poster

Bitva o Diên Biên Phu

 • francouzský

  Diên Biên Phu

Drama / Válečný

Francie, 1992, 125 min

 • sigf07
  ***

  Dien Bien Phu bylo ztraceno během těch pár týdnů, které strávili Francouzi nehnutě v zákopech. Tím, že se zaměřili výhradně na defenzivu, přenechali taktickou iniciativu Vietnamcům a ani sebelepší obranné opevnění pak nemohlo zastavit početnějšího nepřítele. Řekl bych, že i tvůrci si uvědomili, že o výsledku bitvy nerozhodovali obyčejní pěšáci a tak je samotným bojům věnována minimální pozornost. Věřte nebo ne, ono to až tak nevadí. Namísto toho nás totiž provádějí zázemím konfliktu, ukazují narůstající napětí v Saigonu a to, jak se přezíravý postoj důstojníků mění v znepokojení a rozhořčení nad mnohdy protichůdnými rozkazy nejvyššího vedení, které přikládalo "lokálnímu konfliktu" minimální váhu. Jde o neobvyklé, téměř dokumentární pojetí válečného filmu, které se mi líbilo. Přesto se mi občas zastesklo po skutečné akci a věřím, že by nebylo na škodu zařadit i pár klasických válečných přestřelek.(21.6.2010)

 • aannemer
  odpad!

  "Strhující válečný film podle skutečných událostí!" Opravdu? - Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem film DVD projížděl rychloposuvem, abych snad už konečně narazil na scénu, kde se trochu něco děje, abych tu padesátku, co jsem do filmu vrazil, nevyhodil tak úplně z okna. Poté ale sisk opravdu do odpadků putoval. Frantíci, jděte s tím struhujícím dramatem do Paďous!(21.12.2009)

 • Honza dAve
  *****

  Film to určitě není akční ani strhující, jde o to, jestli takovým měl být. Myslím, že ne. Pokud to má být syrová, rozvláčná a důstojná pocta těm, kteří umřeli v blátě a beznaději, pro své vlastenectví, pro blbost velení, pro žábožroutskou předposranost (buď to vybojovat, nebo to vzdát, ale rozkázat na ústup včas), za chvilkové navrácení ztracené hrdosti Francie, která si ani tuto chvilku, ani životy těchto vojáků nezaslouží, pak to je velmi povedený snímek. Není to na popcorn a možná ani na dokoukání najednou, ale je to slušný kus celuloidu. Nejlepší válečné filmy obvykle nebývají ty, kde akce střídá akci a střihač nestíhá si ani odskočit. Nejlepší válečné filmy bývají ty, které se ne celé odehrávají ve válce (třeba Narozen 4. července ....). Je to na 4 hvězdy, ale dám 5, pro vyvážení slabých hodnocení akcechtivých diváků. Precizně ztvárněný kontrast života smetánky a údělu cizinecké legie (který je nad všechny akce) si to zaslouží. Film těžko zapře inspiraci Copollovou Apokalypsou, Kubrickovou Olověnou vestou a Irvinovým Hamburger Hillem, ale na druhou stranu se tvůrcům povedlo psycho, kontrast i bitky v blátě ze všech zmíněných filmů napodobit. Jde o reminiscenci bolestivého období francouzských dějin, naše filmy o roce 1938 nebo 1968 taky nejsou/nebudou zrovna blockbustery.(26.7.2009)

 • blitzer
  ***

  Zvláštní film. Výprava je celkem pěkná (kopce kolem Dien Bien Phu, zákopy, liják, neustálé výbuchy, letadla atd.), ale celý je to takový nedotažený - anonymní vojáci zmateně pobíhají po kopcích a honí se za/utíkají před bojovníky Viet Minhu, kteří tu ale z nepochopitelných důvodů nejsou vůbec vidět (nedostatkem komparzu to být nemohlo, protože v závěru se jich tu vyrojí jako kobylek). Film navíc sráží absence příběhu vyplývající z nemožně rozkouskovanýho scénáře (děj je chvíli na bitevním poli, chvíli v Hanoji), mizerný herecký výkony a prázdný dialogy. Nicméně za tu výpravu, slušnou kameru a nádhernou ústřední melodii dávám 3*.(10.5.2010)

 • Noddy
  ***

  Za prvé dve tretiny by som dal s prižmúrením oka *. Až dovtedy je to príliš rozvláčne a podľa môjho názoru zbytočne naťahované. Potom však už udalosti naberajú spád a tá posledná tretina si zaslúži aj ****. Kto však čaká krvavé a akciami nabité bojové scény, bude sklamaný. Napriek tomu neľutujem, že som vydržal až do konca. Dávam priemer - ***(15.6.2008)

 • - Režisér snímky Pierre Schoendoerffer sa účastnil bitky u Dien Bien Phu ako vojnový spravodajca. (Jello Biafra)

 • - Bitva o Diên Biên Phu začala 20. listopadu 1953 a skončila v květnu 1954. Francouzi naprosto podcenili nepřítele, který je několikanásobně převážil počtem svých jednotek. Zároveň použil pro Francouze novinku - osvědčené kaťuše. Francie se pod ohromným nátlakem musela stáhnout. Přesto nechala při ústupu na bojišti téměř dvanáct tisíc svých vojáků, kteří padli do zajetí. (Rodriguez)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace