Malik El Djebena, odsouzený k šesti letům vězení, neumí číst ani psát. Do věznice přichází úplně sám a působí mladším a křehčím dojmem než ostatní trestanci. Je mu 19 let. Šéf korsického gangu, který vládne i vězení, si ho okamžitě vezme na paškál a pověří ho několika „úkoly“, díky kterým se Malik nejen zocelí, ale zároveň si začne získávat šéfovu důvěru. Ale Malik je odvážný a učenlivý, a tak si tajně začne spřádat vlastní plány… (oficiální text distributora)

cab

Jak z nezkuseneho mladika udelo vezeni jeho hvezdu...Muj oblibeny zanr mafianu a gangsteru ma dalsi prirustek, ktery je navic az na par vyletu natocen vyhradne za mrizemi vezenskeho objektu a bohate to vystaci na napinave sledovani tamejsiho zivota. Zhavy kandidat na oscara za nejlepsi zahranicni film roku. 85% ()

Hanys_

Z ne příliš často využívaného filmového prostředí vymačkal Audiard v podstatě maximum. Stejně jako z neznámého Tahar Rahima jakožto Malika El Djebeny, který se z negramotného Araba postupně stává Prorokem...Zpočátku jsem měl trošku guláš v té spoustě vedlejších postav, které se zjevily a hned zase zmizly a i z toho důvodu si dám Proroka určitě brzy ještě jednou. 8/10 ()

aquiver

Čekal jsem příliš. První půlhodina dokonalá a silná, pak kvalita lehce poleví, což má na svědomí trochu delší stopáž, protože silné scény tam jsou... taky jsem nenašel postavu, které bych mohl ve filmu fandit... Nicméně skvělá ruční kamera! Autentické, umělecké a drsné... 80 % ()

DannyBoy80

MINIKINOKAVARNA Ostrava, 20.12.2009: Né až tak drsný film jak by se čekalo, jsou tam asi dvě scény, ale čekal bych více. Nicméně natočeno je to výborně, zahráno taktéž. Snímání kamery vypadá naturalisticky a celkově skvěle zapadá do atmosféry filmu a prostředí věznice. Scénář je dobře vypointovaný, kdy není příliš jasné proč je Malik ve vězení, co mu kontakty přinesou atd. i když hlavní linka je vcelku jasně vypozorovatelná. Nechybí ani humor, ten ale asi nebude pro každého. Jinak bych se vrátil k hereckým výkonům, hlavně k Taharu Rahimovi, který zahrál brilantně, role mu sedla. Dal do toho prostě vše. 88% ()

decay

Tých pár filmov s nálepkou 2009, čo som mal možnosť doposiaľ vidieť, je tento pre mňa jednoznačnou záležitosťou. ()

Milodar

Velmi autentické, skvělé divácké zážitky, herecké asi taky, tempo občas trochu rozplizlé. Znalost islámských pověstí pro pochopení nezbytné. Film doporučuju všem delikventům, kteří uvažují o pobytu ve věznici - pokud se v něm neztratíte, tak neváhejte. ()

Schuldiner

Jen málo uvěřitelné. A to je asi zásadní problém. Jinak je to moc dobrý film, s perfektními herci, s dobrou a vystihující atmosférou... Ani nemůžu říci, že bych se nudil, i když to bylo velmi velmi dlouhé. Tak nějak se ta délka k tomu hodila. ()

Ixbalanke

Wow, dlouho sem neměla chuť dát filmu 5 hvězd. Opravdu působivý popis života ve vězení. A myslím si, že to zdaleka nebude daleko od pravdy (s pár lidma z vězení jsem se už bavila). Ale týpek teda si prošel dobrým tobogánem. Výborné herecké výkony, realistické, střízlivé rozhovory, v pohodě kamera a žádná zbytečná a otravná hudba. ()

gumolit

Príjemné prekvapenie pre mňa zo začiatku dosť pomalým tempom sa to uberá tým správným smerom ako dokaže človeka zmeniť väzenie ako rýchlo sa v ńom zorientovať a ako nakoniec vybabrať so svojou " ochranouˇ !Francuzi stále vedia ako na to a každý rok to dokážu roztočiť nejakým dobrým filmom! ()

Maslord

Presne tematika ktoru mam najradsej, vazenske prostredie, gangy a mafia. Skutocne super pribeh a prostredie, az neocakavae dobre! ()

poet

Väzenská dráma s artovým nádychom, alebo príbeh jedného araba ktorý spravil kariéru vo väzenskom prostredí. Celý príbeh je postavený na ústrednej postave El Djebena na ktorej vidíme vývoj charakteru od roztraseného nováčika až po cieľavedomého manipulátora. Celý film som sa nevedel rozhodnúť čo chce autor povedať. Či je to rastúci počet arabov vo francúzskych väzeniach alebo úspešnosť prevýchovy:). Napriek svojej dĺžke som nezomieral na nudu a snímke nechýbajú husté momenty pretkané tými oddychovými. Nechýbajú tu nesympatický herci a surová až Hanekeovská kamera. Oscarová nominácia pre Francúzov bola správne rozhodnutie. ()

waits

První hodinu Audiard předvádí to nejlepší z evropského filmu: civilní, uvěřitelnou atmosféru "klubového filmu", střídmou režii, polodokumentární, popisný styl. Mladý a relativně nezkažený vězen Malik El Džeben si prochází tvrdou školou v bezvýchodné atmosféře naturalistického násilí, ze které není úniku. Nevím, jestli by byl takhle sevřený styl působivý i po dvou hodinách, ale Audiard se ho ani udržet nepokouší. S tím, jak Malik roste a začíná se bez problémů pohybovat mezi korsickými nacioanalisty v čele s Luigim, muslimy a svými kšefty, rozvíjí režisér i něco z toho, co tak dobře umí americký film: hutný, atraktvině vyprávěný příběh a výborně natočené akční scény. Původně odhadované vězenské drama se přetváří v mafiánskou zápletku, atmosféra přestává být bezvýchodná, tak jak se sociálně nadaný Malik cítí stále lépe a lépe. Druhá polovina je pak vyloženě odlehčenější, potemnělé instrumentálky a Runei od Talk Talk vystřídají Sigur Ross, dylanovský Turner Cody nebo rapper Nas). Audiardovi vychází i vkládání snových sekvencí včetně duchařských hovorů s Malikovou obětí (současně část, která je morálně nejvíc zarážející) i označovaní postav popiskami. Výtečná je scéna, ve které si Malik užívá svůj první let, v tu chvíli ho divák snad nemůže mit nerad...Z Proroka si může každý odnést spoustu námetů k přemýšlení. Třeba o tom, jak funguje život ve vězení a jak se mění a funguje současný svět. Anebo o tom, jak ostýchavě a docela sympaticky vypadá ke konci filmu mladík, vrah a drogový dealer, u kterého v obličeji divák marně hledá náznak pochybností o o svém způsobu života nebo o činech, které spáchal. ()

kamil.i

Film autentický, surový a zároveň citlivý vzhľadom na pocity postáv, ktorým jednoznačne dominuje predstaviteľ Malika. Raz je to začínajúci nemilosrdný šéf gangu, inokedy nevinne sa tváriaci bojazlivý mladík, aby presvedčil svoje okolie o opaku a všetko mu žerem aj s navijakom. Taktiež mimoriadne oceňujem kategorizáciu multietnického podhubia zasadenú do príbehu, ktorá odzrkadľuje identitu väzňov (moja študijná deformácia). Originálne dielo rámcované pobytom vo väzení s pekným symbolickým záverom. Well done. ()

Pawlisman

Velice dlouhý snímek, ve kterém se však stále něco děje. Dobře zpracované vězeňské prostředí, pro jehož filmovou atraktivitu mám slabost. Závěr možná mohl vygradovat trošku lépe či jinak, ale i přesto myslím super zpracování. 8,5/10 ()

Santino7

Skvelá surová, autentická francúzska gangsterka. Dobre zahraná, obsahovo nadmieru zaujímavá (zaujalo ma aj arabsko-korzické obsadenie), herecky skvelo zahraná, no a po vizuálnej stránke taktiež podmanivá. No skrátka všetko tu šlape presne ako má, nič nie je zbytočne prikrášlené, žiadne scény pre efekt - ako som už spomínal, je to autentické, presne to podčiarkuje vynikajúci trend moderných francúzskych gangsteriek (ostatne všeobecne sa dá povedať, že vlastne aj celkovo ich kinematografie, Francúzi to majú momentálne v malíčku), ktoré sú zvládnuté či už obsahovo alebo formálne. Páči sa mi aj čiastočný retro nádych a úroveň, ktoré tu cítiť i cez to, že väčšina stopáže sa odohráva za mrežami väznice. Stopáž je vlastne asi jediné, čo by som trošičku snímke vytkol - miestami mi to prišlo trošku príliš rozťahané, a teoreticky by možno prospelo, keby pár minút, desať či dvadsať bolo rozumne ubratých. Ale ťažko povedať, každopádne film to je nesporne kvalitný, to bez debát. 85% ()

Russell Crowe jako nelítostný gangster

Russell Crowe jako nelítostný gangster

14.05.2020

Australský herec Russell Crowe (Gladiátor) si zahraje ve snímku American Son, jenž je remakem oceňovaného filmu Prorok Jacquese Audiarda. Příběh vypráví o muži, který ve vězení spadne pod křídla… (více)

Sam Raimi chystá remake Proroka

Sam Raimi chystá remake Proroka

26.01.2016

Režisér hned dvou slavných trilogií (s Ashem a se Spider-Manem) si už tři roky hledá svůj další filmový projekt. A teď to vypadá, že ho konečně našel. Sam Raimi jedná se studiem Sony o remakeu… (více)

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

19.10.2014

V současnosti není ve Francii uznávanějšího aktivně tvořícího režiséra než je Jacques Audiard. V posledních letech nám představil strhující vězeňské drama Prorok a poté nabídl netypickou vztahovku Na… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato