Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

loki3016

..filmík o nevere ktorá sa nikdy nestala a filme ktorý by sa nikdy nenakrútil keby sa udiala..skoro za 5 hviezd ale ešte niečo tomu chýbalo ()

jarkametelka

Toto neni zivotopis!Jen pro informaci,kteri film jeste nezhledli.Cely film se odehrava jen okolo realizace Psycha.Zacina to jako jedna z mnoha Hitchkockovych televiznich povidek(nemam rad,kdyz dotycna osoba mluvi do kamery,nelibilo se mi to ani u Petera Sellerse)a konci taky tak.Tvurci se soustredili,jak na vznik Psycha,tak na vznik osobnich problemu Mistra,ktere pusobi trochu jako thriller z jeho filmovych pocinu.A byl to zrejme zamer tvurcu,aby nam ukazali,ze i jeho osobni zivot mohl byt pribeh,jako z jeho legendarnich filmu...Jinak da se na to divat.Nenudil jsem se,ale to schema celeho filmu je trochu zklamani.Ale budiz,kdyz to tvurci chteli takto,tak jim to neberu,ale film se urcite nezapise nejakym zlatym pismem do filmove historie,ale i tak stoji za zhlednuti,i kvuli hereckym vykonum Hopkinse a Helen Mirren. ()

bedsore

Nevím jestli takhle se točí pocta mistrovi žánru, ale nudněji to snad ani nešlo. Jediné plus, které z toho pro mě plyne, že si snad konečně pustím Psycho. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /takové skromné, dějové linky mimo tu s natáčením Psycha jsou takové standardní, jistě nikdo nežádá zázrak, ale nic navíc člověk prostě nedostane/, + /Anthony + Helen - na těch stojí vlastně celý film, dobrá atmosféra, docelá pohledný, ikdyž takový skromný film/, hodnocení - roztomilý filmeček, ale takový průměrný, s průměrnou stopáží, rozpočtem, akorát Anthony + Helen jsou nadprůměrní, Alfred by si jistě zasloužil víc ()

verca_82

Skvěle natočená biografie. Hopkins i Mirren podávají výborné a uvěřitelné výkony, člověk nemůže jinak než jim držet palce, aby to klaplo. A aby klapla i ta "krásná lyrická hudba" ke scéně s nožem, jak říká potutelně hlavní hrdina :o) ()

panter666

Řekl bych, že se trochu sekli s názvem. Nazvat to Hichcock se mi zdá špatně, já bych to nazval Hitchcockovo psycho, nebo Hitchock aneb skoro sem se rozvedl při natáčení psycha. Je pravda, že film byl inspirován knihou, která pojednávala právě o tomhle. Rodinné problémy a žárlivé scény mě totálně nebavili. Zábavné pro mě byli pouze scény z natáčení a samotný závěr, kdy šokování diváci křičeli hrůzou u filmu, který by dneska nevyděsil ani nemluvně. Tak zlí to nebylo, ale nic převratného. ()

Raduzka

Celkem příjemná televizní podívaná, ale nebýt Helen Mirren asi by to celý film posunulo o level níže....to ona byla ten tmelící prvek, který posouval děj dopředu. Nicméně pořád je to, více než životopisný film, spíše taková krátká epizodka z Hitchcockova života, dozvídáme se sice o jeho "démonech" a "úchylkách", ale nic víc. Každopádně příjemné zaplnění jednoho víkendového odpoledne. ()

Protentoucel

Chybí mi tam spousta věcí. Mě by třeba zajímalo tvoření scénáře podle knihy, změny, názory pana Hitchcocka na scénář. Výběr herců pro film Psycho, byl v tomto filmu moc uspěchaný a to, že měl původně hrát roli Normana Batese pan Sandy Baron, který kvůli nemoci nemohl hrát a tak se musela rychle najít náhrada a až tou byl teprve pan Anthony Perkins. To, že scéna v koupelně byla natáčena sedm dní tam taky není a že pak trvá jen kolem 49 sekund (jako by se někomu líbilo koukat se na nahou Janet Leighovou nebo její dublérku :P ) a to že měla na to i dvojnici. To, že Hitchcock nařídil, aby do kina nepouštěli opozdilce, protože hlavní postava zemře tak brzo a nenavodilo by to v nich to, o co se snažil. Symbolika zlého skutku, že Marion (Janet Leighová) byla tak čistá a spořádaná a proto pan Hitchcock chtěl, aby mela na začátku podprsenku bílou a pak co ukradla peníze, měla podprsenku černou, a to i kabelku, tam taky nebyla. To, že scény, kde člověk dělá vědomě něco špatného, jsou natáčeny se zrcadly, to tam taky nebylo. To že si Vera Milesová kvůli předchozímu filmu nechala ostříhat vlasy a proto musela mít v Psychu paruku (ve filmu má vlasy dlouhé pěkně v drdolu), je tam taky chybně. A spoustu dalších maličkostí. A hodně mi tam chybělo znázornění náročnosti stříhání (ve filmu cvak cvak a bylo to). A ze všeho nejvíc mi chybělo skládání hudby k tomuto filmu, její postupné schvalování k všem scénám s hudbou a snaha se trefit střihem do hudby nebo hudbou do scény, práce pana Bernarda Herrmanna, jak a proč hudbu k filmu skládal a jaký k tomu měl postoj a jestli tam původně jeho hudba měla vůbec být anebo se tak rozhodli až po tom co ji vyzkoušeli ke scéně ve sprše. Schvalování hudby panem Hitchcockem a jeho názory na ni, myšlenky kde ji dá a zkoušky s hudbou. Je to prostě podle mě odbyté. Také si myslím, že Helen Mirrenová se absolutně nehodí na roli manželky pana Hitchcocka. Nevím, proč se v Hollywoodu snaží mít všechny tak reprezentativní a proč na ty role nevybrali podobnější lidi (jako by roli Heleny Růžičkové měla hrát nějaká sexy lehounce obézní herečka se sexy úsměvem), to mě vytáčí, dneska hraje ve filmu každé poleno bez talentu, tak proč by to někdo nemohl zahrát stejně tak dobře i kdyby nebyl herec a byl by téměř k nerozeznání od člověka, kterého měl hrát? Dále zde není vůbec nic o natáčení venku a v místnostech, jako by snad ani nevylezli natáčet ze studia ven a vše se natáčelo vevnitř s kulisami, což je blbost. Další věc je, že v tomto filmu se místnosti svým vybavením a velikostí vůbec neshodovaly, s místnostmi ve filmu psycho (pokojík za kanceláří majitele v motelu), to do prdele přece není tak těžké, dodržet pořádně kompozici tak, jak má být, ne? Sakra, to mě zas vytočilo, jen si na to vzpomenu. Tento film je dobrý nápad, který se ale bohužel nepovedl díky dnešnímu myšlení Hollywoodských režisérů, scénáristů a ostatní verbeži, což je škoda. Je tam spousta zbytečností, které jen asi mají zaplácnout prázdné místo, které by se dalo využít lépe. Serou se s tím aby každý vypadal co nejreprezentativněji, čímž to podělali, protože žena pana Hitchcocka, se vší úctou, nevypadala tak reprezentativně jako Helen Mirrenová, která ji tam měla představovat a ještě je namaskovaná jako by se měla jít fotit do časopisu modelingu v důchodu. Nevím kdo, měl na starosti kostýmy a masky, ale s hlavními rolemi to bylo úplně mimo a podoba skoro žádná. Detaily, navozující pocit reálnosti, v tomto případě asi nikoho nezajímaly. Nápis, upozorňující na to, že se musí lidé dívat od začátku až do konce, není ve filmu napsán tak jak byl v té době (viz dokumenty o natáčení a promítání Psycha v kinech). A je toho mnohem více. Abych to shrnul, nápad skvělý, ale provedení otřesné, místy až neuvěřitelně hrozné. Dal bych jednu hvězdičky, ale za snahu a úsilí pana Hopkinse dávám dvě. Škoda, že se toho pan Hitchcock nedožil, docela by mě zajímal jeho názor na tento film, chvilkama mě to tak iritovalo a uráželo, že jsem měl chuť dát odpad, ale to bych tomu zase asi moc křivdil. () (méně) (více)

padawan88

Alfred Hitchcock byl a navždy bude mistrem napětí, hororu, mistrem filmu. Tento snímek dělá poctu velkému mistrovi, a ve filmu samotném se skrývá další mistr, brilantní Anthony Hopkins, který dokázal stvárnit tak legendární postavu filmového průmyslu, jakým bezpochyby Hitchcock byl. ()

SimcaJB

Režisér je nováček ve velkém filmu, a tak je to vidět. Několik věcí ve filmu je nedotaženo. Kvalita filmu tímto klesá i když se herci snaží. Bohužel musím k filmu říct, že je to film na který snadno zapomenu, a tak celý film doporučuji pouze k velkým fanouškům Alfreda Hitchcocka nebo Anthony Hopkinse. ()

kecal

Dobré téma a ještě lepší herci. Bohužel režisér poněkud zaostával. Za zhlédnutí to ale rozhodně stojí. ()

macherano

Celkom dobrý snímok ako to bolo okolo najväčšieho autobiografickeho filmu tohto režiséra aj keď mne tam predsa len niečo chýbalo možno celková autobiografia jeho kariéry ()

Ganka

Poměrně slušně natočené období Mistrova života při tvorbě Psycha. Co mi však celou dobu vrtalo hlavou bylo, proč mi to připadá spíš jako přehlídka ohleděných tváří než jako pocta Hitchcockovi. Žily mi rval Hopkins zamaskovaný k nepoznání - neušetřili by, kdyby tam dali někoho méně známého, kdo by se více "Hitchovi" podobal? Scarlett v paruce vypadala děsivě a Mirren je pro mě hotovým překvapením (ani náhodou). V každém druhém filmu hraje minimálně skorohlavní roli. Až už je to nuda. Na stará kolena si babča střihne tři, čtyři filmy za rok, asi v Hollywoodu docházejí seniorky. Takže možná míň známých ksichtů a člověk se pak třeba víc zaměří na děj. I když ten také nebyl strhující. ()

Controlor

Kdo by to byl řekl, že u tohoto filmu budu nespokojený s jeho průběhem. Film, v němž vystupuje režisér takového věhlasného jména, by měl být poutavěji zpracovaný. ()

biochem

Jako veliký fanda původního Psycha jsem si tenhle snímeček nenechal ujít. Nedozvěděl jsem se vlastně moc nového z mistrova života, co bych již nevěděl, ale jako výřez zrovna z příprav a natáčení onoho filmu Psycho to fungovalo báječně. Skvěle obsazené, dobře zahrané, ale jinak jde pouze o takové průměrné dílko. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)