Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Syryanna

Dala bych i ******🥰 Úžasná hudba, skvěle zvolený casting, výborně zpracovaný příběh. Denis opět nezklamal. Nová sága na obzoru. ()

Mike_Doe

Výprava dokonalá, hudba mohutná, špeciálne efekty epické, herecké obsadenie ok. Ide o výrazný posun v porovnaní s Lynchovou light SM verziou z roku 84. Režisér je nepochybne talent a vnáša svojskú pečať do žánru čo je vidno aj v BR 2049, t.j. spomalené zábery scén sprevádzané polo-elektronickou hudbou v štýle Vangelis. Takýchto SciFi ako je bohužiaľ málo. ()

gegon10

Parádní podívaná. Začátek něčeho nového, velkého... Perfektní postavy, hudba, vizuál... I přes několik pomalejších částí jsem se celých 155 minut bavil a těším se na pokračování. 90% ()

MatyRock

8,5/10 né vždy se střetne očekávání diváka s výslednou podobou filmu. A o to víc jsem rád, že patřím mezi ty šťastlivce, které film bavil a především jim sedl.  Audiovizuálně nádherná velkolepá politická „pohádka“ o rodu  Atreidů a  Harkonnenů. Aspirant na Oscara za vizuální efekty nebo masky (Stellan Skarsgård aka Baron Harkonnen je k nepoznání). Nebo ta práce se zvukem? Velkolepost. To jsem ještě nezmiňoval herecké obsazení, jenž je natřískané jak dlouho žádný jiný velkofilm. Hudba od Hanse Zimmera je kvalitní, ale neoslovila mě tolik jako jeho jiné starší kousky. Tempo je značně Villeneuvské, první půlka je ukecanější a pomalejší než půlka druhá. Přesto jsem měl jen málokdy pocit vleklosti a protahovanosti. Něco by se vystřihnout samozřejmě dalo. První část příběhu podle knižního románu od Franka Herberta je přetavena na pole 155 minut, což je dlouhá leč rychle ubíhající stopáž. Nemohu se ubránit pocitu, že jsem sledoval dlouhý prolog k dalšímu dílu, který má neuspokojivý konec, protože to vlastně konec není. Ale to je tak pokaždé když rozdělíte jeden ucelený příběh na dva snímky (vzhledem k rozsáhlosti díla to však chápu). Předvídatelnost a podobnost s jinými sci-fi světy (Star Wars) moc neřeším, protože právě Duna byla v mnoha ohledech tím prvním. ()

Tomxxyy

Asi nejsem cílovka ale za mě nuda... Někdy divné scény... Bohužel jsem nečetl knihu tak možná proto... Ale mě to vážně nebavilo 🙈 ()

LukyVanco

Dunu z '84 som nedokázal dopozerať, a nie som ani moc fanúšikom knihy. Ale toto... to je veľdielo, počnúc kastingom a audiovizuálom, skvelým Zimmerom. Zrazu ma baví celý lore, a chcem viac a viac. Už nech tu je pokračovanie! ()

xray0045

Duna je film, který byl již několikrát zfilmován, navíc se všichni docela drží knižní předlohy. Takže pokud znáte knihu nebo nekteré z dřívějších filmových verzí, může vás překvapit maximálně vizuál. Ten je v tomto případě skvětý, spolu s hudbou je to prostě pecka CGI nevypadá jako CGI a herci to před zeleným hadrem zvládli na výbornou. Někteří slušní herci hrají naprosté štěky, uvidíme zda v druhém díle dostanou nějak více prostoru. Shrnuto a podtrženo, pokud je vám víc jak 30 a chcete něco co vás překvapí příběhem, ohlédněte se jinam. Pokud chcete vizualní orgie s minimem emocí, je Duna film pro vás. ()

EricNor

Myslel jsem si, že to bude parádní podívaná. Někdo to přirovnal k novodobým Hvězdným válkám. Měl jsem z Villeneuva strach, protože je to prostě utahaný režisér. Miluju Sicaria, tam ta pomalost sedí a navíc je film skvěle typově obsazený. Blade Runner už mě neudržel víc jak půlku stopáže a nikdy jsem ho nedokoukal. Duna je fajn film, ale mám dost výhrad. Hlavně to pomalé tempo a ta dvoubarevná výtvarná stylizace. Ten film je oranžový a šedý, ale hlavně oranžový. Oranžová a její odstíny - do žluta až hněda jsou všude.  Co asi taky jiného v poušti - vlastně modrá obloha - ta je vlastně taky do oranžova. Aspoň ten červíček mohl být trochu barevnější, aspoň trochu. Ještě se mi docela pletlo brnění Atreidů a Sardakaurů - vypadalo skoro stejně a na bojovnících se legračně hýbalo. Akce nic moc, ne že by  Duna byla primárně o akci, ale mohli si s tím dát trochu práce. Herci se tak všeobecně povedli, jen jsem vůbec nepoznal Bardema, byl mi celou dobu dost povědomý, ale poznal jsem ho až v titulcích. Ve filmu se toho moc neděje, teda děje, ale trvá to všechno hrozně dlouho. Mohlo se tam toho vejít víc a bylo by to stejně dlouhý, režírovat to někdo jiný. A ukončený je to blbě, jestli ty další dva díly mají být zbytek první knihy, tak se to potáhne jako asfalt v zimě. Dlužno říct ještě to, že jsem si ten vizuál takhle nějak představoval, když jsem četl knížku. A tu jsem četl dvakrát. Je to jedna z nej scifi, co jsem kdy četl. Bohužel se do filmu nevešli takové ty drobnosti, nuance a náznaky, systém Ben Gesseritu, úskoky v úskocích - v tom pro mě byla kniha nejsilnější a ve filmu to není. ()

paveltommy

Jediná věc, která mně, ale určitě i dalším, lehce pochroumala zážitek z této podívané, je snad přemíra očekávání. Dunu od Herberta jsem četl několikrát, a když jsem poprvé zaslechl že se chystá nové vydání, nečekal jsem a přečetl sérii znovu.  Film jako je tohle je důvod proč chodit do kina. Velkolepá podívaná, Villeneuve + Hans Zimmer, rozpočet 165M dolarů, 155 minut, jenom polovina knihy - co víc si přát? Prostě se to povedlo. A ano, také jsem si řekl že třeba herečka co hrála Paulovu matku mi na roli moc nesedla - buď je drsoň nebo musí ronit slzy. Z imperiálního planetologa se musela stát žena a černoška oproti předloze asi kvůli entické a gendrové vyváženosti (jako proč ku*va?), a třeba příběhu ohledně doktora který hraje zásadní roli mohlo být věnováno víc času. Jsou to ale věci které mi vadí jen proto, že jsem byl zažraný už do knižní předlohy, a prostě jsem měl očekávání. Je to krásně natočené, ornikoptéra a její fyzika je prostě super, zvukově krásně podložené, nádhera. Víc takových filmů a těch pět stovek za návštěvu kina s občerstvením dám vícekrát než jenom dvakrát do roka. ()

stevkoI

---Knihu som necital---  ...asi aj preto ma toto veldielo oslovilo tak z polovice. Vizualna parada, ktoru bohuzial utlmila dlha stopaz a dej. Dej, ktory ked sa uz uz konecne rozbehne, je koniec. Co to ma sakra byt?! Tym padom posobi film ako taky dost slabo, s takmer nulovou hodnotou. Hodnotim ako samostatny film s prihliadnutim na to, ze sa viedli polemiky ci vobec bude pokracovanie... ??? what? (vyraz toho prekvapeneho memecernocha). Ako napisal MrHlad: Takový hezký navoněný prd. ()

Duffman 97

Artová esej plná zvratů a skvělého náběhu na druhý film.Fanoušci bitek ála Marvel či Star Wars budou prskat......leč fanoušci Duny a nekomerčních filmů budou jásat. ()

Jester_X

Oceňuji, že se Villeneuve vyhnul současnému Hollywoodskému paradigma rychlého střihového vyprávění. Duna plyne pomalu, nechává nás vstoupit do jejího světa a to jak díky skvělé obrazové složce, tak pompéznímu soundtracku. Knihu jsem nečetl, ale filmový příběh je skvěle vyprávěn a je poznat, že nejde o nějaké banální prvoplánové sci-fi. Jedinou výtku mám k občasné přetaženosti emocí. Dva mladí lidé vrhají toužebné pohledy, do toho velkolepé záběry pouště a rozmáchlá hudba. Někdy je méně více a platí to i v tomto případě. ()

Entfak1

Vizuálně a hudebně opravdu velice dobrá záležitost, kterou je asi třeba i vidět vícekrát aby se dala pořádně docenit. Jelikož však událost, které na plátně vidíte se dají napsat na tří A4ky papíru, přijde mi spíše aktuální hodnocení ostatních hodnotících jako slintání nad vizuálním pornem se slušnými beaty. Pokud by měl film být jen o vizuálu a hudbě, tak klidně za rok 2020 za 5 hvězd, jelikož ale tohle rychle zastarává a technika letí kupředu, máte za 10 let průměrný vizuál a cukající se podání příběhu natažené jak od dědy Simpsona.  Po hodině a půl jsem se už fakt zvedal, jelikož to bylo sice epický, ale utahaný jaxsviňa. Jak už tu někdo psal -  navoněný prd. ()

floppy4

Ako jedna vec je výprava a vizuál jak prasa, ale ak to príbehovo zadrháva tak sa proste stane to, čo sa stalo mne a síce, že tých vyše dve a pol hodiny ma to celkom nudilo. Ja chápem, že to má knižnú predlohu, ale keď už nie scenáristicky, tak aspoň atmosféricky to mohol Denis potiahnuť, no nestalo sa tak. Myslím, že toto mu nesadlo a ako fanúšik jeho predošlých filmov som bol hodne sklamaný. ()

Magnomous

Za vizualne spracovanie, vyber kvalitnych hercov, zopar obstojnych scen a celkovo slusnu dynamiku inak velmi jednoducheho deja, davam 3*. Pokial niekto pozera filmy vyslovene len kvoli pribehu, tak bude z tohoto velmi ocakavaneho kusku dost sklamany. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)