U Konce světa

The World's End

Na konci sveta

Sci-Fi / Akční / Komedie

Velká Británie, 2013, 109 min

Simon Pegg, Nick Frost a Edgar Wright do třetice. A do třetice slušná práce. Sice už to není taková legrace, jako Soumrak mrtvých, ale pořád je to slušná práce. Už to totiž není ani tak o legraci, jako spíš o tom, že ti kluci se zase sešli a natočili opět nějakou povedenou bláznivinu, tentokrát proti sci-fi filmům. U Konce světa jsem k tomu všemu viděl asi po šesti pivech, takže moje hodnocení bylo částečně zkreslené. Myslím si ale, že když bych nepřišel z hospody, stejně bych si k tomu pivo dal, protože takovejhle film to prostě potřebuje. Vždyť o hospodách taky je, takže je těžký se nad pivem jako takovým v prvních pěti minutách nezamyslet. I tak ale musím uznat, že klukům se celkově sešla super skvadra. Freeman, Marsan a Considine totiž byli taky super. Každej svůj a to k tomu patří. Takovýhle pivní tripy bych taky někdy uvítal, snad jenom kdyby nebyly s tak globálním přesahem, jako v tomhle filmu. To bych možná vynechal. Ale jinak? Hodně slušná jízda.(18.12.2013)

Do třetice opět velmi zábavná komedie, kde září vynikající Simon Pegg a překvapivě je film i velmi srdečný a chytrý. Postavy jsou velmi příjemné, ikdyž jsou občas agresivní a vulgární. Wrightův Talent a načasování vytvořit děsivé bojové scény jsou lepší než kdykoli jindy a vytvořit takové efekty za pouhých 20 milionů dolarů, je vskutku dobrá investice. Bavil jsem se. 75%(8.11.2013)

První třetina je jako květnatě chmelený, chlapsky tělnatý ALE s lahodným svěžím dojezdem, druhá začíná zavánět tuctovým eurolagerem, ale je svižná a pitelná, třetí je jako zatuchlý sklepní patok s tupou dochutí zapařených fuseklí lidí, kteří se až příliš shlédli ve svém nápadu. Film, se kterým to jde z kopce. Plýtvání talentem i dobrými ingrediencemi na něco, co opět neztratí nadhled nad žánrem, ale zoufale ztratí nadhled samo nad sebou. Historie se opakuje, ale oproti Hot Fuzz je tohle ještě o stupeň řidší snaha o drzou meta-řachandu. Hlavně je docela smutné pozorovat, jak veškerý přesah film doslova vydupává na konci doslovností a stejně zůstane jen u několika špatně naroubovaných odkazů. Tohle prostě není drzé, ani bystré, jen zvětralé. Závěr vylévám z okna. [65%].(22.10.2013)

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, a to je nakonec jedno z největších překvapení, jež mi film U konce světa přinesl. Těmi dalšími jsou, že SImon Pegg je podobný Tomáši Hajíčkovi ze skupiny Krucipüsk, že Nick Frost hraje alespoň ze začátku úplně, úplně, úplně jinou postavu než jakou byste čekali, a že Edgar Wright asi zanevřel na své typické kulometné záběry, nebo se je přinejmenším snaží omezovat, protože jich znatelně ubylo. Nedá se asi říct, že bych byl úplně zklamaný, ovšem faktem je, že U konce světa se mi líbilo o dost méně než předchozí dva snímky, přišlo mi příliš dlouhé a zbytečně akční (první potyčka s ufony byla výborná, ale další ji pouze opakovaly - a ne v tom vtipném smyslu "déja vu"). Pochvala patří hudbě (neodolatelná scéna s Whiskey Bar od The Doors) a všem hercům, a moc se mi líbil epilog. Až jsem si říkal, jaká je škoda, že se první polovina filmu neodehrávala "před" a druhá "po". Tři a půl hvězdy prozatím s těžkým srdcem zaokrouhluji dolů a počkám si na DVD reprízu.__P.S. Jak moc film bavil ostatní diváky, nevím, v kině jsem byl sám.(10.11.2013)

Poprvdě řečeno, žádná sláva. Je to na mě ujetý až moc. Ale párkát jsem se zasmál; Pegg to drží nad vodou. A na Rosamund se dobře kouká. A v neposlední řadě mi to připomnělo pivní běh Plzní; třeba ho taky zopakujeme... # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 4 | hudba 7 | humor 2 | akce 6 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5(18.11.2013)