Hranice ovládání

• USA The Limits of Control (více)

Film sa odohráva v rozličnom okolí súčasného Španielska, kde mysteriózny, osamelý hrdina (Isaach De Bankolé), ktorého aktivity ostávajú úzkostlivo mimo zákona, musí dokončiť rozrobenú prácu. Neveriac nikomu, plní úlohu, ktorej cieľ nie je spočiatku prezradený. (DareDeVill)

M.i.k.e

na nového Jarmusche sem se těšil,ovšem po jeho shlédnutí a faktu,že sem u filmu 3x usnul ve mě zůstala jen divná pachuť.Upřímně nechápu co tím, chtěl pan Jarmusch říct.Zda-li se jedná a (ne)chtěnou parodii,nebo pouze o vyjébání s divákem.Jestli za moje nepochopení může ůnava,nebo fakt,že Jarmusch tentokrát opravdu přestřelil je na zvážení a zřejmě to rozluští až druhé shlédnutí...ovšem za předpokladu,že k němu seberu odvahu. ()

wampilenka

Takhle si představuji filmovou báseň. - Tento film ukazuje, že poezii lze psát obrazy. Celý text filmu je rytmizován, ať už opakováním motivů různým způsobem pozměněných, či střídáním pasáží s krátkými záběry a téměř statickou kamerou s delšími sekvencemi a kamerou v pohybu. Dlouhé sekvence jsou však ve filmu vzácné. Většinou jsou záběry téměř minimalistické (alespoň co se týče pohybu). A repliky postav? I kdyby byly opravdu o ničem, slova s oslabeným významem jsou také rysem poezie. ()

Crawler-D

Poslední filmy už se Jarmusch jen motá v kruhu svého intouškého vidění světa a tentokrát doplatil na to, že se snaží vytvořit film životního stylu mimo naší realitu, který ale až nápadně kopíruje od svého staršího (a nejpovedenějšího) bratříčka Ghost Doga. ()

Lanark

Jistě, byl jsem zmatený, stejně tak jako když vám někdo vypráví svůj sen. Tolik toho při vyprávění unikne a sám vyprávěč si není jistý, čemu přikládat důležitost a čemu ne. Díky bohu za Jarmushovu geniální schopnost vyprávět obrazem. U všech jeho předchozích filmů jsem se vždy v určitých chvílích tetelil blahem, že mohu být svědkem této tryskající imaginace. Jakobych pokaždé objevil střípek z nějaké mozaiky. Zde jsou tyto střípky všechny poskládány k sobě a k mé radosti do sebe pasují. Toto je Jarmushův sen a já jsem v něm jen hostem, nemohu pochopit vše a vlastně ani nechci. Jak on sám říká, někdy to nejzajímavější je to nevyslovené. ()

tomtomtoma

Zajímavý film, kde lidská osamělost vyčnívá nade vše. Dále stylové obrazy krajiny a propojení různých druhů umění. Osamělost a zároveň jakási soudržnost celku je to, co na filmu zaujme nejvíce. Ale jen málokoho. Neboť se film ve své podstatě snaží dotýkat se neuchopitelného a nehmatatelného, postavení člověka a zároveň jisté podmanivosti toho, co život nabízí. Určité tajemno a mystika jen podtrhují zvláštní druh podívané. A tak osamělý muž (Isaach De Bankolé), nájemný vrah, putuje, aby svým perfekcionistickým profesionalismem splnil svůj zadaný úkol. Je tu spousta epizodních, ale výrazných postav: kreol na letišti (Alex Descas), vyplašený houslista (Luis Tosar), žhavé nahé mládí (Paz de la Huerta), extravagantní blondýna (Tilda Swinton), zkušený kytarista (John Hurt), potrhlá zájemkyně o molekuly (Youki Kudoh), upovídaný Mexičan (Gael García Bernal), a Američan (Bill Murray), cíl osamělého muže. Kdo si sám o sobě myslí, že moc znamená, ať zajde na hřbitov. Tam zjistí, že život je jen hrst hlíny. Velmi nevšední, přesto zajímavé. ()

-Bomba- odpad!

Vydržel jsem půl hodiny, potom jsem tu příšernou sračku vypnul. Od tvůrce Kafe a cigára jsem čekal něco o hodně lepšího. ()

kusper

Film se mi líbil, ale nevím proč. Možná se občas "rád dívám jak lidi jen tak mlčky sedí v kavárně." Rozhodně se mi zalíbila velmi statická kamera, ta je bez výhrad. ()

Wormboy

Krasna vyprava a kamera....a to ostatne? Pseudointelektualne pozerstvo bez hlavy a paty, ktore otrca zadok divakovi. Ten nech s nim nalozi podla potreby. ()

Dannysek4U

Skoda, ze tim nechtel basnik i neco rict, protoze ani hodne peknej vizual to celý neudrzi a tlachani jednotlivejch spojek dokaze omrzet stejne rychle jako zbytecny hledani jeho smyslu. Atmosfera silna, to jo, ale nemam rad, kdyz si se mnou nekdo hraje... ()

c.tucker

Velmi povzbudivý film s myšlenkou. Propojení postav s jedním vodítkem a tím je ústřední málomluvný zabiják. Je to opravdu soustředěný profesionál uklidňující si mysl s pomocí tai chi. Příběh je jednoduchý - od zadání úkolu až k dokončení, ale co vše se na to dá pomocí náznaků našroubovat. Zabiják se drží svých zásad a tím se dokáže perfektně ovládnout (no limits no control). Asi je to na mě moc chytré, ale nepochopil jsem význam dvou šálků kávy (možná nějaká symbolika?). Rozhodně mi to příjde jako jeden z lepších jarmushových snímků. Velmi se mi zamlouvalo měnění obleků a rozpravy "poslů" a jejich předchozí propojení s obrazem (kde obraz na závěr naznačuje právě nadcházející konec - tedy alespoň dle mého). Hudba byla velmi příjemná a ústřední motiv na jedničku. ()

dr.fish

Jarmusch si prostě může natočit co chce, a vždycky se najde někdo, kdo mu bude tleskat a hledat v tom umění. Já v tomhle filmu vidím hlavně bezradnost a nedostatek invence, energie chcete-li. Faktem je, že velký guru nezávislého filmu nenatočil už dvacet let dobrý film a to se asi už nezmění. I když kdo ví....50% ()

Aquarius

Po druhom pozretí musím povedať, že je to jeden z najlepších filmov tohoto roka. (a úvod Farewell mi už nikdy nebude znieť tak ako predtým) ()

danliofer

Typický Jim Jarmusch, jak ho mám ráda. Nikdo nikam nespěchá. Hlavní hrdina je klaďas-mimoň se silnou vůlí. Vedlejší hrdinové jsou podivíni mluvící občas z cesty a na konci Bill Murray jako "odporný kapitalista manipulující světem" :-)) A hlavně to do sebe na konci všechno krásně zapadne... Aspoň už vím, k čemu všemu lze používat krabičku od sirek... :-) "A pokud si myslíte, že jste lepší než ostatní, stačí si dojít na hřbitov, kde člověk pochopí, o čem je smysl života..." ()

andrii

Filozofická férie proplétající se tržištěm iracionálna, záhadnými monology figurek z leporela minulosti, budoucnosti, které se vynořují a zase mizí se svými zakódovanými moudry. Jsou jako múzy seslané z bohémského orloje, fantaskními společníky, pojídači racionální sešlosti. Isaach De Bankoté na horké stopě, jako mlčenlivý cestovatel po dráze intenzity mysli, komunikuje časem, skladbou umělecké levitace, universem nekonečna. Racionální pole není přítomno, nestojí v cestě, odklání se od všech nabobů úvah normality, směr tajuplnému, neviděnému komuniké. Bajka tiché konzistence, odvaha nezávislé intelektuálské přestřelky. Parkoviště intelektuálské artikulace s výpady abnormálních éterických bytostí, tovaryšů umělecké reinkarnace. ()

sator

Sice naprosto netuším o co šlo ale zaujalo... Kdo vydrží až do konce ulovi bobříka trpělivosti...😀 ()

hans500

Výborná kamera, zajímavý styl, pomalé tempo. Film sice není výborný a je možná trochu delší než by musel být (90 minut by bylo příhodnějších), ale špatný není a nenudil jsem se. Po technické stránce je bezchybný. ()

LeoH

Smekám klobouk za zahození konvencí a natočení jedinečného poloabstraktního filmu, ve kterém jde hlavně o pohrávání s formou téma-variace, o dialog s nefilmovými uměleckými formami, o vizuální orgie (co záběr, to malé výtvarné dílo) a teprve někde vzadu o příběh vyprávěný v desítkách náznaků. Rozhodně si dám někdy brzy ještě jednou a nevylučuju, že po hlubším ponoru do struktury přihodím i pátou hvězdičku. A komu se to nelíbí, ať si pustí Kobru 11. ()

Další Jarmuschův vlk samotář

Další Jarmuschův vlk samotář