U Konce světa

Na konci sveta

V pätici po opici

Sci-Fi / Akční / Komedie

Velká Británie, 2013, 109 min

Nie je to až taký malér, ako Paul a Susedská hliadka. Zachovalo si to typickú britskú atmosféru a akčné scény sú lepšie nakrútené a zostrihané, ako v Jednotke príliš rýchleho nasadenia, kde vyzerali zmätene. Tu mnohé krčmové bitky pôsobia ako keby boli nakrútené na jeden záťah. Na konci dôjde rad aj na triky, ale nie sú až také do očí bijúce, ako v Paulovi. Film má dve hodiny a paradoxne prvá, kde sa riešia vzťahy medzi kamarátmi, je lepšia, zábavnejšia a dojemnejšia, než druhá s modrými bitkami, mimozemšťanmi, výbuchmi a gigantickým robotom. Nepotešili ma ani nelogické WTF (mimozemšťania sú raz nezničiteľní a potom im stačí dať silnejšiu facku a rozletia sa na kusy). Pozoruhodná je aj ľahostajnosť kamarátov, keď sa dozvedia, že ich najlepší priatelia boli „rozpustení a použití ako hnojivo na rastliny“. Áno? Rozpustení? Ako hnojivo? No... čo už, dajme si ďalšie pivo.(28.12.2016)

Do třetice opět velmi zábavná komedie, kde září vynikající Simon Pegg a překvapivě je film i velmi srdečný a chytrý. Postavy jsou velmi příjemné, ikdyž jsou občas agresivní a vulgární. Wrightův Talent a načasování vytvořit děsivé bojové scény jsou lepší než kdykoli jindy a vytvořit takové efekty za pouhých 20 milionů dolarů, je vskutku dobrá investice. Bavil jsem se. 75%(8.11.2013)

Je teda fakt, že se určitě za fanouška Cornetto trilogie nepovažuji, ale stejně mě třetí díl jistým způsobem zklamal. V podstatě to jediné, co mě u filmu drželo dál byl, pořád fantastický, Simon Pegg. Zbytek party na mě první půlku filmu působil jako spolek nudnejch páprdů, kteří mě nedokázali ničím zaujmout. Pak se to teda naštěstí rozjelo a gradovalo to parádním CGI koncem, ovšem i tak jsem se po většinu filmu nudil a jen občas se zasmál pár Peggovým vtipům. Celkově tedy pro mě nic moc, ale faktem je, že jsem od toho nic nečekal a neber si to osobně, Edgare Wrighte, já obecně moc britskýmu suchýmu humoru nefandím. Věřím, že Ant-mana zvládneš na výbornou (PS: tak nic :D)...50%(11.11.2013)

• Eddard

U Konce s nápady by byl dle mého férovější název. Duo Wright a Pegg už by si pomalinku mohli přiznat, že jim není dvacet a příště se držet témat, nadhozených v první půlce (třetině?) filmu, než se rochnit v nerdím bazénku a blahopřát si, že dokáží točit filmy s dospělými tématy a přitom nezradit své adolescentní alter ega. Uvědomuji si, že to o čem píšu je vlastně téma filmu samotného (postava Garyho), to ale nic nemění na tom, že se spolu tyhle dvě rovinu filmu hrozně bijou, či spíše navzájem se smrtelně otravují. Té druhé navíc chybí pořádná šťáva, vtip a tempo, takže nabízí víceméně jen nekonečnou sérii zaměnitelných bitek a naháněček vedoucí k závěrečnému opilému proslovu, který měl být - jak jsem pochytil mezi nálety mikrospánků - vtipný a zásadní, ale tak nějak spíš vyzněl jako něco, co si Pegg pět minut před tím naškrtal na papírový ubrousek. Jedno z trpčích zklamání za poslední dobu. 30%(22.5.2014)

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, a to je nakonec jedno z největších překvapení, jež mi film U konce světa přinesl. Těmi dalšími jsou, že SImon Pegg je podobný Tomáši Hajíčkovi ze skupiny Krucipüsk, že Nick Frost hraje alespoň ze začátku úplně, úplně, úplně jinou postavu než jakou byste čekali, a že Edgar Wright asi zanevřel na své typické kulometné záběry, nebo se je přinejmenším snaží omezovat, protože jich znatelně ubylo. Nedá se asi říct, že bych byl úplně zklamaný, ovšem faktem je, že U konce světa se mi líbilo o dost méně než předchozí dva snímky, přišlo mi příliš dlouhé a zbytečně akční (první potyčka s ufony byla výborná, ale další ji pouze opakovaly - a ne v tom vtipném smyslu "déja vu"). Pochvala patří hudbě (neodolatelná scéna s Whiskey Bar od The Doors) a všem hercům, a moc se mi líbil epilog. Až jsem si říkal, jaká je škoda, že se první polovina filmu neodehrávala "před" a druhá "po". Tři a půl hvězdy prozatím s těžkým srdcem zaokrouhluji dolů a počkám si na DVD reprízu.__P.S. Jak moc film bavil ostatní diváky, nevím, v kině jsem byl sám.(10.11.2013)

• - Andy Knight (Nick Frost) pracuje v právnickej firme Beckingham Davies Knightley LLB. Beckingham je skutočné priezvisko Simona Pegga (Gary King). (just_pie)

• - Dva hosté v baru správně připomenou, že slovo "robot" pochází z českého slova "robota". Slovo vytvořil Josef Čapek pro svého bratra Karla Čapka, který ho poprvé použil ve své hře "R.U.R" pro označení uměle vytvořených bytostí. (x_silver)

• - Ve scéně, kdy se Gary (Simon Pegg) snaží přeskočit plot, odkazuje tím na dva předchozí snímky tzv. „The Blood and Ice Cream" trilogie. Jeho postava se o totéž pokusila jak ve snímku Soumrak mrtvých (2004), tak i ve filmu Jednotka příliš rychlého nasazení (2007). (vyfuk)