Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

Webb

Na české poměry to sice má zdařilou práci s kamerou, propracovaně líbivou hudbu a neobvyklý vizuální kabátek, jenže pod ním se tu v jádru vynořil naprosto primitivní příběh, nezáživný scénář s dialogy i průměrná režie. Velice kostrbatý vypravěčský styl tomu bohužel také zrovna nepřidává. Výsledek není tudíž vůbec tak převratný jak jsem očekával a k zařezávání tu do děje vůbec nedocházelo, teda až na poslední třetinu, která byla režijně o něco poutavější. Slabé 3 hvězdy, 55% ()

Vodnářka

Strašně se mi líbí námět i zpracování filmu. Skoro bych řekla perfektní...ale.... Konec jsem nějak nepochopila - co je tedy hlavní myšlenkou? Navíc...spousta věcí byla strašně nedořešená. Přestože si nemyslím, že by jediný záběr byl ve filmu navíc, radši bych něco vyškrtla na úkor dovysvětlení ostatních věcí. ()

Anderton

Julius Ševčík prináša niečo v štýle Pitofovho Vidocqa. A asi aj preto vzbudil tak rôznorodú odozvu. Prvá polovica je ešte svojou formou vťahujúca, potom ale Ševčíkovi z nej regulárne prepne a namiesto gradácie tu máme niečo psychedelicko ezoterické. Chvíľami je to dokonca aj ako od Baya. Ústredná myšlienka je nám vypovedaná minimálne trikrát, ak by sme náhodou chceli nad filmom premýšľať, tak to aby sme nemuseli a mali vo veci jasno. Najväčší problém je ale v samotnom príbehu. Sledujeme v retrospektíve činy brutálneho magora a režisér sa nám snaží stále podsúvať nejakú ambivalentnosť jeho postavy. Dobre, obrovský podiel na jeho činoch má aj spoločnosť, ktorá sa nachádza po prvej svetovej a čaká ju druhá svetová, a tak názov Normal dostáva aspoň opodstatnenie. Film sa snaží byť stále extrémne cool len preto aby bol cool a nad vodou ho drží Kňažko. Toho sa Ševčík snaží stále štylizovať ako Lectera, našťastie to ale Kňažko ustál. Taká drsnejšia a gýčovejšia verzia Pána Verdouxa. ()

swamp

Julius Ševčík natočil stylisticky velmi zdařilý snímek (trochu mi neseděly zpomaleně trhané záběry - ty bych vypustil), který se opírá o výborný herecký výkon ústřední trojice Kňažko (rozhodně velká inspirace Hannibalem Lecterem Anthonyho Hopkinse) - Havlová (manželka netvora) - Gajdoš (obhájce). Pár silných momentů bohužel nepředčilo formu a některé nudné pasáže zkrátka udělaly z tohoto odvážného noir pokusu opravdu jen pokus. ()

pm

Atmosféra silnější než v noirech, formálně a stylově 100%, jen mi to nějak nestačí, když mi zásadní sdělení uniká pod vší tou obrazovou dokonalostí. Normal nejde normálně hodnotit, chtělo by to vidět znovu, k čemuž se asi nepřinutím. Ale po dlouhé době mám radost, že jsem neměla čas jít na film do kina: na velkém plátně bych to sledovat nechtěla. ()

asLoeReed

Osobně bych udělil Českého lva za kameru, za napětí, za stylizaci, není to vůbec špatné. Vztah mezi Kurtenem a Justusem je jakoby odvozený od nedávného filmu Capote s Ph.-S. Hoffmanem ale v jiném (věkovém) poměru: někdo, kdo se příčinami činů jednoho vraha zabývá, se do svého "klienta" skoro až zamiluje. Julius Ševčík má film, který působí chytrým, ujasněným dojmem. Je to výkonný film, to se hodí. // pointa na závěr: vůbec nevadí, že je zde Normal "modrý", jaký jiný by měl být:) ()

Němi

Velmi nečeské. Nejen nepřehlédnutelnou stylizací, ale i nečeskou výstavbou nečeského příběhu. Se Ševčíkem režisérem problém rozhodně nemám, se Ševčíkem scénáristou ano. Gradace, ač velmi volná, spolehlivě v trojici s tématem a smyslem story tvoří grandiozní závěr. Soustředěnost ošlehala veškeré tradičně-české zbytečné scény na minimum až nulu a vrhla diváky do střetu postav velmi papírových... Oba hlavní charaktery opravdu působí jak z policejních archivů vytažená jména před dvojtečkou v záznamu, a i když se je režisér skrz zabírání potu, nádechů a detailů kůže snaží zhmatatelnit, skutečné lidi z toho nevytříská. Výbornému Kňažkovi k tomu nepomůže ani maximální "dostnažalobu" stylizace do Hannibala Lectera. I tak ale... vizualní orgie s tahem po myšlence. Pozoruhodné orgie! ()

Hunter2222

Do filmu som sa púšťal bez toho, aby so o ňom čokoľvek vedel, čo i len o čom je. Po piatich minútach mi bolo jasné, že toto je geniálne dielo. Mladý právnik, ktorý zastupuje extrémne narušeného sériového vraha a k tomu z českej produkcie, to sme tu ešte nemali. Miestami naozaj desivé a šokujúce, pre diváka, ktorý nie je zvyknutý na rôzne úchylarny. Geniálne zvládnutá obrazová stránka, dotvárajúca atmosféru celého snímku. Ako som čítal, toto je fakt prelom českého filmu a tak isto veľmi pekný príspevok ku filmov s tématikou sériových vrahov. ()

Slarque

Námět na thriller zabitý nenápaditou realizací. Studeně modré je tu všechno, včetně nevěstince. Asi po půl hodině mi došlo, že lepší už to nebude a od té doby jsem se až do konce konstantně nudil. Milan Kňažko to sice svým lecterovsky démonickým projevem vytahuje z úplného dna, ale herecké výkony ostatních buď nestojí za zmínku, nebo je umrtvila Ševčíkova stylizace. Vítězství formy nad obsahem je prohrou pro diváka. :( ()

Arsenal83

To bola paródia na Mlčanie jahniat? Všetka úcta ku Kňažkovi, ktorý tu ako jediný stál za to, ale žiadny Hopkins to nie je. ()

FrodoF

Musím říct, že to je pro mě trochu zklamání. Film toho nenabízí o mnoho více než jeho vizuálně nádherné a výborně sestříhané trailery. Není to vůbec napínavé, děj se nijak nevyvíjí, o nějaké pointě ani nemluvě. Pořád se motá kolem rozhovorů Kurtena s jeho obhájcem, přičemž Kňažko je vynikající, Gajdoš už o něco slabší. Bohužel se film příliš soustředí právě na postavu Gajodšova obhájce, která však byla alepoň pro mě skoro nejméně zajímavá a mnohem radší bych viděl třeba více retrospektiv z Kurtenova dětství. Přišlo mi jako by film celou dobu spěl k nějakému zvratu, ten se ale nakonec nekoná. Je to prostě jedna velká vizuální exhibice, která po nějaké době omrzí a pak už toho moc nezbývá, snad jen skvělá hudba Jana P. Muchowa a ten Kňažko. Také jsem měl velký problém s tím, jak je Kurten místy polidšťován a jeho skutky omlouvány, to podání ruky na konci radši ani nebudu komentovat. ()

iamek

Obrovské zklamání. Nebýt fantastického Milana Kňažka a mladého Pavla Gajdoše byl by snímek zralej na odpad. Julius Ševčík sice vykreslil slušně atmosféru procesu a doby, ale něco málo tomu chybělo. Ještě musím pochvalít slušnou vizuální stránku Normalu, kterou jsem u českého filmu ještě neviděl. ()

dopitak

Umělecky vytříbené, bez možnosti cokoliv vytknout. Hrozně moc se mi líbila kamera, práce se světlem a stíny, optika. Ani všudypřítomný nachový filtr nebyl na závadu. Výborná hudba, perfektně zvládnutý zvuk, zajímavý střih, snové herecké obsazení (Milan Kňažko nejlepší ze všech, jeho česká nebo chcete-li německá obdoba Hannibala Lectera v podání Anthony Hopkinse byla moc sympatická, i přes podstatu jím ztvárněné postavy). Z lidského a laicky diváckého hlediska je film ovšem naprostá katastrofa, zoufale smutná, morbidní a depresivní rekonstrukce soudního procesu masového vraha, bez nápaditého scénáře, skládající se jen z několika mnohokrát opakovaných dialogů a monologů. A teď si vyberte, jestli máte oko a v tomto případě i žaludek umělce, nebo „jen“ svůj divácký. Nesedlo mi zakončení životního příběhu paní Kurtenové ani scény ze soudu s neustále lítajícími zmačkanými papíry (recyklace mimo záběr?). ()

heyda

Strašně rozporuplný film. Začátek byl velmi nejistý, jak v provedení, tak v hereckých výkonech. Ke konci však film dostal jisté kontury a dokázal zatlačit i na emoce. Je velká škoda, že se tam střídají výborné záběry se záběry velmi amatérskými, a taktéž je pro mě zklamání nevyužitý příběhový potenciál. Pochválit by se měl Milan Kňažko, který se může bez problému přirovnávat k Hanibalu Lektorovi. Moc se mi líbila hudba a hlavně snaha o natočení žánru, který je v našich zemích velmi ojedinělý. 60% ()

jojinecko

Myslím, že Milan Kňažko je natoľko charizmatickým "bad-ass" hercom, že by dokázal zahrať rovnako vierohodne aj postavu Hannibala Lectera (nerúham sa, fakt si to myslím!). Normal je originálnym príspevkom do "tunajšej" produkcie, s noir atmosférou (len tie stále blikajúce žiarovky už boli trochu moc:) , zaujímavým vizuálom a kamerou, poriadne silným námetom. Stále mám však pocit, že práve ten námet nebol dostatočne dotiahnutý. Príbeh sa ako sínusoida pohybuje od lyrickosti a snových obrazov, cez napätie, približne v strede, akoby film nevedel kam sa má uberať. Taktiež škoda, že nebola hlbšie rozpitvaná postava masového vraha. Ale inak zaujímavé, oceňujem snahu:) ()

Stanislaus

"Rodí se zrůdy, nebo je vytváříme?". Toť otázka a důležitý pilíř filmu. Recenze, které tvrdí, že Normal je vše jen ne normální, měly v jistém slova smyslu pravdu. Je to thriller se vším všudy a na české chudé kinematografické poměry vyčnívá z řady. Je zvrhlý! Je morbidní! Ale rozhodně není normální! Herci se ke svým charakterům hodí jako jablko ke stromu. Kňažko předvedl skvělý a přesvědčivý výkon. Grácie Havlová sice moc prostoru nemá, ale uchvátí také. Nováček Gajdoš má ve světě filmu určitě budoucnost. Skvěle napsaný scénář, dobře situovaná kamera a třešničkou na dortě je skvěle nasvícený a co nejméně barevný obraz, který se do filmů tohoto typu opravdu hodí. Když se na to kouknu jako na celek, tak to na mě zapůsobilo a donutilo mě přemýšlet a uvažovat ... 75%. ()

sharky

artová sra*ka s úžasně vypilaným vizuálem, který je ale zcela nadřazen scénáři. ten potom ale nemá ani kloudný souvislý srozumitelný děj. vedle mistrovského výkonu pana kňažka nepříjmně trčí prkenný amaterský neúspěšný poksu o herectví pavla gajdoše. ()