Píše se rok 1964. Charismatický duchovní Flynn (Philip Seymour Hoffman) se pokouší alespoň trochu uvolnit přísná pravidla církevní školy svatého Mikuláše v Bronxu, na jejichž dodržování železnou rukou dohlíží sestra Aloysius Beauvierová (Meryl Streep), tamní přísná a tvrdá ředitelka. Komunitou zmítají prudké politické změny, na školu byl přijat první černošský student Donald Miller. Když se ale mladá a nevinná sestra James (Amy Adams) podělí se sestrou Aloysius o své obavy, že otec Flynn věnuje Donaldovi až příliš osobní péči, pustí se ředitelka do odhodlaného boje, jehož výsledkem by mělo být odhalení pravdy a vykázání kněze ze školy. Aniž by kromě své morální jistoty měla jediný důkaz, rozhodne se, že s ním poměří sílu svého přesvědčení v osobním souboji, který může mít katastrofální důsledky pro celou školu. (oficiální text distributora)

viperblade

Kvalitní konverzační drama, které se opírá o výkony Philipa, Meryl a Amy. O prvních dvou jsem nepochyboval, že to jsou geniální herci, ale co zde předvedla mladičká Amy, mi doslova vyrazilo dech. Je škoda, že svou nominaci neproměnila, protože právě ona by si toho zlatého plešounka opravdu zasloužila. Jinak se mi líbila práce s kamerou (nevím proč, ale ty vyhrocené záběry mi připomněly Hitchcockovy filmy) a scénář. Bohužel film se nevyhne nudnějším okamžikům, ale co je (alespoň pro mě) důležitější, krom jedné scény (Meryl a Philip v její kanceláři) zde není žádná silnější scéna, kterou bych si zapamatoval. Hlavně proto musím trochu snížit se svého hodnocení. 80 %. ()

Trellíno

Měl jsem obavy, že hned druhý den ráno bude po filmu v hlavě zcela prázdno a zůstanou pouze vzpomínky na precizní herecké výkony. Je tu druhý den odpoledne, a to vše se naplnilo beze zbytku. Herecký koncert (provařené to spojení, ale zde stoprocentně sedí) a film, který vlétl jedním uchem dovnitř, aby tím druhým vzápětí opustil hlavu, aniž by mě jakkoliv výrazněji zasáhl. P.S. Souhlas s KarelR. Kázání o pomluvách je skutečně dokonale výstižné. ()

troufalka

Jaké je hlavní sdělení? Film mě ničím nepřekvapil. Sice se podařilo velmi zdařile vykreslit charaktery, ale jinak tam pto mě nebyla žádná přidaná hodnota. ()

freddy

Má očekávání vůči tomuto filmu nebyla ani nijak příliš velká, nešel jsem na něj natěšený do kina ani jsem ho jakkoliv jinak nesháněl ani jsem ho netoužil vidět. Ale už tak nějak ze zvyku každou neděli v osm hodin večer zapínám HBO a čekám, jaký další kinohit tahle stanice nabídne. Včera to byly Pochyby, tak jsem se ně podíval. Samozřejmě jsem o tomto filmu měl dost informací, věděl jsem jakého tématu se film týká, věděl jsem o čtyřech hereckých nominacích na Oscara, takže jsem tušil, do čeho jdu. A i přes má malá očekávání hodnotím film spíše jako zklamání. A teď si představuji lidi, kteří na něj šli natěšení do kina. Já jít na tohle do kina, tak bych hodnotil asi ještě mnohem hůř. Ale právě díky mým malým očekáváním si mohu dovolit dát trochu lepší hodnocení. A to především za vynikající herecký koncert Meryl Streep, která v této své roli byla naprosto vynikající a znovu ukázala, že pořád ještě umí dobře hrát. Stejně tak musím pochválit i mladou a velmi sympatickou Amy Adams a samozřejmě P. S. Hoffmana. Tenhle film měl totiž ohromné štěstí na kvalitní herce, nebýt jich, tak by dopadl velmi prachbídně. Herci jsou také tím jediným kvůli čemu hodnotím tak, jak hodnotím. Celkově byl totiž tento film velmi zdlouhavý a tempo dost utahané, což na filmech velmi nesnáším. A to vše navíc bez konkrétního závěru, takže pochyby nakonec ve mně jako v divákovi film vyvolal. Znovu opakuji, že jen díky hereckým výkonům, kvůli nimž stálo za to se na tento film podívat, uděluji čtyři hvězdy. ()

Spooner

Velmi zajímavý film, který není pouze o hereckých výkonech, jak jsem původně očekával. Ze začátku je to sice možná až moc pomalé a první půl hodinka se mi zdála spíše takové o ničem, jenže poté začne být příběh velice zajímavý a konec nabízí přímo důvod k zamyšlení. A to mám u filmů rád. Shanley to navíc natočil velmi dobře, celé se to nese v takovém komorním duchu a některé scény mezi Streepovou a Hoffmanem byly vážně výborné. Tím se dostáváme k hereckým výkonům, které byly vlastně tak trochu sázkou na jistotu, protože dva již zmiňovaní herci si chodí pro herecké nominace stejně často, jako pro rohlíky do krámu. O to víc zaujme Amy Adams, která dokázala že není jenom tou naivní princezničkou a že od ní máme do budoucna čekat velké věci. Stejně jako od režiséra, pro kterého je to po hodně dlouhé době teprve druhý film a jsem zvědav co natočí dalšího. Tímto filmem mě totiž velice zaujal. ()

Davies182

Na poslední chvíli jsem se rozhodl pro 90%, takže vysvětlím, proč není hodnocení maximální. Jedná se vlastně o pouze dvě věci, které mi na snímku trochu vadily: sem tam se dostavila menší nuda, ale rozhodně nic katastrofálního, no a otevřené konce mám rád, ale když někdo celý film tak neskutečně napíná... Chápu, že pro někoho bude právě takový konec, jaký film má, plusem - pro mě byl skoro taky -, ale v tomto případě se mi to moc nepozdálo. Nakonec bych ještě rád zmínil opravdu úžasný herecký koncert Meryl Streepové a Philipa Seymoura Hoffmana, něco tak sugestivního jsem dlouho neviděl. ()

gogo76

Kvalitná dráma s výborným hrerckým obsadením možno nezaujme každého, zvlášť, keď sa jedná o príbeh s náboženskou tématikou, ale film rozhodne nesklame nikoho, kto hľadá silný príbeh. Možno mnohých zaskočí záver, ale ten je presne o tom, čo hovorí názov filmu. Film 80%. ()

Xmilden

Doufám že se sestra Aloysius Beauvierová bude navždy smažit v pekle! Meryl Streep umí dokonale ztvárnit tyto hrozivé postavy. Duchovní Flynn, kterého neméně skvěle ztvárnil P.S. Hoffman tedy nemá zdaleka tak snadnou úlohu, jak sem si prvně myslel. Jeho protivník je jeden z nejodhodlanějších co jsem kdy viděl. Znovu na Doubt koukat nemusím, protože nějak postrádám smysl druhé projekce. PS: Měl jsem počáteční obavy že se film bude hrozitánsky táhnout, ale opak byl pravdou. Naopak jsem si vychutnával obě konfrontační scény hlavních hrdinů, kde se jeden snaží vinu dokázat a druhý vyvrátit. ()

Ernia

Mnou dlouho očekávané drama, v hlavní roli s Meryl Streep, která nám po filmu Mamma Mia! Připomněla s jakou grácií zvládne zahrát i postavy zcela odlišné, v tomto případě sestru Aloysius, která ale mě osobně přišla nehorázná semetrika až to není možný. Jejími spoluhráči byla mladá Amy Adams, od které jsem žádný zázrak neočekávala a překvapila a Philip Seymour Hoffman, který taky výborně ztvárnil postavu otce Flynna, kterého sestra Aloysius podezírá ze zneužívání mladého studenta černé pleti. Výborné dlouhé scény s perfktními dialogy zaujmou hned, herci v nich doslova excelují, ale stejně mi film přinesl jedno zklamání, za které si ale nejspíš můžu sama a to je konec. Konec, o kterém všichni říkali, že v nás zanechá „pochyby“. Ve mně ne. Asi jsem měla nějaké tušení, že sestra Aloysius řekne to, co řekla a žádné překvapení to pro mě nebylo, takže mi ani v hlavě tak nevrtá, jeslti teda měla pravdu nebo ne. Z toho pro mě plyne ponaučení, že o některých filmech je lepší vědět míň než víc než ho vidíte. *** edit. tak jsem film viděla víckrát + jednou s komentářem režiséra a po dlouhých úvahách jsem ke svému závěru nakonec došla. Popravdě mi pak teda přece jenom v hlavě dost vrtalo, zda byl farář vinný anebo ne. Zvyšuju hodnocení na 5* ()

Fiftis

Americký dramatik írskeho pôvodu John Patrick Shanley, si pre filmovú verziu Pochýb sám napísal scenár a ujal sa aj réžie. Do hlavných úloh sa mu podarilo získať výkvet amerického herectva - Amy Adams a Philipa Seymoura Hoffmana. Vydarene im sekunduje Meryl Streep. Dráma, odohrávajúca sa v newyorskom Bronxe na jeseň 1964, sa dotýka závažných tém. Jednak zneužívanie maloletých chlapcov kňazmi, ktorých mnohé prípady sa po rokoch dostali na verejnosť, ale predovšetkým ľudskou toleranciou. Práve jej nedostatok vedie riaditeľku k presvedčeniu, že bolo spáchané niečo nepravého, aj keď o tom nemá ani najmenší dôkaz. Film získal rad ocenení, päť oscarových nominácií, za herecké výkony v hlavnej úlohe, napríklad aj pre Amy Adams. Komorná psychologická dráma Pochyby natočil dramatik, scenárista a režisér John Patrick Shanley podľa vlastnej rovnomennej hry. Ako filmár Shanley využil možnosť obohatiť dramatický text o rozšírenú vizuálnu stránku, pričom sa cielene zameral na postihnutie atmosféry nevľúdnej jesene roku 1964, aj života v malej komunite. Rozprávanie sa sústreďuje na postoje troch postáv. ()

lamps

Já teda nevím. Od příběhu vyznamenaného Pulitzerem bych čekal trochu víc než jen ohranou církevní písničku s podivně poslepovanými motivačními políčky, které drží pohromadě primárně všichni vynikající herci. Dialogy jsou poměrně slušné a titulní poselství působí v silně nedořečeném a interpretačně otevřeném rámci docela intenzivně, ale to jsou jen povrchní fígle dobrého spisovatele, který ale neumí pracovat s filmovým prostorem a vedením pozornosti. Tohle mělo být mnohem silnější a méně vyumělkované. 60% ()

Pepinec

Skvělé obsazení, fantastické herecké výkony, především od tradičně vynikající Meryl Streep. I námět dobrý, hodný zveřejnění. Leč, nemohu si pomoci, čekal jsem víc. Jen nevím, jestli za to mohou mé nároky anebo film samotný...? ()

Big Bear

Pochyby jsou o pochybách uvnitř nás. Celý život něco vyznáváme, děláme pro tuto víru vše a během času nabydeme přesvědčení, že jen naše pravda je ta pravá a že jen my ji jsme schopni správně identifikovat.... Ale co když to tak není ? Tím kdo bude mít pochyby je v tomto snímku Meryl Streep, které perfektně sekunduje vždycky kvělý Philip Seymour. Ten zde mimořádně nehraje žádného podivína či loosera, ale kněze církevní školy. Skvělá záležitost ! * * * * ()

Aky

Nesmírně silný a hluboký film. Téma konfliktu suchopárného bezcitného lpění na etické čistotě s opravdovou vnitřně pociťovanou lidskostí není nové, ale zde je rozkrojeno opravdu do hloubky - dramatické, psychologické i filozofické. Podání Meryl Streep a P.S. Hoffmana z toho dělá skutečně excelentní záležitost. ()

Ruut

Komorní drama s dobrými herci a o vždy divácky vděčném tématu zneužívání dětí nemusí být vždy výhra. Nominaci na Oscara nechápu. Streep a Hoffman jsou lsušní, nikoliv úchvatní. Takových filmů vyznívajících ve finále úplně do stracena tu byla už spousta ... ()

misterz

Komorná dráma s výborným hereckým obsadením. Meryl Streep ako ukážková bigotná mrcha a P.S. Hoffman ako kňaz, ktorý dokázal zasiať zrnko pochybností ešte aj do mňa, ako diváka. Stret kostnatého, zastaraného, cirkevného prístupu s jeho miernejšou modernou formou tu vrcholí jedným z najlepších dialógov, aký kedy bol v nejakom filme na túto tému uskutočnený. A to nielen po obsahovej ale aj po hereckej a formálnej stránke. Je možné pochybovať a pritom mať istotu vo viere? Na to si už musí každý odpovedať sám. 80/100 ()

Aidan

Tomu říkám drama - trvalo necelé dvě hodiny, ale zaměstnalo mou pozornost na několik dalších dní. Chytrý, komorní film jako dělaný k dlouhým debatám mezi přáteli nebo k rozjímání během duchovních cvičení. Nahlíží do dnes již neexistující tradiční katolické kultury v době jejího soumraku v polovině šedesátých let, v době rozvolňujících se starých pořádků a počínajících revolucí církevních i společenských. Film, který mnohem více otázek klade, než zodpovídá. Cvičí diváka v pochybnostech týkajících se jednotlivého člověka i společenských změn. Pochybování tu však neznamená relativizaci pravdy, jen samozřejmých, snadných cest k ní, takových cest, kterým chybí pokora. Snímek bezprostředně potěší propracovaným scénářem a výtečným herectvím hlavních představitelů. Jinak však není továrnou na emoce - zaujme, napne, ale pro toho, kdo mu neposkytne dostatek pozornosti i po odchodu z kina, může být snadno zklamáním. Dává impuls mozkovým závitům a dál už je práce na nás. ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014