jiného než ucintaný příběh podle skutečné události, který je přeplněn motivy o rodině, lásce, soudržnosti, pomstě a odpuštění. Jakýkoliv přesah a paralela s Mojžísem vyznívá do ztracena. Vše je předem naplánované a všímavý divák okamžitě rozezná, jak bude nejen vypadat další děj, ale dokonce i další záběr. Záchranný kruh naštěstí filmu hází Daniel Craig plný emocí a charismatu spolu se stejně skvěle padnoucím Lievem Schreiberem. Důvody, proč se solidní běloruská legenda na konci musí přetavit v nudný americký biják, mi však zůstaly poctivě skryty. Slušivý vizuální háv podle jisté ruky Zwicka a svědomí připoutané ke smutnému osudu židovské komunity mi však nedovolí sáhnout k tragickému hodnocení… ()

slunicko2

Film jako chytrá horákyně - nahá ani oblečená, pěšky ani na voze, ani ve dne, ani v noci. 1) Je tu všechno, co tu podle Dobromily Rettigové být má, suroviny jsou správně namíchané, jídlo je správně upečené, vypadá na talíři tak, jak si asi tak představuji, že by mělo vypadat, dokonce i pěkně voní. Všechno jsem snědl, ale nemohu říci, že bych si pochutnal. Prostě jsem zahnal hlad, to je vše. 2) Pokud je přirovnání, užité v minulém odstavci, pro někoho příliš sofistikované, pak tedy vězte, že jsem film dokoukal, nemohu říci, že bych se vyloženě nudil, ale určitá chuťová nevýraznost snímku spolu s jeho rozvláčností a dialogy, které, byť nejsou hloupé, nezaujmou, ze mě rozhodně neudělala spokojeného diváka. Na stížnost to není, ale znovu nepřijdu. 3) Zaujaly mě výborné herecké výkony Daniela Craiga, dále pak můj oblíbený Jamie Bell a nejvíce pak paranoidní Shadwellův rozklad o amerických atributech filmu. ()

Maq

Před časem jsem se začetl do komentářů k filmu Lidice a kterýsi uživatel tam umravňoval negativní komentátory argumentem, že lidická tragédie a její oběti si zaslouží víc úcty. To je ovšem omyl v předmětu - pomník není totéž co jeho předobraz. --- A tak i oni běloruští Židé v čele s bratry Bielskými si nepochybně zasluhují úctu, obdiv a pomníky. Akorát že tenhle filmový pomník nestojí za nic. Je to mechanické, uhlazené, prázdné. Z utrpení těch lidí to ukázalo tak málo, že to hraničí s karikaturou. ()

stration

Velice zajímavé váleční drama z běloruských lesů. Edward Zwick má tohle v krvi. Výborné herecké výkony v čele s Craigem a Schreiberem, parádní hudba a mrazivé lesy Běloruska. Jenom ale tentokrát opravdu mohlo být o půl hodiny kratší. ()

Philcze

Ani nevím kde začít s chválou. Jestli typicky zwickovských(čti - perfektních) akčních scén nebo u skvělé hudby Jamese N. Howarda, která sama o sobě je nudná na poslouchání, ale do filmu výborně zapadá. Většina asi čekala hlubší poselství a propracovanější scénář. Mě stačily dvě hodiny naprostého dramatického skvostu. ()

MATADOR

Asael, Zus a Tuvia Bielski. Tři bratři, jejichž touha přežít byla natolik vysoká, že dokázali zachránit na 1200 židů, kteří se také skrývali v Běloruských lesích. Ale nyní zpět ke snímku ve kterém by se mělo především hrát na autentičnost a srdceryvné scény. Ovšem, celý děj tak nějak postrádá něco, co by film drželo pohromadě. Sice se po celou dobu něco děje, ale prostě není to tak záživné, jak by být mělo. Daniel Craig sice ukazuje, že má na to, než být Jamesem Bondem. Ačkoliv přes pár chybek se jedná o postivý film, kterému jde pouze o jedno, ukázat, že Židé jsou národem velmi silným. Židovský odpor proti fašistům, který měl vůli žít. ()

Hadža

Kdyz je po ruce dosatek vodky,tak se ani zidovsti valecnici neleknou nemeckych okupantu ani zradcu s vlastniho naroda.Takovy Robin Hood z druhe svetove valky,ktery prijima hordy uprchliku z gett a zajistuje jim,spolu s bratry, potravu a podminky k preziti.Obas to neni lehke,ale jak jiz dobre vime,v jednote je sila a kdyz se nauci i zeny strilet,meli by se mit nemci napozoru.... ()

Thomassi

Na Odpor jsem se těšil jako malej kluk. Jednak proto, že jsem byl zvědavý na Daniela Craiga, který mě předtím naprosto uchvátil v Casinu Royale, a přece jenom vidět ho, jak bojuje proti Němcům ve Velké vlastenecké válce, už to ve mně vyvolávalo nadšení. No a taky proto, že o partyzánech toho v současné době mnoho nevzniká, obzvlášť těch ruských, tedy abych byl přesný, běloruských. Měl jsem sice trochu obavy z toho, jakým způsobem se Amíci vypořádají s válkou na Východě, ale naštěstí mé obavy byly zbytečné. Je to výborný a místami dost emotivní film. Žádné sraní, prostě vše je ukázáno reálně a hlavně tak, aby si k celkovému příběhu divák udělal poněkud jiný vztah než k válečným filmům, kde úřadují samotní Američané. Sice tak byly okamžiky, kde jsem poznal, že to je práce nějakého Američana, ale bylo jich tak málo, že v celém konceptu to zanikne. Dále třeba drsná krajina běloruských lesů, to vše tomu dávalo grády. Herci špičkoví, hlavně trojice Craig, Schreiber a Bell. Pro mě opravdový zážitek, kterých v tomto žánru poslední dobou moc není. Edward Zwick si tímto filmem zaslouží velký dík. ()

džanik

"Vidíš to?" - "Co?" - "Les... to je krása, co? - "Jo, to je." Nevím, kolikrát si zrovna toto řekli lidé, kteří v něm v drsných nejistých podmínkách přežívali roky (zimy!). Film je to na 4 hvězdy, mě se ale příběh a osudy těchto Židů dotkly tak, že musím dát za 5. Viděli jste někdy válečný film, který se prakticky celý odehrává v lese? ()

salalala

Silné emoce, vynikající herecké výkony (zejména ústřední trio v čele s Craigem) a výborná závěrečná půlhodina. Samozřejmě se tu můžeme bavit o tom, že ten příběh byl hrozně hollywoodský, místy nelogický a ke konci předvídatelný, ale myslím, že u těchto filmů to není tak důležité. Zwick to zvládl s přehledem, a i když používá některé ohrané symboly (svatbu mísí s bojem), myslím, že příliš nezaváhal. Příběh se rozjíždí pomalu a Craigovi chvíli trvá, než začne hrát to, na co jsme zvyklí, ale pak to stojí za to. Mně se to ale fakt líbilo, navíc tam byla úžasná hudba. Vytknout ještě musím dvě poněkud chaoticky a nepřehledně sestříhané bojové scény. U mě za čtyři. ()

reqiuem

k Odporu maj tady někteří vysloveně odpor..někdo v tom spatřuje manipulaci, někdo a tím myslím tu sentimentálnější část publika, která si ale uvědomuje, že válka má i tuhle tvář, pravdivej příběh, kterej je hodnej úspěchu.. a ten kdo si myslí, že je to jenom bohapustej trik, jak přimnět diváka, aby se bavil, má jenom z půlky pravdu(z tý menší půlky) a začínám si k takovejm lidem postupem času pěstovat Odpor..tenhle typ děje si totiž určitou dávku sentimentu žádá..jasně využívá ji ve svůj prospěch, ale jsme lidi ne?..to, že někomu umře celá rodina, má nutnej následek v tom, že to dotyčnýho zasáhne(pokud to neni dřevěná loutka, který uhořeli její kamarádi)..apokud v tom někdo hledá symbol proamerikanismu je u mě fakt totální blázen, protože dělá to, co filosof, když čte 2 měsíce 5 stránek z Platóna..postupem času v tom nalezne takový věci, který tam ve skutečnosti ani nejsou...F!-jsem někde mezi tady těma názorama(a ne, nejsem z poloviny dřevěná loutka) a ještě dodám, že jsem si zvednul mínění o Craigovi.. ()

FilmFan24

Je dobré si některé události občas připomenout. Příběh bratrů Bielských, kteří v litevských lesích přežili během II. světové války s početnou skupinou Židů. Příběh o rodině, cti, odplatě a spáse, tím vším je "Odpor", který je oproti předchozím Zwickovým filmům tentokráte natočený s podstatně nižším rozpočtem, ale zato se může pochlubit silným příběhem a se skvělými herci. V rolích bratrů se představí Daniel Craig, Liev Schreiber a Jamie Bell. Slušný film, kterému k tomu, aby byl ještě lepší cosi chybí. ()

Blackhand47

Na film mě nalákala samotná synopse, která příběh popisuje jako jeden z těch nejzajímavějších, jaké se během druhé světové války staly... inu neřekl bych. Je tu tolik osobností, jejichž osudy bych chtěl vidět na filmovém plátně, ale bratry Bielské bych mezi ně nezapočítal. Film nám ukazuje víceméně obyčejnou partyzánskou skupinu, která měla mezi sebou akorát o něco lidštější pravidla a přeživší se o sebe více starali. Těžko říct, jak to bylo v reálu, ale finále je klasicky Hollywoodské a pomoc přichází v tom nejposlednějším momentu. Proti obsazení nemůžu nic říct, Craig, Schreiber i Bell zvládli role bratrů skvěle, jen by to možná chtělo celé téma pojmout trošku silněji a možná i z jiného pohledu. 70% ()

Skip

Po delší době jsem zase viděl dobrý válečný film z 2. světové války, i když zde nejde o klasické schéma vojáci proti vojákům. Jen je škoda, že se bez nadsázky heroický příběh bratrů Bielskich nepodařilo ztvárnit bez té otravné hollywoodizace, která vše spolehlivě shazuje o stupeń a více dolů. ()

Foma

Ono to neni ani moc akční, ani moc násilný, je to spíše selankovitý, což je možná součást Zwickova stylu, ale tady to neruší. Litevská příroda z filmu dost dejchá a nejspíš všechny nakazila, protože film, navzdory svýmu tématu, působí dost ladně. Zřejmě největší jeho hodnota je v tom, že připomíná pravdivou událost, která je sama o sobě zázrakem (prostě těch asi 1200 Židů v tamních lesích válku přežilo), a taky v docela zajímavým zobrazení židovský mentality a kultury, jestli se to dá tak říct. Ale snad jo, myslim, že čtení Tóry a Talmudu plus další zvyky, jistě přispělo k odolnosti zúčastněných. ()

Dubro

James Bond v lese. Bond dobrý, les už menej. Ukážka kvalitných hereckých výkonov, kde Schreiber absolútne v ničom nezaostal za Craigom. No hoci na jedenej strane títo dvaja predvádzajú, čomu treba rozumieť pod pojmom „pán herec“, tak na strane druhej slaboduchý scenár, neatraktívne prostredie, TV kamera a chudobná výprava dávajú filmu neskutočné údery po pás. Keď prišlo k záverečnej scéne, tak som sa tradične vyzvracal do kvetináča. Ak dám slabé 4, tak len za spomenuté výkony Bonda a jeho brata. Bez nich by to bol obyčajný TV film, takzvaný „plazmič“. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky