Na západní frontě klid

• Německo Im Westen nichts Neues (více)
Německo / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

divisak

Nezlobte se na mě, ale tolik nevděčnosti, co tu mnozí projevujete pouze vystihuje ono známé rčení "nikomu se nikdy nezavděčíš". Obzvlášť českému divákovi, že... Většina z vás dštících zlobu, co nám to proboha udělali se slavným dílem, by při novém doslovném zpracování hořekovali proč se vůbec něco takového točí, když již existují dva výborné filmy nebo rovnou proč vůbec točit další film, jestliže máme nepřekonatelné literární dílo. Lpěním na jednotlivostech a slovech uniká samotná podstata. A propos, hlavní momenty knihy (krom dovolené) jsou zde obsaženy. Třebaže jinou formou, ale podstata je zachována. Rozum zůstává stát nad soudy kupříkladu, že z filmu divák necítí únavu postav a špínu zákopové války - to je vážně bizarní -, a jsem v údivu, že navzdory brilantně vyobrazenému peklu Velké války, které nemá obdoby (teď mě napadají snad pouze Příliš dlouhé zásnuby) se dočítám, že se jedná o pouhý kýč. Navzdory mému pochopení pro jiné názory, jsem přesvědčen, že je to absurdní a liché hodnocení a bohužel neprávem škodí filmu. (Například kýčem bych hodnotil mnohými oplývaný Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.) Čím je ono dílo velkého romantika a autora, jehož vyobrazení válečných útrap, zničení lidské duše a podstaty života jej zařadilo mezi členy ztracené generace, byť tak byli označováni američtí autoři? Je obžalobou elit, jež pro svůj prospěch a mocenské choutky uvrhly svět do zkázy a varováním budoucím a zároveň vzpomínkou generaci mladých lidí, jež se nechala strhnout falešností a stala se její obětí. Poselství knihy ještě více umocňuje vyjednávání znepřátelených stran o ukončení konfliktu a lidské selhání generality, kdy bez příkaz a kompromisu sledujeme  zrůdnost, zlobu a zbytečnost války. Stejně jako u smrti Paula Baumera, jeho kamarádů, všech... ()

TheSpearCZ

Kdo zná předlohu nebo viděl předchozí filmy, tak mi dá za pravdu, že tady se nic nového nedozvíte. Film je dobře natočený, záběry na válečné bojiště se zákopy se nekouká jednoduše, člověk z toho nemá dobré pocity, což je správně, nejvíce se mi na tom líbí ty minipříběhy vojáků jako třeba kradení jídla nebo čtení dopisu, o tomhle dle mého Na západní frontě klid je, není to "jen" krvelačný válečňák, ale je to příběh o tom, jak se z kluků, co se díky ideologii těší do války mění v psychicky zničené jedince, což je zpracováno dokonale, ale bohužel tu divák nedostane propracované dialogy mezi postavami, v čemž tkví hlavní problém filmu. Čisté 3* ()

Ten_Geek

Noo, od filmu odkterého jsem neočekával ani ň, musím říct že mě to mile potěšilo, vždycky jsem byl fanouškem válečných filmů, jak u Druhé světové tak i u První. film za jeho 148 minutovou stopáž dokáže rozvést několik charakterů, bohůžel ve válce pro ně nečeká šťastný konec. Soundtrack, nebo li, "Remains" který hraje několikrát v úžasných scénách zlepšuje atmosféru filmu. Solidní film 7,5/10. ()

Gulde

Jestli nějaký film ukazuje absurdní a zároveň naprosto tragickou realitu války - a zejména té první světové - je to právě tento. ()

arcticsky

Jedná se samozřejmě o dobrý válečný (a protiválečný) film. Nicméně každý, kdo tento román v 15 letech četl (jako mezistanici mezi KOD - knih odvahy a dobrodružství a "vyšší" literaturou) musí uznat, že TV film z roku 1979 s Ianem Holmem, Donaldem Pleasencem a Ernestem Borgninem je prostě lepší, výstižnější ohledně předlohy a lépe obsazený. ()

warrenur

Spinavy film, zrejme so slusnym rozpoctom a jasnym posolstvom o vojne. Zial, v case, ked horuce a obcas tupe hlavy rusofilov, ci inych pocas ruskej invazii na Ukrajinu v sucanosti, pisu sprostosti na socialnych sietiach a na dejepise sa im nepremietne a nevysvetli svinstvo vojen, ci rezimov za nich stojacich, citi rozmyslajuci clovek znechutenie a aj obavu. Film totiz nadherne ukazuje ten prerod nalad. Nadsenie, naivita, precitnutie, hroza, smrt, sialenstvo a zmar...masa pre naboje a lahostajnost, hrdost a tvrdohlavost vedenia. Smrtiaca kombinacia. Nadpriemer. Po technickej stranke nie je co vytknut. 65% ()

tyna97

Nejsilnější scéna bylo krátké drama u velké kaluže s panem tiskařem. Jinak byl film celkem o ničem, nicméně měl pěknou kameru a občas i zajímavé záběry. ()

barteca

Never-ending story . Každá generace zneužita systémem, každá si naběhne. Pěšáci jsou vždy obětování..... A válka je vůl ! ()

TostTom

Knihu jsem nečetl a starší filmy neviděl, tudíž nemám s čím srovnávat. Takže pokud bych to měl hodnotit čistě jako válečný film, tak za mě dost vpohodě. Perfektní atmosféra, efekty a i kostýmy, jediné co se mi moc nezdálo bylo mizerné CGI hořících vojáků, takže po vzhledové stránce paráda. A jelikož mám rád akci, tak bojové/válečné scény jsem si užil, líbilo se mi jak z nich šla cítit ta brutalita a že to nebyla žádná sranda, kterou by jste si chtěli prožít, ale že šlo o čisté peklo. Jinak co se týče příběhu a přátelství naší pětice, tak to taky ušlo i když zde byly momenty které mi přišli trochu zdlouhavé. Každopádně letos rozhodně jeden z těch lepších filmů od Netflixu a myslím si, že stojí za to mu dát šanci. ()

Mackoun

Knihu jsem četl nějakých 20 let zpátky a vlastně je mi fuk, jak precizně předlohu film sleduje a nakolik si tvůrci dovolili upustit uzdu tvůrčí fantazii. Většina záběrů by se dala z fleku zarámovat a na dnešní poměry nabízí film všechno, co od tohoto žánru lze očekávat. Pindalové nechť se místo řečí sami chopí řemesla a ukáží, jak by měl vlastně onen kvalitní válečný film dnešních dní vypadat. Charisma starých filmů je to tam a je na čase si přiznat, že audiovizuální možnosti a dokonalost dnešní drahé kinematografie je na takové úrovni, kdy lze technicky vytknout jen pramálo a nezbývá než si po bohaté hostině s plným bachorem postěžovat alespoň na to, že husička byla málo vypasená, máslo mohlo být o něco tučnější a brambory trochu bramborovější. Já jsem spoko. ()

KosiR_ksr

Po umělecké stránce se filmu nedá příliš vytknout. Také hlavní poselství románu o nesmyslném zabíjení ve válce naprosto vyznělo. Jedná se ale o suše popisný snímek, ve kterém mi chybělo silnější vtažení do děje a hlubší vykreslení postav vedoucí ke ztotožnění se nebo většímu sympatizování s nimi. A tak mi chyběla nějaká hlubší emoce, když to některý z hrdinů schytal. Dlouhou stopáž filmu považuji za nedostatečně využitou. 65%  ()

Gastovski

Tento film to neměl vůbec lehké - je tu vynikající předloha a navíc dvě velmi oceňované filmové "vykopávky". Ani jsem neočekával, že bude lepší než verze z roku 1930 či snad samotná kniha. Ale ostuda to rozhodně není. Ano, je fakt, že postavám měla být věnována větší péče, bolestně jsem postrádal vztahy mezi nováčky a starými mazáky, ale válečné běsnění je zde zobrazeno opravdu realisticky a nakonec jsem si cestu k hlavním dvěma postavám přeci jen našel. Zajímavé zpestření a kontrast k válečné vřavě byly scény vyjednvání z Compiegne. Za mě důstojný zástupce "universa na západní frontě", kterému rád ty 4* uznám. ()

THE_Joko

Učebnicovy píklad toho,ako sa dá aj z veldiela spravit len večerná jadnohubka. Mate všetko,rozpočet, overenú predlohu, digitalné možnosti a čo z toho ked vynecháte HUDBU??? To občasné nelogicke vrzganie a búchanie ma malo akože vtiahnuť do deja? Otras! Na mieste Volkera Bertelmanna by som sa ani neuvádzal v titulkoch. Hanba! Pľujem ti na mixážny pult! ()

Danqo

Váhal som medzi 3 a 4, lebo bolo to dobré, ale bolo to také ploché a chladné, a rýchlo zabudnem. Od 1917 (toho filmu, nie roku) už žiaden zákopový film nemôže byť taký dobrý. Tu v tomto nebolo žiadne napätie, žiadne emócie. Neurazí, nenadchne. ()

BenderG

Film, který tato doba potřebuje. Skvělé zpracování bez wokeshitu a z produkce Netflixu. Tomu se říká oxymoron... Německé vyobrazení Velké války mi bylo blízké svou surovostí, výpravou i postavami. Mírný  odklon od předlohy směrem k protiválečnému pojetí byl správný a dnes zvláště potřebný krok. ()

Kopi1

Parádní ztvárnění války, které je až moc reálné a za to místy dechberoucí. Felix Kammerer strávil snad půlku filmu s bahnem na obličeji. Výborná kamera, hudba a celkově produkce. Mohlo to být klidně kratší o pár scén, ale nevadilo mi to. Knihu jsem nečetl, a tak to hodnotím jako film bez předlohy. Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale dávám 5, protože ta snaha tu opravdu byla a povedlo se. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou