Francouzská pevnost Diên Biên Phu, jeden z pilířů koloniální vlády, je dějištěm krvavé bitvy v roce 1954, jež ukončí přítomnost Francie v této oblasti. Dnem i nocí je posádka pevnosti masakrována vietnamskými jednotkami a přežijí jen někteří... Strhující válečný film podle skutečných událostí! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

aulikd

Film který bohužel nestál za půjčení ani shlédnutí. Po půl hodině jsem to musel vypnout. Bohužel absolutně o ničem. ()

cienfuegos odpad!

Francouzská pevnost Diên Biên Phu, jeden z pilířů kolonální vlády, je dějištěm krvavé bitvy v roce 1954, jež ukončí přítomnost Francie v této oblasti. Dnem i nocí je posádka pevnosti masakrována vietnamskými jednotkami a přežijí jen někteří... Strhující válečný film podle skutečných událostí! Tohle je text distributora, a mimo realitu. Jednotky Vietminhu byly naopak při svých útocích proti francouzským okupantům na základně Dien Bien Phu masakrovány. Další nesmysl: Prý strhující film, no to jsem jim teda zbaštil. Nudnej nezáživnej ukecanej film, vietnamské partyzány generála Dziapa neuvidíte, o bojových scénách nemluvě. Ty vlastně nejsou. Frantíci neuměj točit válečný filmy. A dokumentární hodnota veškerá žádná. Dakoty lítaj sem tam, granáty bouchaj, a nic.Tenhle film si koupit byl můj omyl, škoda těch korun za DVD, škoda těch prosranejch 2 hodin, strávenejch čučením na tohle veledílo. ()

andy60

Jako hraný válečný film je to špatně natočené. Není zde přiblížena žádná postava, aby bylo možné se s někým ztotožnit a prožívat s ním ono válečné peklo. Snad jen ten novinář v podání Donalda Pleasence, ale ta na mě sympaticky nepůsobila. Nechával se jen vozit drožkou z místa na místo, nebo si vsadil, jak dopadne bitva. Snad by bylo lépe k tomu přistupovat jako k dokumentu - zde to svůj význam určitě mít bude. Kamera i scenérie si zaslouží pochvalu. ()

ThaFilmGuy

Tento film se mi těžko hodnotí. Přestože obě části, mezi kterými film příliš chaoticky přeskakuje, působí dobře, jako celek nefungují. Film doplňuje komentář, ale ani jeho přítomnost divákovi nedodává tak potřebný kontext, bez něhož v ději tápe celé dvě hodiny. Přitom bojiště film zachycuje tak věrohodně, snad nejlépe ze všech filmů popisujících boje ve Vietnamu. Divák celou dobu sleduje vojáky, jak žijí a umírají v blátivých norách a absence přímých bojových scén funguje mnohem lépe jako popis mizérie války. Až na konci, když se Francouzi vzdají, se nepřátelé vynoří z děr a v tisících se rozběhnou na jejich pozice. Přestože vizuálně film nemá konkurenci, děj je vyprávěn tak otřesně a zdlouhavě, že víc jak dvě hvězdy dát nemůžu. ()

Freiherr

Zde na ČSFD velmi podhodnocený film a to už jen kvůli velkolepé výpravě a monumentálním válečným scénám. Bitva o Diên Biên Phu je především protiválečný snímek. Ve filmu je tato skutečnost vyjádřena kontrastem mezi luxusními důstojnickými bary v Hanoji a příšernou realitou zákopů. Strhující pak jsou precizně zvládnuté válečné scény, které jsou dost jiné než v klasických hollywoodských filmech. Např. z bojiště na jednom pahorku nám režisér dává možnost v pozadí vidět paralelní útok na pahorek druhý (dle mého dost náročná scéna na koordinaci a přípravu, přičemž filmový trik jsem neodhalil). Ztvárnění bojových scén je pak jeden velký realismus, který v mnohém připomíná skutečné záběry ze zákopů z dnešní války na Ukrajině, přičemž se zde projevuje obrovská výprava a zapojení vietnamské armády do natáčení. To, že nepřítele téměř nevidíte beru jako plus, nikoliv negativní věc, jak zaznívá v některých nemístně kritických recenzích. Jinak pro úplný kontext filmu doplňuji zahraniční hodnocení: IMDB 6,2 a Rotten Tomatoes 76 %. ()