Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Michelle75

Vánoční koleda nepřichízí s ničím novým, ale rozhodně nezapadá někam do zapomnění. Určitě bych vyzdvihla atmosféru, která je stašidelná, ponurá, ale v určitých okamžicíh voní vánocema až tak, že si člověk představuje jak byl byl malý a kdy to kouzlo vánoc mělo tak velký význam. Pro mě povedená, trošku jiná podívaná, než jsme u animáků zvyklí. ()

Nassau

Příběh je to určitě zajímavý, hodící se k duchu Vánoc a svátků, ale z provedení nadšený nejsem. I když je obsah téměř vždy důležitější než forma, tak zde je forma taková, že ani obsah celkově film nezachrání. Nesedlo, a to jsem původně z kina odcházel poměrně spokojen (3D). Při sledování doma se na mě ale duch Vánoc podívat nepřišel. Škoda. (40%) ()

joora1

Přiznám se, že na Vánoční koledu jsem se těšil, ale překvapilo mě, že není zase tolik pro děti. Ve filmu je hodně strašidelných scén a hlavně na pochopení je to pro ně asi složitější než by mělo být. Nicméně mě to přišlo jako zajímavý kousek, který stojí na hereckém výkonu hlavního hrdiny - je to zvláštní u animovaného filmu, byť je to spíš mix mezi animací a hraným filmem. Co mě ale nepřesvědčilo byl konec - když už se blížilo rozuzlení celého filmu po zdlouhavém vysvětlování a příběhu, tak konec byl rychlý a odfláknutý. ()

Zagros

Z celé řady filmových adaptací klasického vánočního příběhu jsem si vybral tu animovanou z roku 2009. Přesto, že jsem film sledoval v období vánočních svátků, nějak mě atmosférou minul. Především animace se mi do vkusu moc netrefila. Vánoční koleda je podivně hororová. Proč podivně? Stísněná atmosféra mi vůbec nejde dohromady právě s animací, která je moc barevná a ... jednoduše se mi nelíbila. Tvorbu Roberta Zemeckise mám jinak moc rád, ale v hraných filmech je lepší než v animovaných snímcích, které mu nejdou tak dobře. ()

Wally

Nevěděl jsem do čeho jdu a strašně se mi to líbilo! Konec 'přeslazený'...to je jasný, ale to mezi tím byla krása... Vizuálně na vysoké úrovni a cesty s duchy...sem tam jsem měl husí kůži. Taková hororová pohádka, ale krásná. ()

Krabak

3D provedení: Už podle názvu a podle animace (+ DABING), by každý řekl, že se jedná o pohádku. Věřím, že mnoho rodičů své ratolesti na to vezme...Ovšem budou pěkně vykulení, až se spustí film. Pohádka by se dala přirovnat k posledím 10 minutám filmu. Před tím budou děti zalezlí pod sedadli hrůzou. Co říct konkrétně k provedení filmu. Animace je hodně pěkná, děj je svižný a v žádné části nebude nudit. Dokonce se tam sem tam dočkáme i nějáké té lekačky. Vytkl bych jen DUCHA PŘÍTOMNÝCH VÁNOC. Na můj vkus až moc uchechtaný maník (sem tam to opravdu vypadá, že si před tím něco šlehl). Tento film určitě nebude bůh ví čím výjmečným. Své si ale splnil. Nikoho neurazí neunudí ani nepohorší.--->80% ()

Ripley

Téměř bezchybné.Jen chvíli jsem se zhruba v polovině filmu lehce nudil.Začátek filmu(než se objeví první duch,který je mimochodem řekl bych až moc strašidelný) je dokonalý.Vychutnával jsem si animaci,každý pór na obličeji hlavní postavy a vlastně vůbec celého Scroogeho/Jima Carreyho.Jak vypadá,jak se chová,jak mluví.Ten stejný pocit nadšení jsem měl i ke konci filmu,kdy už je Scrooge napravený.Prostřední část je vyzuálně a moralisticky zajímavá,ale mírně...opravdu jen mírně nudí.Hudba je geniální a není potřeba ji více pitvat.Je to třetí Zemeckisův film natočen touhle technikou a už se těším na další.Jen bych vypiloval animaci očí.Ty animátorům stále nejdou.Jen ještě malý dovětek pro neinformované maminky.Tento film,ikdyž se jmenuje Vánoční koleda a je animovaný,ale není moc vhodný pro malé děti,především předškolního věku.90% ()

MareT.

Já musím dát 4. Už jenom kvůli dokonalé animaci a 3D efektu, ale hlavně kvůli úžasné vánoční atmosféře, která na mě vydržela i několik hodin po odchodu z kina...Jim Carrey je dokonalý ve všech svých rolích a i když je místama příběh hodně strašidelný, ten duch vánoc se na diváka nalepí, i kdyby nechtěl... ()

Orthank

Ďalšie Zemeckisovo smerovanie za digitálnou dokonalosťou, môže len neveriacky zazerať na Cammeronovho Avatara. Myslím, že v technológii by sa mal Zemeckis viac priučiť u majstra na slovo vzatého. A ani nie tak samotnou technológiou, ako skôr väčšou pedantnosťou a bohatším rozpočtom, pretože tam podľa mňa tkvie nepatrná nedokonalosť Vianočnej koledy. Áno, je to už skutočne nádherné, a v tomto prípade aj geniálne efektné, no stále tomu chýba živosť Jamesových "modráskov". Zemeckis nás možno aj vďaka 3D efektu vťahuje skvelou, skutočne ľúbeznou a ťahanou kamerou, na akú mám proste slabosť od nepamäti. Ale nie je to len o tom. Vianočná koleda jednoducho nie je pre malé deti. Po úvodných už tak temných 10-tich minutách nastáva pravé peklo pre detského diváka. Jednoducho horor, ktorý docení len dospelý človek, a ktoré by mal v dnešnej dobe vidieť snáď každý. Tí čo čítali Dickensovu predlohu určite tušia, čo sa bude diať. A skutočne to čo sa deje, je v duchu autora predlohy vrátene originálnych pohľadov na očistec (viď debny a reťaze, ktoré musia mŕtvy so sebou ťahať), či samotnú návštevu troch duchov Vianoc. Dickensovské temné detstvo a hrôzu tohto obdobia sa Zemeckisovi podarilo vyhrotiť do nevídaných výšin a to dokonca aj pre odrasteného diváka, a tak vám ten happy end vôbec, ale vôbec nepríde ako trápne ukončenie tuctovej rozprávky. Rozhodne nebrať deti pod desať rokov a prichystať sa na skvelú jazdu zloženú so skoro dokonalej animácii a "stiesňujúco-realistického" vianočného posolstva....veľmi silných 90% aj za bravúrneho šesťnásobného Jima Carreyho... ()

Teg

Co je nakonec špatného, na zfilmování tak nesmrtelné klasiky, která má mnoho co říct i dnes. Jenom si nepřestávám říkat, že kdyby Zemeckis neplýtval penězi za drahou animaci, která nakonec až zase tak dobře nevypadá, mohl by natočit hraný film nesporně vyšších kvalit. Kromě zmíněné animace ale nemůžu vytknout zhola nic, a to že si nevybral originální příběh na kvalitě snímku, ani na výsledném dojmu nijak neubírá. Pokud příští vánoce dostanete konečně rozum a uděláte místo sledování televize pořádné promítání s rodinou, tak Vánoční Koledou od Zemeckise nic nepokazíte. A kdo ví. Třeba doustanou děti chuť přečíst si originál. ()

cab

Kazdym rokem Disney prinasi vanocni povidku urcenou pro sirokou masu. Tentokrat nam serviruje stareho mrzouta, ktery nemuze vystat Vanoce, a proto se ho duchove snazi privest k porozumeni a pochopeni jaky zivot dosud zil a popripade ho vcas pozmenit. Ujde to, ale asi jako vetsina nehapu, proc (Robert Zemeckis) plytva svymi schopnosti vypravece v digitalnim bezduchem svete a dobry dojem z posledniho snimku Beowulf nezopakoval. Hlas (Jim Carrey) je samozrejme bozsky. 55% ()

Fary

Zpracovane velmi pekne, jen pribeh az moc proflakly. Rozhodne na to neberte decka, nebo si v kine znecti spodni pradlo. I na dospeleho cloveka je to obcas dost drsne... :-/ Jinak palec nahoru, ackoliv jenom ***. ()

bloodline

Trošku ma rušil, miestami až prehnaný, zámer tvorcov upútať efektami v druhej polovici filmu. Zámer sa dá pochopiť, keďže sa Vianočná koleda premietala aj v 3D, ale práve druhá polovica "kríva" za tou prvou a pri klasickom 2D formáte pôsobí trošku nudne. Celkový dojem je však v mojom prípade stále nadštandardný a graficky zvládnutý na jednotku. Nesklamal ani Alan Silvestri so svojou hudobnou kompozíciou a pieseň v podaní Andrea Bocelliho je skutočne nádherne vianočná. ()

pipapaja

Hezká vánoční pohádka, kterou jsem viděl přesně na štědrý den a velmi dobře jsem se bavil asi z toho udělám tradici. Animace je nádherná atmosféra ryze vánoční a na konci jsem možná ukápl i slzu. Nádherný rodinný film. ()

Paity

Jim Carrey si chce opravdu vyzkoušet všechno a to se také podepisuje na jeho filmografii. Někdy točí totiž docela zbytečné filmy, jako je právě Vánoční koleda. Beru ale v potaz, že to bylo primárně natočeno pro americký trh. ()

dopita

Zemeckis zase, potřetí, míchá herce s animací - už by se na to měl vysrat. Je to z těch tří filmů asi nejpovedenější film, ale ani tak to není žádná sláva. Vizuálně je to fajn, ale jinak film ztrácí téměř na všech frontách. Výborných herců je pro film vyloženě škoda, páč nemaj co hrát. Největším průserem je, že film chvílemi strašně nudí a tak se zdá, že je mnohem delší, než jen skromných devadesát minut. Dickensův solidní příběh se v Zemeckisových prackách změnil v uondanou a naivní báchorku, která filmovýho fanouška neuspokojí a vánoční atmosféru nezažehne. ()

HArna

Vizuálně vypadá film výborně, sice nejsem moc fanda do počítačových filmů (když nepočítám například Avatar). Mě se na tom nejvíce líbila postava Ebenezer Vydr.....huf prostě Jim Carrey. Na ješitnost ve filmu se opradvu velmi rád koukám. Co mě dost zamrzelo je celkem rychlý konec, když jsem čekal nějakou delší proměnu nebo více dobrých činů nebo skutků. Klidně i happy end, ale nic. On tam sice někde vzadu je, ale to mé celkové hodnocení dost sráží. ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli