Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

Tabitha

Ta Mia je šikovná. Buďto nerozeznám dobrého herce od špatného nebo je slečna Wasikowska vážně dobrá. Lepší Janu Eyrovou si snad neumím ani představit. Film výborný a ani mi nepřipadal zdlouhavý, s čímž mám někdy trochu problém. ()

Meďo

Tak ja teda neviem či tu má niekto vlastný názor!! Mám pocit, že niekto tomu dá na začiatku vysoké hodnotenie a nakoniec sa na tom všetci zvezú s odchýlkou jednej hviezdičky aby to nevyzeralo nápadne, ináč si nedokážem vysvetliť ako takýto "skvost" može mať takéto vysoké honotenia!!..........No ale teraz k filmu: tento film nemá absolútne žiadny hutný dej ktorý by mohol film niekam posúvať. Vlastne si len tak plynie a vy si po takej hodine poviete, no pomaly to musí prísť a tak čakáte a čakáte, no nedočkáte sa. Prídu záverečné titulky a s nimi otázka o čom to bolo?? Najviac ma rozosmiala spaľujúca láska ktorá vznikla medzi Janou a jej milím počas jediného rozhovoru ktorý viac menej mali, v ktorom bol on na ňu hrubý!! :) Možno zlá predloha, možno veľký cinyk, ale určite nie zlý režisér, lebo ináč to bolo nakrútené pekne! Pekná príroda, zábery a všetko tam pasovalo, chýbal už len ten príbeh!!!! ()

Calvus77

Přiznávám, že jsem tento film viděl jen díky své ženě a tedy poze jí patří můj dík. A ač je to prý pouhý zlomek oslnivosti románu, přesto se mi to líbilo. Po většinu času to pro mě byla pouze kostýmní krásná nuda, ale těch několik emocionálně vyhrocených okamžiků a krásně ošklivá Mia Wasikowská z tohoto filmu pro mě, romantika, udělaly příjemný zážitek. ()

MiroSmith

Bezpochyb skvěle zpracovaný film, v kterém vládne všudepřítomná tajemná atmosféra 19. století. Zřejmě ale zaujme pouze ty, kteří se zajímají o tento žánr dobového romantického drama, protože jinak mi připadal film emocionálně slabý. ()

Umělec

Velké překvapení, zatím film roku. Krásná kamera a hudba, skvělé herecké výkony, režie přesně odpovídající žánru. Perfektně vybudovaná atmosféra, filmová lahůdka - 100% ()

Nellie

Mia Wasikowska je mi s každým ďalším filmom len sympatickejšia a sympatickejšia, Michael Fassbender je pro mňa dokonalým Edwardom Rochesterom a tá nehorázne krásna Marianelliho hudba...Rozhodne zatiaľ najlepšia adaptácia Jany Eyrovej. Odhliadnuc od toho, že isté scény mohli dotiahnuté trošku viac, zaslúži si to päť hviezd. ()

Lenka H.

Úplně zbytečně natočená další verze. Viděla jsem i ostatní zpracování Jany Eyrové, filmové i seriálové a tohle mi přišlo naprosto zbytečné. Podle vysokého hodnocení jsem se těšila na vynikající zpracování, ale jsem hodně zklamaná. Film je děsně dlouhý a roztáhlý a přitom tam chybí hodně dějových scén, které by více vysvětlili. Kdybych neznala knihu a předchozí zpracování, vůbec bych nechápala, proč si chce Rochester Janu vzít. Víc tajemna jsem cítila, když šla Jana na poštu než když došlo na bláznivou manželku. Schválně jsem si potom pustila verzi z roku 1996 a k mému překvapení se oba filmy natáčeli na úplně stejné lokalitě. To mi ještě potvrdilo zbytečnost tohoto filmu. ()

Aresko123

Ja ťa chcem a ty chceš mňa. Ale nebudme spolu. Toto je celý dej tohoto historickému románu. Už ich bolo napísaných a sfilmovaných tisíce.... Uplne o ničom, stále som čakal nejakú zápletku a nič....... A to naťahovanie času ma úplner zabíjalo. ()

Mischak

Osud Jany Eyrové jsme viděli již v několika verzích, buď seriálových nebo filmových. Každá z nich přináší něco nového, neotřelý pohled, jak na postavu Jany samotné, tak na postavu Edwarda Rochestera. Poslední verze s Miou Wasikowskou (Jana Eyrová) a Michaelem Fassbenderem Edward Rochester) je suverénně na vrcholu. Nicméně postrádám u tohoto zpracování trochu šťavnaté touhy a vtipného koření, tak jak to nalézáme ve zpracování „Osudová láska Jany Eyrové“ s Ruth Wilsonovou a skvělým (podle mého nejlepším Rochesterem z Rochesterů) Tobym Stephensem. Ale vraťme se k Wasikowské a Fassbenderovi: jsou oba skvělí a i jim můžeme 100% věřit jejich příběh lásky z pera velké spisovatelky. Režisér Cary Fukanaga zvládl domácí úkol z klasické literatury na jedničku. Jen se těšit na další jeho filmy a doufejme skvělé filmy. Držím mu palce. ()

kirmalee

Román jsem zatím nečetla. Ale už teď můžu říct, že film se mi opravdu líbil-měl hloubku, nutil k zamyšlení. Tento film doporučuji i jako literární doplněk. Navíc úžasné ztvárnění Mii Wasikovské, která tuto roli zahrála opravdu věrohodně, přidává na filmu ještě více mystiky, ale i zamyšlení nad historií a nad různými zápletkami. ()

RonnieR

For me veľmi veľké prekvapenie! Aj keď som v to v kútiku duše dúfal ( hlavne po vynikajúcom debute sin nombre), ale predsa amík Fukunaga nemá na anglickú klasiku! Pár vecí by sa dalo vytknúť ale v celkovom meradle som nadmieru spokojný! 85% ()

Honey007

Myslím si, že velmi zdařilá adaptace knižní předlohy a vynikající volba hereckého obsazení, kdy se podařilo sehnat neokoukané, ale přitom stoprocentně přesvědčivé protagonisty. zejména hlavních rolí. Výprava a kostýmy jsou řešeny do nejmenšího detailu a velmi věrně dokreslují atmofséru tehdejší doby. Ale přece jen se jedná o známý příběh pouze v novém (a nutno říci že asi zatím nejlepším) kabátě, takže za 60% ()

Meily

Opravdu nádherný film. Skvělé ztvárnění románu. Byla jsem napjatá a překvapená dějem, i herci, kteří odvedli opravdu kvalitní práci. Doporučuji se podívat :) ()

Alenuch

Výborné zpracování, které je přiměřeně strašidelné a přiměřeně romantické, tak jak by mělo být. Mia Wasikovska se mi na Janu Eyrovou typově hodí, ale někdy mi připadá trošku nevýrazná, z knihy z ní mám dojem silnější osobnosti, než jak na mě ve filmu působí. Z mého pohledu film tedy více táhne Michael Fassbender, který je jako pan Rochester opravdu skvělý, a musí být snem všech anglických vychovatelek, hledajících po pobytu v sirotčinci zaměstnání (no dobře, nejen jich…). Musím zmínit ještě také Judi Denchovou, která je dokonalou paní Fairfaxovou. Celkově film, ke kterému se ráda vracím. ()

kitickaj

Vynikající zpracování skvělého románu. Některé záběry byly velmi napínavé, nemohla jsem se jich nabažit. Krásnou práci odvedli herci, kteří podali neuvěřitelné výkony. ()

Rapollo

Bože můj, co jsem to zas viděl za krávovinu... věděl jsem, že jdu na pseudoromantickou červenou filmotéku. Avšak doba viktoriánská, utěšoval jsem se, jest doba poučná a zábavná. Nikoliv, je otravná a nudná, a to i přesto že hrad vyhořel, Worchester oslepl a svatý John Rivers dál bude osaměle onanovat se svým misionářským pinďourem, dokud se mu nezanítí předkožka fekálním prachem indického slumu. Och, jak dojemné, jak blboučké. ()

rhodos

Ač jsem viděla všechny adaptace filmové i televizní a četla tuto známou knihu Charlotte Brontëové, tak toto nejnovější zpracování tolik známé látky mne opravdu dostalo do kolen. Skvěle vybraná hudba, perfektně vybraní herci jen dokreslují atmosféru a já jsem si opravdu připadala jako ve viktoriánské Anglii, až tak jsem si připadala vtáhnutá do děje. Mia Wasikowska je pro pro mne nejlepší Janou Eyrovou, jako by jí ani nehrála, ale opravdu jí byla. Tato talentovaná mladá herečka je opravdu hlavním tahákem celého filmu, i když ani ostatní herecké osazenstvo jí ostudu nedělá. Okouzlující je i na malé ploše Judi Dench. Michael Fassbender coby tajemný pan Rochester byl také charismatický. Tento film je pro mne excelentní podívaná se vším všudy. ()

WhiteDevill

Dokonalé!!Mie W. tato role krásně sedla,to samé mohu říct i o Fassbenderovi..A Judi Dench je prostě výtečná v jakékoliv roli!! 5/5 ()

Maja0101

Tohle je tak krásný film. Mia Waikowská je zrozena pro tuto roli a Michael Fassbender je taktéž skvělý herec. Konec je až dojemný. K filmu nemám žádné výhrady, rozhodně 5*. :) ()

Jannine

Snímek Caryho Fukunagy se krásně strefil do mých představ, které jsem si vysnila, když jsem Janu Eyrovou četla. Rochestrův dům, příroda kolem, nekonečná vřesoviště, kterými Jana putuje, když utíká z Thornfieldu.. Dokonce i postavy příběhu se moc neliší od mých představ. Snad jedině Mia Wasikowska mi do postavy Jany Eyrové moc nesedla, ale to bylo jen zezačátku, než jsem si na ní zvykla. Herečka je to výborná, takže jsem jí její postavu snadno uvěřila. Byla to moje první filmová adaptace Jany Eyrové, kterou jsem shlédla, a musím říct, že mi moc potěšila. Možná se časem dostanu i k starším snímkům s touhle tématikou. Už teď se každopádně těším na další filmy Caryho Fukunagy, protože i Sin Nombre se mu hodně povedl. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky