V létě roku 1968 se matka se dvěma dospívajícími dcerami a přítelem vrací z letní dovolené v Itálii. Je noc na jedenadvacátý srpen. A rozvedený tatínek se právě oženil ve Vídni se svou mladou přítelkyní. Takový je začátek filmu, jenž zachycuje jejich intimní osudy v nastávající éře normalizace, a který vrcholí Chartou 77. Vypráví příběh Marty, dvou dcer - Gábiny a Majdy - a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků". Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo českých dějin, Marta a její dcery vzdorují následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Matku a dcery poznamenává jak disidentské působení jejich blízkých, tak situace, do nichž se samy svými činy dostávají. Intimní pohled na soukromé životy v nelehké době napsala Tereza Boučková a inspirací jí byly vlastní zážitky a vzpomínky. Režisérka Irena Pavlásková natočila film plný bizarních i tragikomických scén, v němž dostaly velký prostor především herečky Vilma Cibulková, Dana Marková a Tereza Voříšková v hlavních rolích. (Česká televize)

Cheeter

Líbili se mi jenom některé části, a to spíš v první části. Neuvědomuji si, že bylo moc filmů, kde by byl zachycen hokejový týden. Dobře taky byla zachycena realita diskriminace občanů, kteří mohli představovat pro režim nějaké nebezpečí. Kapitola z dějin disentu je téma samo o sobě. A Rímský jako policajt? Vede! ()

zette

Diky hodnoceni na CSFD jsem od tohoto filmu necekal vubec nic. O to vice jsem byl prijemne prekvapeny. Dostalo se mi sice pribehu bez nejakych velkych emoci, zase jsem se ale hezky pobavil. Na skodu ani neni fakt, ze film nedela z disidentu zadne hrdiny. Mozna by neuskodilo vystrihat nekolik scen a dat tak snimku vetsi tempo. Postava Etzlera byla velmi komicka, Voriskova je talentovana a pekna herecka, nejvice me vsak potesila Vilma Cibulkova, skutecna sexbomba dnesni ceske kinematografie. ()

Vignette

Hmm, nechápu tak nízké hodnocení, film mi přišel velice působivý a dobře natočený, navíc s dokonale roztomilým Ondřejem Vetchým :) a sympaticky symbiotickým vztahem (svlíkací scéna!) tří hlavních ženských postav... ()

c.tucker

Očekávání nebylo žádné a taky se nic zvláštního neudálo. Postavy jsou plitké a ploché až na Jiřího Dvořáka, který se předvedl v dobrém světle. Disidenti jsou zobrazeni jako největší poživační, kteří mají stále kupu peněz. I když zase nemohu vše hanit, mělo to i světlé okamžiky. Písnička Karla se mi vryla pod kůži a spolu s ní striptízek rodinné trojice. ()

frings

Pomóoct, i vzhledem k tomu, že ctím Vilmu Cibulkovou, nemůžu dát víc, ten film je hroznej, včetně herců. Chjo, já už snad na ty nový český filmy přestanu koukat. Jedna větší slátanina než druhá... ()

mortak

Upachtěná snaha Terezy Boučkové stát se druhým Milanem Kunderou a zprostředkovat nám tu nesnesitelnou lehkost bytí po příchodu spřátelených vojsk by snad, pokud by scénář do ruky dostal tvrdý dramaturg a schopný režisér, nemusela dopadnout tak katastrofálně. Bohužel Irena Pavlásková, královna bulvární filmové poetiky, zničila svou necitlivou a odfláknutou režií to nejdůležitější - odraz skutečnosti. Kostýmy, účesy, vybavení bytů jsou naprosto mimo svou dobu a postavy nejspíš vyskočily z obálek módních časopisů. Nemluvě o tom, že film je natočen jako nezáživná tuctová TV inscenace - bez napětí, bez gradace. Takto zničit slibné téma by mělo být trestné, protože je v něm mnoho pravdy. Když Milan Kundera odpovídal na otázku, co si myslí o sexuální revoluci na konci šedesátých let, s úsměvem popsal Československo jako sexuální ráj. Za Husáka bylo ČSSR jednou velikou hospodou, kde se u jednoho stolu chlastalo za komunismus, u druhého pak proti komunismu, a nejlepší bylo obě ty skupiny kasírovat jako číšník nebo šéf RaJe (expremiér Paroubek by mohl vyprávět). ()

angel74

Nedokážu pochopit, proč je zdejšími uživateli Zemský ráj to napohled tolik zatracován. Mnoho životních situací je sice podáno s nadsázkou a humorem, ale to přeci nejsou synonyma pro nekvalitu. Nebo se snad mýlím? Rozhodně musím pochválit skvělé herecké obsazení. Nejvíc jsem si užívala výstupy Ondřeje Vetchého, protože zase jednou dokázal vytřískat z minima naprosté maximum. Ovšem Vilma Cibulková se v hlavní roli také neztratila a vyšvihla ji s razancí a přesně dávkovanou noblesou, jak to asi umí jenom ona. Tvůrcům se povedlo parádně vychytat i dobovou atmosféru. Prostě jsem se při sledování filmu opravdu dobře bavila. Vždyť nás nikdo nenutí brát naše nedávné dějiny smrtelně vážně. Nehledě na to, že o dramatičtější chvilky zde určitě není nouze. (75%) ()

otík

Zemský ráj to rozhodně v dobách komunismu nebyl, a vůbec ne pro všechny, kteří chtěli žít a dýchat svobodu. Snad toto se snažil sdělit film, který je hodně chladný, ale to především k divákovi. Přelétavá Cibulková sice film táhne, ale málo kdo z mužského osazenstva je jí schopen pomoci. Nakonec stejně nejvíce utkví scéna svádění svobodomyslného Jana, což je asi hodně špatná vizitka tohoto filmu. Hudba: Jiří Chlumecký ()

Splasher

Ani silné herecké obsazení nezachrání tento oportunistický retrofilm dua Pavlásková Boučková. Jako soubor povídek ze života by to možná fungovalo líp, než jako samostatný celovečerní film snažící se zachytit dobu v letech 68 a 77. ()

sator

Jestli bylo snahou "režižérky" vytvořit trapno, tak se jí to beze zbytku povedlo, bohužel ale v celé šíři a to asi v plánu neměla...Posbírat historky z osmašedesátého a poslepovat je fakt vrchol trapnosti a že na tohle dal někdo peníze nechápu, už ve scénáři se to muselo poznat...Moje milovaná a ctěná Boučková snad začala šňupat, či co... ()

dr.fish

Irena Pavlásková, to se jí musí nechat, rozhodně nejezdí ve vyjetých kolejích české kinematografie. Dělá to jinak a to je vidět i na hodnocení jejích filmů. Dle mého názoru se ale vždy jedná o velmi zajímavé věci, ani jeden její film mne vysloveně nezklamal. Tento naopak velmi potěšil. Disent očima tří žen- skvělý příběh, který se nebojí vidět glorifikované chartisty jako obyčejné intelektuály, partičku zmatených lidí vytržených ze svých ateliérů, divadel a vysokých škol, zoufale kopajících kolem sebe a do komunistického systému, bojujících za zachování svých ideálů, potažmo tedy i našich. V tomhle filmu jde ale hlavně o osobní život, osobní postavení a osobní boj hlavních hrdinů. Takže jako obvykle- sex, drugs and rock ´n´roll. Tato trojjedinost bytí (jak Vetchý pronesl ve filmu) je totiž motorem života. Pokud nám ho někdo upře, tak se zlobíme....90% ()

Mylouch

Hřebejkovská vykrádačka, v níž se vedle scénáristicky jednoznačně kýčovitých obrazů i lepší z nápadů dokáží rozpliznout ve stylovém zmatku nepřesvědčivých scén. 1-2* ()

Hafran

Překvapivý český film - narozdíl od většiny neřádů co češi v poslední době produkují do kin, má tenhle film po dlouhé době správnou barevnost, zaostřenou kameru, kvalitní zvuk a ostatní vymoženosti které vídáme v západních filmech a většina českých filmů se jim vyhýbá. Černobílost postav je typicky česká, ale nejsou zredukovány na neživé karikatury jak u nás bývá zvykem. Vynikající herci (v čele s O.Vetchým a M.Etzlerem) předvádějí něco co se v našich filmech málo vidí - hraní, nikoliv tu hrůzostrašnost co jsme viděli třeba v PROMĚNÁCH. Námět a celkové poselství možná trochu pokulhává, postavy se chovají lehce nelogicky - ale pořád lepší než zbytečně přeceněný PROTEKTOR. Význam filmu je krapet nejasný i když určitě jde spíše o vztah lidí k sobě navzájem než k totalitnímu režimu, takže veselé satirické podání komunismu bych nijak příliš neodsuzoval. Spíše komedie zasazená do komunismu, než drama o komunismu, ale v celkem vtipném duchu a bez Hřebejkovské vlezlosti. Pro mě nejlepší český film roku takže něco mezi 50-60%. ()

Jizni Tlapa

"Drahouši" to nebylo vůbec špatné! Sedmdesátky šly mimo mě, a tak nemohu porovnávat autenticitu nastíněné doby a atmosféry. Co však mohu je popsat herecké výkony, dialogy kameru a hudbu. Součet všeho mi dal čtyři hvězdy a nijak mě neurazil. Jako překvapení uvádím herecký výkon doposud mě neznámé D.Markové a "bobulácké" T. Voříškové, která si u mě dost šplhla a dokázala, že umí vážné role. Velmi příjemné pokoukání! ()

Kamkon

A facku byste nechtěli?...Není to úplný průšvih, ale má to něco z té občasné hřejivé nálady minulých let a herecké výkony hlavně ženských představitelech jsou poměrně slušné ()

plechulka

Spousta lidí tady přede mnou žehrá na to, že v tohle filmu se disent smrsknul jen na posezeních u vínka rušených StB a (ne)utajování nevěr - jenže většina z nás, co byli již dospělí v roce 1989, vidělo a četlo o jejich zásluhách (či "zásluhách" - záleží na úhlu pohledu) tolik, že tenhle pohled je docela osvěžující. Nemyslím si, že dnešní mladí lidé by byli natolik naivní či přímo hloupí, aby zakládali svůj pohled na chartisty a spol. pouze na tomto! ()

Sfinkter

Pavlásková umí točit a zvláště vztahové kotrmelce má zmáknuté. Období od okupace 68 přes normalizaci je filmově přitažlivé, celkově snímek nemá příliš chyb, ale také diváka ničím nestrhne a není to adept na reprízu. ()

anli

Mrazive komedialni drama Ireny Pavlaskove o tom,jak se zilo za totality.Scenar napsala Tereza Bouckova a uz tam je prvni kamen urazu.Kdyz se totiz na tenhle film podiva clovek,ktery tu dobu nezazil,neporozumi chovani postav,ani jejich mysleni.Bouckova sice rozehrala dobry pribeh,ale zustal nekde v puli cesty.Spousta motivu a napadu je nedokoncenych a naopak se misty zbytecne zamotava v nepodstatnych malickostech.Reziserka take zrejme nevedela,jak a hlavne o kom bude vypravet(a to je Irena Pavlaskova vyborna vypravecka) a tak se snazi oscilovat mezi zanry a postavami,aby to bylo co nejmene bolestene.Myslim,ze hlavne zpusob vypraveni nebyl zvolen dobre,protoze je z pohledu zvenci zmateny a nedrzi pohromade.Tedy skoro.Hodne film zacharanuji herci-tandem Cibulkova-Voriskova-Markova je opravdu skvely(striptyzova scena za zpevu Kaji je uzasna!)a perfektne jim sekunduji Vetchy-Etzler-Dvorak-Seidlova-Hartl a dalsi.Nekolik silnych momentu taky film ma,opet ale zejmena diky hercum.A je to velka skoda,protoze naslapnuto na skvely film rothodne mel.Hodnocemi tady neni vubec jednoduche a tak po peclivem zvazeni davam 60%. ()