3:10 Vlak do Yumy

• Česko Cesta za záchranou (více)

Sám proti přesile i vlastnímu strachu. Padesátá léta byla ve Spojených státech dobou velkého rozmachu televize. Úbytek diváků v kinech si vynutil čerstvé tvůrčí impulsy i u zavedených a úspěšných žánrů. Novému přístupu se neubránil ani western. Už nestačila jednoduchá akce a vítězství dobra nad zlem, korunované objetím hrdiny s jeho vyvolenou. Jedním ze směrů, jímž se tento populární žánr začal ubírat, byl tzv. psychologický western. Jeho klasickým příkladem je V pravé poledne (1952), v němž hlavní hrdina čelí vlastním pochybnostem i zbabělosti svých soukmenovců, a i když zůstane sám, přesto se postaví desperátům, kteří se mu chtějí pomstít. Film Vlak do Yumy (1957) má se zmíněným Zinnemannovým snímkem dost společného. I tady hraje důležitou úlohu vlak, který tentokrát nepřiváží zlosyny, ale naopak má jednoho padoucha odvézt před soud. Hlavním hrdinou je prostý farmář Dan Evans (Van Heflin), který se z existenčních důvodů nechá najmout jako eskorta nebezpečného lupiče Bena Wadea (Glenn Ford), s nímž čeká v hotelovém pokoji na odpolední vlak do Yumy. Stejně jako šerif ve filmu V pravé poledne i Evans zůstává sám proti přesile Wadeovy bandy, která začne jejich hotel obléhat. A stejně jako on najde dostatek vnitřní síly, aby se hrozícímu zlu postavil… Film natočil westernový specialista, režisér Delmer Daves, podle povídky známého autora Elmora Leonarda. Oblíbený westernový hrdina Glenn Ford si překvapivě vybral roli Bena Wadea, ač mu byla nejdřív nabídnuta postava farmáře Evanse. Toho ztělesnil převážně charakterní herec Van Heflin. Snímek nezaznamenal v době svého prvního uvedení větší ohlas a byl náležitě oceněn až s časovým odstupem. V roce 2012 byl zařazen jako dílo trvalé hodnoty do Národní filmového registru při Knihovně kongresu. Po padesáti letech vznikl zbytečný remake, který se hrál v našich kinech pod názvem 3:10 Vlak do Yumy a který režíroval James Mangold s Russellem Crowem (Wade) a Christianem Balem (Evans) v hlavních rolích. (Česká televize)

rikitiki

OK, OK závěr tohoto filmu nemá žádnou logiku. Krachující pragmatický farmář, který se jen kvůli odměně uvolí dovést na vlak zločince, najednou začne trvat na morálních hodnotách a chce dokončit svoji misi, přestože by mohl mít už peníze v kapse, aniž by se musel vydávat na sebevražedný boj. Přičemž mu charismatický padouch zdatně sekunduje a vypadá, že vlastně chce být chycen a dopraven do vězení. Jeho gang má tucty možností, jak farmáře zlikvidovat, ale nevyužije žádnou z nich. ____ OK, nemá to žádnou logiku, ale má to přesto napětí a sílu, kdy se z mužů stojících proti sobě stanou zvláštním způsobem spojenci. Scény v hotelu, kde farmář drží zločince na uzdě zbraní a ten ho ďábelsky svůdně přesvědčuje o tom, jak snadné by bylo přijít k penězům a neriskovat při tom vůbec nic, zasahují a dodnes dokážou rezonovat v divákovi: jak bych se asi zachoval/a/ já?. ____ Komorní western postavený na dialozích a charakterech postav, kdy ani nechci vidět remake - krvavější a přímočařejší. Tenhle film dává prostor k sympatiím padouchovi a je mnohoznačnější. Farmář je jednoznačně kladný charakter nenápadného muže, který si stojí za svým, ale přesto je to padouch, který umí okouzlit. A to nejenom ženy, ke kterým je tak štědrý, že té barmance dá vlastně největší dar vůbec. ___ Přesto, nicméně, je to vrah. A sympatie k němu - v tomhle snímku dost podpořené - jsou nepatřičné. ____ KOUSEK DĚJE Ale i tak, budu mu fandit, aby z toho vězení v Yumě zdrhnul! A kdybyste se mě zeptali, jestli bych - být na místě barmanky - čekala na zásilku perel, tak odpověď zní jednoznačně: ANO! Ale hlavně bych se koukla na zpáteční adresu a - tubera sem, tubera tam - vyrazila bych tímhle směrem. Protože na některé muže se prostě nezapomíná. ()

Historik

Pokud mám vybrat nějaké slovo, kterým bych charakterizoval tento western, napadá mě slovo osvěžující. Mezi ostatními klasickými westerny své doby vyčnívá příjemně originálním (samozřejmě relativně) námětem, mimořádně zdařile jsou vybráni hlavní představitelé a celý film má zvláštní osobitou atmosféru. Konec se sice úplně nepovedl, ale za ten zážitek dám plné hodnocení. Ostatně konec se nepovedl ani v remaku, vypadá to, že bude muset přijít třetí verze. Ještě poslední poznámka: velmi by mne zajímalo, kdo vymýšlí ty nesmyslné české názvy filmů. Tady to je vyloženě sabotáž. ()

kinderman

Skvělý western D. Davese podle literární předlohy E. Leonarda předvádí charismatického padoucha-pokušitele Wadea v podání G. Forda a chudého rančera Evanse (Van Heflin), který se stává jeho strážcem a eskortou a musí vybojovat svůj vlastní zápas mezi principy a vysokou finanční nabídkou. Film si půjčuje motiv hrdiny, jehož v rozhodujícím okamžiku všichni opustí, ze snímku V pravé poledne, naopak scény obou ústředních postav uzavřených v hotelu a jejich následnou cestu na nádraží v obklopení nepřáteli rozpracoval později J. Sturges v Posledním vlaku z Gun Hillu. ()

Rafik

líbilo: neúplatný Dan, který se rozhodl i přesto, že ho všichni nechali na holičkách, dokončit svůj úkol se ctí, padouch Ben Wade, který se ho pořád snažil ukecat a uplatit a který se v závěrečné scéně zachoval chlapsky,atmosféra filmu a ústřední píseň filmu; nelíbilo: závěrečná scéna, od které jsem čekal větší akci a svištění kulek,ovšem dostal se mi jen zlomek toho, bojácnost Benovi tlupy,která v záv. scéně skoro nezaútočila, aby svého vůdce vysvobodila, absence šerifa, kdy zrovna jako náhodou někam do Tucsonu odvážel vězně; výsledkem: westernovka,která mě bavila,ač jsem její shlédnutí dlouho odkládal, docela mě láká pustit si i novou verzi s Crowem a Balem a zjistit jak si povedou. ()

pakobylka

Western, který si dává na čas. Krom jiného osvětluje, nakolik je obávaný desperát s vemlouvavým hlasem cynickým mluvkou a nakolik lupičem-gentlemanem ... a jen tak mimochodem odpovídá na otázku, zdali jeho předání do rukou světské spravedlnosti může přímo či nepřímo ovlivnit lokální počasí. Neboť i zápletka je patrně v samotném závěru nadmíru uondána žhnoucími slunečními paprsky, které nemilosrdně spalují vyprahlou krajinu. Jak jinak vysvětlit nedostatky finální dramatické scény, která detailně přibližuje poslední úsek cesty ku vlaku ? Zjevná neschopnost desperátovy bandy v některých okamžicích působí přece jenom maličko komicky. Ne že by se remake z roku 2007 dokázal vyvarovat menších i větších nelogičností, ale jeho tah na branku je o poznání drtivější ... 3,5* ()

Mol

Bandička Bena Wadeho byla super. Navíc Ben se nakonec zachoval jako chlap, škoda jen, že to stálo smrt Charlieho, kterej za Bena položil život. Van Heflin hraje toho svýho Dana dost realisticky. Ustaranej chlapík od rodiny co má opravdu strach, ale musí všem ukázat, že je důležitější žít chvíli jako hrdina, než celej život jako srab. ()

andrii

Stojí na trati. Celou svou železnou vahou... s vlohou odvahy se rozhodnout. Za včasu. Právě teď. Ať se neroz/u/teče, nevytratí žezlo zodpovědnosti, slovo muže. ()

senor

Fajn netypický western s psychologickým soubojem hlavních protihráčů. Remake je blbost, ty charaktery v už tomto světě nemohou fungovat (v 50. letech se tomu ještě dalo uvěřit). ()

farmnf

Western s režií a stavbou příběhu poplatným r. 1957. Americkou demokracii a zákon musí hlídat dědek s hvězdou zvaný šerif. Pokud potřebuje policii, najme si za 50 USD, které patří zpravidla okradenému, partu 5 rozklepaných dědků s puškami. Když ti dědkové zjistí, že by mohlo jít do tuhého, na šerifa se vyserou, nebo zhebnou. Jeden blbec vyšťavený dlouhým suchem(Van Helfin) tam potom zůstane sám se zločincem inteligentním a zkušeným. Život mu zachrání jeho žena, ztrhaná ale půvabná farmářka. Zločinec ho nechá žít pouze ze soucitu, že té ženě nechce způsobit bolest. A na takovýhle bordel v historii jsou američané hrdí. Nepochopím, tady přestávají i hovna smrdět... ()

Autogram

Westernoví hrdinovia bývajú veľké charaktery, na jednej aj na druhej strane zákona. Len by to malo mať aj nejakú elementárnu logiku. Tá mi tu chýbala od začiatku do konca. Už to blúdenie jedných aj druhých, romantický bozk a zamilovanie, a samozrejme veľký neuveriteľný čin na záver. Western bez poriadnej prestrelky a zavŕšiť ho má iba dážď, čo je to za žáner? ()

darwin

Vemi dobrý western. Glenn Ford v roli padoucha, který není až tak zlý jak se zdálo a Van Heflin v roli muže, který není až tak pěnezchtivý jak se mohlo zdát a naopak je schopen obětovat svůj život pro vyšší mravní příkaz. Atmosféra výtečně graduje s tím, jak se blíží 15:10, kdy odjíždí vlak do Yumy. ()

Han22

Remake jsem nikdy neviděl, takže nemám s čím srovnávat. Černobílý originál je každopádně pokus natočit něco ve stylu V pravé poledne. Pacifistický farmář Evans se připlete k chycení šéfa lupičské bandy Wada a shodou okolností je to právě on, kdo ho nakonec jako jediný hlídá v jednom motelu, než přijede vlak do Yumu. K městečku se blíží jeho banda, lidi co by měli pomáhat ztrácí odvahu a Wade zkouší první i poslední, aby Evanse zlomil - provokace, přátelství, uplácení i jemné vydírání. Je to taková psychologická hra, věřím že s lepšími herci by to byl strhující zážitek, ale bohužel tady je nadprůměrný pouze Ford, Heflin mě moc nebavil a je to trošku nuda. A člověk čeká celý film na nějakou akci... jenže ta nepřijde. Konec je možná napínavý, ale rozhodně ne akční a navíc vysoce nepravděpodobný a nesmyslný. SPOILER Zločinci propásnou x šancí jak Evanse odpravit a Wade stižen Stockholmským syndromem ochotně spolupracuje. Takže jenom za 3*. ()

Mikino00

Hodně rozvleklý film s nijak extra zápletkou, který drží nad vodou jen velice kvalitní výkon Glenna Forda. Ač to velice nerad říkám, tak remake se mi líbil více. ()

Jayem

Už to to bolo spomínané niekoľko krát ale musím súhlasiť, že remake z 2007 bol spravený oveľa lepšie. Tento film bol až moc rozťahaný a ten koniec nieje najlepšie zvládnutý. ()

Narciska

I po více než půl století zůstává skvělé. Vyniká i při srovnání s novější verzí. Jednoduchý příběh, přímočarý děj, skrze střet dvou mužů s odlišnými záměry nás filmaři jistě vedou k neodvratné kolizi. Film se vryje do paměti právě kvůli hlavní dvojce, jsou výborně vedeni. A představují jin a jang, jejich společný základ je odkrýván pomalu, jakoby kouzlem. Ostatní jdou velmi bokem, ale i v tom nepatrném prostoru stihnou odhalit svoji sílu, zásadně promluvit do děje a příběh dokreslit. Dialogy westernové, o co úspornější, o to hlubší. Zkrátka nezapomenutelné... čekání na vlak do Yumy. ()

kkarx

Oproti pověsti slabší western. Tématicky velmi podobný o dva roky novější Poslední vlak z Gun Hillu od klasika Sturgese je prakticky ve všem lepší, hlavně pak v motivacích hlavních postav. Doslova idiotické je chování Wadea, který se nechá chytit jenom proto, že si chce vrznout s barmankou. Evansův charakter zase prochází neuvěřitelnou proměnou, nejprve se do ničeho nechce plést a potřebuje 200 dolarů na zajištění rodiny, ale od Wadea mu peníze smrdí a zničehonic mu na rodině zase tolik nesejde, mnohem víc mu záleží na tom, aby Wadea dostal do basy. I když je to prezentováno jako jeho čestnost, vzhledem k šancím na cestě k vlaku nechcípnout, jde spíš o neschopnost přijmout realitu. Jeho nekompetentnost se projevuje v momentě, kdy se bandité dozvědí, kde se s Wadem skrývá; Evans neudělá vůbec nic. Jen čeká na střelu do zad. Na smrt čeká i Wade, který se nechá bez odporu dovést k oprátce. Meh. ()

Rathalos

Tak pravdupovediac som od tohto westernu cakal viac,stare filmy zboznujem a tento zaner ma bavi,ale bolo to dost ukecane a malo akcne,herci i hudba fajn,takze tri hviezdicky...:-) ()

sonoluca

Nemůžu si pomoct, ale nejlepší na celým filmu je titulní píseň od Frankieho Lanea. Jsem zvědavej na Mangoldovu verzi. 70% ()

Hellknight12

Pekný príbeh s dobrým koncom. Ja osobne westerny nemusím ale raz za uhorský rok si nejaký ten western pozriem. Na to, že to je takýto starý kúsok je to pekné spracované aj na dnešnú dobu . Príbeh je jednoduchý čo mi vôbec nevadí pokiaľ príbeh funguje. V tomto snímku funguje dobre . Film má 90 min čož je fajn nie je to zbytočne naťahované. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. ()