Hemingwayova proslulá drsná povídka The Killers z roku 1927 se dočkala tří filmových adaptací. První, která patří po všech stránkách mezi nejlepší snímky filmu noir, natočil Robert Siodmak, druhou spolurežíroval v rámci školního cvičení na podzim 1956 Andrej Tarkovskij a třetí vytvořil v roce 1964 Donald Siegel.
Již v povídce je s neopakovatelnou opravdovostí zachycena atmosféra nelidského násilí: dva bledí, stejně odění pistolníci svou mluvou i pohyby věští tak intenzivní hrozbu a naprostou lhostejnost k ostatním mužům v lokále, kde se děj odehrává, že všichni pokorně naslouchají jejich rozkazům ještě předtím, než zabijáci vytáhnou zbraně a je odhalen jejich vražedný úmysl. Všichni jsou jakoby zmrazeni slovy pistolníků a instinktem děsu. Tuto základní situační strnulost a chlad s lakonicky cynickými dialogy Siodmakův film s velkým půvabem zachovává, slouží mu však jen jako prolog k postupnému osvětlování důvodů, proč ústřední postava boxera (debutující dvaatřicetiletý Burt Lancaster) postupně ztrácí vůli k životu. V dlouhých flashbacích je minulost zkoumána z několika hledisek: komplex akcí a skrytých motivů, který se odhaluje, má charakter labyrintu příznačného pro noirové filmy 40. let. Scenáristé navíc připisují postavu osudové ženy (v elegantním podání třiadvacetileté herecké hvězdy a Hemingwayovy osobní přítelkyně Avy Gardnerové), jež dává boxerově životní krizi zřetelný erotický podtext. (Letní filmová škola)

Dale

Kriminálka s výbornou atmosférou a na svoju dobu veľmi originálnym spôsobom vyprávania deja. Keďže hlavný hrdina zomrie hneď na úvod a postupne sa z rozprávania iných o ňom dozvedáme viac. Len je škoda, že práve kvôli tomu je Lancaster na obrazovke dosť málo, no bol to jeho debut, takže to treba brať do úvahy. Poučenie z filmu - ženy sú mrchy a netreba im veriť a keď sa chlap zamiluje do nepravej, môže to mať fatálne následky... ()

ambron

Už úvod filmu so zabijakmi napovie, že pôjde o výborne zvládnutý noir film, aj s pričinením výbornej kamery Elwooda Bredella. Čo je na Zabijakoch najskvelejšie je, ako divák pomocou flashbackov rozpletá tento zamotaný príbeh, plný prekvapení a silných charakterov. ()

Marek1991

Odhaľovanie skutočností a retrospektívy sa mi v tomto filme páčili. Bolo to dosť drsné, neidealizujúce, proste taká tá atmosféra, ktorá mi v tomto žánri Film-Noir nevadila. Dej a príbeh si ma však veľmi nezískal, aj keď motív falošnej a zvodnej ženy má niečo do seba. Inak ten box bol kedysi niečím ako je dnes futbal, proste dosť veľký fenomén, ani tu nechýbal. Možno to bolo občas ozaj prekombinované, no nie je to zas niečo, kde by ste sa úplne ľahko stratili, treba trocha dávať pozor, lebo na mnohé dnešné filmy to nie je zložité, akurát mňa to už ku koncu akosi nebavilo. ()

Padme_Anakin

Zajímavě poskládaný příběh, začíná se koncem a postupné rozplétání toho, co se stalo předtím, mě vtáhlo a nepustilo.. Edmond O'Brien v roli vyšetřovatele zločinu ohromně sympatický, ta jeho zvědavost byla parádní, na všechny otázky chtěl najít odpověď.. Burt Lancaster jako Švéd skvělý, působil přirozeně a uvěřitelně, každé hnutí jeho mysli a každý pohled byl čitelný.. Mám ráda tyhle starší kousky, mají své nezaměnitelné kouzlo.. ()

liquido26

Ava Gardner je dokonalá, úžasná, skvělá, dechberoucí, okouzlující. Vlastně ne, ona je nepopsatelná. Prostě, když jsem jí viděl, tak mi došly slova, podobně jako Lancasterovi :-)) Asi jsem se zamiloval :-) Jo a jen tak naokraj, film byl taky dobrej :-) ()

corpsy

Občas sa čudujem, podľa akých kritérií sa určujú filmové klasiky. Tým, že boli prvé, novátorské, alebo vymykajúce sa bežným štandardom? THE KILLERS niesu ani jedným, no sú zdĺhavou kriminálkou, ktorá si z objektívneho hľadiska nezaslúži byť vo filmových encyklopédiách. ()

Rosana

Napínavý film, kde se snažíme dozvědět co se stalo. Fame fatal a jiné klasické noirovské symboly do filmu zapadly. ()

GodComplex

Aaaah. Ukazkovy Noir se vsim vsudy, cernobila hra svetla a stinu, spousta chlapku v plastich a s kloboukama, promakana story plna double-crossingu (predloha Ernest Hemmingway, ktery byl sam fanousek filmu), excelentni femme fatale, nelinearni vypraveni, parada... 8/10 ()

Freemind

Místy velmi syrová atmosféra, nebanální, nelineární scénář (za to asi patří dík Ernestovi H.), překvapivě civilní vedení herců a až nereálně krásná Ava Gardner. Jde sice stále jen o normální "žánrovku", ale čtyři hvězdy si určitě zaslouží. ()

kaylin

Další z výborných noir filmů své doby, na kterém je vidět, že ani tolik nevadilo, že násilí není zobrazováno až tak uvěřitelně a případně není zobrazováno vůbec. Když máte v hlavní roli dobrou postavu, tak snesete i nějaké ty slabiny v pojetí, které je dáno dobou. Příběh samotný ale dokáže strhnout, a to i pro neustálou nejistotu toho, jak to vlastně je. ()

Martin741

Tento noir ma az tak nezaujal, ako ostatne noir-.y /Big Sleep, The Maltese Falcon, Wellesov Touch of Evil/. Dost sa kombinuje noir s detektivkou, ide o vrazdu a jej vysetrovanie. Postavy su spravne cynicke, ale rezia Siodmaka ma nijako neoslovila, a postava Burta Lancastera je len jednorozmerna, skor nez by dialogy prezival, tak sa dialogy nanho len lepia. Ani Famme Fatale ma nezaujala. Raz staci pozriet, 2x asi nie. 60 % ()

zette

Dobry kriminalni noir, ktery zaujme zpusobem vypraveni. Atmosfera slusna, debutujici Lancaster, krasna Ava Gardner... Vdecny Hemingwayuv namet a dobra hudba Rozsy. Ve svem zanru prumerny film, skoda, ze CT film uvedla dabovany, Vydra tahal za usi neskutecne. ()

mortak

Z několikastránkové povídky Ernesta Hemingwaye celovečerní film? Ovšem i on oceňoval příběh, který naváže na první čtvrthodinu filmu, která je přepisem jeho povídky. Tempo, přesně obsazení herci, double-crossing, krásná a chladná Ava - co více si od filmu-noire přát. I když scénář okatě vykrádá Občana Kane... Ale tak to v tehdejším studiovém systému chodilo. Jakmile bylo něco nového, hned se to kopírovalo. ()

majo25

Noir s mladým Lancasterom, ktorý nemá lineárne vystavaný dej a príbeh buduje formou mnohých retrospektív, čo mne vo filmoch vôbec nevyhovuje. Prišlo mi tiež divné, že pisťovákovi všetci radi odpovedali na jeho všetečné otázky, akoby to bol poliš so značnou autoritou. Na svoju dobu (40. roky) je ale film pekne akčný, relatívne chlapácky a drsný a zaujme aj obsadením. ()

Mol

I DON'T LIKE TO BE ASKED TO COME UP HERE AND THEN TOLD I CAN GO! WHO DO YOU THINK YOU'RE PUSHIN' AROUND?!! Mno na první film to Burt celkem dával. Sice ve scéně z apartmánu, kde přišel s krásnou Lilly a pak oblétával zlou Kitty, jako motýl květy máku, tak jsem si říkal, že je dobře, že ho ti gangsteři odgrázlovali. A vůbec ti dva killeři byli na celém filmu to nejlepší. ()

Radiq

Škoda, že zabijáci, po kterejch je film pojmenovanej, se ve filmu objeví jen v úvodní scéně a pak už jen tak okrajově. Byla to totiž nejlepší scéna a úplně jsem v nich viděl Julese a Vincenta, podle těch jejich keců. Úplně chápu, proč se tím Tarantino inspiroval. Taky ta vrstevnatost děje byla dobře vymyšlená... ale to je tak asi všechno. Pravej opak všeho dobrýho bylo třeba pochybné blouznění umírajícího komplice, kterej byl celej žhavej vyžvanit všechny podrobnosti. Dál to prostě nebyla žádná sláva. Ale jinak docela solidní noir. ()

Mirokukii

Zajímavě vystavěná krimi kde současnost střídá vyprávění a na plac se tak dostanou i Burt s Avou, kteří by jistě zasloužily více prostoru, aby mohly naplno rozpoutat své jiskření. Něják se však v karieře začít musí a Ava se do role Femme Fatale nesmírně hodí. Příliš mi neseděla hlavní postava pojišťováka, která jen odváděla rutinní práci bez vlastního obohacení či nějakého cíle, a nepůsobila tak jako dostatečný motivátor. Příběh je však rozehrán znamenitě-příchodem dvou zabijáků do kantýny. ()

VanTom

Retrospektivně rozplétaná minulost zavražděného Švéda z výpovědí postupně vypátrávaných svědků / spolupachatelů zahrnuje jak promyšlený zločin, tak podraz a krásnou femme fatale. Prostě typické ingredience filmu noir. Detektivně-kriminální story zaujme, i když právě důraz na dějové odhalování zápletky ubírá na osudovosti citů a životnosti (tužeb) tragických charakterů. 7/10 ()

MI-380

Kvalitní zástupce žánru, nechybí napětí, spád, vtip a hlavně elegantní kouzlo energické Ameriky poválečných let. 80% (145 hodnotících přede mnou je na 75%). ()