Columbo - Série 1 (1971) (série)

Vražda podle knihy (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Námět na detektivku (více)

Ken Franklin je jedním ze dvou spoluautorů veleúspěšných detektivních románů. Ve skutečnosti se spíš stará o popularitu, zatímco skutečným autorem je pouze jeho partner James Ferris. Ten se však chce osamostatnit, což znamená ohrožení Franklinova rozhazovačného života. Jediným způsobem, jak si zajistit finanční příjem, je pro Kena pojistka pro případ Jamesova úmrtí. Muž proto připraví rafinovanou vraždu: zastřelí Jamese ve svém víkendovém domě ve chvíli, kdy muž mluví po telefonu se svou ženou Joannou. Ta si však myslí, že James je ve své kanceláři. Tam však poručík Columbo se svým týmem nenajde žádné stopy, tím méně mrtvolu. Kvůli jeho následným dotěrným otázkám Franklin rychle pozná, že žádná vražda není dokonalá... Po dvou samostatných televizních filmech s poručíkem Columbem odstartoval legendární seriál prvním „řádným" dílem 15. září 1971. Jeho režisérem se nestal nikdo jiný než budoucí filmařské eso, tehdy pětadvacetiletý Steven Spielberg. (Česká televize)

Slarque

Klasická televizní konverzační detektivka, která sleduje víc počínání vraha než detektiva. Zajímalo mě to čistě kvůli režisérovi, na jakýkoliv jiný díl rozhodně zvědavý nejsem. ()

Šandík

Suverénně nejlépe zrežírovaný Columbo vůbec. Spielberg se s touhle detektivkou mazlil skoro stejně jako s normálním "velkým" filmem. Stačí srovnat režii tohoto dílu s režií obou "pilotních dílů", kde byl ve velké míře využíván ateliér a exteriérové scény dokonce točeny pomocí zadní projekce. Taky se ocitáme téměř 100% v reálných interiérech a exteriérech (pokud je tam někde atelier, tak to jednoduše není poznat), režie je velmi vynalézavá, skvěle používající střih a důmyslné vedení kamery. Také herecké výkony jsou zde naprosto stoprocentní. Autory scénáře jsou přitom stále titíž Richard Levinson & William Link. Falk se Spielbergem jej prý ovšem dosti výrazně přepsali. Celkový dojem: 85% ()

Flego

Peter Falk sa zhlboka nadýchol a po dvoch "pilotoch" rozbehol svoju životnú postavu, ktorá sa vryla do pamäti ľudí na celom svete. Azda si to vtedy ani neuvedomoval čo postava poručíka Columba urobí s jeho hereckou kariérou. Šéfovia Universal - u dali režisérsku stoličku mladému nádejnému režisérovi... ()

honajz

Opět chytře vymyšlená zápletka, Jack Cassidy hraje svého padoucha par excellence, vaječná omeleta skoro v přímém záznamu pobavila, velkolepá krajina kolem zlosynovy chaty, režíroval to Steven Spielberg, ale stejně mi přijde, že to není až tak ono (třeba, co se stalo s tím právě dopsaným románem, který kolega psal na začátku?, ta prodavačka ho sice na jednu stranu podezřívá, ale chová se až moc bezelstně, ta černovláska plus několik dalších lidí v divadle i v restauraci by potvrdilo, že prodavačku znal apod.). Nejlepší je stejně poslední dialog s tím krásným paradoxem. 3/69 ()

Lacike

Jeden z tych lepsich dielov vdaka perfektne slizkemu zaporakovi v podani Jacka Cassidyho, ktory si hlavneho zaporaka zahral este v dalsich dvoch dieloch. Horsie to vidim so spôsobom vrazdy. Podla mna sa dal pachatel bez problemov odhalit vdaka telefonym zaznamom. Dost divne to zamietli pod koberec, aby to mohli viacej natahovat. No, ale napriek tomu to je dobry diel, ktory stoji za to. 8/10. ()

5150

Tento díl rozhodně patří k tomu nejlepšímu v sérii, ale pač mám několik milejších dílů - mj. KOUZELNÉ ALIBI (1976), kde záporáka stejně jako v tomto díle hraje Jack Cassidy, dávám s těžkým srdcem "pouhé" tři hvězdičky. ()

Cimr

Počátek legendy se vší parádou - obnošený baloňák, doutník, skleněné oko, Los Angeles, důležité poznámky pronášené jakoby mimochodem, žena, kterou nikdo nikdy neviděl, snad akorát pes Pes tu chybí. Ukažte mi na člověka, který by podle těchto indícií nepoznal poručíka Columba. Petere Falku, díky. ()

Vyrida

Okouzlujíce vlezlý poručík Columbo u prvního televizního případu, který mu přichystal neméně skvělý pan Cassidy. Jediné co jsem asi nepochopil byl motiv vraždy, protože tam v průběhu jasně zazní, že všechen majetek zůstane v rukou pozůstalých v rodině oběti. Trochu jsem se při sledování pozastavil u náhody kdy údajně Columbo volá panu podezřelému na chatu a ten zrovna není přítomen z čehož následně usoudí, že vraždí a přitom se šlo lehce vymluvit na trilion dalších věcí a nedat na sobě cokoliv znát. Na to jak vražda byla v úvodu skvěle naplánovaná a pan Cassidy si jistý v kramflecích, úplně cítíte jak v průběhu vyšetřování, ztrácí půdu pod nohama. Každopádně jsem si jistý, že pro svou obhajobu šlo udělat více než pod tíhou prakticky nepřímých důkazu kapitulovat. ()

Colonist

První regulérní díl Columba a hned tu máme dvě legendy - Spielberga a Jacka Cassidyho, jednoho z té trojice nej vrahů, kam ještě patří Culp a McGoohan. Spielbergův styl zde moc není poznat, ale jde vidět, že režie je dělaná poněkud jiným stylem (takovým více filmovějším - detailní záběry, ilustrační záběry), než jaký je obvyklý u normálních dílů Columba. Jak jsem už zmínil, vrah (zde dokonce neplánovaně dvojnásobný) byl výtečný, tak jako celý tenhle díl. Na Nově zde Columba dabuje Petr Haničinec. ()

radektejkal

Po pár dílech první série se mi vydělují scény s Falkem a s vrahy z vyšší společenské třídy, přičemž od louskání ořechů pozvedám oči k obrazovce pouze v prvním případě. Konečně jsem našel médium, v němž se louskání ořechů a dívání na televizi doplňují. ()