• Houdini

Oscar 1 : Herečka VR - Katina Paxinou + 8 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Gary Cooper, Herec VR - Akim Tamiroff, Herečka HR - Ingrid Bergman, Kamera, Výprava, Střih, Hudba(28.3.2004)

Rozpočet $3miliónyTržby USA $17,800,000Tržby Celosvetovo $-(28.4.2009)

Když čtu knihu, je to jako bych sama prožila příběh. Když vidím film natočený podle knihy, kterou jsem četla, je to jako by mi někdo převyprávěl příběh, který jsem sama prožila. Komu zvoní hrana je pro mě osudovou knihou, kterou jsem hodně dlouho vstřebávala. Filmová zkratka v kulisách se zadní projekcí není úplně to pravé ořechové, i když jde o dobře natočený film se skvělými herci. Paradoxně se z toho stává především jakési staré fotoalbum s fotkami oblíbených hervců, když byli ještě mladí. Zub času si vybral svou daň. Ve své době právem oceňovaný kousek, dnešní filmová řeč je jiná, diváci jsou jiní, jen málokdo ocení filmovou archiválii.(26.8.2017)

Film, který kdysi asi něco znamenal, ale dnes je to prostě pryč a zejména co do formy vyčpělé. Kniha je přitom nadčasová, o což víc je člověku líto, jak film zestaral.(9.3.2019)

• Dzeyna

Podle mě hrozně nudný a nezáživný film. Stejně jako jeho předloha. Vše se odehraje v posledních pár minutách, které jsou srovnatelně "zajímavé" jako poslední kapitola. Až příliš dlouhé a vůbec ne dobrodružné. Jediné co pobaví jsou dialogy a herci. Podle mě celkem ztracené dvě a půl hodiny.(12.5.2012)

Snad si jednou na stará kolena přečtu i tohohle Hemingwaye, Farewell to Arms je úžasný román. Nicméně filmové zpracování Ernestova příběhu ze španělské občanské války mě příliš nezaujalo. Nemám rád komolení angličtiny, to už rovnou mohli mluvit španělsky a bylo by to snad lepší. Ingrid to mnohem víc sluší s dlouhými vlasy, ale objektivně vzato i tento koncentrákový sestřih u ní znamená šmrnc. Za 170 minut by se ale dalo očekávat víc akce, konec je (byť zřejmě podle románu) hodně pitomě hysterický. Oficiální text distributora rovná se jeden velký spoiler.. Tentokrát v kontextu doby podprůměr.(19.3.2009)

Možno je chyba vo mne, keďže som nečítal román a nepoznal ani zhruba jeho dej. Komu zvonia do hrobu však svojou stavbou a predovšetkým atmosférou, nehovoriac o Garym Cooperovi, pripomína viac klasický western ako vojnový film. Ale to by ani nemusel byť problém, ak by Sam Wood dokázal po celý čas udržať moju pozornosť. Film sa akoby pred záverečným aktom nedokázal vôbec rozbehnúť, napríklad keď už do aj tak statického deja vtesná štvrťhodinové romantické intermezzo pred záverečnou akciou. Táto adaptácia bohužiaľ zostarla omnoho rýchlejšie, ako napríklad staršie a geniálne Na západnej fronte kľud Lewisa Milestonea. Ten vlastne nezostarol vôbec.(27.8.2017)

Nebyť tej romantickej línie, mohlo to byť zaujímavejšie a minimálne o 30-45 minút kratšie, ale takéto zásahy do diela majstra by si asi nikto nedovolil. Aj napriek tomu zaujme neokúkaná téma vojny v Španielsku, výborné herecké výkony (hlavne vo vedľajších úlohách, Gary s Ingrid sú takí tradiční) a záverečných akčných 15 minút. 70%(28.8.2017)

Vojnové príbehy mám rád, ale tento klasický kúsok svetovej literatúry ma nezaujal - nechcem povedať, že je to zle nakrútené, ale už predloha na mňa nezapôsobila (aj keď som literárny barbar) a ani Ingrid Bergman ako Španielku nemôžem vydýchať.(5.5.2005)

Film se dosti věrně drží románové předlohy, což mu jen prospívá. Ústřední dvojice podává sympatický výkon. Ostatní jsou tak trochu podle očekávání ve stínu Coopera a Bergmanové. Vyjímku tvoří výborný Akim Tamiroff - role Pabla mu je šitá přímo na míru. Celkově z toho mám dobrý pocit. Na svoji dobu určitě v mnohém převratné dílko, dnes malinko ztrácí na atraktivitě. Za ten závěr ale 4 hvězdičky dát musím.(2.7.2008)

Řekl jsem si, že by bylo docela fajn vidět tuhle především literární klasiku zfilmovanou. To se mi nakonec povedlo a já musím říct, že tenhle film táhne nikoli jeho předloha a příběh, který je prezentován, ale jsou to herci, kteří tomu dali duši. Gary Cooper a Ingrid Bergman si velmi dobře sedli.(12.12.2016)

Zlatý vek Hollywoodu, sa v tej dobe dostal do svojho posledného kola a tento snímok bol jedným z TÝCH epických blockbasterov tej doby. Vizuálna smršť, vynikajúce herecké výkony, ale zase nie každý epic movie má tie správne proporcie pre nadmernú metráž. Viem, že predloha je 500 stránkový román, ale nie vždy sa podarí ,,to všetko,, previesť na plátno bez určitých umeleckých zbytočností. Hovorí sa tomu dramatizácia. Kým ODVIATE VETROM je snímok, ktorý svoje papierové stránky uvádzal v tom najlepšom a možno tá takmer štvorhodinová dĺžka je aj málo, KOMU ZVONIA DO HROBU by mal ubrať. Samozrejme záleží od situácie...(6.2.2018)

Vzhledem k tomu, že španělská občanská válka nebyla bojem za demokracii, nýbrž zápasem dvou zrůdných ideologií-vojensko fašistické podporované Německem a bolševické podpírané sovětským Ruskem a zblblými západními levicovými intelektuály, nejsou podstatné výtky, že film se zabývá spíše westernově pojatou romancí než politikou-naopak to vidím jako přednost. A pokud je pravda, že tvůrci díky včasnému ostříhání Ingrid Bergmanové nevědomky zabránili přetočení jejích scén v Casablance, protože producenti chtěli nahradit ústřední song (As Time Goes By) jinou písní, pak uvažuju i o páté hvězdičce.(5.2.2007)

1. Zlatý Glóbus za rok 1943 - cena (2) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Katina Paxinou, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Akim Tamiroff(22.1.2009)

Nemohu sice posoudit, nakolik se to přesně drží knižní předlohy (podle obecných znalostí ale celkem dostatečně), ovšem film jako takový se mi líbil a patří rozhodně k nadprůměru americké produkce. Ani mi zde nevadila romantická část příběhu nebo bezmála tříhodinová stopáž, ovšem herecké výkony mi nepřišly výraznějšího rázu (ne, že by byly vyloženě nesympatické, ale v spoustě soudobých filmů byly lepší), a to i díky přítomnosti Ingrid Bergman (tímto filmem jsem si připomněl jedno smutné výročí), která sice je jako obvykle standartně profesionální, ale tento výkon bych při vší úctě řadil do druhé poloviny žebříčku (celkem 13 filmů), už třeba proto, že se její hrdinka vzpírala jedné z myšlenek opusu (krom militarastického podtextu se mi zdálo, že dílo vyzdvihuje i rovnoprávnnost či osvobození se, právě druhé jmenované nebylo Marii zrovna při chuti). Ale aspoň tak mají šanci vyniknout i jiní, i třeba po zásluze oceněná představitelka Pilar. Lepší čtyři hvězdy, a to i proto, že si myslím, že i tvrdošíjní zastánci knih by film mohli ocenit.(29.8.2009)

Musim priznat, ze uvodni 2/3 filmu me moc nebavily. Velkou merou se o to urcite postaral i cesky dabing. Zaver filmu je vsak vyborny a vyplati se na nej pockat. Vice nez solidni herecke obsazeni.(7.7.2012)

Reziser Sam Wood /Her Gilded cage 1922, Kralovna kelly 1929/ natocil sympaticky, velmi dobry film, ktory je dejovo zasadeny do cias spanielskej obcianskej vojny v 30. rokoch minukleho storocia. Pribeh je tuna nielen mylostny medzi nim a nou /sak laska a sex musi byt len hetero, mimoheteracke sexy treba strielat/, ale aj treba tuna vyhodit isty most do vzduchu. A na tomto sa moze rozbehnut velmi dobry film. Pre niekoho moze byt problem, v tom, ze prvu hodinu sa dohromady nic nedeje, no ale ja som od prirodzenia tolerantny, a tak som si uzival dialogy medzi vybornym Gary Cooperom /High Noon, Mr. Deeds goes to town/ a skvelou Ingrid Bergman /Casablanca, Plynove lampy/. Potom ale v druhej polke sa film konecne rozbehne, zacnu sa prestrelky a dojde aj na samotny vybuch. Sam Wood na reziserskej stolicke odviedol bravurnu pracu, filmovy diviak chtivy hereckych vykonov si tiez pride na svoje. Jo a viem aj o tom, ze to je sfilmovane dielo od spisovatela menom Ernest Hemingway. 85 %(4.6.2016)

• Mol

A MAN FIGHTS FOR WHAT HE BELIEVES IN!! Mno mohlo se to spíš jmenovat Indiana Jones a hory lásky. Tak nějak by se dalo shrnout těch nekonečně nudnejch a přeslazenejch 170 minut mezi Garym a Ingrit, která měla i vlasy jak cukrovou vatu. Skoro se divím, že kolem ní nelítaly vosy. Dialogy byly otřesné a zbytečně natahované. Hádky jako "kdo tu velí", "je Pablo opilej" nebo "Pilar je škaredá" byly nekonečné a zbytečné. Kdyby se film prostříhal tak na 1h 20m, tak by to bylo jistě záživnější. Ale abych jen nehanil. Co se týče akčních scén, tak ty jsou provedeny na výbornou. Navíc křivák Pablo se na konci změní v John Ramba a Roberto epicky zakončuje The End! Je mi líto, že musím dát filmu s Garym tak slabé hodnocení, ale nemůžu jinak. Skoro se divím, že jsem to nevypnul a dokázal to dokoukat. Pořád jsem si totiž říkal, teď už se to musí rozjet, teď už to musí přijít a ono nic.(7.4.2016)

Hemingwayovu predlohu dobre nepoznám, čiže nemôžem porovnávať. Ale myslím si, že výsledok je zdarilý. Čo ma prekvapilo, ako je dej vzhľadom na 40. roky akčný a aj keď je plný štúdiových scén a scén s nakreslenými horami v pozadí, farebný vizuál pôsobí presvedčivo a atmosfericky. Ústredná dvojka - charizmatický Cooper a sympatická Bergmanová - je vhodne vybraná, rovnako ako aj ďalšie osadenstvo a všetci dokopy podavajú veľmi slušné výkony, o ktoré sa tento vojnový snímok môže oprieť. A tak aj silná romantická linka sa dá prekusnúť, teda viac-menej. Čo sa už dá menej povedať o obrej stopáži.(31.10.2018)

• Autogram

Melodramatický príbeh v prostredí vojny. Je tam most, ktorý má padnúť, je tam láska, ktorá padnúť nemá, a všetko to trvá príliš dlho, až v druhej hodine sa veci nejako pohnú. Najzaujímavejšou postavou je stará cigánka, ktorá riadi celú vojenskú operáciu, generál, ako sa patrí. –––– ... smrť každého človeka umenší mňa, lebo ja som súčasťou človečnstva: a preto sa nikdy nepýtaj, komu zvonia do hrobu; zvonia tebe.(26.8.2017)

<< předchozí 1 2