Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

derryl

Byl jsem rozhodnutý dát jen 3*, ale když jsem si začal více uvědomovat, že o Psychu a jeho zákulisí jsem již dříve věděl mnoho a film mi tyto informace začal znovu tlumočit, vzpomněl jsem si, že jsem milovník filmu a mám rád Alfreda Hitchococka, jeho filmy, Psycho a k tomu jsem připočetl herecké výkony Anthony Hopkinse a Helen Mirren a skvělou hudbu Dannyho Elfmana a hned tu byla hvězdička navíc. Zamiloval jsem si Hitche a jeho svět a měl radost, že jsou filmy o filmu samostatný žánr, který mě vždy baví. ()

Piškotka

Hopkinse a Mirren mám moc ráda. Hrajou s grácií a britskou elegancí. Tady opět nezklamali. Zahráli rovnocenné partnery, Alma ale i tak měla navrch. Byla ženou na pravém místě, Hitchce měla prokouknutého skrz naskrz. Jeho milostné eskapády víceméně trpěla a stála věrně po jeho boku. A o jejich vztahu byl víceméně celý film. Natáčení Psycha bylo zde jen takovým drobným odbočením. James D'Arcy jakoby A. Perkinsovi z oka vypadl. ()

Perverz

Období Hitche kdy natáčel svoje Psycho, ukáže se trochu zákulisí, jak filmového tak osobního. Opravdu to odsejpá, dlouho jsem neviděl film, který by mi utekl před očima jako tenhle. Vůbec to nenudí, a jako jednohubka je to skvělé, Hopkins svými gesty za jedna mínus, ostatní herci obstojní. V klídku. Snímek se podle mě drží skutečností, a koho by nezajímalo jak to všechno bylo? Silnější tři. ()

Arach.No

Film o jednom z největších režisérů a vypravěčů paradoxně kvůli nenápadité režii selhává jako vyprávění. O samotném natáčení se nic moc nedozvíme, Hitchcockovi jsou přisouzeny psychické problémy, jen aby se zdálo, že tvůrci tuší, co má asi být zápletkou. Titulní postava pak je charakterizována jen svými psychózami. Problémy se řeší samy, jakoby kouzlem (Alma jako deus ex machina). Jediné čím se film může pochlubit je obsazení, kterému kraluje Helen Mirren. Hopkins se může snažit, ale Hitchcockovi prostě není podobný a jeho maska občas vypadá až strašidelně. ()

Lefty86

Film o jednom z největších velikánů historie kinematografie, mistru děsu a o tom jak natočil svůj nejslavnější film, ze kterého jistá scéna je legen... počkejte si...dární. 80% ()

Paldiny

Hitchcock zbiera plusy s dobovou hudbou, hravým scenárom a dramatickým podtónom zápletky, akú tvorcovia šikovne zakomponovali do vopred napísaného príbehu. Film navyše slúži aj čoby účinná pozvánka do režisérovho repertoáru či samotná inšpirácia k vytvoreniu si toho vlastného. Čo viac si môže divák / fanúšik priať? Možno len vypustenie scén s démonmi hlavnej postavy, ktoré boli už tak trochu navyše. To rozhodne neplatí o poslednej scénke, aká predstavovala výbornú trojbodku za jednou dôležitou etapou kráľa napätia a kto vie možno aj filmu. Či poznáte ešte niekoho kto úspešne pôsobil v nemej, zvukovej aj farebnej ére Myslím, že Alfred by bol spokojný. ()

prezdivaka

Na můj vkus byl film moc předvídatelný a ta zápletka ústící do žárlivosti mi přišla směšná. Hitch nebyl pověstný avantýrami s herečkami, jak se film snaží napovídat. Čekal jsem, že se odkryje více z natáčení filmu, ale bylo to spíš jen o přípravách, shánění peněz a o cenzuře. Vlastně docela nuda a tenhle scénář by mistr smetl se stolu. P.S. český dabing byl dobrý, ale jeho režie byla místy tragická. Asi to nedělal skutečný režisér, protože filmová terminologie byla přeložena do směšných pokynů. Vrchol byl, když Alma zavolá směrek ke štábu, aby tam dali čočky pětatřicet (angl. lens objektiv, ale i čočka - potravina) ()

peetriss

Umělecká symfonie maskérů a Sira Anthonyho Hopkinse. Ale abych nezužoval na pouhé dva aspekty - vše klape poměrně dobře z pohledu dalšího obsazení (např. Helen Mirren tradičně skvělá, Scarlett Johansson krásná a výborná), i z pohedu zajímavého nástinu svézárů Hitchcockovy osobnosti a uměleckého vidění, který je brán s nadhledem a současně s jemnou dramatizací a úctou k talentu slavného režiséra. Jako životopis má tento pouze omezenou hodnotu, a myslím, že tvůrcům o něj ani nešlo, navíc když pojednává jen o jedné epizodě Alfredova života líčící okolnosti vzniku jeho nejslavnějšího díla. Příjemný film a zajímavý pohled do zákulisí Hitchcockova osobního i profesního života. 70% ()

Rejže

Helen Miren je vynikající herečka to se obecně ví. Ale do role Hitchcockovy manželky vložila úžasnou energii. Ano, film není možná pro všechny diváky. Spíš si ho užije filmař či cinefilní fanoušek filmových a filmařských postupů; pro začínající i pokročilé filmaře samouky. Film nemá nijak obří zápletku, spíš je poutí do Hitchcockovy duše a o zapeklitých a složitých procesech, které se v té duši režisérově odehrávají. Na jednu stranu působí šíleně ješitně, přičemž pod slupkou se skrývá milující muž, který tajně žárlí a snad mu to dělá i dobře, protože si za to vše může sám. Cinefil se zasměje tam kde má. Cinefil si ve filmu najde takové ty momentky ve vyvrcholení filmu, kdy Hitch šmíruje diváky Psycha za dveřmi kinosálu Theatru a vyčkává jaké reakce budou mít až zazní tóny vraždy. Bere neviditelnou taktovku do ruky a divadlo pomalu končí... Konec je trošku patosem, který ale zahřeje každou tvrdou a vytrvalou manželku na srdci. ()

Asmodin

Film o Alfredu Hitchcockovi byl zajímavý a poutavý. Pro mě byl, bohužel, do hlavní role obsazen Anthony Hopkins, který je sám o sobě výraznou osobností, která vypadala dost absurdně po navlečení obézního kostýmu... skoro jako rozteklý A. Hitchcock. Bylo by mi daleko milejší vidět v hlavní roli někoho zcela neznámého, ale zato přirozeného, kdo by byl panu Hichcockovi podobný. ()

Mikino00

Předně musím říci, že pokud za tuto roli, kde dokonale s naprostou precizností ztvárnil Hitche, nedostane Hopkins Oscara, tak opravdu nevím, co více by měl herec předvést, než totu dech beroucí kopii slavného režiséra. Ona zápletka manželské krize tvůrčí dvojice není nijak vyjímečná, ovšem film dělá to prostředí kolem, Hitchova povaha, filmování Psycha, aspekty z natáčení, skvěle obsazené vedlejší role, opravdu jsem viděl před sebou Leigh i Miles v podání Scarlet a Jessicy. I smysl pro detaily a odkazy je velmi vtipně zakomponován do filmu, za vše mluví úžasný začátek i konec. ()

gumolit

Sir Alfred Hitchcock dodnes patrí k neprekonateľným režisérom thrillerov a majstrom napätia či hrôzy a z jeho filmov čerpajú dodnes všetci umelci.Natočiť o tomto filmárovi snímok bola otázka času , ale ak čakáte nejaký životopisný príbeh o ňom budete sklamaný.I napriek tomu dej filmu sa odohráva v dobe natáčania jeho najúspešnejšieho snímku Psycho a zároveň nám ukazuje ako Hitch investoval do toho všetko, ako si chcel film presadiť ale hlavne jeho vzťah s manželkou Almou.Človek si povie že niet na čo pozerať lenže ja som iného názoru.Mám rád životopisné príbehy a kedže poslednú dobu sa im moc nedarí bol som zvedavý ako obstojí tento.Zaujal ma hlavne kvôli tomu ako je postava pána režiséra zahraná briliatne sirom Athony Hopkinsom a myslím že charakterovo postavu vystihuje.Pozerať sa na Hopkinsa ako na konci tancuje od radosti že sa mu podarilo nalakať publikum legendárnou sprchovou scénou ma donútilo k riadnemu úsmevu takisto ako viac hlášok/Volajte ma Hitch , cock vynechajte // .Hellen Mirren v úlohe jeho manželky nemá tiež chybu a pozerať sa na Scarlett Johansoon, ktorá vymenila priliehavý kostým čiernej vdovy za eleganciu a krásu ma potešilo a príjemne prekvapilo.Film HITCHCOCK má určite svoje chyby to zjavovanie vraha Eda Gaina podľa ktorého sa nechal režisér inšpirovať filmom Psycho je dosť odbočenie mimo príbehu , ale to nemení nič na fakte že ak máte radi či už len Hitchocka alebo spomínaných hercov tak tento vlastne film o filme by vám nemal ujsť! ()

Kejf.

Uprimne? Vzhledem k hvezdnemu hereckemu obsazeni jsem cekala vetsi bombu... I kdyz ale ono vlastne jako herecky vykony ok, ale co se tyce pribehu, o Psychu to teda az tak moc uplne nebylo. Tesila jsem se na to vsechno ceho se mi nedostalo. A Jessica Biel ci Scarlett Johansson? To mely obe jeden nataceci den? Mely dostat vetsi prostor....A James D' Arcy? Film mel byt vylozene "o nem" a ve filmu Hitchcock se doslova mihnul. No proste a jednoduse jsem zklamana... ()

Marys

Ako, Anthony Hopkins bol skvelo zamaskovaný a absolútne som si ho odosobnil od samého seba a uveril, že je to skutočne Hitchcock. Tu to ale s chválou zhruba končí. Síce to nebolo zlé, no ani ničím extra bombastické a zaujímavé. Forma doku-drama bola vhodným riešením, no čakal som, že sa dozviem trochu viac. ()

kritiklon

Životopisné drama o "mistru napětí" Alfredu Hitchcockovi je ne příliš záživnou jednorázovkou na jedno podívání. Podruhé by mě to přišlo zbytečné! Ten snímek totiž nepřináší nic nového, co by se nevědělo o tomto světoznámém velikánu filmu. Jen převypráví známa fakta zasazená do určitého období jeho života. To je málo a nestačí to! Čekal jsem více tvůrčí invence, zvlášť jde-li o takto hodnotné téma. Malinko mě zklamalo že nebyla projevena větší iniciativa k využití potenciálu, jaký se v tomto příběhu může skrývat. Na druhou stranu chci pochválit herce a především Anthonyho Hopkinse který zahrál dostatečně dobře věrohodně a jeho maska byla úžasná. Jinak jde o předvídatelný film s naprogramovaným dějem. 3* za 61% ()

ursinko

Zvažoval som tri*, ale tak sa na to dobre pozeralo a záver v kine s "dirigujúcim" Hitchom Hopkinsom ma v dobrom slova zmysle odrovnal. Ten Alfred presne vedel, kde chce diváka mať. Asi si pozriem Psycho. ()

Rýža

Nepřestane mě udivovat, kolik lidí si za těch pět minut, co jsem stála frontu v kině koupilo lístky na Babovřesky, zatímco na sira Anthonyho jako božského Alfreda přišlo sedm lidí - včetně mě a uvaděče. Vlastně ne, nepřekvapuje mě to, a musím uznat, že jsem nikdy nebyla radši za tu ujetou intelektuálku, co ji baví divné věci a tak ráda se vytahuje, co všechno ví a zná. Upozorňuji, že Hitchcocka plně ocení pouze ti, co mají nakoukáno. Pokud nemáte, jděte radši na Zdendu. ()

martalini

Bohužel i přes vynikající obsazení, Hopkinse a Mirren, který si svý role vyloženě užívají do nejmenších detailů (a Scarlett Johansson je prostě Scarlett Johansson!), nejde jenom o nic víc, než vcelku průměrný odvyprávění příběhu bez jakýkoholiv vystupňování, pořádnýho konfliktu a následný katarze, kterej se ještě jakoby navíc nedokáže rozhodnout, která část toho příběhu je vlastně důležitější... ()

Gore

Famózní výkon Anthony Hopkinse - kde je alespoň nominace na Oskara? Kde je nominace pro Helen Mirren? Zato nesmyslný oscar za makeup. Občas si s námi Hollywood zahrává, např. Hopkinsův výkon v Soumraku dne byl jeden z nejlepších dekády a taky nic. Ale k filmu, je to rozhodně zajímavý pohled na natáčení filmu Psycho a odhalení části soukromí Hitche, který není vůbec tak špatný, jak se z USA ozývá. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)