Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

rgrohol

Nejzajímavější na celém filmu bylo, když chlápek za námi začal chrápat. Výtvarné zpracování (které místy dost pokulhává a postavy se pohybují jako roboti) mě přestalo bavit asi po 10 minutách. Pro všechny ty omalovánky se zapomnělo na to, co dělá film filmem. Tedy zajímavé postavy, dialogy a příběh. Bohužel tak zůstalo u hodinu a půl trvající nudy s pár zajímavými nápady. Přesto si alespoň 2 hvězdičky zaslouží, jednu za herecké obsazení a pár zajímavých scén z pražského hlavního nádraží, druhou za odvahu natočit takto neobvyklý film za 80 milionů v zemi, kde minulý týden byly nejnavštěvovanější filmy Muži v naději, Šmoulové 3D a Saxána. ()

J R C Pecuchet

Velmi zajímavým způsobem zpracované téma. Troufám si tvrdit, že kdyby tvůrci zůstali jen u hraného filmu (bez animace rotoskopií), tento film by nevzbudil takový zájem a očekávání. Otázka, proč je film prezentován jako animovaný by mohla být zodpovězena tím, že celý příběh vychází z komixu. Osobně se domnívám, že film může bez jakéhokoliv handicapu soutěžit o OSCARA v kategorii "Nejlepší cizojazyčný snímek ". ()

TomasKotlant

Jeden z mála originálních počinů české komerční kinematografie. Určitě stojí za zhlédnutí, jenom některé věci nejsou zcela dotažené, což dosti kazí výsledný zážitek, proto průměrné hodnocení, ač jsem uvažoval o čtyřech hvězdách. Atmosféra je slušná, ale příběh není schopný gradace, ač se dějí dosti závažné věci. Pořád si tak nějak plyne v zajetých kolejích, což je na jednu stranu fajn, na druhou pak není možno čekat zásadnější katarzi. *** Ve zkratce: Koleje, Bílý potok, blázinec, Praha, koleje. ()

ondrin

Nádherná atmosféra filmu! Především grafické zpracování je pro mě v české kinematografii něco nového. Dějová linka je sice na první pohled nevýrazná, ale zkuste se ponořit hluboko pod povrch, nechte na sebe působit výjimečný hudební doprovod a pochopíte stejně jako já, že příběh nezaostává za obalem. ()

Kaja.Kolarova

Trochu mi vadil ten skočný děj a taky to, že jsem na konci kapánek nevěděla čí jsem. Jinak mě film dokázal úžasně vtáhnout a nezklamal ani happy endem, i když vlivy hollywoodské konstrukce byly patrné... Jestli je to pokus o světovost, tak si nejsem jistá, jestli je vhodné opět "nadávat" na dobu. Kdo nezažil, asi těžko ocení. Já osobně bych vzala za vděk trochu originálnější tematikou než "co dělá Česko Českem" a "za Husáka bylo těžko". To už totiž dávno víme a české češství není už ani zdalika tak nenuceně roztomilé a zajímavé, spíš možná lehce trapné...? Toť vše. ()

edie sedgwic

Ak odchadzate z kina pobureni, znamena to, ze ten film vas v nieco prebudil. Ak z kina odchadzate nadseni, film vo vas zanechal skvely dojem. Uz po uvodnej scene som vedela, ze tento film ma chladnou nenecha a ukaze mi nove obzory. Temna atmosfera nesuca sa celym filmom sa mi dostala az hlboko do kosti, zo sugestivnej hudby mi zas behal mraz po chrbte, jednotlive sceny som sledovala so zatajenym dychom. Ja nie som filmovy odbornik, ani kritik. Som len laicky filmovy nadsenec, ktoremu su filmy v podstate urcene a pre mna bol tento film skutocne skvostom. ()

Martinvon

Nádherná koláž stínů, světel a zapomenutých zvuků. Nevím, zda se ten zážitek dá zobecnit. Sugestivnější cestu časem do svého dětství si umím představit jen stěží. Ožily vzpomínky a ihned po filmu jsem dostal naprosto neukojitelnou chuť na sekanou s hořčicí, rohlíkem a okurkou. ()

jane1106

Aloise Nebela nelze jednoznačně hodnotit. Kdo je více zaměřený na příběh, pravděpodobně z průměru jednu hvězdu ubere. Kdo se rád poddává atmosféře a obejde se bez živelné akce, půjde naopak výše. Já osobně ve výtkách ohledně postav souhlasím s Tetsuem, ale i když mě metoda rotoskopické animace moc neoslovuje, společnost mlčenlivého výpravčího v kulisách zasněžených Jeseníků byla na domácí poměry nezvykle magickým zážitkem. Rozhodně příjemnější než včerejší shit jménem Lidice. Domakat scénář a nezdráhala bych se nejvyšší známky. Možná i ty komiksy si přečtu.:) ()

dawe787

Nebýt té animace, dal bych i za 4 hvězdy, protože ten příběh se mi líbil a hlášky herce Švehlíka byly fakt extra!! ()

Shamusss

Atmosféra Jeseníků je ve filmu skutečně půvabná a působivá, stejně tak hudba. I přes neobvyklé a v rámci České republiky jistě ojedinělé technické zpracování se mi Nebel v paměti příliš neuhnízdil. Každopádně - Krobot na Hrad. Mnohem víc na mě zapůsobil Valčík s Bašírem, který je dějově úplně o něčem jiném, ale technika je podobná. A Mimosezóna od Priessnitz v závěrečných titulcích je potěcha pro slechy. ()

TrebleClef

Nuda o tom, jak nádražák Nebel balí hajzlbábu. Opět se mi potvrdilo, že čím větší reklama, tím větší blbost. Vše umocňováno utahaným oplodňovákem s retardovaným projevem Neckáře, kterému byla evidentně píseň svěřena ze soucitu, aby měl radost, že ještě není odepsanej. Jak dojemné…To není cynismus, ale smutná realita. Celý film jsem čekala kdy se to ,,rozjede“, až se rozjely závěrečné titulky. Tvůrci jistojistě čekali, že si divák sedne na zadek z techniky rotoskopie. Film byl vyroben za účelem ohromit super filmem, který bude trhákem roku a žhavým kandidátem na Oscara. Škoda peněz…až bude zase ministerstvo kultury brečet, že jsou malé dotace, ať se zamyslí, komu a na co peníze z fondů slouží. ()

Honza dAve

Jo, tak na tomhle filmu byl nejlepší asi marketing. Postavička Alois zkultovatěla, filmu se to asi nepovede. Muzika super, animace ujde, děj je buď vlekoucí se, a nebo jasně předvídatelný - od počátku je jasný, kdo je kdo a skoro se snad dá i tušit, jak to dopadne - nebo že bych těch trailerů, plakátů, rozhovorů a recenzí před samotným filmem viděl příliš? ()

RockStar01

Skvělá animace. Způsob vypravováni děje však nebyl nejšťastnější, a proto jsem se celkem ztrácel a vše mi došlo vlastně až u závěrečných titulků. ()

mh.mail

50% - Nebýt té rotoskopie, asi by to vyznění bylo ještě o něco slabší. Být to normální hraný film, tak skoro není co hodnotit. Hlavní příběh byl až příliš rozplizlý a tak nějak o ničem. A ani ta rotoskopie tomu až tak moc nepřidala, spíš rušila, protože jsem se pořád snažil poznat skutečné herce. Takže suma sumárum spíš zklamání než překvapení. ()

melloun

Kolem filmu bylo tolik řečí, až jsem nabyl dojmu, že půjde o něco mimořádného. Ano, tak pěkně odvyprávěné nic jsem už opravdu dlouho neviděl. ()

Gastovski

Zajímavě zvolená forma animace, ale pokud chybí scénář, je to docela k ničemu. Zasmušilá nedějovost partičky z Dejvického divadla k vyššímu hodnocení opravdu nestačí. ()

Zaitsev

Děj v tomto snímku není zase tak důležitý, ani zásadní - co je však skvělé: neotřelé zpracování, nápady a maličkosti, které baví. Bez animace by to bylo samozřejmě tak poloviční, ale s ní je to super :) ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014