Vicky Cristina Barcelona

• Španělsko Vicky Cristina Barcelona (více)

Horkým sluncem provoněné letní dny, zbavené všech starostí a spěchu chtějí v Barceloně společně prožít dvě mladé Američanky. Jsou to poněkud volnomyšlenkářská Cristina a její na první pohled příkrá, zásadová kamarádka Vicky, která má před svatbou. Jejich plány se „lehce zkomplikují“, na cestě potkávají spontánního malíře Juana Antonia, s jeho krásnou a nepříčetně žárlivou bývalou manželkou, Marií Elenou. Je pochopitelné, že srážka tak temperamentních charakterů na malém prostoru nemůže skončit jinak než žhavým dobrodružstvím… Známý americký režisér Woody Allen se rozhodl natočit především oddechový romantický příběh točící se kolem lásky a citů, a nutno říci, že se mu to úspěšně podařilo. V hereckém obsazení se také spolehl na „hereckou chemii“ představitelek Scarlett Johanssonové, Penélope Cruzové, Rebeccy Hallové a jejich mužského protějšku, Javiera Bardema (známého z filmů Goya, Tahle země není pro starý). (Česká televize)

Kaka

Typické vypravování, prosluněné Španělsko, lahodné víno, charaktery psané přímo na tělo hercům a hmotný obsah. Allen v plné polní. Prvotřídní lahůdka. ()

Lavran

Ať už si o sobě myslíš, že máš sám sebe přečteného nastokrát zleva, zprava, seshora i odspodu, že máš ve svých touhách, stanoviscích a cílech jasno tak dokonale jako nikdo druhý, že tvé ideály a přesvědčení jsou ty nejpevnější a nejvytříbenější pylony jistoty držící klenbu životního chrámu, nebo je tomu právě naopak a patříš do skupiny lidí, kteří se nechávají unášet fluidním prostorem svobody na hony vzdálený od chátrajících přístavů zaplněných přízraky obyčejnosti, do té skupiny lidí, kteří jednají impulzivně po vzoru nepolapitelných snílků, děsíce se trvalých závazků a vychutnávajíce si žití plnými doušky hedonismu, Woody tě se svojí uvědomělou (a drze snobskou) autorskou bilancí provoněnou jihoevropským kouzlem "dolce far niente", zalitou krev burcujícími slunečnými paprsky a rozkolébanou uklidňujícím rytmem španělské kytary za kontrapunktu nočního klevetění cikád (i bez), přesvědčí, že jakékoliv charakterové škatulkování je absolutně zbytečné a zhovadilé, protože v životě není jistější nejistoty než hluboké nejistoty z jistoty a neukojitelného hledání ztraceného času - destruktivního i povznášejícího zároveň. Rej herecký, intelektuální i autoreflexivní. Na "milostné psaníčko", které koneckonců je a není pouze exhibicí krásných tváří ve stínu španělských památek, to není špatné, ne? :) ()

sud

Woody Allen a jeho oslava krás prosluněné Barcelony, sexappealu krásných žen a přirozeného mužského charismatu. A při vší úctě ke Scarlett a Peny, moji maličkost nejvíce oslovila (co do výkonu i do krásy) Rebecca Hall. Pro ženy, ukrývající pod maskou ledové královny šarm a smyslnost, mám prostě slabost. 85%. ()

Radko

Letná limonáda (copyright Cushing) lákajúca na všeobecne známe atrakcie Barcelony a pekné tváričky láskou utrápených mladých úspešných umelcov. Príbeh pripomína skôr zhustenú telenovelu. Rozvíja psychoanalytickú tézu (ako inak, keď je režisérom Woody Allen) o tom, že ľudia môžu byť šťastní len vtedy, ak sa milujú navzájom bez ohľadu na konvencie. Realita života okolo nás a zároveň problém, je v tom, že na isté tradície (párový vzťah zložený z dvoch osôb opačného pohlavia) a inštitucionálne obmedzenia (manželstvo) narážame pri vybudení našeho libida temer neustále. ()

Falko

BAFTA Awards - 1 nominacia: Herecka vo vedl. ulohe Penélope Cruz _______ Keby som nevedel, ze tento film natocil a scenar k nemu napisal Woody Allen, ani vo sne by mi nenapadlo, ze by to mohol byt prave on, protoze som bol od Allena zvyknuty na uplne ine tipy filmov. Skor by som uveril, keby mi niekto povedal, ze tento film natocil Pedro Almodovar aj vdaka spanielskej atmosfere, hudbe a romantickych, milostnych vztahov medzi hlavnymi hrdinami. Moje 3* neznamenaju to, ze by ma film nebavil, ale proste som cakal nejake väcsie zvraty, alebo nieco sokujucejsie napriklad s Vickyinym snubencom, ktory prisiel do Barcelony. Normalne by sa mal film volat Vicky a Cristina v Barcelone, avsak ani jedna z nich nie je Penelope Cruz, ktora si tu zahrala az v druhej polovici filmu. Mimochodom stala sa mi zvlastna situacia, ktora sa udeje asi len malokrat v zivote. Vo filme uvidite jednu priblizne 5 sekundovu scenu v kine, kde bola Vicky na nejakom starom filme odohravajucom sa vo vlaku a uplnou zhodou okolnosti som tento stary film videl aj ja hned pred Vicky Cristina Barcelona, takze vam mozem prezradit o aky film sa jednalo. Bol to thriller od Alfreda Hitchcocka ANI STIN PODEZRENI (1943) o vrahovi bohatych zien. ________ Rebeca Hall - (Vicky) +++ Scarlett Johansson - (Cristina) +++ Javier Bardem - (Juan Antonio) +++ Penélope Cruz - (Maria Elena) +++ Chris Messina - (Doug) +++ Kevin Dunn - (Mark) +++ Patricia Clarkson - (Judy) +++ Julio Perillán - (Charles) +++ ()

castor

Příběhově tu máme lehce nadprůměrnou záležitost hořké příchuti, kterak dvě sličné Američanky s rozdílným přístupem k životu zatouží po troše jižanského temperamentu. Zásadová intelektuálka lpící na věrnosti Vicky a spontánní umělkyně dobrodružného srdce Cristina tu prostřednictvím Mistra píší diplomovou práci o katalánské identitě, respektive hledají nové umělecké impulsy. Jenže Barcelona jim záhy nabídne horkokrevnost malíře Juana Antonia, jehož plány naruší Cristininy žaludeční potíže, tudíž první na „porážku“ půjde racionální Vicky, která má navíc těsně před svatbou. Vztahové peripetie plné sarkastického humoru a tak trochu výsměch typickým americkým hodnotám a rysům si na paškál vzal opět ten nejpovolanější a ve dvaasedmdesáti natočil půvabně impulzivní komedii. I tady tak trochu syčák Woody řeší sexuální problematiku, životní tápání, prchavost citů či dusivost ve vztazích. Tentokrát si nic nekomplikuje, děj i samotné zvraty jsou prosté, přidaná hodnota už nějaký ten pátek v Allenových snímcích schází. Jeho dialogy se překlápí spíše v humorné plkání, které asociuje prázdnost životů všech zúčastněných. Jenže mě si i přesto získal. Lehkou rukou natočil to, co ve vztazích normálně vnímáme, ale málokdy o tom dokážeme mluvit nahlas. Charisma a talent pak hledejme především v hereckém obsazení – jižanský svůdník s hrstí životního moudra Javier Bardem si roli hřebce náležitě užívá, okouzlující Scarlett Johansson se po několika přehmatech vrací do první ligy a já jsem jenom rád a navrátivší se exmanželka Penélope Cruz je tu zase osudovou láskou i nenávistí v jednom!! Příjemným bonusem je pak britská herečka Rebecca Hall (Dokonalý trik, Duel Frost/Nixon), která si coby Vicky nechce přiznat porážku v podobě manželské nudy a stereotypu, které na ní za humny chtě nechtě čekají. Sledovat tenhle herecký objev bude minimálně zajímavé. Celé to působí čerstvě, hravě, odpočatě a zatraceně upřímně. Lásku Allen rád pokouší, já ho budu do smrti ctít a tuhle španělskou misi si klidně brzy rád zopakuju!! ()

viperblade

Tohle je naprosto pohodový film. Je léto a do prosluněné Barcelony přijíždějí dvě krásné, chytré a rozdílné přítelkyně. Vicky studuje, budu se vdávat a myslí si, že ví, co chce. Naproti tomu Cristina natočila 12minutový film, který nenávidí, je svobodná a nebrání se flirtu. A co čert nechtěl (nebo Woody Allen chtěl :-)) potkávají zde španělského malíře, který je obě okouzlí. Takhle začíná tento skvělý romantický film, plný vztahů, lásky, posedlosti a Španělska. A řeknu vám, tohle mě krásně zasáhlo. Z tohohle jde místy cítit tak veliká pohoda, že jsem chvílemi opravdu byl v Barceloně společně s Vicky a Cristinou. Mimoděk se mi potvrdil jeden fakt, který zřejmě vnímám jen já a to, že když ve filmu hraje Woody Allen osobně, tak nikdy nemůžu dát plný počet (Annie Hallová, Sólokapr) ale když jen režíruje, tak mě film většinou dostane (Purpurová růže z Káhiry, Match Point - Hra osudu). No a teď do toho druhého seznamu s radostí přidávám i Vicky Cristina Barcelona. Nemám výtek, vše je naprosto perfektní, ale pokud bych měl něco vyzdvihnout, byla by to skvělá hudba a vynikající herecké výkony (jakmile se filmu objeví Penélope Cruz, tak vše ještě víc ožije). Zkrátka a dobře - 100 %. ()

Rex Mundi

Najprv sa mi páčilo nechať sa unášať hrejivou atmosférou slnečného Španielska a čakať, čo "allenovské" príbeh prinesie. Woodyho znalosť ľudských charakterov a romantických trampôt je úžasná a aj jeho irónia má ešte stále šťavu,.. ale akosi tentoraz všetko spolu neprekonalo moje priemerné požiadavky na príjemný, no ničím výnimočný film. Veľmi rýchlo som sa naučila predvídať nasledujúce kroky príbehu i osudy postáv a tak ma vlastne nič neprekvapilo. Občas som sa dokonca nudila a čakala, kedy tá "komédia" celá skončí, presne tak, ako ako skončiť mala :-) P.S.: Je vadné, že ženská, ktorá robí vedeckú prácu o "katalánskej identite" sa vyjadrí, že "v živote nepočula o nejakom Oviede". Oviedo síce nepatrí ku Katalánsku, ale v Španielsku je a takúto blbosť môže zahlásiť asi len Američanka v americkom filme. ()

D.Moore

Woody Allen utkal další pavučinu vztahů, v níž mu opět uvízla úctyhodná řada sympatických herců a hereček. A zase je to moc fajn sledování, k němuž tentokrát přispívá i (na Allenovy poměry) exotické prostředí. Vicky Cristina Barcelona má od začátku takový velmi zvláštní spád, který snad ani není spádem. Příběh si spíš jen tak plyne slunným Španělskem a čeká, čeká a čeká... Než režisér a scenárista do děje přimíchá postavu vynikající Penélope Cruz a z poklidné vyhlídkové jízdy krajinou se díky jejímu temperamentu stane pořádné rallye. Čtyři a kousek dávám hlavně za ni. ()

JANARYBA

Další perla z řady "tzv. normálních" filmů WA. Skvěle obsazená ústřední čtveřice, které sice zdánlivě vévodí španělský macho Bardem, ale ve skutečnosti tahají za nitky jeho filmové "osudové ženy" Scarlett Johansson a především Penélope Cruz, jiskřící nekonvenční milostný příběh, vše orámováno nádhernou Barcelonou, u mě zároveň poslední zhlédnutý film v roce 2008. ()

PinokKio

Woodyho mám rád (o čemž svědčí jeho místo v mé režisérské top ten) pro jeho sarkasmus, neurózy a svérázný smysl pro humor, ovšem jeho "evropské" filmy jdou úplně jinou cestou. Jistě, objevil zajímavější kameru i scenérie, ale prostě to už není on. Vicky je toho přes výborné herecké výkony a krásy Španělska důkazem, jenže já se maximálně cítil jako turista v cizí zemi, stejně jako ony dvě američanky. Ovšem mazlení Penélope a Scarlett byl zážitek :) ()

Spooner

Woody Allen opět změnil město a tentokrát se vydal do slunné Barcelony, kde je plno vína,sexu,temperamentních slečen a charismatický Javier Bardem. A většinu času to funguje, atmosféra je báječná a oproti takovému Match Pointu je to úplnej protiklad. Dialogy jsou dobře napsaný, celý je to perfektně zahraný a když už to trochu začne nudit, tak přijde temperamentní Penelope Cruz a začne to zase hodně bavit. Woody nezklamal a tenhle letní výlet do Španělska si klidně i zopakuju. ()

gogo76

"Čaute kočky! Ja som Juan Antonio. Nezašli by ste som mnou do pekného mestečka, všetko vám poukazujem a večer vás obidve pekne pokefujem, čo vy na to?" Neviem či v Španielsku idú všetci chlapi takto na vec, ale som si istý, že v reálnom živote 99% žien povie nie. Keď však Juan Antonio povie, že všetko zaplatí a ide sa jeho vlastným lietadlom..., idú štatistiky do piči...A tak je tu (pre mňa) nový W. Allen, ktorý je ešte ukecanejší než obvykle, pretože vo filme sa komentuje i to, čo netreba. Výkon Penelope ok, ale Oscar? Videli sme ju lepších filmoch. Film je pomerne vysoko hodnotený, ale chlapi sa asi nechali uniesť peknými ženami. Tých kecov o láske bolo na môj vkus priveľa. Od filmu som očakával nejaké zvraty, hádky, žiarlivý výstup Penelope, ale nie...ona vliezla do postele medzi nich...Rozprávka o ničom. Stretli sa, zakefovali si, rozišli sa. Pustite si radšej porno, je to kratšie a zážitok o dosť silnejší. 40%. ()

Mahalik

Nepotřeboval jsem prospekty od Čedoku a ani pohledy z Barcelony, aby mi došlo, že tenhle výlet bude jedna velká óda na Evropu. Allen opět září a já začínám uvažovat, zda-li jsem nějak nezestárnul, protože není tomu dávno, kdy jsem Woodyho považoval za nejpřecovanějšího režiséra (viz. Září). No nechme toho, tohle stejně nikoho nezajímá : )....Důležitější je, že Vicky Cristina Barcelona konečně odhalila (ano, bradavky Scarlett také..), že když se spojí špaňelský temperament a americká nadrženost, může vzniknout nevšední...ehm, pouto?? Ano, ano, tak jsem to myslel :D Penélope, neuvěřitelně nabitá energií, v mích očích neskutečně vyrostla a já se nebojím přiznat, že jednou bude v mé Top. Byť filmem jen tak prolítla, zanechala za sebou tak silný odér, že ho čuchám ještě teď u klávesnice. A musím přiznat, že mi setsakra voní. Naopak postava Rebecy Hall (neb zahraná drsně a fantasticky), do filmu jen tak přicmrdává a popravdě mi tam nepasovala. Narozdíl od Cristine (Scarlett, ham-ham), jejíž citové rozpoložení a cit pro fotografování (nevíte někdo o kurzech FOTO poblíž Mariánských lázní? Muhehe), mě dostávali do varu. V tom nejlahodnějším slova smyslu.__ Uf, nějak jsem se zasnil. Jsem zřejmě duchem v Barceloně. Balim kufry, víno, fotku se Scarlett Johannson a Dostojevského a šupajdy do Španělska!!!!!! ()

Amarcord_1

85% - Typický Allen posledních let. Ujetý, úchylný, a dějově poněkud abstraktní... Celek ale umí zabalit do své jedinečné ironie, která diváka nechává neustále v rozpacích, a díky které by Woody nikdy nebyl tím čím je. Vicky Cristina Barcelona je krásný, neskutečně poetický film, na který se báječně kouká, a to nejen díky skvělé filmařině, ale také díky all-stars kvartetu herců v ústředních rolích. Snad je to tím, že miluji Barcelonu a rád se tam vracím. Snad je to tím, že jinak nemám rád romantické komedie... Snad proto jsem si tento film užil o něco víc než bych čekal, a po jeho skončení... mi bylo moc fajn. ()

FlyBoy

Allenov vyslnený "Drei", s oveľa prístupnejším genderovým iskrením a takisto poskromnejšou dávkou erotickej provokatívnosti. Na rozdiel od Tykwera ide skôr o takú pánkovskú pózičku pre voľnomyšlienkárov-ktorí si Penelope do trojky velmi radi predstavia-bez hĺbkového ponoru do problematiky a s väčším dôrazom na efektnu rebéliu počas ktorej sa človek nadšene opája pútavými lokáciami a rajcovnou zápletkou. No, starý známy Woody to neni, ale koho to zaujíma... ()

Xmilden

Až sám se tomu divím, ale tohle je první film Woodyho Allena co jsem viděl. Herecké výkony jsou dostatečnou zárukou proč si tento film pustit. Krásné scenérie Barcelony potažmo Ovieda působí ve filmu úchvatně. Javier Bardem má neskutečné charisma a tomuto vynikajícímu herci nečiní problém ani kladné postavy, přestože je pro mě zárukou kvalitních záporáků PS: Z ženského osazenstva bych si na Bardemově místě vybral Penélope Cruz. PS: Také se plně ztotožňuji s myšlenkou že v Americe se žije materialisticky nudně, zato ve Španělsku se žije. 55% ()

Arbiter

Chjo, ej ty laskavý Woody, proč ses držel tak při zdi? Jeden neskutečně sexy člověk vedle druhýho a ty vzrušení s pravidelnou přesností utneš dřív, než z plátna začne vůbec vonět. Nedal jsi jejich smyslnosti prostor. Věčná škoda u tak zajímavýho námětu. Krásný exteriéry samy všechno nezvládnou. Omílání osobních životních veleproblémů bylo fajn. ()

lesumir

Woody věděl, proč zasadit, nebo spíše zabouchnout tenhle příběh do letní Barcelóny! Ta smyslná vůně, to koření, ten přímořský vzduch ke mě procházel přes obrazovku i v zasněženém prosinci! Proto si pokládám otázku, jak by to asi vypadalo, kdyby se Vicky s Cristinou vydaly do New Yorku a nechal je Allen prožívat jeden velká flirt tam? Asi bylo bylo víc surovější a těžší. Ta španělská lehkost je totiž to, co nám všechny dalo do kolen :-) ___ Woody na stará kolena experimentuje a i přes svůj věk se neváhá pustit na tenký led. Obdivuji ho za to a doufám, že i nadále bude předvádět stejně dobrou práci. Vždycky uměl vystavět chemii hlavních postav tak dobře, že mě to někdy vzrušuje víc, než moje přítelkyně osobně :-))) __ Scarlett je podobná někomu, koho jsem dobře "znal", takže z tý holky se mi vždycky rozbuší srdce a já změknu! Za pět! ()

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti