Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny. (mac000)

Johnny.ARN

Len sa obávam, aby sa nezopakovala situácia z minulého roka. Selma je dialógová nuda s jednou dobrou scénou na moste a niekoľkými dobrými "hláškami". Ale keďže to má taký príbeh aký má a rozpráva to o tom o čom to rozpráva, bojím sa, že hrdí "Američania" židovského pôvodu sediaci v komisií roztrasenými rukami zatlačia slzu a udelia tomuto čiernemu počinu sošku. A to by som vážne nerád! 3 z 5 ()

Gothar

Selma je skôr hraným dokumentom ako filmom, chýba silnejnšia atmosféra a hlavne dynamika. Je to sterilné, nudné, bez nápadu a len s presnými historickými faktami, avšak pomerne dobre odohrané. 40 % ()

Pavlínka9

Hodně dobrý film s celosvětově známým tématem, kdy se pokaždé na*eru, jelikož já bych stála v pochodu s černochama a jistě bych byla jedna z těch, která by spadla na držku a do posledního dechu bojovala za jejich práva...Nádherná kamera, několik dost silných momentů, ze kterých jsem měla husinu několik minut (ať už se jedná o výbuch na začátku filmu, který mě opravdu odrovnal, mlhu na mostě, kdy boje probíhali dál, i když nikdo téměř nic neviděl, chvíli, kdy v bistru střelili 32letého černocha apod.) David Oyelowo odvedl skvělý výkon a celkově je ve filmu dost známých jmen - ale myslím si, že ne pro každého. Zas tak velkolepý trhák to není - Brada Pitta, jako chce většina, tam neuvidíte :) :) Jsem ráda, že se zaměřili na tuto část a je mi jasné, že je to zásadní hlavně pro američany, ale pro mě je spíš horší, že je to pořád celosvětový problém a tato situace se vyskytuje ještě na mnoho místech světa. Ve flmu je také skvělá hudba, která dostane největší prostor na konci filmu, kdy se mi také moc líbily titulky, které výborně ukazovaly momenty z filmu. ()

Mishqo

70-75% Samozrejme že silný námet. Veď ako inak pri černošských zrovnoprávňujúcich hnutiach, ktorými sa snažili napraviť roky nespravodlivosti, brutality a utláčania. Avšak mi tu chýbala nejaká väčšia iskra či emočnosť. David Oyelowo bol však v úlohe Martina Luthera Kinga Jr. fenomenálny a o titulnej pesničke sa vyjadrovať ani nemusím. ... P.S. Niekedy sa hanbím že som človek, lebo toľko zla čo vieme napáchať je až neúnosné. ()

Mr.Dogman

Selma zachycuje poutavou část naší historie a slouží jako výborná připomínka na přelomová 60. léta. Jako školní pomůcka funguje výborně a dokonce i pobaví. Jako důstojný ohled za Kingem však pokulhává kvůli nedostatku emocí a hloubky. ()

zigíš

je to takých tých hodne slabých 80% alebo silných 60% (?) tie silné emocionálne sily to tiahnu nahor, pragmaticky si ale uvedomujem, že TAK pametný zážitok som nedostal ..takže kompromis (70%) ()

Marrdaa odpad!

Měl sem tu rozepsanej krásnej komentář o tom proč a jak bych tenhle film...Ale je to zbytečný. Stačí prostě říct, že je to xmrti ubíjející nuda. Většinou ještě zvážim, jak to na mě působilo z historickýho hlediska, ale v tomhle případě to považuju za zbytečný. Další agitka pro černochy a ještě k tomu prachsprostě odbytá. ()

Sdoom

U tohohle filmu, podobně jako třeba u Lincolna, musím říct, že jsem překvapen spoustou negativních recenzí. Film má sice pomalé tempo, ale vynikající technickou stránku a spoustu zajímavých momentů. Ačkoli dopodrobna neznám historické okolnosti, jejich zibrazení mi přišlo velmi věrohodné a celý film jsem sledoval se zaujetím. Obecně mám rád životopisné politické filmy a Selma mě mezi nimi určitě nezklamala. (HD, orig.) ()

valasek.m

Zklamání, téma dobré, ale špatně zpracované, strašně moc hluchých míst. Škoda. Ale musím říct, že píseň Glory se jim opravdu povedla a nominace na oscara za píseň je zasloužená, za nejlepší film už ale ne. ()

peetriss

Po řemeslné ani herecké stránce nelze Selmě nic vytknout, ale chybí jí něco osobitějšího než jen vytvoření další standardní položky do dlouhé řady filmů dotýkajících se rasistické diskriminaci amerického černošského obyvatelstva v nedávné historii. Ava DuVernay příliš spoléhá na historickou váhu Kingovy osobnosti, chybí větší tah na branku a bližší vykreslení Kingova charakteru a pohnutek, nikoli jen strohé sentimentální rekonstruování událostí. Lepší tři. ()

MatoFILM

Silný námet, silná téma a silno akademické podanie, ktoré ale postráda akúkoľvek pridanú hodnotu. Zopár silných scén ešte neospravedlňuje priemernú réžiu a nevyvážený scenár. ()

Mikino00

Nejedná se o takovou hrůzu, jak zde někteří předesílají. Film mapuje jeden důležitý milník boje za práva černochů a věnuje se jejímu pozadí i stavu společnosti. Samotný film dobře kombinuje události s projevy i osobními tragédiemi a ve výsledku nabízí zajímavý pohled do dané doby. Jenže tento pohled je poněkud natažený, tedy neúměrně dlouhý. Středem je navíc King, který v tomto filmu nedokáže zaujmout, stejně jako mnoho bočních linek. ()

aLPaC

Tady v zásadě dost souhlasím s Verbalem. Selma je určitě snímek o tématu a osobě, která má co říct. Je také třeba zmínit, že pro mě neznámý David Oyelowo se zhostil hlavní role výborně a toho Kinga jsem v něm úplně viděl. Na druhou stranu snímek působí dost jednostranně, někdy až falešně, vykalkulovaně a vyzdvihuje pouze ty skutečnosti, které se mu hodí a nevěnuje pozornost těm, které by mohli nějak poškodit památku doktora Kinga či jiných vůdců jeho hnutí. Ve své podstatě dělá z Kinga skoro až poloboha či druhého Ježíše, naprosto dokonalou lidskou osobu, která myslí hlavně na své "bratry", miluje svou ženu a děti a nikdy se neuchyluje k násilí. Problémy s cizoložstvím, rozporům uvnitř Kingova hnutí a další věci, které by mohli veřejně poškodit jeho památku, ty musí zůstat zavřené. Rovněž se mi nelíbí, jak všichni afroameričané jsou kladní, velmi vzdělání a utlačovaní. Určitě nechci omlouvat, co museli všechno v této demokratické zemi po staletí vytrpět a čeho byli někteří vládní a nevládní činitelé a úřední osoby schopny se dopustit, nicméně ukázat všechny jako skoro až svaté muže mi nepřijde vhodné, jen se podívejte, kolik je černochů v USA zavřených a nevykládejte mi, že je v tom pokaždé rasismus. Na můj vkus tento snímek dělá prostě z bělochů násilnické zmrdy a z černochů vzdělané obrozence. Chtěl bych vidět jakýkoliv snímek, kde by byli veskrze běloši hodní a černoši zlý, to by se hned ozývali různé černošské organizace po celém světě a chtěli toho rasistického režiséra pranýřovat. No nic, nechci se rozčilovat, ale takhle to prostě cítím a vnímám, v USA jsou asi vzhledem k hodnocení na imdb jiného názoru. Dvě hvězdy dávám za jak už jsem říkal výborného hlavního představitele, některé velmi silné scény a výborný song. A mimochodem, nevím, co tam dělala Oprah Winfrey, ale když jsem jí v té scéně viděl, měl jsem s to chutí ji dát do huby, chudince jedný. Naprosto nejhorší, nejtrapnější a nejvykalkulovanější scéna filmu. ()

Swoser

Pokud mi moje paměť stále slouží, tak je tohle první velký film o Dr. Kingovi. Přijde mi zbytečné, aby film o hrdinovi, který se podílel na obnovení práv pro černou rasu, byl na velké plátno přiveden v roce 2014. Ale musím souhlasit, že to není jednoduché téma, pro realizaci. Doufal jsem, že se jim to povede na výbornou, už díky nominaci na Cenu Akademie. Byl jsem zklamán. Film byl zbytečně dlouhý, plný nesmyslů a postavami, které nebyli vůbec zajímavé. Je tu, ale výjimka. David Oyelowo v roli Martina Luthera Kinga byl skvělý, dialog byl naprosto úchvatný, ale to je asi všechno kladné na film, který měl potenciál delší než pochod Dr. Kinga. Bylo by to o dost jednodušší, kdyby snímek byl jen o jeho proslově a přípravě na něj. Ale to je jen můj názor. Film se až moc snažil být přesně podle skutečnosti, až to nebylo vůbec přehledné. 6/10 ()

Wardan

Trochu jako dvouhodinovka dějepisu. Ava DuVernay místy vykouzlí působivou scénu, ale celkově jen vrší fakta na sebe, bez šťávy, bez jiskry jako učebnice dějepisu. Na tři to tahá vynikající David Oyelowo, scény jak debatuje s Wilkinsonem patří k tomu nejlepšímu ve filmu. ()

Matli

Obrovská hromada nezáživných keců o právech černochů, ale natočené tak, že to chce člověk dokoukat, něco to do sebe prostě má. Jen nechápu jak to mohlo být nominovaný na nejlepší film:-/ 41% ()

Ombak▼Penari

Je sice fajn dozvědět se něco víc o této kapitole amerických dějin, ale nepotřebuji na to dvouhodinový hraný film, nýbrž hodinový dokument, po kterém bych příště sáhl raději. Tohle je totiž jediný přínos filmu - dějepis. Jinak je to snímek bez chuti a bez zápachu a neměl jsem sílu to pozorně sledovat celé bez přestávek. A oscarová píseň Glory? Nechápu. ()

rekkky

Selma overall must be appreciated for its precious content, because there is no chance to deny the importance of the storyline. Unfortunately it lacks of raw emotions which would push the whole experience forward. It's a shame, but Selma struggles to deliver. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky