Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

Terva

16.10.1971 to začalo. O patnáct let později to pokračuje. Masakr hned na začátku filmu dá tušit krvavému příběhu. Scéna z kladivem je brutální a to je teprve začátek. Svět se dostal do stádia, kdy zbyly jen oběti. Martyrs - Mučedník - Svědek. Nemám rád filmy jako je Saw a podobné, ale u tohoto jsem vydržel a trpěl z hlavní hrdinkou až jsem se stal Svědkem. Jinak velice špatný film na sobotní odpoledne. ()

moviesfan

Podle mě je film dobře postaven, sice na brutální linii, kterou každý nebude akceptovat (ani já moc ne), ale něco na tom filmu zajímavého je. ()

Seabeast

Mučedníci jsou zrovna případ, který patří k tomu opravdu extrémnějšímu, co lze spatřit. Nic pro citlivky, protože je to hodně hutná kláda na koukání a ne každý, tento tlak dokáže ustát. Není tu vlastně krom rozjezdu místo, které by poskytlo čas na oddechnutí. Naopak, jede se z extrému do extrému. Francouzi jsou prostě "čuňata" a v poslední době točí docela pekelné kompozice ve kterých se neuhýbá a jde se přímo do detailu. Tak jako tak, Mučedníci mají tendenci, i přes tu nekompromisní brutalitu, "něco sdělit" nebo nastínit určitou myšlenku, která je na konci rozvinuta. Ale můj pocit byl takový, že to vůbec tak silně v závěru nevyzní a nestalo se, že by den poté ve mě ještě film rezonoval. Když zmíním třeba podobný a těžko hodnotitelný extrém Srbský film, který sice kdovíjak hlubokou pointou nedisponoval, ale měl něco do sebe a dojem byl o dost silnější. A hlavně už ho z hlavy nedostanu, zatímco Mučednící prostě jen prosvištěli. ()

Nick Tow

Laugier ako keby chcel silou mocou nakrútiť prelomový film. A ulahodiť nielen fanúšikom "bloodbeth movies", ale aj, ehm, intelektuálnejšie naladenému publiku. Tých prvých možno nesklamal, z tých druhých (ako o tom svedčia tunajšie komenty) mu to zďaleka nezbaštili všetci. Dramaturgický rez, ktorý preťal Martýrov na dve nesúrodé polovice nemôžem chápať ako zámer, iba ako nešikovne zamaskovaný oslí môstik - bolo totiž treba pripraviť a slávnostne naaranžovať pointu. (Navyše, zbaviť sa postavy Lucie /Myléne Jampanoï/ bolo dosť nerozvážne...) Možno aj preto som pri záverečných titulkoch, žiaľ, nemal v očiach ten odtlačok pohľadu "na druhú stranu" či svetielko z konca tunela, aký údajne (zdôrazňujem slovíčko údajne) mali tí martýri na fotkách. Zvolená "moodyovská" pointa totiž akoby priputovala z nejakého iného filmu. Prišlo mi to, akoby na konci Hellraisera vytiahol Pinhead z vrecka svojho štýlového SM koženého kabáta Danteho Peklo a zarecitoval nám z neho zopár veršov. P. S. Martyrs má šancu stať sa kultovým, ale nie prelomovým filmom. Moje 4 hviezdičky sú skôr odrazom sympatií k režisérom, ktorí sa aj za cenu zakopnutí snažia vyviesť horror 3. tisícročia z osídiel popcornovej lobotómie. Pokiaľ ide o moje osobné preferencie, ešte stále vedú Španieli nad Francúzmi 2 : 1. ()

Skrk

Neskutečně brutální exploitation horor se skvělou atmosférou, který jsem měl tu čest vidět. Umlácení kladivem, svlékání zaživa z kůže a mnoho dalšího...Jen škoda té debilní pointy... 7/10 ()

corpsy

Je naozaj len na samotnom divákovi, jeho povahe a vnímaniu, či film označí za vykonštruovanú samoúčelnú zvrhlosť, alebo mrazivú, šokujúcu a brutálnu (ne)skutočnosť. Obrazy mučenia v poslednej tretine filmu, ale dostanú každého, či tak alebo onak. A záverečná pointa, spolu s tým čo nasleduje, je dokonalá facka cez hubu a posúva film do celkom iných dimenzií. Nechutný, možno zvrátený, ale mimoriadne pôsobivý a strhujúci. ()

villon17

Spíš nechutný než napínavý. Mělo to myšlenku a super závěr, ale přece jen to nebylo, co jsem čekala. Ale na deštivej večer parádní :) ()

Marek1991

Prezradím aj niečo z deja. Zvláštny film ozaj. Zo začiatku máte pocit, že ste prekukli hneď na začiatku celý film, že dievča sa rozpráva sama zo sebou a niečím čo vidí, no potom ide hľadať kamarátku. Po nej v noci vybehne akýsi duch, či démon. Potom vám to prestrihnú na akúsi rodinku, kde zostanete v úžase, ako ich matku odstrelí dievča pri vchode a pobije celú rodinu, no zrazu sa jej ten duch začne znovu objavovať a nakoniec ju zabije, ale prečo, to sa už nedozvieme, dokonca ani neviem o tom, že by také stvorenia mohli na tento svet. Samozrejme film zráža to, že je to dom v lese, že sú tam opäť chudé čiernovlásky s poriadne bledou kožou, akoby už išli zomrieť. Čo sa stane potom však opäť každého asi prekvapí a to, že dievča objaví akýsi bunker na štýl Fritzla a keď oslobodí dievča, ktorej pribili do lebky akúsi helmu a ona stále žila, tak tam príde stará pani so správaním Mengeleho so svojou bandou, ktorí našej hrdinke budú ubližovať, no oproti iným hororom nie tak veľmi brutálne, ale postupne ju oslabia. Následne ju stiahnu z kože, to bol dôvod, pre ktorý som chcel vidieť tento film, lebo to nie je bežný jav vo filmoch a tento film sa priam hrdil prívlastkami ako najbrutálnejší, potom nám to svalstvo ukážu a v dome sa akoby mala konať nejaká seansa, i náboženský obrat, starci nám chcú vedieť, čo je po smrti, samozrejme to neprezradia. Len tá samovražda vyznela až príliš divne, lebo napríklad ja z kresťanského hľadiska by som povedal, že asi by sa nezabila, keby vedela čo ju za to môže čakať v pekle a že do neba, nech by bolo akokoľvek krásne, by sa tým nedostala. Existujú rôzne filmy, niekde vám rozdrtia vajcia, niekde sa vami prežerú potkany, niekde vás pomaly režú, či pília, inde rozťahujú kosti, či drtia alebo sekajú hlavy, no aj toto bola násilná ukážka, ktorá však pointu akoby nie celkom mala. Divný, no nie celkom premyslený film. ()

Hoyt

Toto je snad jediný hororvý film po kterém mi už po první projekci v paměti napořád uvízly jména postav obou hlavních hrdinek a to už něco znamená. Ještě bych vyzdvihl rozdělení filmu na dvě linky u kterých se mi neskutečně měnily pocity a celý film na mě působil hodně zvláštně a to se velice cení. ()

ConanVJ

Hodně pochmurný film s brutálními scénami u kterých člověka zamrazí. Celý film člověk čeká co z toho bude a ten konec překvapí. Za mě 80% :) ()

Tryskomyš

Jako vážně? No tak nic tak hrozného už jsem opravdu dlouho neviděla. Je to nechutné, děsivé, brutální, odpudivé, beznadějné. Jen pro silné nervy. 14 minut před koncem jsem myslela, že už to nedám. Už toho na mě bylo příliš. Nicméně konec mi přišel nejasný. Tvůrce nechal průchod naší fantazii. ()

pivo

Dlho som sa rozhodoval medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ale nakoniec dávam štyri. Čakal som od toho hlúposť so samoúčelným týraním žien a nakoniec to násilie bolo aj celkom opodstatnené. Oceňujem aj celkovú nepredvídateľnosť deja, kedy sa z jednoduchého príbehu o pomste stáva niečo "viac". Ale žeby to bolo nejak extra brutálne, to ani nie. Čo sa týka samotného vyznenia, tak sa zrejme predpokladá, že po smrti existuje iba jedna cesta (inak by boli mučitelia dosť sprostí), a ja osobne sa prikláňam k režisérovmu výkladu, že je optimistické. Čo ma však dosť pobavilo, je, ako tu niektorí užívatelia (očividne zarytí ateisti) tvrdia, že optimistické vyznenie je len kresťanský blud a podobne. Zrejme už umreli, takže vedia, ako je to v skutočnosti... ()

ledzepfan

Řemeslně hodně dobře zvládnutá řezničina vyhnaná až na vrchol absurdity=až tam,kde násilí už přestává být šokující,bolestivé a nechutné a začíná diváka vtahovat do hypnotického mikrospánku .......Film zdatně skáče z jedné polohy do druhé a následně do třetí..stejně proměnlivé je i tempo a celková dynamika.........Scénář je ve svých drobných detailech(chování postav,některé logické nedostatky....)naprosto stejně dementní jako většina jeho "horrorových"kolegů a ve své základní myšlence je originální avšak kostrbatý jako pád ze schodů a ať se na to díváte jak chcete-příběh je tam jednoduše jen proto aby nám filmaři mohli předhodit co největší kopec bláznivě rozverného násilí :D .......Dal bych 3 ale nakonec tam lehkovážně fláknu i tu čtvrtou,protože tu míru prvoplánové úchylnosti jsem schopen ocenit :) ()

schizmo

Prvoplánovitě brutální, rádoby šokující film s mizernou produkcí a pojintou odbytou v posledních pěti minutách. ()

hous.enka

Jeste porad nevim, co si o Martyrs myslet... Na horor to nebylo prilis lekave, na thriler tomu taky neco chybelo. Snad nova kategorie nasilneho filmu, kteremu Tarrantino nesaha ani po kotniky :) Mozna toho nasili je az tolik, ze to zastini hlavni ideu filmu, ktera neni sice spatna, ale tak nejak nedotazena. Takze ja porad fakt jeste nevim. Nicmene jde o film, ktery stoji zato videt a to nejen kvuli nasili, ale kvuli Les martyrs samotnym ;-) A Xavier Dolan? To byla mila malickost, ktera me potesila :) ()

mis-ko

Priznám sa celkom úprimne - toto fakt nedokážem ohodnotiť. Vystrašený všetkými tými mýtmi okolo tohto filmu som očakával nejakú fakt krvavú nechutnosť. Chválabohu som sa jej nedočkal, pripravený som však pre každý prípad bol. Dočkal som sa však veľmi ťažkej a dusivej atmosféry ktorá vo mne zanechala zmiešané pocity. Nebál som sa, nebol som zhnusený, napriek tomu ma tento film na krátku ale veľmi intenzívnu chvíľu poznamenal. ()

selfesteem

Martyrs není horor. Martyrs je dokument. Dokument dřívější a potažmo i dnešní společnosti. Společnosti bez citu, plné sobectví, touhy po vlastním prospěchu, zvrácené touhy po moci a schopnosti ovládat nemožné a co je vůbec nejsmutnější - plné brutality. Při sledování Martyrs jsem měla dojem, že se dívám na něco, co sice povrchně, ale moc dobře znám, nikoli však z jiných filmů - z televize, časopisů a novin. Martyrs, pokud to vydržíte a budete o to stát, vám umožní vcítit se do oběti a vcítit se tak moc, že se ve vás strašným způsobem znásobí pocit zoufalství a bezmoci. Nechala jsem tento film, aby mnou prostoupil a podal mi zárověň svědectví jedné z nejhorších událostí, která vlastně každého z nás může potkat. Třeba když budeme dlouho zevlovat na místě, o kterém nevíme zhola nic. Přiznám se, že nevím, jak tento film hodnotit. Znovu si jej nepustím. Hvězdy dávám za odvahu, za zpracování a za výpověď, kterou mi tento film poskytl a hlavně za jeho schopnost mě přinutit shlédnout jej do konce, i když jediné pocity, které mi navodil, bylo utrpení a strach. Kdo však říká, že by se člověk měl u filmů jenom smát, být napnutý nebo se bát? Může i trpět - ovšem zcela jinak než u béčkových slátanin. ()

LINKIN

Občas to na vás bafne, občas to křičí a sténá, krev stříká sem a tam a vy máte zatím dost času přemýšlet třeba o tom, co budete vařit druhý den k obědu. Přemýšlel jsem o špagetách nebo guláši, napadla mě taky pizza, napadla mě i závěrečná pointa (hned po vysvětlujícím monologu v polovině), která se nakonec snaží zavrtat tak hluboko, až vyleze v Austrálii a ocitne se znova na povrchu. Opravdu v tom není víc než solidní žánrovka a poctivá řezničina, teda pokud to tam nechcete mermomocí vidět. P.S. Anglickej dabing je přinejmenším stejně otřesnej jako ten českej, možná i proto sem se cejtil při sledování jako mučedník. ()

Krt.Ek

Krutý film, nesmírně. Té brutality nejen fyzické, ale i psychické tam je opravdu hodně. Tvůrci nemučí jenom obě hlavní hrdinky ale i nás. Tím, že nás tak dlouho drží v napětí. Myslel jsem, že jsem na to připravený, ale asi jsem nebyl. Po Adresátu neznámém je to totiž další film, který mě opravdu emočně vyčerpal. Výsledný dojem je ale lepší než u Kimova filmu. Hlavně díky docela povedené pointě. Takže proto tu čtvrtou hvězdičku přidám. 70% ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)