Zakázaná planeta

Zakázaná planéta

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 1956, 98 min

• Houdini

NFR 2013, Oscar 1 nominace: Speciální efekty(20.5.2004)

Robot Robby je děsný dřevo a Altaira neumí líbat. No to nám to pěkně začíná...Ba ne, Robby je machr, Altaira - tak to si povíme na konci - a tenhle film je prostě skvělý! Dnes již polozapomenutá sci-fi klasika, špička tzv Zlatého věku hollywoodské sci-fi 50.let, která ostatní své žánrové souputníky té doby převyšuje o dvě hlavy. Příběh pojednává o kosmické výpravě, cestující na planetu obydlenou vědci z předchozích výprav. Na místě najdou jediného, který přežil - Dr.Morbiuse a nečekaným útokem záhadného mimozemského stvoření děj pěkně graduje. Scenář je místama i velmi vtipný, hlavně scéna, kdy jeden ze členů posádky učí líbat Morbiusovu dceru, která do té doby neviděla jiného muže vyjma otce. Interiéry, zejména vnitřek vědcova domu, překypují fantazií, i všechny ty hejblátka a přístroje. A také domácí robot Robby, i když ten na mně působil tak nemotorným dojmem, že bych mu nesvěřil ani vynešení odpadkového koše. Pravda, jsou tu i slabší místa. Přistání na planetě s komíhajícím se korábem je trochu "edwůdovské", výprava je příliš okatě studiová a tvůrci evidentně rezignovali na zobrazení povětrnostních podmínek na planetě, žádný vítr či atmosferické projevy. Paprsky laserových děl střílí srandovní čárkované paprsky, úplně stejné, jako v mých dětských comicsových výtvorech. Jinak jsou ale triky na svoji dobu vynikající a nečekaný pohled do mimozemského stroje mi skoro vyrazil dech. A to nejlepší nakonec - naprosto ulítlý soundtrack, jakési ambientní plochy elektronických pazvuků, které se táhnou celým filmem a navozují tu správnou scifiodní atmosféru. Suma sumárum, další z perel do mé sbírky starých scifáren. A Altaira? Je to vážně kočka, ale na líbání je fakt levá :o)(11.4.2004)

Má to nápad a kéž by alespoň polovina dnešních sci-fi měla alespoň z poloviny tak dobrý nápad, atmosféru a tajemno, jako Zakázaná planeta. FIlmy bohužel hodně trpí dobou svého vzniku a tedy velmi mizernými triky (hlavně kreslené statické krajiny opravdu nejsou to, na co by se člověk těšil), ale na druhou stranu je fajn viděl Leslieho Nielsena jinak než jako šaška a hlavně zjistit, že byl jako mladík docela fešák ;)(3.8.2011)

Ve své době převratné efekty (snad až na to přistání vesmírné lodi:)), hluboké myšlenky a poselství (která tu ani nevyznívají směšně), mladý Leslie Nielsen coby charakterní herec, neznámé nebezpečí, napětí, prostě klasický příklad dobře natočené sci-fi.(11.2.2003)

Klasická sci-fi s Leslie Nielsenem v jedné z hlavních rolí. Tentokrát nehraje žádného šaška a ukazuje, že umí zahrát i něco jiného, byť se nejedná o žádnou "shakespearovskou" roli. Atmosféra je prostoupena napětím a tajemnem a nebýt jednoduché výpravy, mohl být film oceněn i lépe.(6.8.2002)

Z dnešního pohledu možná chvílemi vtipné až parodující svou dobu, ale po chvilce sledování se nepopiratelná kvalita dostává na povrch a velmi příjemné sci-fi ožívá i po letech v plné síle. Speciální efekty i s nominací na oscara samozřejmě dnes nemohou být konkurence schopné, ale stále je to podívaná, která potěší a svůj silně béčkový vzhled jí je jenom k dobru. Postavy jsou zajímavé, herecké výkony také, i když scénář není z nejgeniálnější, ale snaží se o všechny potřebné sci-fi faktory a to se mu daří s přehledem. Řemeslně velmi dobře zpracovaný snímek, který se asi roku 2200 nestihne odehrát:).(5.11.2008)

Rozpočet $1,9miliónaTržby USA $3,000,000Tržby Celosvetovo $3,250,000║ 50roky minulého storočia sú veľmi bohaté na budovanie sci-fi žánru, je tu cítiť dosť veľká tvoriteľská základňa od ktorej sa rázne odvíjala budúcnosť tohto žánru a jeho samotné napredovanie, to bolo citeľné hlavne koncom 70.rokov vďaka režisérom ako Steven Spielberg a George Lucas. Tento film prináša dobrodružstvo záchrannej posádky na nevyspytateľnej planéte obývanej len vedcom a jeho dcérou. Toto sci-fi ma citeľné prvky horroru ale rovnako tak aj takého odľahčeného príbehu, kde je snaha o takú vtipnosť scén, hlavne vtedy keď sa na scéne objavuje robot Robby, toho si samozrejme musí každý obľúbiť a nielen pre to že dokáže vyrobiť z malej vzorky alkoholu až 60galonov Whisky. Po trikovej stránke sa jedná o dosť solídne zvládnutí projekt, nemá žiadnu výraznú rušivú stránku, k tomu je príbeh dosť zaujímavý, aj keď dej by potreboval trošku lepšie rozviesť, lebo ponúknutá téma s prvkami tajomna upútala. K tomto filmu by sa dalo ešte povedať, že v určitom hľadisku ide o predchodcu seriálu Star Trek. /75%/(29.1.2009)

Triky se dají překousnout,herecké výkony(až na robota Robby)jsou už trochu vyšly z módy ale i to se dá překousnout.Jediné co se nedá překousnout je že se to hází do jednoho pytle s béčky,podle mě je to lepší než třeba Planeta opic a nepotřebuje k tomu žádnou Sochu svobody.Zajímavé je, že jsem to viděl tak dávno ale stále si pamatuji toho neviditelného čokla.To jsem si pamatoval jediné.Pak v jedné knížce si přečtu příběh tohot filmu a docvakne mi, že je to přece ono :-)(22.3.2003)

Jedna z největších klasik sci-fi padesátých let, která vůbec nestárne. Viděl jsem ji poněkolikráté, ale slušná dávka napětí se dostavuje pořád. Zajímavá "freudovská" myšlenka, krásná Anne Francis, roztomilý robůtek a jako hlavní lákadlo hrdinský Leslie Nielsen v hlavní roli.(24.9.2005)

Skvělý nablblý sci-fi, kde je tolik nechtěný komedie až to muselo bejt naschvál. Takže výsměch, ale současně obdivuju, jak hezky si s tím někdo vyhrál, celkově je ta "zakázaná planeta" radost pohledět. Prcací dcerka ("Tak proč mě nepolíbíte tak jak to dělá každý?"), teatrální starý profesor, chrabrý Nielsen, krásně starosvětský futurobot... pár si ještě musím dohnat, každopádně v 1950s subžánru jsem asi nic lepšího neviděl. Vděčná věc.(31.7.2017)

Inteligentní sci-fi z "doby kamenné", rozhodně žádné béčko, jak by se dalo podle plakátu soudit. Docela mě zaujalo, jak moc se zápletka a hlavní myšlenka tohohle filmu podobá Kouli (Sphere) od Michaela Crichtona.(31.3.2003)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(6.11.2011)

Nejsem žádnej velkej nadšenec sci-fi, takže jsem se na to podíval jen tak pro zajímavost a vůbec nic jsem od toho nečekal. Spíš jsem počítal s tim, že to po pár minutách vypnu a ani to nedokoukám. Nakonec jsem shlédnul celej film a ani jsem se nějak extra nenudil. Sice je to 50 let starej film, ale pořád se na to celkem dá koukat. Na filmu mě nejvíc zaujala poměrně slušná technická stránka na tu dobu. Sice je na hodně věcech vidět, že je to všechno vyrobený z papundeklu a nějaký ty paprskomety taky vypadaj trochu komicky, ale některý triky vypadaly docela slušně. Taky mě samozřejmě zaujal mladej Leslie Nielsen, kterýho jsem snad vždycky viděl jenom v komickejch rolích (kromě jednoho dílu seriálu MASH) a vždycky s bílejma vlasama, dále zajímavá "hudba", Altaira a její bizraní oblečky a robot Robby a jeho 60 galonů kořalky. Mně to teda asi stačilo vidět jenom jednou a myslim, že znovu se na to už dívat nebudu. Ale příznivci scifáren si to asi užijou víc, než já.(28.12.2006)

Staré dobré sci-fi z let padesátých. Má to svoje nezpochybnitelné kouzlo. Důraz na pointu s roztomile okázalým přesahem, ne moc dobří herci, ale rozhodně čistá práce.(20.5.2012)

• Morien

(1001) Jen co se objevila dcera, freneticky jsem si opakovala: "Ať ji nikdo neučí líbat. Ať ji nikdo neučí líbat. Ať ji nikdo neučí líbat, prosím." Ale ne, takhle filmy nefungují. Rozčílila jsem se, jak nonšalantně se k tomu film staví, vzpomněla si na Červeného trpaslíka a dále také navštívila dilema, jestli se paradigma filmů 50. let má při hodnocení kvality filmů vyloučit, a nebo jestli ho můžu kvůli šovinismu a plochosti bez těžkých myšlenek odsoudit. A potom mi přišlo na mysl, že ploché a šovinistické filmy se točí i dneska, takže to s tím pravděpodobně nemá zase takovou souvislost. Inspirace Shakespearem je úsměvná. "Ze stejné látky jsme, z níž spřádají se sny..." Haha.(21.4.2015)

Mám rozporuplné pocity. Natočit tento film Ed Wood, byl bych překvapen pouze, kde na něj sehnal peníze. Z maximálně 10 metrů vzdálených a naivních kulis v úplně celém filmu párkrát trčí extrémně dobrá falešná perspektiva kilometrových hloubek, ze kterých jde až závrať. Další kontrast -- jako adaptace Bouře od Shakespeara jde parádně na dřeň a filosofickou podstatu... Naproti tomu, dialogy psal někdo po lobotomii a jediný herec bez opravdu šíleného přehrávání a hřmotného deklamování textu byl robot Robby.... no možná i Nielsen, ale jen tak tak. Další věc... ano, já vím, tehdy bylo těžké brát to s nadhledem, ale... hercům předepsali, aby svět budoucnosti vypadal hrozně technologicky cool... a jak to zařídit? Přeci jako vždycky, budeme ohromovat tím, že v běžném hovoru budeme používat co nejvíc nějakých jednotek něčeho...(13.8.2008)

Klasické sci-fi v literárním slova smyslu. Bez problémů by tenhle film mohl fungovat jako jedna z epizod Star Treku, pro který byla ostatně jeho technická stránka jednou z možných inspirací. Škoda, že údajně první elektronická filmová hudba zůstala víc v rovině experimentální než tvůrčí, hlavně díky ní nezapadne film v papundeklovém padesátkovém průměru.(30.8.2012)

Dva měsíce, minišaty, speciální klystronový frekvenční modulátor, tygr, nejslavnější robot po C3PO4 a předzvěst Star Trekovského oslovování dle funkcí. Dokonalá studiovka.(8.11.2009)

• Dan9K

Leslieho jsem nepoznal, nevěděl jsem, že se nenarodil s bílými vlasy :-). Jinak je tahle science-fiction strašně zvláštní i jinými věcmi. Některými detaily mě naprosto uchvátila, některými zase zcela znechutila. Uchvátila mě hudební ukázka Krellské rasy, vyobrazení technických přístrojů a monumentálních zbytků zaniklé civilizace s takovou lehkostí a hodnověrností, jaká rozhodně nebyla v padesátých letech zvykem. Hrozně se mi líbilo i grafické zpracování Altairské planety. Robot Robby je ideální hračkou pro každého, ale zároveň vypadá hodně směšně. Čímž se dostávám k tomu, co se mi nelíbilo. Nechápu, proč musela být i lidská loď ve formě létajícího talíře, to už je trochu okoukané a hlavně to působí hrozně béčkově, nehledě na to, že zpracování letu nebylo o nic lepší, než mají ty nejopovrhovanější kusy té doby. Stejně tak jako střely z těch blasterů. Nijak mě nezaujala ani hlavní zápletka, co se točila okolo oné nestvůry a pointa už vůbec ne. Což mě přivádí k hlavnímu nedostatku. Výprava filmu je podána strašně znuďujícím stylem, takže je Forbidden Planet účinnější než rohypnol, což je prostě neodpustitelné, když posádka zažívá něco tak pro nás nepředstavitelně dobrodružného jako je výsadek na jiné planetě. I tragickou výpravu by mohli zachránit herci, co by mě strhli na svou stranu, ale oni tam většinou jen tak stojí a něco začnou dělat, až když začnou i mluvit. Celek působí hodně divně, je to škoda, protože ten film by měl i na víc...(26.11.2008)

Na svou dobu působivý snímek, který má přes svůj věk stále co nabídnout. Kromě povedených triků, zajímavé kosmické krajiny, hudby a robota Robbyho - potěší i mladý Leslie Nielsen. V seriálu Columbo (epizoda - Dobrá pověst nadevše) je na tento film do očí bijící odkaz.(19.1.2013)

Nenechte se odradit 'grindhousovským' plakátem. No jasně, Zákázaná planeta je snímkem na kterém se zub času již notně podepsal. Ale i to snad tomuto filmu dodává na jeho neopakovatelném kouzlu. Zajímvaý příběh, na svou dobu skvělé triky a Leslie Nielsen v nekomediální roli - zkrátka nelze nevidět.(26.8.2007)

Starý klasický scífko co mě neurazilo ani nenadchlo. Pravda rozjíždí se to poněkud déle než by bylo záhodno, občas se trochu vkrádá nuda a některý ty dialogy na mě působili dost naivně, ale zase když se do toho člověk zažere, tak to chytne a na povrch vystoupí i slušný příběh se solidní pointou. Leslie Nielsen dokazuje, že ještě před tím než se vrhnul na komediální role, tak mu docela dobře sedli i ty dramatické. Jinak nad dobovými praktickými efekty (ať už v té době na tehdejší publikum působili jakkoliv) se dneska člověk spíš pousměje, ale bylo by to asi trochu nefér to tomuhle snímku vyčítat. Nakonec kouzlo poctivé nostalgie u podobných kousků funguje a i když to není nějaký veledílo, tak lepší průměr si zaslouží. 60%(28.1.2016)

Je pochopitelné, že sci-fi snímky stárnou nejrychleji. Technika jde neustále dopředu a tudíž sci-fi z 50. let již dnes působí prehistoricky. Nejvíce diváka zamrzí prostředí planety, které je lacině kulisové, malované. V čem je však obrovská síla Zakázané planety, je příběh. Snímek má opravdu velmi silný a poutavý vědecko-fantastický příběh, bez něhož by možná nikdy nevznikl Vetřelec a Prometheus. Můj úvodní blahosklonný úsměv nad snímkem se postupem času vytratil a já sledoval s patřičným zaujetím a napětím každou scénu a vychutnával si tajemnou atmosféru záhadné planety. Nejsem zastáncem remaků, ale dle mého názoru by si Zakázaná planeta zasloužila nový háv.(24.4.2014)

Výtvarne dokonalé sci-fi, kompletne odohrávajúce sa na cudzej planéte, plnej mesiacov, umelých púští a čarovných stromov nakreslených na pozadie a z časti vystavaných v štúdiu. Radosť sa pozerať. Záporom ostáva ale pozvoľný dej, niekedy až príliš rozvláčny v technologických dialógoch. Záver je zaujímavý a veľmi originálny a zvráti predošlých pár nudných okamihov. Freud by mal radosť...(17.7.2009)

Zajímavý sci-fi snímek s parádním scénářem. [8/10] (Loew´s Incorporated MGM) (Eastmancolor /// Produkce: Nicholas Nayfack /// Scénář: Irving Block, Allen Adler, Cyril Hume /// Kamera: George J. Folsey /// Hudba: Bebe Barron, Louis Barron /// Nominace na Oscara: A. Arnold Gillespie, Irving G. Ries, Wesley C. Miller (zvláštní efekty)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](25.7.2009)

Stáří snímku je sice hodně znatelné a v některých místech i rušivé, ale za myšlenku a temnou atmosféru by se nemusel stydět ani Steven Spielberg v dněšní době. Leslie Nielsen v hlavní roli vystupuje jako velký charakter, robot Robby je doslova ikonický a pohledná Anne Francis v krátké sukni je zpestření par excellence. Totožnost toho tajemného a dlouho očekávaného nepřítele mě tedy dost zklamala, ale na 50. léta přesto působí tenhle film docela převratným dojmem a je natočen tak zajímavým způsobem, že ani na chvíli vyloženě nenudí. Jít na to v té době do kina, asi bych si cvrnknul vzrušením do kalhot.. 70%(25.12.2012)

Scifi z čias dávno minulých, z čias kedy ešte L. Nielsen nemal šedivé vlasy... Žiaľ nenadchlo ma to tak ako som čakal. Jediné, čo ma milo prekvapilo bola pekná vizualizácia a na tú dobu slušné trikové efekty. Obsah bol však dosť strohý, nezáživný a s koncovou banálnejšou pointou. Ošumelý príbeh, ktorý môžme nájsť snáď v každej tretej knihe so scifi námetom. Slabší priemer. 55/100(10.4.2017)

Skvělá klasika. Triky jsou dobré i dnes(hlavně vnitřek Krelského stroje), herci taky a výprava je sice trochu tlumená, ale to nevadí.(30.3.2003)

• mat.ilda

Zjevně je mi třeba mozkového posilovače k správnému úchopu vysoce ceněné scifárny, zařazené do 1001 filmů, které mě povětšinou klidně mohou míjet... Autorům nechť je útěchou, že takové kosmické vandry pozemským prosťáčkům nikdy nevyjdou, tudíž se vyfantazírovanému kousku bez možnosti srovnání kromě mě nikdo další nevysměje. Seriously, nežli opakovaně tyto báječné muže s vysílačkou na lanku, robotického brouka Pytlíka, šíleného vědce (jak jinak) a blonďaté boží hovádko v doprovodu kosmických pazvuků horších neviditelné hrozby, likvidující Nielsenovic mužstvo, raději snad znovu volný pád vousatých strejců z Cesty na Měsíc, přinejmenším měli podstatně příjemnější stopáž a čtyřiapadesát let k dobru k tomu.(8.1.2018)

Toto ma skutočne dostalo! Na tie roky ( ved to je 50 rokov stará záležitosť !!! ) by som povedal, že to bolo technicky veľmi, veľmi premakané. Samozrejme, škeril som sa od ucha k uchu napríklad, ked tam tými svetlometíkmi bojovali a na xichtoch ani brvou nemihli... hehe... Alebo samotné zbrane.. no dopopuku... Aj to sa mi napríklad páčilo, že po pristátí na planéte, bez akýchkoľvek okolkov zbalili dcéru vedca, ani okom nemihli. No,ale bombastické hlavne bolo, že v porovnaní so súčasnými sci fi filmami, ktoré sú nenormálne a zbytočne natiahnuté, toto bolo nadupané akciou od začiatku až do konca a bez zbytočnej sekundy naviac!(14.11.2009)

Styl. Styl. Styl. Po vizuální stránce úchvatné dílo. Vnouček melièsovy Cesty na měsíc úžasně spojuje atmosféru Jules Verna s designem a dobou svého vzniku. S přihlédnutím k roku natočení i se zajímavě zpracovaným, napínavým a inteligentním příbehem snažícím se o slušnou myšlenku, který snímek bezpečně zachraňuje od bezedného pytle s nápisem 'béčko'. A to vše způsobem, že i takový o čtvrt století mladší Flash Gordon vypadá dnes filmařsky "zaostaleji". ___ Vcelku zřejmá inspirace Star Treku, Lucase, a nebýt to nemožné, veřil bych, že i Karla Zemana.(12.9.2009)

Inteligentný príbeh posúva tento film na vrchol sci-fi 50- tych rokov. Bol som príjemne prekvapený, lebo pravdupovediac, čakal som klasické "béčko".(14.6.2009)

Výborné a inteligentní sci-fi, které v záplavě šíleností své doby muselo působit jako zjevení. Škoda jen poměrně dlouhé "expozice" (s tím, že rozumím, že o žádnou expozici nešlo a ukazovalo gró filmu před lehce očekávatelnou pointou), byly tam krapet uspávající části, jež zmizely až prohlídkou krellských vynálezů. Kulisy jsou spíš roztomilé než hezké, zvlášť v doktorově rezidenci působí až kýčovitě, ale jednoduchost výpravy zase dala možnost soustředit se spíš na myšlenku než na vizuální či akční projevy. Freudovské finále nebylo nijak okázalé, ale vydrželo patřičně gradovat až do chytrého závěru. K tomu všechny scény s k zulíbání vybízející Anne Francisovou - místy jsou i opravdu vtipné, několikrát mě při sledování napadlo, jaké by bylo být Frankem Drebinem a tohle dlouhonohé koťátko zaučovat. A Robby měl potenciál stát se kultovní postavičkou. Možná poslední dobou plným počtem hvězd příliš plýtvám, ale když jsem volil, zda čtyři, anebo pět, za všechny klady prostě musím dát tu vyšší.(29.3.2014)

Nietzschem znásilněný Freud, wow. Tenkrát si teda servítky fakt nebrali. Obluda vypůjčená od Disneyho, postavy toporné, oproti nim byl Robby aspoň charakter. Takže z tohoto pohledu nic moc, pořád je to ale o chlup lepší než mnoho podobně starých sci-fi.(31.3.2009)

• HellFire

Má to dřevěné herce; hraje v tom žena s tak krátkou sukní, že se nemůže ani sehnout; robota, který unese desetitunovou desku (sice vypadá a je z papíru, ale na tom nesejde); hrozné dialogy, z níchž většina končí slovy "Ajaj captain"; poněkud trapné efekty a kreslené monstrum. Co je to?(14.4.2011)

Zdanlivo brakové scifíčka z 50tych rokov majú oproti mnohým dnešným veľkorozpočtovkám jednu výhodu. Takmer všetky sa nám snažia niečo dôležité povedať. Forbidden planet je filozofické sci-fi, ktoré má čo povedať aj dnes. Niektoré prvky pôsobia archaicky a smiešne, napríklad robot, ale drvivá väčšina filmu je stále veľmi pôsobivá. Atmosféra planéty je neopakovateľná, nepamätám si, že by som mal niekedy potom podobný príjemný pocit z cudzieho sveta. Bonus: mladý Leslie Nielsen. Po opätovnom zhliadnutí doporučujem sa vybaviť znalosťou predlohy v podobe Shakespearovej Búrky, ten film je potom omnoho silnejším zážitkom.(2.6.2012)

"Pomoc! Pomoc! Útočí na nás odporná, pět metrů vysoká a naprosto neviditelná příšera." Osobně tohle byla jediná věc, která (ostatně jako vždy) mi vyloženě vadila, ale závěrečný vysvětlení to hodně vyspravilo. Zbytek rozhodně kladné hodnocení. Od Nielsena v nezvykle vážné roli až po Robota.(5.5.2009)

Na svou dobu úchvatné a velmi originální sci-fi s mladým a drsným Leslie Nielsenem, který v té době ještě neměl ani ponětí o svém komickém talentu. Efekty jsou velmi dobré a největší peckou filmu je robot Robby, který by se jistě hodil do každé domácnosti. Jednoho času mě tenhle film strašně bavil a mám ho moc rád dodnes. Velmi dobré padesátkové science fiction, které mohu jen doporučit. Určitě si ještě někdy udělám reprízu, na padesátá léta je to moc dobrá podívaná s bezpochyby úchvatnými efekty.(26.5.2011)

Tak tohle je předchůdce Star Treku. Na svou dobu skvělé efekty pomohly zařadit tento film na trůn scifárnám padesátých let. Od svých souputníků se liší scénářem, který není úplně tupý, naopak, místy slušně graduje.(21.7.2011)

Ale jo. I dnes má film co nabídnout. Když se člověk nebude hrabat v dnes již zastaralých efektech ve studiu vytvořené planety, tak je tu celkem zajímavý příběh, který dokáže zaujmout až do samého konce. Film má pomalu plynoucí tempo, hodně dobovou sci-fi hudbu a dobře zahrané role. Za mě 60% :)(9.5.2015)

,,VEĽMI NERÁD TO HOVORÍM, ALE TEN CHLAP JE NOTORICKY ZNÁMY V SIEDMYCH PLANETÁRNYCH SÚSTAVÁCH." __ ,,Zakázanú planétu" som mal vo svojom diváckom hľadáčiku už pred rokmi, kedy som bol lačný po snímkach obdobného žánrového zafarbenia. Vplyvom akýchsi technických PC nedostatkov (vraj zlých kodekov...) som si vtedy jej obraz žiaľ nemohol vychutnať a dielo vychvaľované v celej svojej štruktúre mi na dlhšie uniklo. Teraz môžem povedať, že z hľadiska roku výroby ide o veľmi solídny počin najmä po stránke spracovania najrôznejších špeciálnych efektov, avšak ešte viac novátorskou je jeho zvuková zložka, ktorá len ťažko znesie označenie hudba či soundtrack a v úvodných titulkoch je pomenovaná ako ,,elektronická tonalita". Tento odvážny experiment manželov Barronových pripravil vo zvukovej dramaturgii éry 50. rokov akýsi štandard ozvučenia mimozemského prostredia. Podľa môjho úsudku však skončil kdesi na polceste, v mnohých sekvenciách je vyslovene rušivý a dnes už pôsobí omnoho zastaranejšie než už spomínané triky, ktoré sú vo svojich najsvetlejších momentoch porovnateľné s produkciou obdobia prelomu 80.-90. rokov. Akurát som sa nedokázal stotožniť s vesmírnou loďou v podobe lietajúceho taniera, keďže je synonymom pre dopravný prostriedok mimozemšťanov. (1209. hodnotenie, 121. komentár k filmu)(26.4.2016)

Kosmické sci-fi z roku 1956. Naprosto zasloužené 4*. Zejména s ohledem na věk filmu a skutečnost, že přestože jsou mnohé triky "primitivní" dokáže zaujmout, udržet a ani dnes nepůsobí směšně (samozřejmě, člověk si musí stále uvědomovat, že pro tehdejší "herectví" byla "prkennost" standardní). Planeta se zelenou oblohou se mi doopravdy líbila. I přes stáří tohoto díla považuji film za originální. ■ Leslieho Nielsena jsem nepoznal. ■ Pohledem do biografie herců zjišťuji, že představitelka hlavní hrdinky Alty, Anne Francis, zemřela jen před několika dny - 2. 1. 2011.(8.1.2011)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)

CITÁT - Bůh umí tvořit opravdu krásné světy....................(23.3.2014)

Pamatuji se jak toto dávali kdysi na čété a zíral copa ti zlý imperalisté v dobách normalizace dělali za filmy. Dnes už triky a celkové vyznění filmu bude pro některé namlsané lidi ( Válka světů,Den nezávislosti nebo Vetřelec...) dost nudit a chvílema ta papírovost ztoho je cítit. Mě to nevadí , protože toto je rozhodně klasika. Dokonce ta neviditelná příšera byla strašidelnější díky tomu , že nebyla vidět. Leslieho byste v takové vážné roli ani dnes nepoznali. Každopádně toto scifi se mi moc líbilo a těch 50 let nic neubralo na atmosféře.(26.11.2008)

Zbožňuju staré hororové klasiky (o to méně však ty klišoidní plakáty, ve kterých vždy nějaké monstrum drží bezmocnou dívku v náručí - což je mnohdy úplně mimo ). Při koukání na Zakázanou planetu, jako kdybych se dívala na předka Star Treku. Hodně kvalitní sci-fi. Povinnost pro všechny fanoušky science fiction i klasiky. Je zajímavé porovnávat, jaké charaktery hrál Leslie Nielsen v 50. letech a jakého pšoukajícího blbce ze sebe dělá teď.(16.2.2009)

Oh yeah, baby. This is the stuff! Totalne nadcasove sci-fi, ktere je famozni i po 60ti letech. Napinava navsteva exoticke planety, spousta technologickych vychytavek, filozoficka zapletka, dokonce i funkcni romantika. Za zminku stoji prevrat na hudebnim poli, kdy se jedna o uplne prvni 100% elektronicky soundtrack v historii! Celych 8 let pred vznikem prvniho mainstream syntezatoru Moog si Louis Barron pomoci kyberneticke knihy sestrojil vlastni zarizeni s obvody, ktere vydavaly vsemozne zvuky a mohl tak slozit doslova soundtrack budoucnosti. Je mozne chtit pro podobne sci-fi neco hudebne vhodnejsiho? Neni, to pipani je proste uzasne! Nemluve o tom, ze Robby the Robot je primarni inspiraci pro roboty v serii Fallout. Forbidden Planet je proste ve vsech ohledech revolucni, klicove a zasadni sci-fi, ktere by nemelo uniknout zadnemu priznivci zanru. 10/10(14.1.2013)

Wow :) Tak to bych od sci-fi z dob našich prarodičů (a možná i prapra) fakt nečekal. "Star Trek" 10 let před Star Trekem, jež si je v mnohém skutečně (jak je v zajímavostech uvedeno) inspirací více než zjevnou. A tohle je možná ještě o něco lepší, než Roddenberryho federativně-planetární mnohem mladší prvotina :) Na tu dobu prostě WOW, i po takřka 60 letech uznale pokyvuji. Ale netleskám, fakt je to v mnohém hrozně naivní a pitomoučké (na dnešní dobu) - asi jako první Star Treky, no :P ~ PS: Popravdě, Leslieho bych si asi ani nevšiml a vůbec ho nepoznal, nebýt tu o něm zmínky v komentářích. Asi bych si jen zpětně řekl, že hrál nějakého člena posádky stojícího vždy opodál.(20.4.2014)

Klasika, klasika, klasika.... Ale rozhodně by si zasloužila podstatně technicky propracovanější remake, jinak skutečně není naprosto, co vytknout..(19.7.2002)

V porovnání se sračkovými sci-fi kusy 50. let je tohle úplně jiná liga. Přesto dneska už působí hodně zastarale. Tempo je hodně pomalé, vše se hlavně okecává, ale v momentě, kdy jsem si vzpomněl na psychologii a uvědomil si, co je myšleno těmi monstry z Id, rozhodl jsem se dát ještě jednu hvězdu navíc, protože mě to fakt pobavilo.(11.10.2009)

Vůbec to není hloupý film. Dokázal bych si představit i trochu delší stopáž s filosofickým přesahem. Ale i tak se tu na malé ploše odehrává chytrý povídkový příběh s několika napínavými i vtipnými momenty. Triky na tehdejší dobu výborné.(1.8.2008)

Originální a napínavé sci-fi z 50. let se vždycky cení ! Líbila se mi budovaná atmosféra a hlavně nepředvídatelný děj, který končí celkem nečekanou a zajímavou pointou. Herecké výkony byly samozřejmě dost prkenné, stejně jako některé speciální efekty (střelba z paprskometů byla směšná). Na druhou stranu se moc povedlo architektonické a výtvarné ztvárnění, hlavně ve scénách z interiérů a podzemních prostor.(5.1.2011)

Vyzera to ako taky predchodca Star Treku u ktoreho sa evidentne inspiroval Gene Roddenberry, ked vymyslal Trek. Sledujeme tu cestu medzihviezdnej lode na jej expedicii pri ktorej navstivia planetu na ktorej musia vyriesit zahadu, kym ich to vsetkych nezabije. Chrabreho kapitana, ktory sa zapletie s miestnou sexicou si zahral mlady 30 rocny Leslie Nielsen. Sice nebol zly, ale vo vaznej polohe nepôsobil prilis charizmaticky. Zvysok posadky je dost zamenitelny. Viac zaujme zahadny vedec a jeho krasna dcera. Stvala ma akurat postava kuchara, ktora vyznieva az prilis dobovo komicky. Technicka stranka vyzera aj po 60tich rokoch stale dobre a s prihliadnutim na dobu vzniku aj pôsobivo. Tempo filmu je pomalsie, ale na to je fanusik Star Treku zvyknuty, takze v tom nevidim problem. Samotna zahada je zaujimava. Vysledkom je kvalitne sci-fi v Star Trekovskom style, ktore funguje aj po rokoch. 7/10.(31.3.2017)

Před chvilkou jsem koukal na "Columbo: Dobrá pověst nadevše" a tam skoro ten samý robot co jsme mohli vidět tady. Taková lehká shoda náhod.(2.2.2011)

• YURAyura

Film z hluche doby, kdy Melies uz byl davno mrtvy, Scott mlady, takze poradnou scifarnu nikdo neumel...(22.5.2005)

• ledzepfan

No nevím no-Jak tady koukám kolem sebe na všechny ty čtyřkopětky jsem asi fakt tupý ignorant, protože mě tenhle-po všech stránkách-zoufale prkenný a rádobyfilosofující(hahaha)film neoslovil téměř ničím.(11.8.2013)

Hehe, Leslie Nielsen k nepoznání. Hezky zpracováno.(6.5.2010)

Výprava a trikové scény vás určite ohromia, rovnako ako aj zvuková a hudobná zložka, do toho mladý Leslie Nielsen ( naozaj som si naň nevedel zvyknúť, predstavoval som si stále Franka Drebina ) a máme tu sci-fi ako remeň.(22.3.2011)

V dnešní době se řekne, že je to jen něco "Star Trek", jen je potřeba si uvědomit, že tenhle film tu byl ještě před "Star Trekem". Na svou dobu jsou tady neskutečně nádherné efekty a filmu samozřejmě pomáhá i to, že je barevný. Leslie Nielsen byl jako mladý poměrně fešák a jako velitel týmu je parádní. Skvělé sci-fi z doby, kdy by si člověk myslel, že něco tak vizuálně úchvatného ani není možné natočit.(3.9.2014)

Zakázaná planeta je velmi zajímavý snímek, který se na první pohled může zdát dnes už jako klasická sci-fi z doby, kdy takové filmy Hollywoodu přímo vzkvétaly, ale opak je pravdou. Nesmrtelnost tomuto dílu zaručuje jistá filosofická rovina, kterou propujčuje shakespearovský námět, potom úctyhodné speciální efekty, které dosahují vynikající kvality a to ještě dokonce 12(!) let před premiérou Odysey a Leslie Nielsen ve vážné roli kapitána Adamse.(14.11.2007)

Robby robot, sexuální narážky a "love-teaching", sci-fi, bestie z podvědomí a Leslie Nielsen(27.11.2005)

I když to vypadá jako ta nejtuctovější sci-fi z 50.let, kdy i lidská kosmická loď vypadá jako létající talíř, robot vypadá taky divně, kulisy povedený, ale taky takový naivně divný, a přesto to divné není. Naopak to má slušnou atmosféru a zajímavý scénář a na svoji dobu povedený triky a mladého Leslie Neilsena (jsem si myslel, že nikdy mladý snad nebyl). Jinak kdo četl Kingovy Tommyknockery, tomu není název planety Altair 4 úplně neznámý.(28.10.2008)

Zajímalo by mě, co o tom budou lidi psát za další polovinu století. Mně z těch šílených zvuků, které celý film doprovázejí, třeští hlava, a říkám si, jak jsou dnes tehdejší vize budoucnosti roztomile úsměvné. Ovšem abychom se jednou nedivili, až znovu objevíme Ameriku. Naši předkové se pak na nás budou ze záhrobí škodolibě šklebit a říkat: "My jsme to říkali!"(4.9.2015)

Klasické sci-fi, ve kterém se Leslie Nielsen objevuje dlouho před tím, než se stal Bláznivou střelou, ohromuje na svou dobu vynikajícími speciálními efekty. I ty nejinovativnější ale dnes působí jako z filmu pro pamětníky, když ne rovnou trochu legračně. Děj po dramatickém začátku plynne pomalým konverzačním tempem. Na akci dojde až na úplném konci. Zakázaná planeta je svým způsobem zábavná. Ale taky zastaralá a naivní.(13.4.2011)

nekdy zaplnovani mezer ve znalostech prehistorickych scifaren stoji celou galaxii odhodlani. ja osobne jsem toto uz hooodne ulezele dilo na jedno posezenicko nezvladl k tomu se cestne priznavam. Kdybych zil pred padesati lety a sedel nekde v kine na premiere asi bych si misto popkornu kousal nehty a byl bych ze vsech tech nadhernych interieru a paacek,robotu a lejzrovych strikadel vyblikanej jak na prasku bohuzel dnes uz to neni ono. Anne Francis kocka je to jo :)ale klub nadraznich rebelu by se asi preci jen schodl na tom, ze robot co si na pockani vycuca z prstu 60galonu whiskey je mnohem rajcovnejsi:)(27.10.2005)

velmi dobre sci-fi...a vidiet Leslieho Nielsena bez šedivých vlasov a v serióznej úlohe to naozaj prekvapí 8/10(1.11.2011)

Rezisera M. Wilcoxa nepoznam, ale tymto filmom si ma teda maksimalne ziskal. Sci- fi namet je vyborny, dokonca je tu aj robot Robby. Kulisy su proste vyborne, namet dostatocne strhne a pribeh nenudi ani chvilu. Tak ako jo, chvilu trva, kym sa film rozbehne, a treba preckat tu prvu polhodinu, kde sa dohromady nic nedeje. Ovsem, v dalsich minutach sa vybuduje slusne napatie, atmosfera a dej dostane tempo a aj prislusne zvraty. Mlady Leslie Nielsen bol vyborny, dialogy tiez. Takze za mna dalsia stara klasika, ktoru mozno len odporucit : 100 %(2.2.2016)

Výborné Sci-Fi se zajímavým příběhem a zajímavějším závěrem. Film jsem měl připravený několik dní, ale když jsem zjistil, že tam hraje Leslie Nielsen, pouštěl jsem jej téměř okamžitě.(18.10.2013)

Veľmi dobré sci-fi odľahčené štipkou humoru, ale zároveň s pôsobivým finále. Atmosféra je zo začiatku uvoľnená, ale postupne sa ju podarí vygradovať. Hudba v štýle jednoduchej elektroniky a kreslené efekty tomu dodávajú zvláštne čaro, ktoré som ešte pri žiadnom zo starších filmov nezažil. Určite stojí za pozretie, miestami to pripomína Star Trek, Vesmírnu odyseu, ale aj Votrelca. 80 %(4.3.2014)

Frank Drebin in space,hahaha! Ne,teď vážně. Děj je v poho a osobně tento film považuji za jakéhosi Avatara své doby s tím,že tento film z několika důvodů hravě strčí Avatara a všechny ty digibordelové trháky to kapsy. Též bych vyzdvihl ´´hudbu´´. Ost ovšem doporučuji jen pro velmi zkušené soundtrakisty.:)(6.2.2019)

Pro mě jedno z průlomových sci-fi. Zdařilý děj, kterému nechybí nadhled a trocha toho humoru, opatřit si alkohol na druhém konci galaxie zase není tak těžké. :-) Zároveň oceňuji velmi dobré triky.(6.8.2007)

Na sci-fi nadstandardně propracovaný scénář. Nejde jen o to, že se někam letí, tam "něco" je, pár lidí to sežere a pár se hrdinně vrátí zpět. Z dnešního pohledu už vyprchala zvědavost na to, jak by to mohlo vypadat v roce 2200, a přesto má tento film co říci. V kontextu filmů, které však mají krom toho i co ukázat, musím dvě hvězdičky ubrat.(1.4.2009)

V celku podarené Sci-Fi s klasickými "paprndeklovými" efektami tej doby s celkom dobrým príbehom. Podzemné šachty a elektronické priestory boli vizuálne dokonalé a ešte aj dnes na mňa zanechali veľký dojem, no už menej ten herecký.(28.9.2013)

Forbidden planet je jeden z těch mála sci-fi filmů, které se mohou pochlubit nestárnoucím vizuálem a stále aktuálním námětem. Výprava je bohužel zarytě studiová a efekty jsou občas roztomile naivní, přesto nebudí úsměv ani po těch téměř šedesáti letech. To samé se dá říci o zobrazené technologii. Kdo zná klasický Star Trek, tak se bude cítit jako doma. Zápletka ostatně působí jako jedna dlouhá epizoda z dobrodružství kapitána Kirka. I přes určitou schématičnost děje není vůbec hloupá a obsahuje překvapivou pointu a morální ponaučení. A pochopitelně i napětí a hutnou atmosféru, podbarvenou zvláštní elektronickou hudbou. Spolu se stejně vynikajícím a neméně nadčasovým The Day the Earth Stood Still šlo o první důkaz, že inteligentní sci-fi není omezena jen na stránky knih a povídek, ale může existovat i na stříbrném plátně.(22.11.2015)

Pro celoživotního sci-fi fana další příjemná položka do sbírky. A to se všemi nelogičnostmi, zastaralými triky a naivnostmi doby. Překvapující je pohled na tehdy už rázného a suverénního, ale velmi mladého Leslie Nielsena, příjemný je pohled na roztomilou, líbání se učící spoře oblečenou Anne Francis. A nesmí chybět záhadný a charismatický šílený vědec (přesně do role padnoucí Walter Pidgeon). 60%.(23.1.2011)

Tuhle šílenost prostě žeru :)(26.5.2013)

Ju...(21.9.2017)

• pursulus

Pitomost, klasika, poselství a forma.¬         Jestliže zavrhneme formu a ponecháme pouze myšlenkový odkaz díla, má "Zakázaná planeta" nezanedbatelnou hodnotu, srovnatelnou s hodnotou kreseb našich dítek, na nichž se maminka s tatínkem drží za ruce a nad nimi svítí sluníčko, vedle pak domeček se zahrádkou (standardně oplotovanou). Zavrhneme-li však formu v umění, zavrhli jsme umění samo stejně, jako zavrhneme-li poselství aktu na úkor formy. Zatímco však forma bez poselství může býti uměním, poselství bez patřičné formy nikoli — je pak pouhým manifestem, výrokem. Takovým manifestem je i snímek "Zakázaná planeta". Takové počiny, počiny špatně oděné ovšem škodí i jejich poselství, neboť forma pomáhá zesíliti účinek pocitový nezanedbatelně.¬                 Tento snímek svým chatrně šitým hávem inklinuje k pitomosti a tento fakt nezachraňuje ani to, že byl snad ve své době klasikou genru vědecké fantastiky.(10.4.2019)

O deset let starší a přitom mnohem koukatelnější a jakoby uvěřitelnější než například Star Trek seriál. Nejen díky přítomnému humoru je Forbidden planet poměrně zábavný film, člověk nemá pocit, že si tvůrci na něco hrají a přitom efekty na svojí dobu jsou výtečné. Mimochodem první film co jsem viděl, kde Leslie Nielsen nemá ještě bílé vlasy :-)(19.4.2009)

Mé vědomí poznalo hned u prvních titulků, že odtud je inspirační základ Star treku. V průběhu začátku mi oponoval zajímavými podrobnostmi jako označení vojenských hodností nebo nádoba na pití (baňka s ouškem), kterou někdo jistě přinesl z předchozíí výpravy. Robot (jeh zjev) mi napověděl, že Ikarie XB tu měla také svoji malou kulisovou inspiraci. Když se dostanou pod povrch, do štol, tak se svojí velkolepostí relativně vyrovná klidně i s Interstellarem. Na příběhu si cením jeho syrovosti, která by se dala přenést velmi snadno do současnosti. Pokud bych mohl s obsahem něco dělat, tak by se s rozklíčování záhady začalo dříve, aby to nevypadalo malinko, že si pointu vycucaly z prstu (to ale skoro přehlédnete, protože to co se děje potom je hodně napínavé). Na to myslelo moje vědomí. Moje podvědomí si Zakázanou planetu užívalo jako sci-fi-přepsání Zániku domu Usherů (jako taková se mi líbila, ale Poe dokáže být i lepší) a pustilo myšlenku až druhý den do svěžího vědomí.(24.1.2016)

Mimoradne roztomily (ne vsak hloupy) pocin ze sci-fi oboru padesatych let...doporucuju, takhle to mame radi...(24.9.2012)

Téměř 60 let starý film o budoucnosti, kterou já už nezažiju :) Ano, jinak než s úsměvem se na to dívat opravdu nejde :) Film byl pro mě ale hodně teoretický, jelikož je tam plno scén, kdy se jen povídá a povídá a vypráví se historie a sem tam i poměrně složitá teorie :) Hodně technické, zajímavé efekty, slečna, která nosí nejkratší sukýnku jakou jde a trojice mužů, kteří šéfují téměř všemu :) Jde se na to dívat, to ano, není to nejhorší, ale pro mě spíš takový průměr :)(21.5.2015)

Klasický sci-fi snímek, který ač z roku ´56 je stále koukatelný. Efekty na svoji dobu výborné, herecké výkony nejsou špalkovité jak to u sci-fi z oné doby bývá, navíc je film podbarven zajímavou elektronickou hudbou. Je to mimochodem první film, ve kterém byla použita výhradně elektronická hudba. A co se týká námětu, tak pokud znáte Shakespearovu "Bouři", tak si všimněte jistých podobností (otec s dcerou na osamělé planetě, ovládá "nadpřirozené" schopnosti, nevítaní návštěvníci..). Každopádně si film nenechte ujít!(3.4.2004)

Jde o neuvěřitelně starou klasiku s Leslie Nielsenem v hlavní roli. Ano, je to vše často šíleně primitivní, pokud jde o triky, ale na těch to celé naštěstí nestojí...(30.11.2012)

Zpracováním taková klasická padesátková scifka, ale ten nápad! Předběhl Solaris i Kouli.(18.6.2013)

V poslední dekádě 21. století se lidstvu podařilo přistát na Měsíci. Tak začíná příběh natočený 13 let před skutečným přistáním na Měsíci. Už jen tahle představa byla pro tehdejší lidstvo naprosto neuvěřitelná, ale tvůrci šli ještě mnohem dál. Nečekaně až tak daleko, že příběh získal filosofický rozměr. Největší civilizace, jakou kdy vesmír poznal, se nakonec sama zničí, protože navenek civilizované osoby jsou ve svém podvědomí stále primitivní bestie. Triky jsou provedené skvěle, občas se sice objeví nějaká technická nebo střihová nedokonalost, ale poctivá práce trikařů je znát. Rovněž studiové kulisy jsou perfektní, především pozůstatky civilizace Krell jsou úchvatné. Jednu z hlavních rolí obsadil Leslie Nielsen, který svou kariéru začínal překvapivě vážně. A nebyla by to dokonalá 50. léta bez krásky v nesnázích.(2.2.2013)

Na tehdejší dobu velice zdařilé sci-fi, kde je sci-fi atmosféra dotvářena blikáním, svištěním a bzučením. V dnešní době to vypadá všechno velice úsměvně, ale před téměř 60 lety to mohl byt docela vizuální nářez :-) A vidím, že nás příští rok čeká remake! "Hurá".(7.10.2014)

Duchovní otec Star Treku,efekty sice kulhají už o stařecké berličce, ale po dobrodružné stránce běží bok po boku se Star Trekem. Nechybí ale ani naivita doby a útlak ženského pohlaví, které se hodí maximálně tak na držení šálku kafe. Však to znáte, 50. léta!(17.12.2018)

Ještě donedávna jsem se žánru sci-fi ve filmu i v literatuře spíše vyhýbala. Několik kvalitních knih a tento film mě však přesvědčily o tom, že může jít i o velmi inteligentní podívanou se silnou myšlenkou. Částečně komediální ladění ji vhodně doplňuje. S odstupem času možná působí mírně komicky i něco, co tak původně zamýšleno nebylo, ale film neztratil nic ze své aktuálnosti i určité hloubky ani po tak dlouhé době. Klobouk dolů! Zajímavé komentáře: Djkoma, Pohrobek, Lima, Galadriel.(27.11.2012)

Kdybych si z padesátých let měl vybrat jediné sci-fi, tak šáhnu po Zakázané planetě. Je to film, který jsem kdysi dávno viděl a zanechal na mě nesmazatelný dojem a i po těch stovkách nakoukaných filmů je stále působivý. Gene Rodenberry se musel zcela jasně isnpirovat tímhle, když tvořil klasický Star Trek, protože tohle je přesně jako nejlepší díly TOSky. Vesmírná loď něčeho jako Federace přilétá na planetu, nachází stárnoucího vědce, jeho mladou dceru, ale také neznámé a prakticky nezničitelné monstrum a odhalují historii planety. Příběh nikam nespěchá, nechá divká popást se na skvělých efektech, pobavit se vtipnými scénami (alkohol, líbání) a až v průběhu rozjede příběh, nabídne solidní akci a téměř filozofické finále. Leslie Nielsen je zde mladý, vážný a v podstatě jasný předobraz pro kapitána Kirka a všechny ty efekty paprskometů, vesmírných lodí nebo interiéru planety jsou výborné a možná by si toho Oskara zasloužily více než Desatero přikázání - nevím, neviděl jsem, nemůžu srovnávat. A ta skvělá psycho hudba. Sci-fi roku 1956.(15.3.2014)

V době, kdy je hovorová angličtina běžná v celém vesmíru a pohybovat se násobky rychlosti světla je považováno za prkotinu, tak i přes nutnost zapínat bezpečnostní pásy u vozidel, jsme pořád v době, když se myslelo, že technika zvládne všechno. A podobně i lidé jsou stále považováni za korunu tvorstva, i když jejich arogance a pýcha je znovu a stále přivádí k pádu. Podstatu filmu vystihla ve svém agresivně feministickém komentáři Morien, když uvádí citát z Shakespearovy Bouře: „Ze stejné látky jsme, z níž spřádají se sny, a život je jen ostrůvek, co ze všech stran je obklopený spánkem.“ Ty sny jsou nehmotné a neviditelné, a jmenují se "Id" (latinsky), "Es" (německy), "Ono" (česky). Toto Ono je součástí naší psychické struktury (vedle "Já" a "Nadjá") a obsahuje nevědomé a pudové složky přináležející principu slasti. Jejich součástí je rovněž pud náslilí, agrese (ať již vrozený nebo získaný třeba v důsledku frustrace). Já má tedy těžkou pozici, protože musí koordinovat nejen požadavky z Onoho a Nadjá, ale i z vnějšího světa. A ještě těžší, když se zhmotní do monstra, které ničí a vraždí, a o němž se neví, že je to Id doktora Morbiuse (už to morbidní jméno!). Těmi nejprostšími slovy se dá říct, že monstrum je zbytnělé libido sexuálně abstinujícího doktůrka. Zkrátka jak říká Petr Skoumal: "Freude, Freude, Freude / vždycky na tě dojde". Pozn.: "Zakázaná planeta (Forbidden Planet)" je zvláštní pojmenování. Nikdo o nějakém zákazu neví, ani o něm nemluví. Je tedy zřejmé, že je zakázaná a priori. Tak jako psychika někoho druhého?(10.4.2017)

Naprostý skvost a klasika. Hned vedle Ikarie XB1 (a dalších kultovek). Leslie Nielsen v jediné "vážné" roli, v jaké jsem ho kdy viděl. Právem kultovní film. Předchůdce a možná i předloha kapitána Kirka z hvězdné lodi Entreprise. Robot Robbie je praotcem všech filmových robotů a v mnohém je překonává: umí reprodukovat whiskey a je naprosto poslušný (jinak většinou filmoví roboti, aby byli zajímaví, moc Asimovovy zákony robotiky neuznávají: jsou zjevně nepřátelští k lidem a navíc ještě mají vlastní inteligenci). Příběh je zajímavý a triky z vnitřku planety dechberoucí. Když se fázery rozbíjejí o neviditelné zvíře, nemohl jsem si nevzpomenout na film Poslední jednorožec a tam přítomného ohnivého býka. Jak se ale obluda zjevuje postupně (např. sádrovým odlitkem nohy) je úžasné pro budování napětí. Scéna s bazénkem jen směšně napodobuje klasickou scénu z českého Eroticonu, ale možná se mělo jednat o poctu tomuto zakladateli žánru erotického filmu. Oblečky hlavní sexbomby, jak správně poznamenává Nielsen, více odhalují než ukrývají. A že je se na co dívat. Čili Star Trek original series jak vyšitý. Pomsta Kahna je podle mě srovnatelná s touto klasikou, i když se tváří vážněji. Robby Robot vystupoval ještě v řadě dalších filmů, takže se stal jakousi ikonou 50. let. I když jsme už dneska zvyklí na lepší (v jakém smyslu?) triky, tak svědomitý přístup tvůrců k detailům je třeba ocenit. Takže nakonec si jen položme otázku: je mimozemská technologie nebezpečná? A jak opakují v Big Bang Theory "Yay, captian."...(14.2.2010)

Rozhodne zadne becko, jak by se z plakatu mohlo zdat. Na svou dobu skvele efekty a treba pruchod obrim strojem ohromi i dnes. Nejsilnejsi stranou je ale pribeh a vygradovani napeti, ktere dela z mnoha dnesnich "sci-fi" bezduche pocitacove obrazky. Leslie (na jehoz pocest jsem si to sehnal) sice ponekud zklamal, vsechny prehrava Walter Pidgeon jako Morbius.(5.12.2010)

Ostuda! Tak pěkná forma a tak stupidní obsah!(9.10.2011)

Leslie Nielsen mě tady velmi překvapil. Nebýt titulků ani ho nepoznám. Hrál zde velmi dobře ve velmi sympatické roli. (Po tomto povedeném filmu nemohu říct, že jsem ho viděl jen v debilních komediích/parodiích). Bavily mě dialogy oné doby, ve kterých byla znát ta slušnost a galance. Děj není nudný, se zajímavým psychologickým zakončením. A ten robůtek je super.(26.3.2011)

Na dnešnú dobu možno trochu naivné, no s veľmi slušnou pointou(24.3.2009)

Prostě úžasné.(12.12.2010)

Vostrej film na padesátá léta. Bezva napětí.(12.11.2003)

Klasické scifi se všemi typickými proprietami. Navíc kuriozitní v tom, že Leslie Nielsen ještě není šedovlasý a nehraje v komedii.(3.7.2008)

S přihlédnutím k roku natočení smekám klobouk ( 4,5 ) ...(1.7.2011)

Veľmi dobrý nápad a podarený scenár pre konverzačku trochu poškodili slabší herci a nudnejšie spracovanie, ale napriek tomu sa jedná o veľmi podarené sci-fi. Efekty ešte aj dnes na dobrej úrovni, aj keď sú samozrejme už dávno prekonané, rovnako sa to týka kulís. Leslieho Nielsena som ani nespoznal, ale rozhodne mu viac pasujú jeho komediálne role.(22.7.2012)

Z dnešního pohledu úsměvný příběh, plný papundeklových kulis a veselých efektů. Věřím, že ve své době muselo jít o fascinující podívanou. Jako slabinu nevnímám zastaralou vizualizaci, ale samotný příběh, jenž je jedno velké klišé, navíc mizerně zahrané. Herecké výkony jsou křečovité, dialogy plytké. Nicméně i tak šlo o slušnou podívanou, takže za mne pěkné tři *.(17.10.2017)

Uzasna SCI-FI, ktora aj po polstoroci ma co povedat.(26.9.2003)

V době, kdy jsem film viděl mi bylo asi osm, což se dost odrazí na hodnocení, ovšem mám rád tyto starší počiny, mírně se u nich usmívám přehrávaným výkonům herců a zároveň jsem spokojený s tím, že žiju v dnešní době:-)(30.4.2009)

Výborný film. Žádné stupidity. Docela napětí.(3.6.2012)

Hardcore sci-fi (jake mam rad). Jiste velice dobry film - pokud mu promineme pozy, naivitu a vyrazy typicke pro padesata leta. Ve sve dobe jeden z vubec nejlepsich sci-fi filmu - se znacnym naskokem. Predobraz Star Treku (skutecne, podobnost s klasickou radou je az zarazejici).(3.4.2006)

Mně se tenhle film moc líbí. Krom toho naivního kouzla sci-fi filmů své doby má i docela pěkné triky, hlavně tu příšeru. Kulisy jsou sice papírové a je to hodně vidět, na druhou stranu jsou pěkně namalované. Herecké výkony trochu prkenné, ale ani po pětapadesáti letech nenudí.(30.10.2011)

Asi nejlepší sci-fi 50. let. Výborně budovaná atmosféra, psychedelické zvuky, na svoji dobu perfektně zpracované triky. Sexy Františkovic Anička. Mladej Leslie byl sympaťák každým coulem a dokazuje tu že zvládá i vážné role. Co dodat, viděl jsem to už 3x a rozhodně ještě několikrát uvidím, tudíž 100%.(26.3.2018)

• Fajt

Tento film je zoufalý, když jej předčí dokonce i nudný sovětský film "Byl jsem družicí Slunce". Posádka vojenského vzezření v roce 2200 a mezi nimi běhá kuchtík s utěrkou kol pasu a s kastroly v rukou. Skafandry? nač? nepotřebují je.. Mlčící hvězda, nebo pozdější Ikarie XB1 nemají konkurenci(29.8.2018)

Ak chcete vidieť Leslieho Nielsena vo vážnej roli, tento film je pre vás ako vyšitý :)(20.9.2007)

Já to prostě žeru... Nejlepší byly ty scény s Altairou, co věta to perla. V těchhle chvílích to vypadalo trochu jako nějaký porno bez sexuálních scén... Při srovnání s novým Star Trekem, který jsem viděl den před shlédnutím FP, se ukazuje, jak hloupá a podivná je soudobá mainstreamová filmová kultura. FP nabízí mnohem hlubší a zajímavější myšlenky, je dramaticky lépě vystavěn (děj neletí zběsile a chaoticky kupředu, ale pomalu graduje do velkolepého finále) a poskytuje mnohem více prostoru pro divákovu imaginaci. Je to chytrý film, což se o posledním ST říci nedá.(9.5.2009)

Skvělý žánorvý snímek - výborná atmosféra Space opery podle 50. let. Dobře jsem se bavil.(17.3.2011)

pekné sci-fi. Na tú dobu naozaj pekné. Škoda len, že všetko to som videl skôr v neskorších filmoch a tam to bolo krajšie a lepšie spracované.(4.6.2011)

Svět filmu je neuvěřitelně pestrý. Dlouho jsem nepatřil mezi fanoušky sci-fi žánru, a vlastně se to zas tak moc nezměnilo. Nicméně tyhle "dřevní" sci-fi filmy jsou rozhodně kvalitní podívaná. Kdo Vám tohle dneska natočí ? Úžasné kulisy, zajímavý příběh...ta naivita... Stojí za shlédnutí, stejně jako ostatní zástupci tohoto žánru.(16.2.2012)

• Trevor

Vesmírna loď C-57D pristáva na planéte Altair IV aby zistila osud expedície, ktorá tu bola vyslaná pred 20 rokmi.Po pristáti sa kapitán lode Adams a jeho posádka spoznávajú s robotom Robbiem, doktorom Morbiusom a jeho dcérou Altairou a dozvedajú sa o osude prvej expedície, vyspelosti rasy Krellov ktorá planétu obývala a ich osude a aj o tajomstve, ktoré doktor morbius skrýva.Napriek tomu, že patrím k veľkým fanúšikom filmovej klasiky musím povedať, že Zakázaná planéta bola sklamaním. Je pravdou, že v čase svojho vzniku prekvapila skvelými efektmi a dej sa odohráva na hrane filozofickej roviny kam až siahajú ľudské schopnosti a čo všetko je človek kvôli poznaniu obetovať, herecké výkony však vo filme príliš neočaria a hudba je jednou z najrušivejších, aké som vo filme počul a preto jeho sledovanie nebolo pôžitkom ale skôr povinnosťou aj tento legendárny film zaradený medzi "501 filmov, ktoré človek musí vidieť" zhliadnuť. Film bol aspoň pre mňa veľkým sklamaním.(17.11.2018)

Dnes již celkem komický kousek, který ale odpovídá pojetí sci-fi v 50. letech. Film si budu stejně pamatovat hlavně kvůli mladému Leslie Nielsenovi.(18.2.2010)

Sorry Miss, i was giving myself an oiljob.(5.10.2013)

• Muf911

Hodně fousaté scifi. Na dnešní dobu se na to fakt nedá koukat jinak, než na retro. Dialogy jsou děsně nepřirozené, zápletka taková podivná. Co je ale docela fajn, jsou krátké sukně a dlouhé nohy jediné ženské představitelky. A pak taky kulisy. Takové futuretro. Jak si lidi představovali vzdálenou budoucnost před padesáti lety. Už po dvaceti letech stáří filmu to muselo vypadat tragikomicky. S odstupem se na to ale díváme jako na určitý druh pop artového umění. Suma sumárum, děj zdlouhavý, zápletka průměrná, provedení a kvalita obrazu na svou dobu výtečná a po letech určitým způsobem zajímavá. Kostýmy super. Podívám se na to znovu? Těžko...(12.3.2014)

Je dobré si uvedomiť, že tento film je o 5 rokov starší ako Gagarinov prvý let do kozmu. Na svoju dobu - parádne sci-fi, ktoré akoby predznamenalo mnohé motívy zo Star Treku.(19.4.2014)

Klasická sci- fi a mladý Leslie Nielsen. Z dnešního pohledu je to chvílemi vtipné. Každopádně dobrý nápad, kam se hrabou dnešní sci- fi.(10.1.2016)

Na dobu vzniku výborná sci-fi!!(20.6.2017)

Po Invazi lupičů těl jsem se mrkl i na další starší sci-fi kousek z roku 1956 - Zakázanou planetu. Zatímco Invaze lupičů těl stavěla na hutné atmosféře a hereckých výkonech, Zakázaná planeta se vyžívala spíše v efektech a efektní výpravě, která ve své době mohla ohromit a dnes už spíše lehce zastarala. Také herecké výkony mi připadají o level níže, jsou podivně toporné a možná lehce přehrávané. Nicméně díky zajímavé pointě samotného příběhu si Zakázaná planeta nakonec vysloužila tři hvězdy.(11.5.2018)

moj brat a moja mama sa smiali ked ja som si uz druhy krat vychutnavala tento vykvet sci fi. no hrozne volaco!(29.8.2009)

Jedna z prvních klasických sci-fi, se kterými jsem měl tu čest. Výborný film, který nenudí a v každém okamžiku baví, ať už humorem, nebo napětím. Herci jsou až na pár výjimek dřeva a scéna Altaiřina údivu nad útočícím tygrem mě skoro svou vtipností poslala do kolen. Nicméně všechno ostatní je tam kde má být, napětí, romantika i úžas nad mimozemskými technologiemi, takže je to za velmi dobré čtyři a půl, vzhledem ke stáří snímku a k tomu, že za ta léta neztratil hodnotu zaokrouhluji nahoru.(25.4.2010)

• charlieux

Klasika, která má i dnes atmosféru, kterou by mohlo leckteré moderní sci-fi závidět. Navíc neotřelá zápletka, která nedovolí odejít od (dnes už bohužel pouze) televize.(18.11.2013)

Podivně freudovská "pointa", oblečky a triky jak ze starýho Star Treku (Nielsen má chvílema pohybovou "choreografii" kpt Kirka v jeho nejlepších kreacích), komická figurka "lidovýho" opilce-kuchaře, kinklající se talíř při "přistání" před namalovanejma kulisama, krellskej doomsday button se při stisku z toho papundeklu málem vylomí... a tak dál, ale pak najednou vnitřek opravdu giga krellský energetický instalace, celý se to srovná a člověk je chycen. Prostě je to kultovka, od "komixovejch" titulků, přes Robbyho až po xichtík Anne Francis. Must see...(9.2.2016)

Velmi zajímavé. Mohu řící, že v dnešním přílivu, "pořád stejných filmů," jsem viděla, co jsem ještě neviděla :) Leslie zazářil. I když pocit s herectví postav, hlavně v něžných či dramatických scénách, působil občas, jak-si nepřesvědčivě. Měla jsem strach, že mi to přijde poněkud trapné, v době ani kdyby moje rodiče nebyli na světě, ale co. Myšlenka i příběh je zajímavý. A přecejenom je dnes člověk trochu zhýčkaný. A prostředí působí, jako pohádka. Oceňuji, jak se může zajímavý příběh natočit bez potoků krve, dnes tak bohužel, žádanému artiklu. A těch maket prostoru a přístrojů, to muselo být práce. Žádná grafika pomocí pc. Pořád jsem si říkala, že na padesátý rok to musela být bomba. Musím se na to zeptat babičky :)(18.4.2016)

Nádherné a na svojí dobu neuvěřitelné zpracování. Nejen, že jsem se bavil, ale celou dobu jsem měl pocit, že tomu věřím. Prostě ne vše co je digitálně dokonalé, musí být nejlepší. Nápad je to úžasný a troufám si říct, že některé záběry jsou opravdu revoluce. Bezedná věž apod. Celé pojetí je velice poutavé a maximálně intenzivní. Pro mě jedna z nejlepších science fiction vůbec…. bravo. 100%(14.8.2008)

řek bych, že tohle muselo hodně inspirovat Star Trek a samozřejmě sci-fi vůbec...ale ten Star Trek obzvlášť......promyšlení..pěkný sci-fi a ještě zábavný...Robby the Robot má replikátor v sobě.....spousta nápadů...hyperpohon a něco, co připomíná trošku i transportér, ale netransportuje......atd..atd..............jinak si myslim, že to díky řadě nápadů a detajlů z řady všech možnejch starejch sci-fi béček sakra vyčnívá....je to klasika a obsazuje vysoká místa v žebříčcích nej sci-fi všech dob........jasně....v něčem působí naivně a tak......studiově a herci neznámý....ale to jsou jen drobný vady na kráse...ikdyž jasně..pro většinu běžnejch diváků..to jsou hlavní věci na filmech...pokud někdo má rád film a nemá rád sci-fi..tak hodnocení..nižší....jasně...chápu.....Robby the Robot nevypadá směšně...jen se smešně pohybuje....a klepe se mu ruka, když míří blasterem, ale.....ta hlava a jak se to všeck otočí a a to mluvení....vizualizovaný a replikátor a chemickej analyzér...je to fakt kůl..................kůl....jinak Roby the robot a tahle éra velkých robotů - herní série Fallout...tak(4.2.2011)

Tak tohle je prostě klasika...nejenže zbožňuju tenhle žánr, ale dokonce i období ve kterém byl film natočený. U mě má zaslouženě plný počet. Čím to? Nostalgie, naivnost, triky, atmosféra a vědomí, že některé scény mi utkvěly v hlavě ještě z dob velmi útlého věku.(18.2.2013)

• maestrum

Je mi jasný rok vzniku i nadšení filmařů pro sci-fi v té době, ale tohle je hrůza. Vždyť i B-filmy z 80tých let mají lepší herecké výkony, dialogy a představu techniky v budoucnosti. Tohle je jak amatérský počin natočený na kameru souseda s komparzisty z ulice.(28.5.2014)

Po vzhliadnutí tohoto filmu mi je úplne jasné, kde Roddenberry získal inšpiráciu na svoj Star Trek. Toto je totiž jeden z prvých inteligentnejších sci-fi filmov, aj keď bohužiaľ s trikmi a výpravou poplatnou skôr vtedajším B-éčkam. Papundekel-Show Rulez. :-)(30.4.2015)

Ikonického Robota Robbyho bych postavil do památné řady vedle R2-D2, C3PO a mechanických pomocníků ze Silent Running. Mimoto je Zakázaná planeta výborný snímek, chytrý a poutavý, jak to jen jde. V hlavní roli Frank Drebin, ještě než se z něj stal nešikovný detektiv. Tohle science fiction mám velmi rád, dodnes dokáže vyvolat silné dojmy.(5.1.2016)

Moje obavy ktoré mali pôvod v spojitosti s rokom vzniku tohto sci-fi, neboli v konečnom dôsledku až tak opodstatnené. Áno, miestami to malo isté naivné prevedenie (čo sa kulís alebo vzťahov medzi postavami týka), a herci nie vždy vyzerali prirodzene vzhľadom na okolnosti. Napriek tomu ma vyústenie deja milo prekvapilo, (myšlienka je famózna) a vidieť Leslieho Nielsena bez šedín, je iste nezabudnuteľný zážitok.(21.5.2016)