Pro lásku většinou obětujeme více, než jsme původně chtěli… Film A. Sedláčkové je vzdáleně inspirovaný skutečnými událostmi, historii vztahu dvou nevlastních sourozenců a jejich marného boje proti vzájemné osudové lásce. Jako dospívající děti je na život a na smrt spojilo tajemství smrti otce, na které měli oba svůj díl viny. Z obyčejně lidské, hluboké a pochopitelné sourozenecké lásky se pak roztočí spirála citů až k psychické závislosti, proměněné ve stravující chorobný vztah. Tento vztah je „prokletý“ a nedovoluje jim žít ani spolu, ani bez sebe a zákonitě vrcholí záhubou obou. Hlavní postavy Jany a Miroslava napsala autorka pro I. Chýlkovou a K. Rodena. Jejich o dvacet let mladší představitele pak nalezla režisérka v M. Hilmerové a V. Škultétym. Snímek byl natáčen v Jaroměři a v Poličce, rodišti Bohuslava Martinů, jehož hudba ve filmu hraje velkou úlohu. (Česká televize)

zette

Na to, ze jsem film zaregistroval, ( ostudne ) az deset let po vzniku jsem byl vcelku prijemne prekvapen. Narozdil od jinych uzivatelu chvalim rezii, ktera byla dost citliva na detail. Precizni vykresleni postav, dobre herecke vykony a krasna Hilmerova - nejvetsi plusy filmu. Uvazoval jsem i o vyssim hodnoceni, zaver jsem ale cekal dramatictejsi ( neverim, ze by se na zebriku do sklepa daly zabit hned dve osoby, zase takova vyska to nebyla ). Celkovy dojem ale dobry. ()

Radyo

Naprostý souhlas s tím, co tady přede mnou napsala KevSpa. Karel Roden dokáže opravdu zahrát snad kohokoliv, jeho herecký rejstřík je na to dost bohatý a rozsáhlý. Horší už je to s ostatními. Chýlková s Hilmerovou byly poněkud nepřesvědčivé a Škultéty působil tak nějak mdle. Stejně tak mdle na mne zapůsobily i scénář a režie. Andrea Sedláčková je bohužel podle mne málo zkušená na to, aby dokázala natočit kvalitní film podle slabšího scénáře, proto je výsledek takový, jaký je. Ale díky námětu a Rodenovi je to alespoň za 3. ()

Subjektiv

Komorní drama o dvou sourozencích, kteří nemohou žít sami spolu a nedokážou žít s nikým jiným. Na rozdíl od mnoha děl s podobným námětem je zde méně tragické romantiky, méně lásky, která se všemu vzepře, kterou nic nezlomí. Naopak, vztah postav Rodena a Chýlkové svým nenaplněním řádně zhořkl, ba zjedovatěl. Nikdy však nezmizel. Této odlišnosti, zvláště je-li podpořena skvělým herectvím Rodenovým, si cením. Zbylým hercům bych nevyčítal nevýraznost, od zahořklých stárnoucích lidí lze těžko očekávat výbuchy vášně. Silné *** ()

Radiq

Jak mám Rodena rád, tak v tomhle filmu teda asi ne. Respektive on je tam to jediný, co by mě tak mohlo zajímat. Je tam podle mě plno nejasností a není mi třeba jasný, proč šla na potrat kvůli tomu, že z děcka bude kripl, když to byli nevlastní sourozenci. Některý scény mi přišly zbytečně vykonstruované a umělé. A ty jejich mladší klony se mi tam nelíbily vůbec. ()

Mylouch

Drama se pro mě nekonalo a nebojím se, že mě historie přesvědčí, že první setkání s fimem bylo jen nepochopením. Není se čeho chytit - herectví, scénář, režie. Snad jen ♫ hudba je samostatným prvkem, který byl vystaven pokusu o znásilnění. Na úrovni paskvilů 70.let. Snad ve snaze najít něco pozitivního - Polička, Buštěhrad, Jaroměř ()

• Andrea Sedláčková napsala scénář přímo pro Karla Rodena a Ivanu Chýlkovou. (rakovnik)
  • Režisérka Andrea Sedláčková natočila film podle vlastního scénáře. (M.B)
  • Inspirací k natočení filmu byla skutečná událost. (M.B)