poster

Jana Eyrová

 • Velká Británie

  Jane Eyre

 • Slovensko

  Jana Eyrová

 • Slovensko

  Jane Eyrová

Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 2011, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • misterz
  ****

  Výborná adaptácia knižnej predlohy. Herci už nemohli byť vybraní lepšie, Mia aj Fassbender podali vynikajúci výkon, skoro ako keby sa v tej dobe narodili. Ani Jamie Bell nebol zlý, len škoda že dostal tak málo priestoru. To najlepšie na filme je bezpochyby fantastická dobová atmosféra, ktorá ma uchvátila podobne ako napr. vo filme Rozum a cit (1995), alebo v Kráľovskej afére (2012). Taká temno-chladná, ponurá a typická staroanglická. Stačilo sa do nej ponoriť a užívať si pekný romantický príbeh s dramatickými prvkami a aj keď sa v dejovej linke vyskytlo pár nudnejších miest, všetko vždy zachránil pohľad na Miu, ktorá tu bola jednoducho očarujúca. Jej postava sa v priebehu deja pekne vyvíja, čo evokuje príjemnú osudovosť a zaručuje postupnú gradáciu emócií. Tiež oceňujem fantastické kostýmy a výpravu. Skrátka, treba len vidieť. Film ako stvorený na pekný večer vo dvojici. 80/100(30.7.2014)

 • KevSpa
  *****

  Vynikající adaptace slavného románu. Místy jsem ani nedýchala, což je zásluha nejen precizní režijní práce, ale také herců, kteří jsou do jednoho ve svých rolích perfektní. Z Mii Wasikowské roste velká herečka a Michael Fassbender potvrzuje, že je jedním z nejlepších herců současnosti a je schopen zahrát prakticky jakoukoli roli. I když co si budeme povídat, postava Edwarda Rochestera mu sedí tak dokonale, že by v ní byl už jen díky svému charismatu skvělý bez větší námahy navíc.(29.6.2011)

 • Morien
  **

  Nevidím v tomto žádný smysl. Mia a Fassbender jsou dost možná ideální představitelé Rochestera a Jane (ačkoliv mí favorité jsou a budou Toby Stephens a Ruth Wilson), ale tato adaptace z jejich knižního souznění zachová pouze pár faktických událostí a zcela opomíjí veškeré "proč". Místo vykreslení povahy jejich vztahu dostáváme sérii fotogenických záběrů se závěsy, květinami, krajkami, hořícími svíčkami, neupravenými košilemi, síťovanými rukavicemi a vzorovanými koberci a tapetami. Ale smysl, kde je smysl?!(9.1.2012)

 • GilEstel
  ****

  Již několikátá adaptace klíčového románu z poloviny 19. století. Děj je citlivě (v rámci možností) stěsnán do dvou hodin stopáže. Díky krásným lokacím anglického venkova (Haddon Hall v hrabství Derbyshire, jeden z nejstarších domů v Anglii, Thornfield Hall), je děj prostoupen atmosférou viktoriánské Anglie. Zásluhu mají i výborné kostýmy a práce se světlem. Mia Wasikowska zvládla obtížnou úlohu hlavní role velmi dobře. Její Jane je tichá důstojnost, ocelové nervy, sebeobětování, pokora a víra v Boha. Dokonale skrývá ty nejčistší city. Zároveň je velmi průbojná a hrdá. Morální příklad. Dojemné je zakončení celého snímku. Určitě film, který má co nabídnout. 79%(2.11.2011)

 • gogo76
  ****

  Možno má niekto pocit, že sa podobným romantickým filmom treba vyhnúť, ale mňa to chytilo od prvých minút a skôr mám pocit, že presne tento typ romantických filmov tu dnes chýba. Výborne do detailov prepracovaná hlavná postava strháva na seba najviac pozornosti i kvôli tomu, že miestami pôsobí ako naozaj z inej planéty. Prežila neľahké detstvo, škoda, že scén zo sirotinca nebolo viac a vidieť na jej tvári úsmev je niečo výnimočné. Iskra medzi Janou Eyrovou a pánom domu v podaní M. Fassbendera preletela takmer ihneď, ale v skutočnú lásku prerástla postupne. Film zdobia hlavne dobre napísané dialógy, výborná atmosféra daždivého a hmlistého Anglicka a samozrejme výborné výkony hercov. Kvalitná hudba i dojímavý záver iba potvrdili slová mnohých o tom, že adaptácia známej knihy sa naozaj vydarila. 80%.(24.2.2012)

 • - První volbou do hlavní role byla Ellen Page. Ta roli přijala, avšak později od projektu odstoupila, díky čemuž nabralo celé natáčení zpoždění. Později byla nahrazena Miou Wasikowskou. (R´Hell)

 • - Původní sestřih filmu činil 2,5 hodiny. (R´Hell)

 • - Producent Owen a režisér Fukunaga si z mnoha potenciálních míst v Británii jako filmovou lokaci vybrali Haddon Hall v osadě Bakewell v hrabství Derbyshire, kde shodou náhod stál i dům, který inspiroval autorku novely Charlotte Brontëovou v jejím zobrazení Thornfieldu. Dalším použitým exteriérem bylo největší soukromě vlastněné venkovské sídlo v Anglii, Chatsworth House. Místo, které se objevilo již ve filmu Pýcha a předsudek (2005) jako zahrada rodiny pana Darcyho (Matthew Macfadyen), posloužilo jako lokace, kde se Jana (Mia Wasikowska) poprvé setkala s Rochesterem (Michael Fassbender). (Michelle75)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace