Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

nickfisher

Kurňa, jak je možné že filmy které v počátcích nechci vidět a podle recenzí místních pseudotvrďáků pak vystřelí v takovou ránu, že i mně "největšímu tvrďákovi" na databázi zvlhnou zase oči. ()

standsiller

Jadro tohto celého beriem. Ako nápad spraviť niečo podobné ( síce dosť známe, ale prečo nie ). No ale v tom obale bolo veľa prasklín. Emma Stone, sorry ale ani trochu sa mi sem nehodila. Navyše tie vzťahové zápletky navôkol mi neboli po chuti a myslím, že nehovorím len sám za seba. Chcelo by to možno ukázať ešte viac zverstiev. U černochov som sa cítil doma ( keď som pozeral ten film ) a tak to aj malo byť. Herečky celkom fajn zvolené. Ale to nestačilo. Radšej by som to doladil viac do komédie a nechal by som, nech si černošky robia z tých bielych kráv posmech . ( I keď poza ich chrbát. ) Priemer. ()

jefff

Nádherný film, citlivě a krásně zpracovaný. Sice mu něco málo k dokonalosti chybělo, ale naštěstí nic podstatného. Škoda neproměněné nominace na Oscara. ()

Vercinix

Na tomto filmu oceňuji nejvíce jeho svébytnou lehkost a snahu o potlačení úděsné hollywoodské patetičnosti, která se i poměrně daří a ke které by jistě téma filmu vybízelo. Černobílý svět je nepodbízivý a místy velmi vtipný snímek o zásadním celospolečenském tématu - i v kontextu rasistického ovzduší v ČR se jistě jedná o zajímavý púříspěvek do debaty (pro ty co jsou vůbec ochotni se o něčem bavit). PS: Ta pošahaná blonďatá barbína je prostě super :) ()

obivan568

Krásný snímek, o kterém jsem si myslel, že bude jen nějaká dialogová báchorka. Už dlouho jsem se tak hrubě nesplet! Emotivní a brilantně zahraný film (těch Oscarových nominací), který budí dojem, že bílý jsou největší zlo. Štve mě, že jsem se nedíval sám... Abych si mohl v klidu pobrečet. ()

venca163

Nerad bych byl označenej za odpornýho rasistu™, ale mě ten film totálně minul. Tak trochu jsem to čekal, ale že ten film bude až takhle plochej, to mě teda stejně překvapilo. Žádná (jako fakt ani jedna) scéna neměla hloubku a tohle obtížný (a poslední dobou zase dost ožehavý) téma je tady podaný asi s takovym citem, jak kdyby to bylo v all-family komedii s Melissou McCarthy (btw. fuj). Postava zosobňující středobod zla - Hilly - zase zcela naplňuje koncept největší mrchy na střední z nějakýho Dawsonova světa. Řemeslně natočený to bylo pěkně, sehnali i krásný auta a podobný rekvizity, ale o náladě jižanskýho USA na přelomu 50./60. let to neřekne absolutně nic. Dělam to zřídkakdy, ale musim se plně ztotožnit s komentářem Mattyho. Pobavilo mě akorát, jak si černošky uměly udělat srandu samy ze sebe a pořád do sebe praly ty kuřata. Ještě mohly přikusovat vodní meloun a přidal bych možná i 1 hvězdu (no, stejně asi ne...). Téma zajímavý, filmový zpracování výborný, scénář tragickej. Typickej Oscar. (65%) ()

Glowski

Ten film dělá podobné gesto, jako jeho nepokrytě rasistické antihrdinky, paničky z lepší společnosti, pořádající dobročinnou sbírku na děti v Africe. Získá pár nominací na Ceny akademie (konkrétně čtyři, včetně té za nejlepší film), při jejichž předávání mohou bohatí bělošští Američané uronit slzu nad tím, jak byl ten apartheid ošklivý, avšak nepokusí se jim ani naznačit, že zobrazované problémy neskončily s rokem '68. Sami pro sebe si natočili konzervativní podívanou, jak z hlediska ideologie (snaha vysmát se každému, kdo nezaujímá ono správné stanovisko) tak i výrazových prostředků (styl jak z roku 1965, založený na herectví a vypulírovaných kostýmech) a nedali hlas těm, kterých se téma skutečně týká. Naštěstí existuje dostatek osobitějších a umělecky výraznějších filmů z nitra (Spike Lee) i vně (Tarantino) komunity, které připravují takováto melodramátka o monopol. ()

Marty89

Pro mě to bylo jednoznačně nejlepší drama od Gran Torina. Skvělé herecké výkony a výborný pohled na jih spojených států začátku 60. let. Tleskám všem tvůrcům filmu - 5* ()

made1

Tohle nemá chybu, od prvního slova až po závěrečnou píseň. Konec jsem obrečela a byl tak skvostný, že se za to ani nestydím. ()

Soweek

Emma Stone ja maximální zlatíčko, ale vážné role ještě neumí. Naštěstí je tento film silně o vedlejších rolích a síle momentu, které jsou určitě oskarové. ()

Babous

Moc pěkný příběh o tom, jak to černošky neměly v 60. letech v konzervativním Mississippi vůbec jednoduché. Zpočátku jsem si nebyl jistý, jestli to je film pro mě, ale jakmile tam zazní Jackson od Johnnyho Cashe, tak jsem si řekl, že už to doukoukám. Mimochodem krásný auta! ()

Maynard.

Černá a bíla je, osm kroků tam a osm sem... A nebo taky - černej, bílej, žlutej nebo rudej, láska je ku.va, každýho sundá. Sem si jistej, že si tenhle kousek odnese značný množství Oskarů. Tohle je přesně to, co mají akademici rádi. Celkem slušnej scénář, obdivuhodný herecký tempo a hlavně spousta otázek po skončení filmu. Já s tímhle mám podobnej "problém" jako u oskary ověnčeného koktavýho krále. Je to prostě drama, což není zrovna můj šálek kávy. Docela se dívím, že sem to bez problému sfouknul a to dokonce na jeden zátah. Nechápu, proč tak zbytečně dlouhá stopáž. Jinak mi hodně hrála na nervy herečka - Bryce Dallas Howard, tu sem od první chvíle nenáviděl (což byl taky její úkol, kterýho se zhostila na jedničku). Něco jako Dolores Umbridge v Harrym. Jinak se film dotýká velmi citlivé otázky rasizmu v USA v tom nejostřejším státě Mississippi. Nechtěl bych bejt v tý době colour občan, to ani náhodou. No, a ani teď bych neměnil... ()

KR4T4S

Slyšel jsem o The Help/Černobílém světě: "Ten film je taková jednodušší ilustrace toho, jak to nejspíš v těch letech a v té části Ameriky vypadalo. Takový lehce povrchní přímočarý edukativní film pro školu." Pod tohle bych se podepsal. Jinak oscarový snímek v žádném případě, to nejlepší tam předvádí opět úžasná Jessica Chastain (rok Goslinga, Fassbendera a Chastainový). ()

fruitbueno

Výborný, vynikající, srdcervoucí, ale přitom nepodbízivý film, který se nemazlí s tempem, psychologií postav, ani s tím, jak dávkuje emoce. Všechno je černé i bílé, přesně dle českého překladu. Od začátku je jasno, kdo je oběť a kdo je tyran. Žádný prostor spekulacím. K tomu perfektní herecké výkony. Jsem nadšená. ()

Heraldika

Vynikající The Help, zaskočil mě jako dlouho žádný film. Hilly je postava pro mě nejpřesvědčivější, vřele jsem jí nenáviděla;). Doporučuji v kině. ()

Sdoom

Mám rád sociální dramata a The Help je jedno z nejlepších, co jsem kdy viděl. Popravdě nejsem natolik dobře obeznámen se situací černošských služebných na americkém jihu 50. a 60. let, ale vzhledem k celkovému postoji společnosti k černochům (segregace atd.) předpokládám, že opravdu nebyla nikterak růžová. Což tento film poměrně věrohodně zobrazuje, každopádně až na pár vypjatých a dramatických momentů je to spíš pohádka. Není to sice na škodu, film opravdu pohladí na duši, ale plných 5 hvězdiček by mělo u mě šanci získat spíš syrové drama bez očividné snahy o happy end a o černobílé znázornění postav. (kino, orig.) ()

LuciusWlk

Je to trochu víc uhlazené, než by mělo být. The Help nastiňuje americkou rasovou problematiku jemnou, takovou sladkou formou. A i když to mohlo být střízlivější a věcnější, neměl jsem s tím problém. ()

OughJay

Svym druhym filmem si Tate Taylor vyloženě šel pro ocenění a uchu lahodící kritiku. Amerika při jeho projekcích musí zpytovat svědomí nad vlastní minulostí a to mu dává ohromnou sílu. Ve skutečnosti jde ale o příliš jednostrannej pohled na celou situaci. Ve filmu jsou doslova glorifikovaný všichni černoši, bez vyjímky. Taylor z nich udělal takřka mučedníky svojí doby, ale realita určitě nebyla zas až tak růžová. Co se týče bělochů (respektive tady spíš bělošek), to jsou takový Stepfordský paničky shromažďující se pod taktovkou největší tyranky ve státě - skvostný Bryce Dallas Howard. A to by to nebylo, aby se někdo z bělochů nezačal černochů zastávat a soucítit s nima. Tahle role byla svěřená Emmě Stone a i ta to zvládla na jedničku. Jinak je ovšem celej příběh jeden prachsprostej pompézní kalkul, kterej má i přesto jistý obohacující hodnoty. V první řadě ukazuje, kam až může zajít nechutnost rasismu, ve druhý řadě se může pochlubit perfektní výpravou a dobovou atmosférou a konečně ve třetí řadě lze sledovat brilantní výkon Octavie Spencer, která tu bezkonkurenčně převálcovala zbytek hereckýho osazenstva a jsem rád, že to na Oscarech porota dokázala ocenit. ()

Lukoboss

Taková pohádka pro dospělý o relativně nedávné problematice. Rasová nenávist v USA je velice silným tématem i dnes, natož před několika desítkami let, kdy byli černoši považováni za otroky, a taky to tak podle toho vypadalo. Bezdůvodný ponižování a zároveň neschopnost se postarat o domácnost. Nebýt těhle lidí, minimálně polovina rodin by vůbec nefungovala. To všechno je tady krásně ukázaný a už od začátku Vám film začne brnkat na nervy, protože ta nespravedlnost je vidět na každým kroku. Nesmí ale chybět taky americkej filmovej patos, kterej pak ve výsledku tematiku trochu snižuje a nepřikládá tak k vážnosti celýho problému, přestože by si to film zasloužil. Jo a nesmím zapomenout taky na přehnaně dlouhou stopáž, protože 140 minutový drama je fakt silný sousto. P.S.: Dokonalá je výprava včetně cadillaců, to nemělo chybu! ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů