3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

Killda

Příběh sice není žádný zázrak, ale sledovat bohémský život kontroverzního umělce z 50. let doplněný o netradiční milostný vztah mě prostě bavilo. Navíc vše zasazeno do historicky-společenského kontextu s jasnou protikomunistickou myšlenkou. Hodně kvalitní vizuál a příjemný soundtrack zvedají zážitek o stupínek výš. ()

Autogram

Rok 1947 a vraj takto mal vyzerať Začiatok básnikov v Čechách. Bohémsky život, vášnivá voľnomyšlienkárska žena a surrealistické básne. Spolu s prudkým nástupom diktatúry proletariátu na mňa trochu prisilná kombinácia, a až koniec filmu mi dával nejaký zmysel. Kryštof Hádek bol výborný, to bezpochyby, takže poctivé tri hviezdy. –––– S něžnou opatrností prdím, abych se neposral. –––– Mé skutečné jméno je Emanuel Bon. Jsem zázrak moderní poezie, básník a marxista. ()

blixadovan

Režisér Tomáš Mašín ukázal většině českých režisérů jak se točí filmy. Připravenost, vize, kvalitní scénář, obrazové zpracování filmu. Naprosto přesně vystihl atmosféru oněch tří let nejen v životě jednoho rodícího se levicového intelektuála, ale celé společnosti. Kryštof Hádek do role dobře pasoval, floutek s mladických výrazem, nezbytnou cigaretkou v puse. Jediné, co mi uniklo, byl důvod obsazení druhé hlavní role a role kamaráda-malíře polskými herci, kteří museli být předabováni. Nepřišli mi až tak charismatičtí a nenahraditelní, aby to nemohli hrát čeští herci, roumněj bez nutnosti dabingu. Nic proti polským hercům, ale když jsou stejně předabováni, trochu to ztrácí smysl. ()

jamalka

Na české poměry velmi vydařený film. Především téma nástupu komunistů k moci a následné prozření mladých lidí sympatizujících s komustickými idejemi je u nás velmi neotřelé a je dobře, že se konečně objevuje i na filmovém plátně. Myslím si, že takhle si konečně my, kteří jsem tu dobu nezažili ,můžeme uvědomit a pochopit poměry a chování lidí v té době- můžeme vidět, že ne všichni byli stéjní a ne všechny můžeme odsuzovat. A Kryštof Hádek zde dokazuje, že patří ve své generaci k tomu nejlepšímu, co tady máme.). ()

Composter

Konečně český film, který nevypadá jako televizní inscenace! Po prvotním dojmu klipovitosti a roztěkanosti (pak jsem pochopil, že takové mládí, které začátek filmu ukazoval, opravdu je) se dostavil pocit, který mám rád: pocit, že koukám na FILM. Technicky i herecky perfektně zmáknuto. A námět - to je perla tohoto filmu. Proměna všech zůčastněných, kteří odmítli ohnout hřbet, kteří všemu šedému kolem sebe dodávali barvu - to je ta pravá inspirace pro každého! Energie do života je věc, které se u nás každý až moc lehce vzdává. Toto je manifest, kterým by náš národ měl být masírován dennodenně. Po Sekalovi, Posteli, Karamazových a filmech od Slámy (určitě toho bylo ale více) konečně zas něco českého, co ve mně zůstane. ()

U.Tarare odpad!

Zvuk je ve všech ohledech mizerný. Spoustě dialogů je dost bídně rozumnět. Předabování herců se sakra nepovedlo a hudba ve filmu jakoby nebyla. Kamera je to jediné, co se tady opravdu povedlo. Děj byl strašný. Ve filmu se začne něco dít až poslední půlhodinu a to něco stojí stejně za houby. Tenhle brak snad už nikdy neuvidim. Proto také mé hodnocení. ()

kisha

Propojení poválečný doby, trochu neobvyklý lovestory a nonkonformního umění. Film, kterej mě zaboří do sedačky, zapomenu kvůli němu na multikinní zimu a přesezený nohy a donutí mě nemít náladu na urychlenej běhemtitulkovej odchod, je pro mě hodně v pořádku film. ()

ZkuKol

Nejsem žádný fanda českého filmu, ba právě naopak u něj dost často trpím (u trailerů obzvlášť).3 sezóny v pekle nejsou úplně český film, peníze na něj dalo více zemí včetně fondů EU, obsazení je též internacionální a mezi tvůrci je to pestřejší. Trailer hodně lákal na působivý vizuál a film jím nezklame a potěší, že na něm ani nestojí. Příběh je lehce inspirován paměťmi Egona Bondyho, ale opravdu jen lehce, hlavní je, že je zajímavý a diváka baví. Kryštof Hádek dostal asi svou poslední "mladickou roli" a popasoval se s ní velmi dobře, Karolina má charisma a je super herečka, jenže ji zabíjí české postsynchrony a tak nejlépe působí zkušení Marián Huba a po dlouhé době Jan Kraus. Výprava a zmíněný vizuál filmu dodávají lesk a ve chvílích, kdy ruka vypravěče slábne (10 minut uprostřed) udržují diváckou pozornost a zájem. Příběh má velkou výhodu v dobovém umístění, které mu dodává punc naléhavosti a osudovosti. Málokdy se něčím takovým může český film chlubit. Mladý básník, surrealista a marxista Ivan Heinz dospívá, miluje, baví se a trpí na přelomu divokých let 1947-49 v konkurenceschopném provedení... 90 ()

Lukoboss

Hodně zajímavý drama stojící na hraně tří a čtyř hvězd. Hádek si začíná vybírat čím dál lepší role a to je jenom dobře. Film umí být vtipný, romantický i krutý a pravdivý zároveň. Žádný z herců nijak nepokulhává, rozhodně jsou všichni nad průměrem. Nakonec jsem se rozhodl dát hvězdičky 4, protože výprava byla na vysoké úrovni a držela atmosféru té doby na tom nejlepším místě. ()

Thurin

No, jak to může dopadnout, když se někdo, kdo si udělá skvělé jméno coby tvůrce reklam, pustí na tenký led celovečerního snímku? Jak to tak vypadá může to dopadnout opravdu skvěle! Na výborné výpravě je osmdesát milionů skutečně znát, hudba skvěle dokresluje náladu snímku a kamera je prostě úžasná. Nejpříjemnějším překvapením jsou pro mě však především herecké výkony počínaje Martinem Hubou a Lubošem Kostelným a vrcholícími do této doby nepříliš chváleným Kryštofem Hádkem a ostřílenou Karolinou Gruszka (už dlouho jsem neviděl nic tak sexy, jako je její výkon). ()

mohamedsfinger

Tak musím říct, že jsem spokojen. Velmi dobrá kamera (zvláště v první půlce), herecky není moc co vytknout, hudba se taky povedla a navíc mám rád Bondyho. Bohužel je škoda těch postsynchronů a nepříliš povedeného dabingu Karoliny Gruszke. Ale i tak jsem z kina odcházel s tím, že jsem dostal to, co jsem očekával. A velmi mě bude zajímat počínání pana Mašína v dalších letech. ()

Cejny

3 sezóny v pekle jsem viděl v kině a atmosférou i dějem se mi moc líbily. Takže jim nedám jen 3, ale hned 4 hvězdičky. ()

civrss

Mě se prostě Kryštof Hádek do té role nehodí. Připadá mi, že to básnictví a jeho dlouhé proslovy do sebe musel louskat tak dlouho, až to bylo přirozené, a stejně se to nepovedlo. Příliš zdlouhavé, a označení filmu Romantický/drama bych se také vyhnul. ()

insurgentes

Nechápu fenomén Kryštofa Hádka. Pro mě je to herecká nula s charizmatem mokrého hadru (Hermanna von Rumpuye). To prostě je vždycky nekoukatelnej film. A tady to nezachraňuje ani kdovíjaký scénář či myšlénka. ()

Heraldika

Obrovské zklamání, zaprděný film s jinak skvělým technickým zpracováním. Nejsem úplný debil, Bondyho jsem na střední četla jako o život, ale toto jsem nějak nepochopila.. ()

Sdoom

Nesympatický Hádek ve filmu, který měl určitý potenciál, ten však zůstal trestuhodně nevyužit. Je to plytké, povrchní a krom poslední řekněme čtvrtiny to postrádá aspoň trochu tempo. Takhle si teda život undergroundové legendy fakt nepředstavuju. Lev Hádkovi je výsměch, stejně jako za zvuk - kolikrát není pořádně rozumět hercům, co říkají. ()

Kanibal

Je radost vidět skutečně profesionálně a moderně (technicky a filmařským přístupem) zpracovaný snímek, který vzniknul u nás. Když přičtu fakt, že to je Mašínova prvotina v celovečerní podobě, máme zaděláno na něco výjimečného. Snad až na seriál Zdivočelá země se ještě žádný film nevěnoval období únorového převratu, kdy nastoupila komunistická verbež ve své nejhorší podobě a začala měnit zemi v socialistické peklo. Postavy filmu jsou unášeny historií, tak jak ji známe. Na tomhle filmu nic není špatně - vynikající kamera, kterou vídáme v dobrých zahraničních filmech, skvělá hudba, střih, herci i výprava. Možná je na to brzo, ale pro mě nejlepší český film od dob Nové vlny. ()

Autenticita

Dobrý film o nehezkých okolnostech, o nechuti nechat se na povel ohnout... Mimo jiné sugestivně podaný nástup komunistů z jiného úhlu než je běžné a dopad na "obyčejné " lidi, kteří měli tu špatnou vlastnost, že si dřív nežili na okraji nouze, takže když se dostala banda zakomplexovaných komundírů k moci, dali jim to sežrat. *** Pozérství hlavnímu hrdinovi promíjím, myslím, že šlo o to, ho právě tak podat. *** Zvlášť druhá polovina filmu mě dostala, říkala jsem si, že jestli tohle byla někdy životní realita, tak to byla jedna nepřetržitá hrůza. *** Shodnu se s většinou hodnotících na tom, že postsynchony byly odvedené tak, že to občas tahalo za uši, hudební motiv byl jednotvárný a poněkud mi vadil (výjimka, co potvrdila pravidlo je píseň do závěrečných titulků - to se povedlo moc), a kdybych mohla, dala bych 4,5 hvězdy. Protože však považuji tento film za mnohem povedenější než Protektor, a protože mi hodnocení ostatních připadají velmi přísná, dávám plný počet. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti