Bláznivá střela - Amerika v ohrožení

• USA An American Carol (více)
USA, 2008, 83 min

Bláznivá střela – Amerika v ohrožení je komickým převyprávěním klasické pohádky Vánoční koleda, ovšem s tím rozdílem, že namísto Ebenezera Vydřigroše se v hlavní roli objeví cynický anti-americký filmař Michael Malone. Ten se vydá na křížovou výpravu s cílem zrušit Den Nezávislosti, přičemž jeho zbraní je jeho nejnovější filmové dílo nazvané Chcípněte, vy americká prasata. V onen svátek, 4. července, ho však navštíví tři duchové, kteří se mu namísto Vánoc snaží ukázat význam Dne Nezávislosti.
Režisér této taškařice, David Zucker, je známý jako mistr filmových parodií (Bláznivá střela, Scary movie, Připoutejte se, prosím). Ve filmu si zahráli Kevin Farley, Kelsey Grammer, Jon Voight, Leslie Nielsen, Bill O’ Reilly, Dennis Hopper a James Woods. (oficiální text distributora)

m@cs

Jedna hvězdička za pár povedených vtípků, ale jinak, dlouho jsem už neviděl takovou 3,14čovinu .... hlavní postava neskutečně nesympatická ... a jako třešnička na dortu příšerný český dabing ... nene tohle už nikdy víc ... ()

P1tr

Pár povedených scének nezakryje fakt, že film vám, pokud nejste američan, nedá příliš šancí se dobře pobavit. Možná že ani v Americe se American Carol nesmějí. David Zucker natočil poměrně suchou a i přes kratší stopáž dloooouhou komedii, která není příliš vtipná. Ačkoliv se o to očividně snaží. V mnohých momentech je cítit až přílišný klad na patriotismus a láska k USA se zdá býti až příliš vážně mýněna. Od Zuckera jsem čekal něco lepšího. Námět by se dal využít lépe, ale bohužel se musíme spokojit s tím podprůměrem, co máme. ()

Sir-Filip odpad!

Naprosto hrůzná a strašlivá sr.č.a! Tohle neměla Bláznivá střela zapotřebí, to bylo vždycký jiné kafe. U tohoto pokračování postrádám jednu důležitou věc, tolik příznačnou pro předchozí díly, a to je HUMOR!!! Je to jeden ze 2 filmů, na které jsem se začal dívat a nedodíval se! Druhým filmem byly Sněženky a machři po 25 letech. Navíc jsem byl nařčen z toho, že nemám hodnotit filmy, které jsem neviděl celé. Tak tedy, viděl jsem hodinu a 5 minut.... to je více než 3/4 celkové délky An American Carol. Kdo nevěří mému hodnocení, mrkněte se na to! Ostatně i negativní reklama je reklamou! "ENJOY IT !!!" ()

latvar

Snímek jenž k odpadu v mém hodnocení nemá daleko a zaslouží si být v žebříčku 300 nejhorších filmů. Vtipné scény bych spočítal na prstech jedné ruky, za to trapných scén je tam nespočet. 12% ()

jefff

Velký potenciá vniveč. Zucker je (byl) dobrý režisér a je třeba si vážit i toho, že film absentuje jakékoliv nechuťárny, tolik obvyklé pro parodie. Bláznivá střela (proč?) má být moralizační parodií. Je, jenže tak nudně a nazajímavě natočenou, že to ani není možné. Velká škoda, připadá mi jakoby Zucker už v průběhu nevěděl jak s tématem naložit a přestalo ho to samotného bavit. Obvyklé vtipy "praštil se, spadnul, leknul" jsou dementní, ale dají se přežít, samotný děj nikoliv. Abych jen nekritizoval, vtipných scén se tu pár nejde. Zejména s Adolfem Hitlerem, Arabskou filmařskou dvojicí a sympatickým Leslie Nilsenem, pro kterého to byl jeden z posledních filmů vůbec. ()

SG-1

"Ano, je čím dál těžší najít sebevražedné atentátníky. Všichni dobří jsou mrtví." -Mohamed- ()

Holina

Nemládneme a pro Zuckera to platí dvojnásob. Zatímco u předešlých jeho parodií jsme byli zvyklí na fórek v každém (nebo přinejhorším každém druhém) záběru, tady jsou jednotlivé skeče vyplněny hromadou vaty a nesmyslnými kydy (což platí i pro původní znění, nejen český překlad). Vtipy navíc nemají tah na branku a nebaví. Na závěr si ještě odplivnu na stranu distributora, který pojmenoval tento flák čtvrtou bláznivou střelou, zřejmě s vidinou větších výdělků. Toto ale přece nemůže fungovat ani jako marketingový trik. Fuj! ()

Arach.No

Naprosto souhlasím s woodym. American Carol tady nemůže mít dobré hodnocení, protože lidi se nechtějí dívat na filmy ukazující co je na Americe dobré. Nedávno jsem přemýšlel, jestli by se někdo v Hollywoodu odvážil natočit pravicový film mezi tou záplavou levicově pacifistého šrotu. Překvapilo mě že jsem takový film našel a ještě víc přítomnost Leslie Nielsena. Jsem moc rád, že on ani Zucker nejsou (v případě Leslieho, že nebyl) jedni z řady america-hating filmmakers. American Carol ukazuje přesně co si myslím o různých protestujících studentech a antimilitaristických hnutích ("O čem jsou studentské demonstrace?" "To je když studenti dokazují že nic neví tím, že to křičí nahlas."). Jak napsal woody "netřeba dodávat, že mě to hřálo u srdce". A scéna s Chamberlainem je dokonalá! PS: Tento film rozhodně není pro levičáky, pacifisty a pro lidi co jdou s hlavním proudem. ()

spiritus

Mám pocit, že se reřisér Zucker snažil tímto filmem něco vyjádřit. Pokud ano, rozhodně se mu to nepovedlo, protože jako komedie, tato fraška zcela selhává. Sice je fajn, že zde ukazuje na určité hodnoty, za které je potřeba bojovat, ale celé se to ztrácí v zástupu trapných skečů, které jsou tak trapné a tisíckrát viděné, že je tento film hoden téměř odpadu. Přece jen ale udělím jednu hvězdu za možná v něčem dobrý úmysl režiséra. ()

waits

Začněme tím, že doporučíme vedoucímu české distribuce Bontonfilmu, aby okamžitě propustil odpovědnou osobu, která zabila veškerý potenciál filmu tím, že do názvu nastrčila označení Bláznivá střela, kterou není ani náhodou. Pokud chtěl distributor film nasměrovat ke svému divákovi, měl iniciativně do názvu propašovat Moorea, kolem kterého se film točí a kterého film paroduje. Michael Moore - Big Fat Improtant Movie, a nebudou do kina chodit lidi, kteří čekají Franka Drebina, likvidujícího bombu s velkým displejem. Tenhle film je totiž primárně politickou satirou (ne jen demagogickou agitkou, milí znechucení antiameričané, ty vytváří právě zesměšnovaný Moore),a to velmi nezvyklou. Nečekal bych, že uvidím hollywoodský film,který se trefuje do, cituji jednoho místního přispěvatele "uvědomělých lidí", takovou nekorektní podívanou bych spíš předpokádal u malé nezávislé distribuce. Pohled na svět také určuje přijetí tohoto filmu. Vidím zde názorový proud, který soudí, že parodování protiamerických nálad nemůže být z principu vtipné, že, to je holt vážná věc, parodovat se má hlavně tupost prezidenta Bushe a hloupost Američanů - zasmějte se s Boratem, chytří Evropané! Netvrdím, že film je velká legrace od začátku do konce, některé části jsou dokonce trapné, včetně konce, přesto se v něm dají najít vydařené okamžiky ("Je čím dál těžší najít sebevražedné atentátníky. Všichni dobří jsou mrtví."). Závěrem: Tenhle film by měl spíš běžet pod jiným názvem na ČT2 a zasmáli by se u něho lidé, kteří se po shlédnutí Sicka, Bowling for Columbie nebo Fahrenheita 9/11 rozpačitě drbou na hlavě, že té demagogie je v oněch dokumentech přespříliš. ()

arcticsky

Skvělá parodie, která si tentokrát střílí z amerických salonních levičáků v čele s Michaelem Moorem - slavným užitečným idiotem.....a z tzv. "mírových" hnutí, která jak známo zavinila nejvíce válek. ()

Martinius

humor zuckerovcov bol vzdy absurdny a vzdy tal do ziveho. v case, kedy bolo cool srat si do vlastneho hniezda, pozovat falosnym hrdinstvom vo forme appeasementu, politickej korektnosti a opovrhovanim civilizacnych hodnot, spravil david zucker pravy opak. sice s davkou prestrelenej nadsazky i patosu, ale trafil do cierneho. ako protiklad vsetkych takzvanych umeleckych sebakritickych filmov, splechol do tvare humanistickym multi-kulti ritolizacom pravy opak. suhlasim, ze v mnohom je pohlad subjektivny. rovnako ako subjektivne je moje osobne presvedcenie, ze su mi milsi redneckovia pocuvajuci shitne country ako tavosukovia, ktori sa vyhodia do vzduchu uprostred davu v mene jedneho zvrateneho nabozenstva. a vobec, na to virtualne fackanie demagoga ako je moore sa dobre pozeralo :) mimochodom, cisto nahodou je dnes 4. jula a cisto nahodou vcera zvrhla egyptska armada svojho prezidenta potom, ako sa vacsina jednej moslimskej krajiny postavila proti snaham o islamizaciu vlastnej spolocnosti. aka ironia osudu! krasny kopanec do ksichtov vsetkym poklonkujucim "mierotvorcom". po filmarskej stranke je film slabsi, ale styri hviezdy za gule a z principu. PS: ano, flipperov komentar je fakt skvostny. ale od tej doby ubehlo uz takmer pat rokov a zostava dufat, ze chlapec je odvtedy aspon v puberte :) ()

jesus666

Ja osobne toto dielko považujem za metaparódiu. Možno je to spôsobené sentimentom k Zuckerovi, ale ja osobne si nemyslím, že sa snažil touto paródiou glorifikovať USA. Skôr sa mu to parodovanie Moore-a vymklo z rúk. Každopádne mám z celého filmu pocit, že Zucker stráca energiu a predovšetkým invenciu. Nechcem nad ním definitívne lámať palicu, takže počkám na Scary Movie 5. ()

kostej_

Ke konci to dosti ztrácí dech, nicméně představa film sledujícího a těžce oddychujícího Moorea tomu dává vyšší rozměr. ()