Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

qxkamo

Vynikajuci vykon Foresta Whitakera! Tento film ma vsak velke negativum, mnoho situacii v nom sa nezhoduje s realitou. ()

Klajnik odpad!

Čim déle jsem na to koukal, tím víc mi bylo jasné, že se skutečným Stanfordským vězeňským experimentem, který proběhl roku 1971, to nemá téměř nic společného. Vlastně je to tu vylíčeno tak debilně, že původní materiál je dehonestován. skutečný experiment se odehrával an půdě univerzity. Taky lze vydedukovat, co se stane, když dáte moc idiotům nad těmi, co v hlavě vyjebáno nemají. Jak asi bude jednat slaboduchej nýmand žijící ve 45 letech s matkou, která se k němu chová jako k hovnu, když dostane trochu moci jakožto věznitel. Ve skutečnosti byli role rozděleny na základě náhody. Ve skutečnosti byl experiment předčasně ukončen, ale nelze věřit tomu, že by se dělo to, co ve filmu. Film je to předvídatelný, psychologická linka je příliš povrchní a se skutečným experimentem to má jistě jen málo co společného. Film navíc nereflektuje žádnou zpětnou vazbu. Je to samoúčelné, ale když nad tím člověk přemýšlet nebude, tak se více méně bude bavit. Konec filmu je pak vyloženě trapnej. ()

Oyer

Nemuselo by to být špatné, jenom kdyby to nebylo tak zmrvené. Někdo si jede někam vydělat a od samého začátku jde hned sám proti sobě. I po herecké stránce jedna velká slabota. Částečně to zachraňuje pouze Forest Whitaker. ()

wampire23

Nemecký Das Experiment sa mi páčil oveľa viac. Tento film, ktorý sa snaží priblížiť udalosti stanfordského experimentu príliš pritlačil na pílu a ukázal, ako točia filmy za Veľkou mlákou. Minimálna snaha držať sa reálnych udalostí, len nech sa mládež poteší. A nakoniec snaha o filozofovanie vyznie veľmi trápne. Adrien Brody je dobrý herec a preto sa dá film dopozerať až do konca. A Forest Whitaker v roli šialenca, ktorý mi veľmi pripomínal jeho stvárnenie Idiho Amina v Poslednom škótskom kráľovi taktiež nehrá najhoršie. Avšak dva herecké výkony nemôžu zachrániť zle napísaný scenár. Veľká škoda pretože potenciál to malo obrovský. 60%. ()

majo_svk

O tom, že niektorí ľudia sa často správajú horšie ako zvieratá, by vedeli rozprávať nielen psychológovia. Predstavte si, že uskutočníte „obyčajný“ experiment, v ktorom respondentov rozdelíte do dvoch skupín, ponúknete im slušné peniaze, a na dva týždne ich zatvoríte do väzenia. Jedna skupina bude v roli dozorcov a druhá v roli väzňov. Aké jednoduché. Myslieť si však, že to v uzavretom priestore vydržia 14 dní bez problémov, je úplne naivné. The Experiment je toho jasným dôkazom. Je plný krutosti, agresie, ponižovania a najnižších možných „ľudských“ pudov. Herecké výkony sú na úrovni, predovšetkým ten Whitakerov. Keby tvorcovia film ešte vizuálne a zvukovo vyšperkovali, bolo by hodnotenie ešte vyššie, takto sú to ****. Po pozretí filmu si názor urobí každý sám. Pravdou však je, že hlboko v ľuďoch sú zakorenené pozostatky zvieracích pudov a inštinktov, ktoré sa neraz dostávajú na povrch. A to je neodškriepiteľný fakt. ()

PhillM.

A já se tak těšil... Těšil jsem se na sugestivní podívanou, nervy drásající koncert Brodyho a Whitakera, na hutnou atmosféru... Ale dostal jsem jen předvídatelný, šedý film s jedním z nejblbějších konců roku 2010 (který z mého celkového hodnocení ubral minimálně hvězdu!) Brody neví, jestli má být víc Royce (z Predátorů) nebo pianista (z Pianisty), tak to zmateně střídá. Whitaker pošilhává po někom, s kým by si zahrál, ale nikoho nenachází, tak to vzdává. Postavy se nevyvíjejí, spíše se lámou, což je pro takový film katastrofa. Osobnost Barrise (Whitaker) se změní v jediném střihu, stejně tak charakter postavy cukrovkáře Benjyho. Bez jakýchkoli emocí - prostě se to stalo a ty se s tím, diváku, smiř. A tak po výše zmíněném asi nebude překvapením, že za zdaleka nejzdařilejší část tohoto filmu považuji úvodní titulky, ty se vážně povedly. ()

Domec

Film je postavenej na vybornejch hereckejch vykonech a tematu, na kterym se clovek musi zamyslet. Jsme zvirata, dejte spatnejm lidem moc a preroste jim to pres hlavu. ()

arcticsky

Ach jo - toto byl slavný experiment. Ale film je jaksi mimo. Dramatická podívaná to sice je a Adrien s Forestem dobří, ale je to o něčem jiném. ()

Johny303

I když film v nějakých částech tak úplně neodpovídal skutečnosti, ta samotná myšlenka přijetí své role až do extrému zde byla vykreslena velmi výstižně. Lidé, kteří se mezi sebou před přidělením rolí úplně normálně baví se po pouhých dvou dnech začínají zcela odevzdaně dělit na dva tábory. A i když to byla jen hra a i když byli za mřížemi jejich známí, netrvalo ani pár desítek hodin a ,,bachaři" spustili tvrdou šikanu... Celou dobu jsem měl nepříjemný stísněný pocit, jak jsem se vcítil do těch nebohých ,,vězňů" a říkal jsem si, jak je to jen možný, že se za takovou chvíli dokáže člověk úplně změnit?! Pořád jsem si říkal, že já bych se tak v roli dozorce určitě nezachoval, ale mohu to s jistotou vědět??? Tento experiment dokázal, že v mnoha lidech je i ta temná a zlá stránka, která se však může odhalit až nečekaně, vlivem okolností... Tento film určitě stojí za vidění. ;-) A já už se chystám, že si v blízké budoucnosti pustím i ten původní německý Experiment. ()

jorgus

nemecky original me nebavil a jeho americky remake na tom neni o nic lepe, jeste hur..vse zkratkovite, televizni..nejen vypravou, tam jde o myslenku, ale absolutnim nevytezenim potencialu skvelych hercu a porad tak to plavalo po povrchu..viz srovnani s nedavnim Unthinkable..:) ()

dawe787

Tuctový psychologický příběh z prostředí experimentálního vězení, kde čekáte na zkrat, akci a konec. Dávám hvězdičku navíc jen díky Brodymu a Whitakerovi. Hodně mě zklamala viditelná chyba při potyčce na konci, kdy Brody si prohrabává páčo a má zdravou ruku, ikdyž minutu před tím má dlaň od krve díky jízdě pěkné dýky a chvíli na to má zase na ruce obvaz. ()

ViktorEl

Výborný film, nemám proti nemu výhrady. Skľučujúca atmosféra, pocit beznádeje, neznesiteľnosti a agresie. Adrien Brody u mňa po nevydarených Predátoroch opäť boduje, hrá výborne a celý film som s ním prežíval. Forest Whitaker najprotivnejší záporák akého som videl a Cam Gigandet ako úchyl. Veľká škoda, že F. Whitaker v závere nedostane poriadnu lekciu, z chuti som mu to prial. 90% (celý film som zatínal zuby od nervov:) ()

Indian88

Už ten nápad sliboval hodně. Vidím, že oproti německé předloze je film hodnocenej hůř. Možná proto, že nemám s čím srovnávat, dávám tak vysoký hodnocení. Jak říká Malarkey, Whitaher i Brody se svých rolí zhostili skvěle. ()

KOZEL84

Když vyšlo tohle,dal sem si radši německý origoš a dobře sem udělal.To se dalo čekat,že amíci zas neudrží tu svoji černobílou samoúčelnost na uzdě (ani sem si nevšiml jestli přiznali inspiraci tím experimentem).Hloubku to nemá absolutně žádnou (a jděte do prdele,tohle ji mít mělo,vždyt to o tom je),ale nějakou emoci vydoluje(jednu).Konec byl fest divný vyšum.Ale jo jinak.Když se to bere jako typická týrací americká blbost a ne rekonstrukce skutečného případu (hustý experiment-fakt nechápu kam to nechali zajít.''vědci''-ne tak daleko jako tu,ale stejně),tak celkem v klidu.U Whitakera bylo fakt jasné co tu bude hrát ;).No u všech.2aPůl ()

CiPR

Po zhlédnutí mam spíš síšené pocity, film se mi líbil, nebo ne? Nedokážu porovnat ty emoce, který zrovna prožívám, nakonec ale ve mě vítězí, že jde o docela dobrý snímek, nebo spíš povedený snímek. Sice nevěřím, že by tomu bylo tak i v normal, ale co, je to film, a USA tohle zvládne vždy dokonale. Zatím jsem neviděl originál, velice brzo napravím, ale proto nemohu srovnávat, beru to prostě "čistě".75%. ()

Eratashi

Slušně zfilmovaný experiment, bohužel něco tomu chybí. Asi ta německá nátura jako v originále. Těžko popsatelné. Snad nedostatečné vykreslení postav? Porovnávat s bravurním originálem asi bude chyba tohoto filmu. ()