Příběh se odehrává ve válkou zničené Čečně. 12 porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Porotci: rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Režisér Nikita Michalkov patří mezi špičky ve svém oboru a jeho dalšími filmy jsou např. Lazebník sibiřský nebo Unaveni sluncem. (oficiální text distributora)

Fanucci

Výtečné až na úplný závěr. Motivace která vedla k chování postavy hrané Michalkovem mi zůstává utajena. Ale jinak úchvatný a strhující film! ()

kinderman

Někde jsem četl, že tímhle filmem Michalkov údajně rozplakal samotného Vladimira Vladimiroviče. Mě málem rozplakal taky, ale nejspíš z jiného důvodu- narozdíl od většiny komentujících jsem viděl ambiciózní, leč ve výsledku nezvládnuté dílo s přetaženou stopáží, které mě přesvědčilo, že k nesoudržné a patetické hrůze Unaveni sluncem 2 (a 3) měl tvůrce solidně našlápnuto. Jedna hvězdička za těch pár působivých momentů, druhá za Michalkova v roli Děda Vševěda. A jedna z (mnoha) posledních scén naznačuje, že by mohlo vzniknout pokračování v žánru akčního thrilleru. Tu blbost o tom, že se děj odehrává v ruské škole v Čečně, asi opisovalo jedno pako od druhého. ()

dyfur

....nie zlé, ale originál bol lepší...moc dlhé-predlhé....malo to sovietsku dĺžku a tomu úmernú nudu...ale inak priemer, celkom fajn. ()

gumli

Ruská odpoveď,aj keď oneskorená na americký film z roku 1957 12 rozhnevaných mužov.Výborný film,aj keď je trocha pridlhý.Niekedy mi to ale pripadalo,že film nie je robený pre ruský,ale americký trh.Existuje dokonca ešte ďalšia verzia z Indie,ďalšie remake 12 rozhnevaných mužov,volá sa Ek Ruka Hua Faisla.Z toho vyplýva,že prvá americká verzia je ešte stále veľmi populárna,a to napriek tomu,že už prešlo viac ako 50.rokov od natočenia .V tejto ruskej verzii je to ale samá politika.Vojna v Čečensku,čečensko-ruské vzťahy.Praktický celý film je urobený v školskej telocvični,okrem pár momentov.Tomuto filmu je ťažko niečo vytknúť.Ďalší takýto film v Rusku asi neexistuje.Dá sa povedať že je to jeden z najmodernejších ruských novodobých filmov. ()

easaque

5* Opět tu mám srovnávací komentář dvou souvisejících filmů - americký originál versus ruský "remake". Viděl jsem oba filmy ve správném pořadí s nějakým tím časovým odstupem a vlastně po shlédnutí obou jsem měl z každého vyjímečný zážitek. Černobílý originál působí spíš televizním dojmem a jedná se o konverzační drama odehrávající se více méně v jedné místnosti, ale jeho smysluplnost vše přebila a nápaditě postavený příběh vytvořil silnou atmosféru. Michailkův remake má základ stejný, jen svým provedením působí efektněji i akčněji a navíc přidává další rozměr tím, že "učí" zodpovědnosti . Na mě to udělalo takový dojem, že dostane vyjímečně remake vyšší známku a navíc jsem si ho přidal do svých oblíbených filmů. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

12 je sice iba ruskym rymejkom slavneho filmu Sidney Lumeta 12 Angry men, ale tento film 12 je vhodne zasadeny do ruskych realii sucasneho ruskeho sveta. Chvalim vyborne dialogy a to, ze film sa odohrava iba v 1 - 2 miestnostiach. Maestro Mychalkov /Avtostop, Unaveni Sluncem, Lazebnik Sibirsky/ sa opat vtesnal do pozicie posla spravodlivosti, a ja mu za to zobem z ruky. PS A ze je film proputinovsky? Mne je to uprdele, len ta sialena dlzka .... zostrihat o polhodinu a dam aj 5 hviezd. Ovsem, Lumet je Lumet. 89 % ()

Lischai

Tohle je dobrá adaptace, o tom žádná. Klasický příběh postavený do nového světla, které ukáže zákoutí ruské mentality. Super. Bohužel 12 chybí něco z Lumetovy geniality. Porotci (hlavně z počátku) mění názory jen na základě emočních historek bez vztahu k případu, až na závěr se začínají tahat seriózní důkazy. Je to spíš takové "řekni svůj sentimentální příběh a někoho přesvědčíš", než hra argumentů. Střihy do světa mimo tělocvičnu nejsou nějak pekelně špatné, ale člověk nějak víc fandí Lumetovi, který to zvládl i bez nich. Takže až do závěru byl pocit z filmu spíše negativní. Jako dobré, ale originál to není. Teprve konec, který přidá jeden úplně nový twist a celou novou pointu filmu, tomu dá grády. Nevím, na kolik ho ocení lidé, kteří neví, že takhle to nebylo, ale mně to velmi potěšilo. 12 je remake, který má smysl. ()

Aljak

Famózne! Aj keď zozačiatku som dosť pochyboval o tom, že by sa film z takéhoto prostredia dokázal rozvinúť do niečoho aspoň trochu nadpriemerného. Napokon to však bolo vysoko nadpriemerné a potenciál tejto psychologickej drámy rozkvitol do úžasných rozmerov. Presne takúto atmosféru a príbeh plný pochybností, dilemy a rozpoltenosti mám veľmi rád. Každý z 12 porotcov k tomu pridal nejaký vlastný životný príbeh, ktorý ešte viac rozvíril debatu o (ne)vine čečenského mladíka. A keď už sa zdalo, že film speje k očakávanému záveru, všetko sa to ešte kvalitne zamotalo ďalšou dilemou ohľadom budúcnosti. Zatiaľ najlepší ruský film aký som videl (aj keď ich zas až ak mnoho zatiaľ nebolo). ()

Hees

Vynikajúci Ruský film, ktorý sa odohráva v podstate na jednom mieste aj keď nejaké scénky sú aj mimo. Miesto je telocvičňa a herci to využívajú naplno. Dá sa povedať, že za každým človekom, ktorý je uzavretý v tomto priestore je osobitý a veľmi zaujímavý príbeh. Niektoré príbehy zaujmú viac a iné menej. Film napriek tomu, že jednotlivý herci/predstavitelia/porotcovia rozprávajú príbeh svojho života nie je rozdrobený, ale výborne stmelený tým hlavným, čo chce rozpovedať. Ja si veľmi vážim takýchto filmov, ktoré ukazujú do hĺbky ľudskú náturu a učia o ľudskej povahe. Tak keď aj film niekedy nie je a tento teda podľa mňa je na pät hviezd, veľa mi pridáva to, že s filmu sa dá naučiť to aký sú skutočne ľudia. A film 12 presne ukazuje ľudskú povahu a nijako to neprifarbuje a nemení skutočnosti. Ak by som mal povedať o čo vlastne ide tak v tomto filme sa ukazuje to ako človek rád urobí nejakú dobrú vec, ak nemusí pohnúť ani prstom a ak musí pohnúť prstom odrazu nechce urobiť absolútne nič. A čuduj sa svete Ruský film ma bavil viac ako Americký 12 Angry Men a to zrejme preto lebo mi dal viac toho čo som chcel. ()

MrPierc

Reamke 12ti roznhněvaných mužů, ale v úplně jiné době a za jiných okolností. Film sice vycházel z původního filmu, ale prolíná se také s životem odsouzeného. Na začátku filmu vám ukáží několik druhů osobností, které se chovají typicky pro svá povolání či zkušenosti. Od začátku si myslíte, že se ty osobnosti nezmění, ale v půlce filmu se všechno rozlomí a charaktery většinou vypráví své příběhy a sejmou společenskou masku !!! Dech beroucí film, který má nečekaný konec a ukáže, že lidi pořád žvaní o zachraňování a nakonec, když přijde povinnost, tak berou vše zpět ( asi bychom nebyli jiní v jejich situaci). Proměna Michalkova ke konci je výborná a plná tajemna. Scény válečné byly velmi strhující. Kdyby šlo 6*, tak dám :-) ()

Petoss1

Ruský remake sa podaril a dokonca pridáva niečo naviac. Tento film je oproti originálu iný najmä v tom že každý z 12 porotcov porozpráva v dôsledku silného psychického vypätia nejaký ten vlastný príbeh a vnesie do prípadu niečo nové. Je to dlhé, možno trochu nezáživné, ale dialógy sú napísané zaujímavým spôsobom. Niektoré tie snové scény mi prekážali, ale ako celok sa na to dá pozerať hoci na originál to nemá. 80% ()

Jino

Dvanáct rozhněvaných mužů (mám na mysli tu verzi z roku 1957) je klasika, kterou jen tak něco nepřekoná. Nepovedlo se to ani v roce 1997 a nepovedlo se to ani v rusům roku 2007. Je pravda, že remake s Lemmonem (1997) je jen kopie a tato ruská variace se alespoň snaží vnést do původní televizní hry (1954) inovaci v podobě zavedení dramatu do vlastní země s jinými zákony a jinými právy na život ve válkou zničené Čečně ... Což je vlastně jen dobře, protože tu a tam upadá do jakési agónie zbytečných minut, kdy jsem měl, během minipříběhů dvanácti porotců, nutkání vážně sledovat čas a byla to právě přiběhová linie čečenského mladíka, která mě s spolu s prvky z originální hry donutila dodívat tuto dvanáctku... ještě že tak, protože ten závěr mě vyloženě potěšil 65%. ()

selviskhed

Hezká ochotnická improvizace na téma 12 rozhněvaných mužů, počkat proč tady čtu že film vyhrál v Benátkách a bojoval o Oscara? Čečenci dobří rusové špatní hořící piano Ig lol. Film působí jako by byl natočený za 24 hodin bez scénáře. Tři čtvrtiny filmu jsou monology jednotlivých porotců, kteří vypráví dlouhé a nezajímavé historky, které nemají žádnou souvislost s případem a zbylá čtvrtina filmu jsou ostatní porotci, kteří úplně náhodně mění názor na vinu nebo nevinu obviněného. Všichni ve filmu působí retardovaně, krom postavy, u které se na konci ukáže, že celou dobu hraje 3D šachy, zatímco všichni ostatní retardi hrají jen dámu. Dá rozum, že tuhle geniální postavu hraje režisér. Nemůžu se dočkat filmu "12 2", což bude revenge film, kde budou 3D šachista s mladým čečencem různými důmyslnými způsoby likvidovat komplice developerské konspirace z tohoto filmu. ()

Crawler-D

Narozdíl od jiných remaku pouze nekopíruje, ale americký orginál s Henry Fondou doplňuje v jeho myšlence o nové ideje, jež souzní s místním prostředím. Zamrzí přílišná obrazová doslovnost mladíkova případu skrze akčně laděné záběry z minulosti. O to víc, že titulní dvanáctka sehrává mrazivé divadlo, které je silnější každou minutou. ()

ifa

Chcete-li vidět něco, z čeho nespustíte oči, co nebude odpovídat očekávání,co vám řekne otevřeně-rusky, co není současný hollywoodský biják, pusttě si 12. Neotřelé, poutavé, něco dávající. ()

tomtomtoma

Zajímavý film, který poodhaluje mnohé nešvary ruské přítomnosti, kdy peníze a moc stojí svobodu, či život obyčejných lidí. Na 12 rozhněvaných mužů si nepamatuji zcela zřetelně, takže nebudu srovnávat. Dvanáct porotců (dobrý Sergej Makoveckij, dobrý Nikita Michalkov, skvělý Sergej Garmaš, usměvavý Valentin Gaft, Aleksej Petrenko, Jurij Stojanov, Sergej Gazarov, Machail Jefremov, Alexej Gorbunov, Sergej Arcibašev, Viktor Veržbickij a Roman Madjanov) rozhoduje o vinně, či nevinně čečenského mladíka. Odhalují se nitra porotců, jejich emocionální prožitky a zkušenosti. Poodkrývají a odhalují neduhy ruské demokracie, ukazují se reálie země, kde peníze znamenají moc a často i život a přežití. Odhalují zinscenovávání procesů, která jsou především divadlem, kterým se odstraní často nepohodlní. Vytknout by se tomu dalo občasné přílišné zajetí do zbytečného patosu, doprovázaného vhodnou hudbou a akčnějším střihem. Ukazuje, že ne vše je a musí být tak, jak se na první pohled jeví a jak je to všeobecně představováné a prezentováno. Krásné je uznání páchané nespravedlnosti, ale zároveň neochotu s tím cokoliv udělat, vyvinout usilí, které překonává i zdánlivě nepřekonatelné. Takže film je i určitou obžalobou stavu společnosti a konzumu, nehledící na větší lidství mezi lidmi. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech