Columbo - Série 1 (1971) (série)

Vražda podle knihy (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Námět na detektivku (více)

Ken Franklin je jedním ze dvou spoluautorů veleúspěšných detektivních románů. Ve skutečnosti se spíš stará o popularitu, zatímco skutečným autorem je pouze jeho partner James Ferris. Ten se však chce osamostatnit, což znamená ohrožení Franklinova rozhazovačného života. Jediným způsobem, jak si zajistit finanční příjem, je pro Kena pojistka pro případ Jamesova úmrtí. Muž proto připraví rafinovanou vraždu: zastřelí Jamese ve svém víkendovém domě ve chvíli, kdy muž mluví po telefonu se svou ženou Joannou. Ta si však myslí, že James je ve své kanceláři. Tam však poručík Columbo se svým týmem nenajde žádné stopy, tím méně mrtvolu. Kvůli jeho následným dotěrným otázkám Franklin rychle pozná, že žádná vražda není dokonalá... Po dvou samostatných televizních filmech s poručíkem Columbem odstartoval legendární seriál prvním „řádným" dílem 15. září 1971. Jeho režisérem se nestal nikdo jiný než budoucí filmařské eso, tehdy pětadvacetiletý Steven Spielberg. (Česká televize)

sator

Když režisérovi Stevenu Spielbergovi nabídli natočit startovací díl seriálu o kterém nikdo ještě nevěděl zda bude vůbec pokračovat druhým dílem, váhal, ale když si přečetl scénář byl nadšen.A tak se stalo že se stal součástí legendárního seriálu. ()

filmmovier

Výtečná Spielbergovina a jeden z nejzajímavějších Columbů. Skvělý záporák a poručík už od začátku mířící na jistotu kolem něj jenom postupně utahuje smyčku. Perfektní atmosféra, výtečný příběh, perfektní režie - kvůli které jsem na to koukal především. 90%. ()

sskrblik

Špilberk natočil Vraždy podle knihy zdatně a s notnou dávkou krimi atmosféry. Zapříčinila se o to hudba, herecky Jack Cassidy (zlosyn) a tradičně skvělý Peter Falk. V porovnání lepší než předchozí díl Výkupné za mrtvého. ()

baroko

Columbovky s Cassidym patří rozhodně k těm zcela nejlepším. Ale trochu mě u této ruší dvě nelogičnosti. Předně, že vyděračka by byla tak klidně o samotě s vrahem a za druhé, proč by se jí chtěl pachatel tak rychle zbavovat, když bylo jasné, jak tím riskuje. Mohl jí klidně nechat být, měla peníze, určitě by mlčela a mohl jí odstranit až když by chtěla vydírání opakovat. ()

Autogram

Columbo vo svojom béžovom baloňáku aj varí. Výsledok som nevidel, ale žiadne dokonalé kulinárstvo to nebude. Vražda dokonalá je, ako vždy, veď ide o spisovateľa detektívok. Stále mi na Columbovi prekáža, že vidím dokonale premyslené a vykonané vraždy, ale celkom nedokonalé vyšetrovanie založené skôr na na náhodách. Tentokrát v réžii Spielberga, ktorý na tom nemohol nič zmeniť. –––– Alespoň to ochutnejte. Vyhodit se to dá vždycky. ()

tom.nosek

Zajímavá zápletka, dobrý záporák, takový standard, který od Columba očekávám. Líbilo se mi oživení dvou vražd a také to, že se zde neobjevaly další "pokusy", jak film kamerově oživit, takže už žádné divné rozmazané přechody, nepřirozené přibližování, různé blikající barvy... To můžeme asi připsat pomalu vycházející hvězdě Stevenu Spielbergovi. ()

prezdivaka

Vtipná scéna, když Columbo přichází do domu Kenyho, vrátit mu jeho detektivní romány. Zřejmě je velmi rychlý čtenář, protože přináší 14 knih s tvrzením, že byly úžasné. Pak jejich počet v posloupných střizích kolísá až na devět. Skriptka byla možná u zubaře. ()

Zombi

Mám Columba rád, vždycky mě pohodově naladí, roli v tom částečně hraje i fakt, že jsem na něj kdysi koukal pravidelně v neděli a to je přeci příjemnej den, tak nějak se mi to k němu váže dodnes :o) Zde jsem byl zvědavej na rukopis Spielberga, musím říct že se nijak neliší od ostatních dílů, ale to nevadí, hlavní je dobrá zápletka, ošunťelej Falk a jeho neustálé opruzování vraha :o) První vražda je skvěle vymyšlena a vůbec je to povedená detektivka ze staré školy. ()

MacGyver

Ďalšia z častí legendárneho detektívneho seriálu. Columbova na prvý pohľad zjavná neohrabanosť s celkovým výzorom evokujúcim bezdomovca je v ostrom kontraste s drvivou väčšinou ostatných predstaviteľov ,,policajtských“ úloh v nespočetnom množstve podobných televíznych sérií. Falkova postava však na rozdiel od ostatných poráža zločincov bez akejkoľvek akcie, len vďaka svojej inteligencii a detektívnym inštinktom. Jeho kvalita je preverená už desaťročiami, takže niet o čom pochybovať - každý Columbov prípad je skrátka ,,trefa do čierneho“:) ()

Nolanofil

Vôbec to nieje typický Spielberg, povedal by som skôr že tu si svoj štýl ešte len hľadá. Hlavne mi vadilo moc blízko kamera na tváre, úplne na tesno, pôsobilo to amatérsky, áno, použil som slovo amatérsky pri súvislosti so Spielbergom. Námet je perfektný, ale je to menej svižné ako predchádzajúca Columbovka, finále výborné. Slabšie 4* ()

majec4

Prva cast serialu a hned jedna z tych najlepsich. Mlady Spielberg to zvladol super. Cassidy ako vrah bol skvely. V neskorsich castiach bol tiez vyborny. Urcite je mojim najoblubenejsim zaporakom z celeho serialu. Zaver na vybornu. Proste plny pocet. ()

Hapretor

Zapomeňte na Hercule Poirota, Toma Masona, Magnuma, Angelu Lansbury a podobný shity, i na Šerloka Homelesse ... Columbo vyřeší vždycky všechno a všude. Nikdo si na něj nepřijde. Jezdí v popelnici na kolech, oblečení má jak zevl, na první pohled působí jak ňouma ... jen dokonalé "mimikry". ()

kkarx

První díl první série a hned ikonický padouch Jack Cassidy! Scénář je fajn, pointa též dobrá a velmi ironická. První série se vyznačovaly vážnějším pojetím než ty pozdější, což bylo na Columbovi to nejlepší. Prostě je to legrace ale vcelku i hodně zarážející záležitost. Hudba tomu dodává skvělou atmosféru. ()