Jana Eyrová

Jana Eyrová

Jane Eyrová

Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 2011, 120 min

Miu Wasikowskou si pamatuji z Burtonovy "Alenky", o nějakém Michaelu Fassbenderovi jsem skutečně nic nevěděla. Když zapomenu na její účes a jeho kotlety, líbí se mi jako pár. Jinak mě moje zatím třináctá adaptace Jany Eyreové nerozkopala ani nezklamala, ani jsem si nemusela spravit náladu mými nejoblíbenějšími BBC verzemi z let 1983 a 2006, přestože z kina jsem odcházela rozpačitá. Atmosféra skvělá, ale myslím si, že jde skutečně o film určený čtenářkám Brönteové: nepoučený divák prostě nepochopí, že jeho žena byla šílená a on zoufalec nebo proč se do Jany zamiloval. Nepoučený divák nepochopí nic, protože Fukunaga nám nepředkládá plnokrevný příběh, ale pouhou, ač napínavou, ilustraci knihy, kde přes solidní stopáž postavy nemají šanci projít nějakým vývojem. Rychlý střih na konci mě navíc otrávil, protože já prostě chci ten doslov a chci slyšet, co bylo potom, taky chci cikánku a poezii... Cením ovšem, že trudné dětství nezabralo třetinu filmu. Ve výsledku adaptace, která disponuje na můj vkus erotickým nábojem, aniž by sklouzla k lacinosti, vydařenou atmosférou gotického románu, nadstandardním tlumočením emocí a artovou kamerou i kompozicí záběrů, takže po dvojím zhlédnutí a zralé úvaze zaokrouhleno nahoru. Ale cítím, že časem si film oblíbím. Třeba jen proto, že tato Jana má svůj vlastní svět a fantazii, je odvážná a vlastně moderní dívka. Ve spojení s ní nezní nějaká emancipace hloupě.(23.8.2011)

Vměstnávání několikasetstránkových chytrých románů do dvouhodinových filmů je úkol nevděčný. Tenhle pokus není zlý. Sám ho mám za pěknou ilustraci, má sestra však, která knihu dočetla jen několik hodin před návštěvou kina, po zlhlédnutí snímku oprávněně poznamenala, že na plátně zůstal z Brontëové díla spíše líbivý pocvrch, příběh se svými zvraty, ale ztratila se hloubka. Ale jaké hlubiny lze také očekávat ve 120 minutách? Někdy však nešlo jen o zploštění, ale i o vychýlení postav: malá Jane je příliš spratkovitá (dospělá je nicméně obsazena dobře), v knize éterická Helen působí zde jako blouznivka, z Blanche Ingramové, jež má být ve své bezcitnosti přeci jen oduševnělá a krásná, se stala hned na první pohled podezřelá karikatura a též z Jana Křtitele zůstala pouze slupka náboženského fanatika. Nešťastně nedovysvětlená zůstává též motivace Janina závěrečného rozhodnutí, které zde působí jako vítězství citů nad morální volbou, což tak v románu vůbec není. Miss Eyrová - jedna z vůbec nejkrásnějších literárních hrdinek - totiž okouzluje právě úchvatným spojením citovosti a mravní zásadovosti. Inu, ani tato dvacátá šestá adaptace románu zjevně není definitivní...(29.7.2011)

• Morien

Nevidím v tomto žádný smysl. Mia a Fassbender jsou dost možná ideální představitelé Rochestera a Jane (ačkoliv mí favorité jsou a budou Toby Stephens a Ruth Wilson), ale tato adaptace z jejich knižního souznění zachová pouze pár faktických událostí a zcela opomíjí veškeré "proč". Místo vykreslení povahy jejich vztahu dostáváme sérii fotogenických záběrů se závěsy, květinami, krajkami, hořícími svíčkami, neupravenými košilemi, síťovanými rukavicemi a vzorovanými koberci a tapetami. Ale smysl, kde je smysl?!(9.1.2012)

Uměleckou hodnotu zcela evidentně shazuje režisérova očividná snaha natočit Pýchu a předsudek 1.5. Přitom je tahle historická romanťárna jen prachobyčejným a nudným pohledem na trable s láskou v době minulé. Celkový dojem pak bohužel nezachraňuje ani skvělý Fassbender, ani (ne)jeden velice příjemný zvrat. [MFFKV 2011](2.7.2011)

Vrcholný romantismus skrze atmosféru à la gotický horror. Prostá gesta místo proslovů. Tokání u krbu skrze slovní výměny, které i z utkání Nadal versus Federer dělají nudnou podívanou. Náběh na kino zážitek roku zruinovaný emocionálně chladným závěrem, kde gesta ustupují proslovům a vůbec všem těm neduhům dobře známým z většiny adaptací klasik romantismu.(29.7.2011)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu Charlotte Brontëové, která je známa nejen kvůli svým novelám, ale také díky svému krátkému a tragickému životu. „Jana Eyrová“ byla napsána na základě jejího života a jedná se tak částečně o její autobiografické dílo. (montongery)

• - Původní sestřih filmu činil 2,5 hodiny. (R´Hell)

• - Protagonistka Mia Wasikowska pravděpodobně po otci, australském fotografovi, zdědila zálibu ve focení a během natáčení fotila ostatní herce a štáb přímo na place. Při natáčení Jany Eyrové měla dokonce tajný kapesní fotoaparát v jednom ze svých historických kostýmů. Jedna fotografie, kterou takto pořídila, se dostala až do finále australské národní fotosoutěže. [Zdroj: TV Max] (hippyman)