500 dní se Summer

(500) Days of Summer

500 dní so Summer

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 91 min

Líbivý ale současně originálně pojatý film o lásce, který otevřeně přiznává svou hru s žánrovými schématy. Je pěkné vidět film z posttarantionovské doby, kde popkulturní reference nepředstavují snahu prvoplánově oslovovat diváky, nýbrž tvoří integrální součást díla a figurují jako jeden z řady prvků, jež dohromady skládají svébytný styl díla. Vedle klasických filmů se zde hojně hovoří o hudbě a architektuře, díky čemuž přirozeně znějící dialogy postav získávají sepjetí s realitou. Snímek tak nepůsobí jako typické smyšlené vyprávění z žánrově nadreálného prostředí existujících měst, ale naopak vyznívá jako poutavé vyprávění živoucích postav, jež mají své zájmy a touhy, které se divákům pouze částečně zjevují, a prožívají vztahy v reálném světě, který je pouze zachycen nevšedním pohledem. Pozornost si zaslouží také výprava, která přes svou nekřiklavost vyzařuje ohromný cit pro detail a funguje jako expresivní obraz postav. "(500) Days of Summer" tak narozdíl od jiných filmů nezachycuje příběh (což ostatně naznačuje i roztříštěná vyprávěcí struktura), ale představuje snímek o dvou lidech a prostoru, jenž obývají, což je v dnešní kinematografii překvapivě ojedinělé. [Fresh Film Fest 2009 - "500 letních dní"](12.8.2009)

|| Scenár: Scott Neustadter, Michael H. Weber | Hudba: Mychael Danna, Rob Simonsen | Produkcia: Mason Novick, Jessica Tuchinsky, Mark Waters, Steven J. Wolfe | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures | Rozpočet: 7,5 miliónov $ | Tržby: 60,722,734 $ || Výrazne iný romanticko-dramatický pokus, ktorý smelo vyčnieva z rád stoviek žánrových filmových súrodencov. Hádzanie dejovej línie hore dole z môjho hľadiska filmu neprospelo, skôr naopak: Všetko, čo citlivá scéna postavila, nasledujúca buď úplne zbúrala, alebo kompozične nekorespondovala, a nedala tak možnosť nadmernému emočnému rozvynu, aký by bol očakávaný. Je to však ďaľší krásny film vystihujúci najzložitejšiu zložku života: ľuďské vzťahy medzi ženou a mužom - stavia ich do aspektu nestabilného kolotoča, ktorý sa niekedy zlomí a zastaví, no vzápätí sa pozbiera a roztočí znovu. A to je na tom to rozmanité, čo na diváka vo väčšine prípadov zapôsobí - buď s veľkým alebo menším úspechom. Pre mňa tu neutrálnym spôsobom.(4.5.2011)

Konečně film o romantickém snílkovi jako já .. a ještě se jmenuje Tom :) Pro mě obrovské překvapení nejen kvůli stále nádherné Zooey, ale i díky scénáři, zajímavému fázování filmu a příjemnému soundtracku. V podstatě čistých sto. ...... Když jsem si zpětně přečetl reakci Shadwella na tento film, tak jsem konečně pochopil, kterému z intelektuálů bylo na té výstavě určeno to hovno k hledání hlubšího smyslu.(22.1.2010)

Perfektni romanticka komedie, i kdyz spis to romanticka nez komedie, nejaky vylozene forky tu moc nejsou, i kdyz to cely odsejpa s lehkosti a vtipem. To rozsekani na dni a skakani mezi nima je sice fajn, ale ve vysledku naprosto zbytecny a je to pro Webba jen takova berlicka, aby to nevypravel jako kazdej tuctovej romantickej film, kde se on a ona seznami, zamilujou, chodi spolu a resi problemy. Takle se to hezky strida, chvily jsou stastny, chvily se hadaj a cloveku to pak nezevsedni a nespadne to do stereotypu a to i presto, ze se tu vlastne nic moc nedeje. Navic herci jsou skvely sympataci, obzvlast Moretz radici se vztahama nema chybu. Takze neni to zadna velka sranda, jak jsem cekal, ale presto jsem se dobre bavil a prijemne stravil 100 minut, navic pohodova hudba a scena ocekavani x realita nema chybu.(21.12.2010)

Tak i přesně takhle se dá pomazlit s filmovými postupy. Jak na režisérské stoličce nebo pak ve střižně, tak už rovnou při psaní scénáře. Vztah dvou mladých lidí je tu totiž ukázán z kapku jiné perspektivy, takže žádné růžové brýle se naštěstí nekonají. Tvůrci jednoduše pojmenovávají to, co řada jiných před nimi nedokázala. Nebo nechtěla. Tržby, však to znáte.. Dospěle svěží a upřímně pravdivé vyprávění o vzplanutí vztahu/nevztahu mezi nesmělým Tomem Hansenem, nadějným architektem zakopávajícím se v reklamním braku, a Summer Finn, která k lásce přistupuje s cynickým odstupem. Ti dva si projdou tím, o čem bylo už mnohokrát vyprávěno, ale tady je řada "maličkostí" s přidanou hodnotou. Talentovaný Joseph Gordon – Levitt (nominace na Zlatý glóbus zcela zasloužená) skutečně v lecčems připomíná zesnulého Heathe Ledgera, každopádně minimálně talentem se mu hodně přibližuje (potkali se na začátku svých kariér v shakespearovské romanci Deset důvodů, proč tě nenávidím). Má v sobě slušnou dávku charismatu, jeho postava nikdy nepůsobí nuceně nebo nedůvěryhodně. Jen další hlavní role pro něj.. Životní energií přeplněná Zooey Deschanel je coby Summer rovněž postavou, kterou by jste chtěli znát. Pozitiv je ale celá škála. Snímek je výborný v drobných detailech, které dokreslují celou (mnohdy neveselou) situaci, má řadu výborných nápadů (kupříkladu sekvence Očekávání/Realita), chytlavých songů nebo jedno svěží muzikálové číslo.. Odteď budu doporučovat na každém kroku..(25.1.2010)

• - V době vydání filmu natočil režisér Marc Webb krátký film určený rovnou na internet, ve kterém hrála Zooey Deschanel Sida Viciouse a Joseph Gordon-Levitt Nancy Spungen. (HellFire)

• - Summer (Zooey Deschanel) ve scéně v karaoke baru zpívá píseň od Nancy Sinatry "Sugar Town", která je jako bonusový song i na soundtracku k filmu. (montana_cz)

• - Den 22 je pondělí a protagonisté jsou v práci. 27. den jsou všichni také v práci a přitom je sobota. (Cheeker)