poster

Bitva o Diên Biên Phu

 • francouzský

  Diên Biên Phu

Drama / Válečný

Francie, 1992, 125 min

 • Malarkey
  *

  Mě by zajímalo, jestli si někdo všiml nepřítele. Já teda pořádně ne, a to jsem viděl vybuchnout tolik bomb, že by moje uši měli co dělat, aby to rozdejchali, bejt v té krajině já sám. A to je dost možná jeden z řady problémů, který tento film sebou nese. Přiznám se, že jsem se na něj docela těšil, ačkoliv mě hodnocení zarazilo, nedal jsem se jím přemluvit a film jsem si i přesněj sehnal. K čemu mi to ale bylo, když jsem viděl film, který se z jedné třetiny, i když ze začátku z většiny filmu odehrává nudně a naprosto nezáživně (i když, viděli jste někdy herce sázet na to jak dopadne kdejaká bitva?) a později naopak zase v centru dění, ale jak jsem řekl, v tak mohutném dění, kdě bomby bouchají, ale nepřátelé tak trošku chybí. Film mohl být opravdu velkolepý. Ale jak to nakonec dopadlo, tomu jsem se musel jen a jen smát, řek bych, že Francouzi s tímhle filmem vostrouhali u diváků stejně jako ve Vietnamu, dost možná tohle je stejná katastrofa pro Francouze jako Vietnam, podle všech informací bych očekával absolutně něco jiného, to co jsem viděl mi ale k radosti opravdu nestačilo. Jedna hvězdička na válečňák, a není se čemu divit.(18.12.2008)

 • Saxos
  *

  To se moc nepovedlo. Průběžné koukání na vzdálené výbuchy kolem kót pevnosti Diên Biên Phu, občasné uvedení data události, nesmyslné tlachání v zázemí, určitě neudělá koukatelný a zajímavý válečný film. A přitom téma velmi dobré. Pro Francii znamenala prohraná bitva, trvající skoro dva měsíce, konec kolonizace Indočíny. Odhaduje se cca 4000 mrtvých na straně vítězů, 2300 na straně Francouzské unie a jejich spojenců. Početní síla vojska severního Vietnamu byla skoro šestinásobná.(21.6.2015)

 • Martin741
  ***

  Film Bitva o Dien Bien Phu som pozeral len kvoli tomu, ze som funda Donalda Pleasence-a /Jestli se rozzlobime, budeme zli, Velky Utek, You Only Live Twice, Stiny a Mlha s Wudy Allenom/. A je to dost nestastnym sposobom natocene - vybuchov bomb a lietadiel a kadejakej techniky je tu pozehnane, ale postavy konaju nelogicky, nepriatelskych vojsk - akoze filmovy Viet Minh - tu vobec niet a ak aj su, tak su to nepriatelia len matni a nevyrazni. Taxa mi na chvilu zdalo, ze tu boli aj prvky z Coppolovho filmu Apocalypse Now, ale Bitva o Dien Bien Phu je minimalne o 2 patra nizsie nez uz spominany film. Schoendoerffer nie je Coppola a rezisersky na Coppolu nema, no a Donald Pleasence bol sice dobry herec, ale holt, Brando bol Brando. Atmosfera je podstatne slabsia a v strede vladnu nudne dialogy a tvrdim, ze Donald Pleasence natocil po svojej 70 -ke dobre len 2 filmy - Hodina Prasete a Stiny a Mlhu s Wudym Allenom. 50 %(3.9.2016)

 • V.Silver
  *****

  Déšť, bahno, beznaděj a smrt. Bitva o Dien Bien Phu je další z filmů, u nichž jsem vděčný, že jsem nedal na ČSFD hodnocení :) Podle mě se totiž rozhodně jedná o velice zajímavě pojatou rekonstrukci událostí dodnes tolik citlivých pro spoustu Francouzů, Vietnamců, ale možná trochu nečekaně i Čechoslováků (ostatně v rámci svého angažmá v cizinecké legii ve Vietnamu bojovalo v letech 1945 - 1954 na 2000 Čechoslováků, což je vlastně "naše" největší bojové nasazení od druhé světové války). Podle zdejšího hodnocení je vidět, že ne každému vyhovuje francouzský styl filmového vyprávění a musím přiznat, že ani mně nevyhovuje vždy a všude - tady se mi ale líbil a bez něj by film byl jen dalším z řady nudných pokusů o cool akční/válečný velkofilm, jako můžeme sledovat např. v současnosti u Jihokorejských režisérů. Zde sledujeme několik postav, které nás provázejí celým filmem, "nepřítele" v podobě Vietminhu prakticky nevidíme, ale neřekl bych, že je to vyloženě nějak záporné - naopak, Vietnamci vyhráli oba konflikty (s Francouzi i později s Američany) právě díky tomu, že většinu času vidět nebyli a na vojáky západního světa uvyklé na konvenční válečné konflikty tak vyvíjeli daleko větší psychický nátlak, než jaký bylo možné delší dobu ustát. Citlivě použitá hudba od mistra svého řemesla, Georgese Deleruea, dokresluje dekadentní výjevy zmaru z rozpadajícího se francouzského koloniálního impéria. Pomalu, nebo spíše pozvolna, den za dnem sledujeme rozpad francouzské obranné linie u Dien Bien Phu, rozpad morálky, vědomí zmaru... takovou takřka dokonalou francouzskou apokalypsu. A jak tak přemýšlím, nejsem si jistý, jestli (jinak v mnoha ohledech daleko lepší) Apocalypse Now! dokázala zmar a zbytečnost vietnamského angažmá vůbec tak dobře vykreslit. Po druhém zhlédnutí přidávám hodnocení na 5 hvězd a takových hezkých 95%.(23.4.2011)

 • Jello Biafra
  ***

  Film o rozhodujúcej bitke indočínskej vojny (1946 - 1954), kedy Francúzske vojsko utrpelo jednu z najväčších prehier vo svojej histórii a zároveň stratilo dôležitú kolóniu. Problémom tohto filmu je, že dopláca na roztrieštený dej kedy sa striedajú scénky z Hanoja a bojiska. Pôsobí to dosť rušivo a občas začne film nudiť. Jednoznačne však na filme oceňujem, že scény bojov sú natočené osobitým dokumentaristickým štýlom a film samotný sa drží historických skutočností pri priebehu samotnej bitky. Z hereckého obsadenia mi bol vyložene odporný novinár v podaní Donalda Pleasenca, ktorý tu so svojím vlezlým a doterným prístupom pôsobí ako komár.(8.11.2014)

 • - Režisér snímky Pierre Schoendoerffer sa účastnil bitky u Dien Bien Phu ako vojnový spravodajca. (Jello Biafra)

 • - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach vo Vietname, vrátane metropoly Hanoj. (MikaelSVK)

 • - Bitva o Diên Biên Phu začala 20. listopadu 1953 a skončila v květnu 1954. Francouzi naprosto podcenili nepřítele, který je několikanásobně převážil počtem svých jednotek. Zároveň použil pro Francouze novinku - osvědčené kaťuše. Francie se pod ohromným nátlakem musela stáhnout. Přesto nechala při ústupu na bojišti téměř dvanáct tisíc svých vojáků, kteří padli do zajetí. (Rodriguez)