Malik El Djebena, odsouzený k šesti letům vězení, neumí číst ani psát. Do věznice přichází úplně sám a působí mladším a křehčím dojmem než ostatní trestanci. Je mu 19 let. Šéf korsického gangu, který vládne i vězení, si ho okamžitě vezme na paškál a pověří ho několika „úkoly“, díky kterým se Malik nejen zocelí, ale zároveň si začne získávat šéfovu důvěru. Ale Malik je odvážný a učenlivý, a tak si tajně začne spřádat vlastní plány… (oficiální text distributora)

vetsinezobri

Podle mého názoru velmi reálný pohled na celou věc, a to v každé maličkosti, už jenom tou posedlostí Arabů veškerou elektronikou. Je to takové francouzské Breaking bad ve vězeňském prostředí. Mám moc rád tyhle náměty, kdy podceňovaná postava dokáže přečůrat všechny kolem a Malik to zvládá s neskutečnou přirozeností. Délka filmu vůbec nevadila, naopak. ()

Tamdydam

Hodně drsný, ale zároveň hodně kvalitní film. Pokud se smíříte s tím, že vám tu a tam bude na zvracení, nebo se cítíte filmovými brutalitami dostatečně otupeni (jako ostatně většina soudobých diváků), můžu Proroka rozhodně doporučit. Mezi filmy s vězeňskou tematikou se jedná o špičku ()

markyzgero

františkové ukázali přivrácenou tvář svý kinematografie a za to jim nelze než tleskat. co kdyby tam hrál noiret nebo funés? skončilo by to francouzskou odlehčenou večeří? nebo invazí do alžíru? ať tak, či tak,chválíme tahara rahima i přesto, že bude vždycky hrát druhý housle za dánskym R. ()

altaica

PRO MUŽE:Utahaný jak kozy profesionálky za třetím zenitem, neúměrně dlouhý k ději, který máme sledovat. Zásadní průšvih je v tom, že s hlavním hrdinou by měl mít divák vztah – identifikovat se s ním, obdivovat ho nebo ho nenávidět. Co do psích kulek mám vytvořit s negramotným Arabášem luzného zjevu, jehož odpudivému zevnějšku může konkurovat jen dokonale křivácký charakter a absence jakékoliv charismatické inkredience.. Tohle je film pro kočovné přivandrovalce odněkud z povodí Gangy. Ukazuje, že i když jsi individum ducha mdlého, leč mazané, školní docházkou nedotčené, stále můžeš získat jistou odbornost a snad i vysokou kvalifikaci v oborech, o které se pak intenzivně zajímá represivní část státního aparátu. (Jo, i ta zkorumpovaná). V této oblasti se sice chyby nepromíjí, ale díky struktuře morálněvolních vlastností, kterými v Čechách oplývá romská komunita a ve Francii především původní obyvatelstvo Maghrebu, je možné se dostat do nejvyšších pater společenské spodiny. A vo tom to je. Bezskrupulózní zmrd ochotný kdykoliv a kohokoliv sejmout nebo podrazit s ochrannou rukou korsické mafie za zády si razí cestu vzhůru. Trpěliví budou na konci odměněni zjištěním, zda onen kriploid podrazí i toho, komu vděčil za svůj raketový vzestup. Doporučení – na etapy se to dá, najednou by to byla vražda.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Další perla, kterou asi ani Vy hošíci, ani Vy, madame, neoceníte. Plejáda antihrdinů a verbežníků člověka jen vede k ponurým myšlenkám, zda by se ve zdech onoho vězení, někde ve sklepení nedala ještě najít stará dáma a nějaký šikulka by tu gilotinu mohl zase zprovoznit. Sehraný tým obsluhy by pak mohl za pár minut rytmického žuch-buch-bác eliminovat 99% postav z filmu a vyloudit na tváři diváků úsměv z falešného pocitu, že spravedlnost stále ještě existuje. ()

GudMen

Být člověkem, znamená vypít svůj kalich do dna, poznamenal kdysi jeden britský romanopisec a nutno říct, že Malik z něj hltá plnými doušky. Prorok mi zasadil existenciální úder na solar. ()

Ravenus

Francouzská kinematografie byla a stále je tou nejkvalitnější. Film, jež se jeví z počátku jako vězeňské drama se rychle přehoupne do originálního mafiánského krimi, kde věznice slouží spíše jako prostředník mezi děním venku a uvnitř. Film obsahuje nehorázné množství pro příběh zásadních postav, až by si zasloužily více prostoru. Kdyby byl Un Prophéte rozdělěn na dva díly, jako Mesrine, tak by se divák lépe orieontoval ve všech těch Arabech, Korsičanech, Italech a Franzouzích. Zde dávám jediné mínus za občasný chaos v divákově hlavě díky zbytečnému sestříhání, díky čemuž nevyzbyl prostor pro dokončení děje pro pár důležitých postav. ()

Bigwave

Opravdu mrazivě drsný snímek z vězeňského prostředí. Doteď jsem o Taharu Rahim neslyšel, ale myslím si po tak skvěle zahrané roli, se přesune do oblíbenců z řad méně známých osobností. ()

Giron

Opravdu velmi moc jsem chtěl dát 4 hvězdičky, ale bohužel. Příliš dlouhá stopáž a příliš mnoho hluchých míst nakonec "zvítězilo" nad kvalitně hrajícím hlavním hrdinou, autenticky zpracovaným prostředím a pěknou kamerou. Prorok je zajisté dobrý film, ale R bylo dle mého názoru divácky atraktivnější a zajímavější. Přesto s tímto filmem neprohloupíte a jeho množství ocenění (nominace na oscara za cizojazyčný film, cena Grand prix v Cannes a mnohé další) to dokazují. ()

JK77

naturalizmus v tomto filme mam rad, niekto tu pisla ze sa mu nepacili tie akoze art sceny z jelenmi a schyza hlavneho hrdinu v podobe jeho vidin! Ale ved to boi tak podstatne casti filmu, a hlavne vdaka jelenovi mu bolo povedanze ze je Prophete!!! ()

gicous

Vězení je univerzitou zločinu. Malik tam přichází jako bezvýznamný vězeň a během šesti let se z něj stane respektovaný vůdce, který se prostřednictvím násilí, podvodů a machinací dostane na samý vrchol zločineckého podsvětí. Příběh je promyšlený a dobře vystavěný. Malikovy kroky a úskoky nepostradají smysl, a díky tomu působí vypravění logicky a uspořádaně. Prostředí francouzské věznice je neokoukané, a když už se zdá, že by mohlo začít nudit, tak film nasazuje skrytý trumf, a tím jsou Malikovy vycházky mimo věznici. Díky nim, se příběh rozrustá a dostává novou úroveň. Tahar Rahim to podle mě cele ustál. Typově je výborně obsazený - jeho štíhlá postava a nevinný obličej je v přesném souladu s vývojem jeho postavy. Zprvu je zranitelný, ale postupně se z něho stává nebezpečný chlap, který se nebojí ničeho. Jediné co mi na filmu vadilo, byly Malikovy vize a jeho rozmlouvání s mrtvým vězněm. Zpomalují tempo příběhu a působí tak nějak rušivě. Ale jinak se mi film moc líbil. ()

nula87

Po Veřejném nepříteli další zajímavý a velmi dobrý francouzský krimi-mafiánský kousek. Tento se soustředí hlavně na vězení, kde se odehrává drtivá část celého příběhu, ale vůbec to nevadí jeho rozmachu. Herecky obsazeno brilantně, každému grázlovi jsem jeho part věřil. 80% ()

Adam's

Zdlouhavé, příliš zdlouhavé a nechávající tak některé silné obrazy vyznívat do ztracena. Škoda. Zkrátit stopáž o třetinu zbavením se scén, které nikam neposunují děj a slouží jen jako vsuvka nejasného určení by prospělo. ()

BradleyT

Pro milovníky podobných námětů to bude jen průměr, pro mě lehký podprůměr, stopáž velká a nuda všetečná... ()

samuelsson

Skvelý film s realisticky vykresleným životom väzňa, ktorý sa vypracuje z obyčajného posluhovača až na "bossa". Problémom len bolo, že som veľmi ťažko stíhal Prorokove misie- pre koho sú, prečo ich robí, a čo za ne dostane. Tým pádom som nestíhal sledovať motívy niektorých jeho činov, čo je na škodu. ()

otamat

Uz od zacatku me pribeh naprosto strhl. Presne a velice realisticke vyliceni vezenskeho prostredi hned od prvni chvile vas proste zaujme a nepusti. Dale rozvijeny zajimavy, poutavy a hlavne uveritelny pribeh je po celou dobu korenen dechberoucimi zabery kamery a je videt, ze reziser ma vse pod kontrolou. Libil se mi hlavne vypravecsky styl ala M. Scorsese, kdy nejde o akcni sceny, ale o zajimavy pribeh. I kvuli stopazi film rozhodne doporucuji pro denni dobu nebo vecery, kdy mate chut na poradny kus filmariny. ()

Russell Crowe jako nelítostný gangster

Russell Crowe jako nelítostný gangster

14.05.2020

Australský herec Russell Crowe (Gladiátor) si zahraje ve snímku American Son, jenž je remakem oceňovaného filmu Prorok Jacquese Audiarda. Příběh vypráví o muži, který ve vězení spadne pod křídla… (více)

Sam Raimi chystá remake Proroka

Sam Raimi chystá remake Proroka

26.01.2016

Režisér hned dvou slavných trilogií (s Ashem a se Spider-Manem) si už tři roky hledá svůj další filmový projekt. A teď to vypadá, že ho konečně našel. Sam Raimi jedná se studiem Sony o remakeu… (více)

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

19.10.2014

V současnosti není ve Francii uznávanějšího aktivně tvořícího režiséra než je Jacques Audiard. V posledních letech nám představil strhující vězeňské drama Prorok a poté nabídl netypickou vztahovku Na… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato