Hemingwayova proslulá drsná povídka The Killers z roku 1927 se dočkala tří filmových adaptací. První, která patří po všech stránkách mezi nejlepší snímky filmu noir, natočil Robert Siodmak, druhou spolurežíroval v rámci školního cvičení na podzim 1956 Andrej Tarkovskij a třetí vytvořil v roce 1964 Donald Siegel.
Již v povídce je s neopakovatelnou opravdovostí zachycena atmosféra nelidského násilí: dva bledí, stejně odění pistolníci svou mluvou i pohyby věští tak intenzivní hrozbu a naprostou lhostejnost k ostatním mužům v lokále, kde se děj odehrává, že všichni pokorně naslouchají jejich rozkazům ještě předtím, než zabijáci vytáhnou zbraně a je odhalen jejich vražedný úmysl. Všichni jsou jakoby zmrazeni slovy pistolníků a instinktem děsu. Tuto základní situační strnulost a chlad s lakonicky cynickými dialogy Siodmakův film s velkým půvabem zachovává, slouží mu však jen jako prolog k postupnému osvětlování důvodů, proč ústřední postava boxera (debutující dvaatřicetiletý Burt Lancaster) postupně ztrácí vůli k životu. V dlouhých flashbacích je minulost zkoumána z několika hledisek: komplex akcí a skrytých motivů, který se odhaluje, má charakter labyrintu příznačného pro noirové filmy 40. let. Scenáristé navíc připisují postavu osudové ženy (v elegantním podání třiadvacetileté herecké hvězdy a Hemingwayovy osobní přítelkyně Avy Gardnerové), jež dává boxerově životní krizi zřetelný erotický podtext. (Letní filmová škola)

Autogram

Dobové krimi vo výraznom štýle noir a keby bolo klobúkov málo, tak sa na krátku chvíľu, ale veľmi dôležitú, ocitáme priamo v továrni na klobúky. Vyšetrovanie nevedie kriminalista, ale poisťovák, o to viac mu záleží na výsledku, aj keď zo začiatku ani sám nevie prečo. Začiatok filmu ako čierna konverzačná komédia je odlišný od zvyšku, keď sa prenášame do dôležitých momentov minulosti nielen rozprávaním, ale aj obrazom a zvukom. To prenášanie ma po čase začalo trochu nudiť a pred koncom som už len čakal, ktoré bude posledné a vrátime sa do prítomnosti na konečné objasnenie. To je dosť komplikované a niektoré udalosti vyzerajú tak zbytočné, že sa musia polopatisticky objasniť, a aj tak mi dojem zostal rozporuplný. ()

zigíš

Už začátek je zatraceně stylový: maloměsto k večeru, osvětlené jen malé části ulice, benzinka a bistro. Dva najatí zabijáci kdesi z daleka přicházejí za fuškou a na jiném místě jejich oběť (mladý Lancaster ve své první roli) rezignovaně na posteli ležící, čekající. A i když nevyhledávám retrospektivně vyprávěné příběhy -tady detektiv pojišťovny rozplétá sled událostí, co vedli k vraždě- občas výjimku udělám ..taky, je to noir podle Hemingwaye ! ()

vitekpe

Klasicky double-cross pribeh, s krasnou Avou Gardner, a s mym docela oblibenym Samem Levenem, ktereho si muzete vybavit napr. jako porucika Abramse ze serie Thin Man... ()

Arkanoid

„You ought to play the races.“ Noc, čiernobiely obraz a pôsobivá, dynamická jazda autom po diaľnici, napriek tomu, že diaľnicou je kvôli vtedajším trikom len plátno. Exteriéry mestečka s malým námestím v spoločnosti dvoch zabijakov sú tiež kvalitne nasnímané. Interiér klasickej americkej kaviarne už obsahuje oveľa viac svetla a tu sa odohrávajú vtipné dialógy ohľadom menu. Film-noir podľa poviedky Ernesta Hemingwaya neriskuje ako jeho nasledovník od Dona Siegela, ale umne využíva dané charakteristiky svojho žánru na vytváranie pôsobivej atmosféry hry s divákom a servírovanie výbornej formy podania príbehu. Vydieranie pracovníkov kuchyne však už po chvíli prestáva baviť, lebo v ňom nie je veľa invencie oproti iným príbehom z rovnakého ranku. Burt Lancaster so svojím výrazom bez života dokonale vystihuje hraný stav. Kamera však bočí zo scény smrti a neponúka divákovi adekvátnu náhradu. Pátranie poisťovacieho agenta nebaví, ale osvetľuje kľúčové udalosti života hlavného hrdinu. Film obsahuje čestného chlapa pátrajúceho po pravde, ktorý ale neoplýva dominanciou ovládnutia situácie, ako aj prívetivého kriminálnika, ktorý sa spočiatku hrá na drsného a vyznieva komicky. Príbeh sa kdekoľvek snaží o prívetivosť a hlavný problém, a to nezmyselnú lásku a závislosť na žene, ktorá svojho beta boya neváha kedykoľvek odkopnúť, neponúka v plnej sile. Lúpež a jej rozprávanie s dramatickými hláškami majú atmosféru, ale patrilo sa pritvrdiť. Poteší hrdina Dum Dum vo svojej nebezpečnej šikovnosti, ktorou vytvorí napätú astmosféru. Scéna vyzerá byť najlepšia z filmu. Zaujme aj scéna dlhšieho záberu, kedy hlavná hrdinka odchádza na toaletu, kamera pokračuje svoj pohyb ku neznámej trojici, ktorá vstáva od stola a odchádza z klubu a vo dverách sa stretnú s dvojicou zabijakov z úvodu. To všetko bez strihu, ktorý nastal až pri pohľade a ich možnú obeť. Nakoniec je z toho celkom slušná akčná scéna. Zapáliť umierajúcemu zápalku jeho poslednej cigarety o podrážku topánky mi príde nesmierne drzé, ale pobavilo ma to. Film neurazí, poteší kvalitou niektorých scén, no extra silný dojem nezanechá. „Nobody can cheat m and get away with it.“ –„Hello, farmer.“ –„So long, mister.“ –„Got a match?“ Jazykové okienko: heavyset; stamping ground; boat has sailed; take a powder; (straight) from the horse's mouth; play for a sucker; what gives; home stretch; fall guy; leave someone flat. ()

Han22

Po smrti bývalého boxera a kriminálníka Švéda se pouští pojišťovací detektiv Reardon do pátrání s pomocí různých přeživších postav odhaluje nejen jeho život, ale i jednu vloupačku. Úvodní scéna se zabijáky v baru je výborná, zbytek mě už ale přišel jako celkem průměrná kriminálka bez napětí. Nejvíce mě štvou detaily - třeba že detektiv pojišťovny má pravomoce a pistoli jako policejní detektiv. Nebo že sledovat život někoho, kdo už je mrtvý není žádná sláva. Špatný to ale není, film má i pár pokusů o přestřelky, nechybí tu femme fatale, která je klasicky největší mrcha a solidní rozuzlení příběhu. PS: Burt Lancaster je slavný herec, ale nikdy jsem s ním nic neviděl a tady mě zrovna nepřesvědčil. ()

Hanys_

Žádné parádní "noir" dialogy (jak bývá obvykle zvykem) se nekonají, hlavní postavy (až na mršku Gardner) věsměs nezajímavé a celkově mi to přišlo možná až moc natahované. V tomhle žánru jsou rozhodně k vidění lepší kusy. O chlup 5/10 ()

Rozjimatel

3,5  Film noir v tej najlepšej podobe. Ak by sa niekto opýtal, čo je na film noir také príťažlivé, tak by som použil nasledujúci citát: "Poskytuje únik z každodenného bezpečia do nebezpečia, na ktoré sa pozeráme z bezpečnej vzdialenosti.". Film "The Killers" dokaže zhmotniť výbornú atmosféru tajuplnosti a napätia a prináša na svoju dobu revolučný spôsob vyprávania príbehu - formou retrospektív líčených rôznymi vyprávačmi, s premiešanou časovou postupnosťou. Tento spôsob, pre diváka veľmi pútavý, predstavuje postupné skladanie jednotlivých kúskov do celkovej mozaiky príbehu. Divák dychtivo hltá každý ďalší kúsok skladačky, aby konečne odhalil celý obraz. Autentickosť filmu podtrhujú aj veľmi prirodzení herci, vrátane debutujúceho Burta Lancastera (zaujímavé je, že zatiaľ som s ním nevidel jediný čo i len trochu slabší film). Dojem z filmu mi nepokazila ani tá otrepaná (v danej dobe možno ešte nie) a strašne trápna cigareta v ústach umierajúceho. ()

Disease

Nebýt občasné Lancastrovy teatrálnosti, dal bych 5*. Je to parádně odvyprávěné s parádní kamerou. Siegelova pozdější verze je o hodně slabší. ()

aLPaC

Vůbec první role Burta Lancastera a první důležitá Avy Gardner. Temný noir podle povídky mistra Hemingwaye mě bavil a to docela dost. Film začíná dost zostra asi vůbec nejlepší scénou v restauraci, poté se už víceméně prořezáváme všemožnými flashbaky tak, aby se nám dostalo rozzuzlení a příčiny první scény. Jiné Killers jsem zatím neviděl a ani Hemingwayovu povídku jsem nečetel, takže zatím nemohu srovnávat, ale myslím, že to zanedlouho doplním. ()

westerns

Burt Lancaster je jeden z najtalentovanejších hercov na svete! A tu ide o jeho prvý film, u ktorého rozbehol svoju slávnu hollywoodsku kariéru, (v dobe filmu má 32 rokov). Ava Gardner je proste sexy, a dosť! Sa ani nečudujem, že Burt hneď ako ju videl, sa do nej zbláznil, a asi premýšľal niečím iným, ako zdravým sedliackym rozumom, lebo Ava bola predsa ale kvietok... Film je napínavý od začiatku do konca, máme tu flashbacky, do ktorých pomaly všetko zapadá, a úžasných hercov. Ps: A tí dvaja killeri - tak to ako čo urobili? Vôbec som to nečakal... ()

kkarx

Další z námětů, kde se muž nechá dobrovolně totálně zničit ženou - mrchou, která ho ovládá jako loutku. Hrdina si za ženskou odsedí 3 roky a ona mu během té doby zahýbá a jemu to nijak zvlášť nevadí.... Láska je skutečně slepá. Ti dva zabijáci ze začátku jsou jak z nějakého filmu od Tarantina. Hromada drsnejch nerealistickejch keců a násilí. Dva gangsteři přijdou do restaurace, vezmou tři rukojmí a žvaní o tom, jak odrovnaj svůj cíl! Je jim jedno, že zanechaj 3 svědky, kteří je snadno identifikují. Vsadím na to boty, že tímto nechal inspirovat. Retrospektivní vyprávění v tomto stylu - pojišťovací agent rozkrývá postupně vraždu hlavního hrdiny a při každé nové stopě přichází pohled do minulosti - skýtá několik problémů. Jednak z části víme, jak to dopadlo a tudíž se film okrádá o kus napětí a druhým problémem může být přílišná fragmentace na malé epizodky. Naštěstí režisér znal míru a nedá se říct, že by rozkouskování nějak vadilo. Minulost se nakonec bez problémů skloubila se přítomností. Fantastická audiovizuální stránka. ()

MickeyStuma

Základem napínavého a zábavného noir snímku je povídka od Ernesta Hemingwaye, což o kvalitě příběhu mluví samo o sobě. Pro filmové plátno bylo dějství upraveno scénáristou Anthonym Veillerem a skvělou technikou natočen režisérem Robertem Siodmakem. Film je i výjimečný ohledně filmografie Burta Lancastera. Jednalo se o jeho první filmovou roli a dá se říci, že po divácké stránce uspěl. Ava Gardner coby femme fatale v ničem samozřejmě nezaostává a svou půvabnou vizáží a charakteristickou uhrančivostí skutečně vyznívá pro širé okolí nebezpečně. Snímek je dnes sice již kapánek předvídatelný, ale to na zábavném potenciálu nic nemění. Už první scéna se dvěma zabijáky čekající na svou oběť v nějaké restauraci, aby se nakonec dozvěděli že nepřijde a tak s nepořízenou zase odejdou, musí být pro každého hodně známá. Použita byla nesčíslněkrát v různorodých snímcích a dokonce i v mnoha komiksech v nejrůznějších podobách. Příběh jako celek sedí pevně  už v základech a tak dává všanc příjemnému filmovému zážitku. Příběh o lásce, chamtivosti,zradě, přátelství, ztrátě, nevině a odvážné touze vydělat nějaké peníze na nepřátelském území. Po námětové stránce co chtít víc. Zábavnost sice převyšuje napětí, ale tak to asi mělo být. ()

ad142

Moje prvé stretnutie s režisérom Robertom Siodmakom (nakrútil ešte také filmy žánru noir, ako Cry of the City alebo Phantom Lady ) a rozhodne spokojnosť. Po skvelej úvodnej scéne v malom bufete síce prichádza šok po zistení, že domnelý hlavný hrdina (Burt Lancaster) je ihneď v úvode zlikvidovaný, avšak postupne prijmete hru tvorcov, že tento scenár je postavený hlavne na mnohých retrospektívach iných ľudí, často pripomínajúcich mini-príbehy. Celý film je vlastne snaha poisťovacieho agenta zistiť, čo stojí za záhadnou smrťou bývalého boxera a prečo už vlastne ani nemal snahu  bojovať o holý život. Skvelá kamera, správne zákerná femme fatale a premyslené spiknutie, to všetko sú znaky kvalitného noiru, pričom tu sú umocnené aj mnohými brilantne nakrútenými scénami. Spomeniem aspoň lúpež nakrútenú na jediný záber kamery, ktorý dokázal bez strihu zobraziť príchod lupičov cez bránu, samotnú lúpež vnútri kancelárie a ešte aj ich odchod a záverečnú prestrelku, či dlhší záber, kedy femme fatale odchádza na toaletu, pričom kamera následne zaberá neznámu skupinku, vstávajúcu od stola, aby sa pri východe z klubu sa vo dverách sa stretli s dvojicou zabijakov z úvodu filmu. Za originálne spracovaný záver by sa nemusel hanbiť ani Hitchcock, či F. Lang, keďže sledujeme príchod hlavných hrdinov len vo forme tieňov s klobúkmi do obrovskej vily z pohľadu statickej zadnej kamery umiestnenej vysoko na schodisku a ktorá nám len postupne odhaľuje dôležité postavy v jednej najlepších mizanscén, aké som kedy videl. ()

JimiH

Skvělý noir, který představuje další z krutých a vypočítavých femme fatale a také herce Burta Lancastera, který zde debutoval. ()

Inozuka

Vizuálně geniální noir - černobílá stínohra, valná část scén se odehrává v noci. Chybí už jen déšť a krapet víc whisky. Nástup s dvěma zabijáky je impozantní a skrývá kořeny černého humoru, z něhož později čerpal Tarantino. Zajímavý je retrospektivní způsob vyprávění, který se mi za začátku nepozdával, ale v průběhu filmu jsem musel konstatovat, že je hodně dobře vymyšlený. Kitty Collins (Ava Gardner) je femme fatale, kvůli níž i pochopíte, že takový tvrďák jako Švéd (Burt Lancaster) dopadne, tak jak dopadne. Přesto musím říct, že Zabijákům něco chybí. Zřejmě cyničtější hlavní detektiv, Reardon (Edmond O´Brien) je moc velký skautík a je takový nemastný neslaný. Hodnocení mezi 4 a 5, vzhledem k malému počtu komentářů zaokrouhluji nahoru. ()

karlee

Povedený noirový film trochu kazí jen deus ex machina v podobě užvaněného umírajícího gangstra v kómatu. ()

gotham

Umím si představit, že v roce výroby to mohl být hit, ale já v dnešní době už jsem podobných filmů s totálně vykonstruovanou zápletkou viděl tolik, že mě to nepřekvapilo. Navíc mi hlavní postava Lancastera byla dost nesympatická, to samé se dá říct i o ženské postavě, vlastně jsem ani neměl komu tak nějak fandit, a tak mě to nechalo chladným. 60% ()