Rubber

• Česko Guma (více)

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiální text distributora)

MontyBrogan

A potom, že Angličania majú suchý humor. Takúto revoltu by som čakal skôr v nejakom študentskom cvičení, ale potom by bolo aj tých 79 minút asi veľa. Vtipné mi príde, že tým, ako sa diváci v prípade kontroverzných filmov rozdelia na dva tábory (ne)fanúšikov, tu vznikne väčšinou priemerné hodnotenie, čo je vlastne opak zámeru excentrických tvorcov. ()

honajz

Být to dvacetiminutový kraťas, ok, dalo by se. Tady se dá ocenit jen originální nápad (i když - vražedná panenka už tu byla, vražedná autíčka taky, tak prostě někoho napadl při sledování Chucky nápad s pneumatikou). Aby to bylo originální, zkusíme se jako dopustit filmové kritiky a nahodit pár sofistikovaných fórů (otrávení diváci, ha ha, chápete?). Jenže mezitím se v tom svém vlastním světě dopustíme několika nekonzistencí, které s námi vymyšleným světem nejdou dohromady. Například - je to tedy jako, nebo ne? Proč jedny guma zabije, ale střelba do policajta nic neudělá? Když to chtěli zabalit, ale pořád jeden divák koukal, jak to, že to jeho smrtí neskončilo? Gumy útočí na Hollywood, proč?, proč neútočí na skládky pneumatik, kde je hromadně jejich druh pálen? Já vím, já vím, na začátku a na konci se mluví o věcech, které nedávají smysl, ale on je trochu rozdíl mezi beze smyslu a nesmyslem. Když nedokážu dodržet svá vlastní pravidla, tak jen přiznávám, že jsem si ukousl věší krajíc, než zvládnu, a budu doufat, že si to diváci sami nějak v hlavě překopají a sofistikovaně sami pro sebe vysvětlí. ()

jonyyy

Tento projekt mě zajímal už když jsem poprve slyšel zápletku o vraždící pneumatice. To jsem ale ještě nečekal, že to nebude žádný horor, že tam bude publikum, že bude mít pneumatika telekinetické schopnosti a že budu hodinu a půl koukat na gumu, která vždycky jen někam přijede a ji nejbližší předmět exploduje. Furt dokola. Nuda a obrovské zklamání. Nejsem si ani jistý jestli to stálo vůbec za smrt toho škorpiona. 30% ()

HellFire

Ano, po delší době opět film, který mě potěšil. Ono sice představa vraždící pneumatiky působí přinejmeněím hodně podivně, ale tady máte opravdu pocit, že pneumatika je naživu a prožíváte s ní příběh od narození přes seznamování se světem, první radost ze zabití živého tvora a postupně odkrýváte smysl jejího života (jestli nějaký má). Celou dobu jsem měl úsměv na tváři, a to se počítá. ()

SOLOM.

Vážení diváci pohodlně se usaďte a naplno si vychutnejte nezávislý a ojedinělý film Quentina Dupieuxe. Vyfasujete dalekohled a hurá za zábavou. Tak přesně tahle nějak začíná tento opravdu zvláštní kousek, na který jen tak nezapomenu. Ne proto, že by šlo o skvělou podívanou, ale popravdě jsem spíš zíral, na co všechno ti Francouzi nepřijdou. Totální ujetost je asi to správné přirovnání, kterým bych tento film označil. Bohužel kromě několika humorných situací tu převládá hlavně nuda. A ta je opravdu všudypřítomná. Je mi naprosto jasné, že samotný tvůrce pojal natočení filmu jako recesi k filmovému stereotypu a snažil se namixovat dramatickou vložku s černým humorem a sociálním cítěním, jenže na to nešel moc chytře. Zpočátku jsem byl docela mile překvapený, ale postupem času mě film začal stále více zmáhat a hlavně nudit. Onen zrod vraždící pneumatiky a její první „krůčky“ byl ještě v pořádku, stejně jako vybuchující zvířata a lidi, jenže ke konci filmu se to celé začalo měnit v jednu velkou frašku a dementních dialogů začalo rapidně přibývat. To samé se dá říci i o „divácích“, kteří tento film pozorovali. Vložené scény a rozhovory byly rovněž příjemným zpestřením, ale jakmile se na scéně objevili policajti, tak to šlo do kytek. Humor přestal býti účinný a trapnost dostala zelenou. 40% ()

eraserhead666

Co to kur...? Asi nejzajímavější a v jistém smyslu nejzábavnější debilita, co jsem za poslední dobu viděl. Že ve filmech (a horrorech) zabíjí kde co, to už nepřekvapí asi nikoho. A přesto se tvůrcům podařil zajímavý kousek. Jeden z těch případů, který buď vezmete nebo zmačkáte a zahodíte. Jediné zklamání? Stejně jako diváci ve filmu, i já čekal, že ta pneumatika tu krásnou holku s nádherným pozadím vobtáhne. Škoda. Tak snad tříkolka ve dvojce. ()

Xeelee

Tohle bylo hodně meta. Je důležité, že se něco děje, když to nikdo nevidí? I když tam jde o nejlepší herecký výkon pryže v hlavní roli? Robertovi jsem to jeho herectví bezmezně věřil. Fascinuje mě, jak expresivně dokázal divákům zprostředkovat své emoce. Rebel bez příčiny, osaměle putující krajinou a ničící všechny a vše na co narazí. Kromě televizí a jedné krásky, do které se zamiluje. V šílené směsce intelektuálního filosofujícího artu, exploatačního braku s vybuchujícími zvířátky a hlavami a nonsensové romantické komedie, která je svým způsobem vtipná i v pasážích, které mají záměrně nudit a odradit diváka. Před touhle zběsilou hříčkou vás dokáže zachránit snad jen nějaký stupidní blockbuster od Baye. Na ten by si Robert netroufl ani se všemi pneumatikami světa. Óda na bezdůvodnost. Protože chci. Goodyear. ()

Othello

Propagovat to jako novodobou trendy eighties-like uvědomělou zábavu působí skoro jako Oizův vlastní promyšlený tah, protože jinak je to Buňuel jak kráva, který daleko více předjímá zatím poslední režisérův zářez Realité více než mainstreamovější Wrong Cops. Dupieux mě sice trochu irituje, jak se hned ze začátku zříká odpovědnosti za cokoli a jeho rozpoznatelný vizuální styl (statické, clonou přesvětlené super-ostré digitální záběry, delší než si doba žádá) mi také bere vítr s plachet, nicméně jako existencionálně nihilistická komedie si pořád dělá co chce a přitom je nějakou záhadou koherentní. ()

ancientone

Zatiaľ čo vo Wrong Cops "dupieuxovská" laxnosť divákovu myseľ príjemne rozkladá, v Gume jej účinkovanie ostáva v rovine miernej nezáživnosti, napriek jej krásnej symbióze s prostredím filmu a jeho lo-fi vizuálom. ....... Je škoda, že hlavný protagonista, guma, sa napriek svojmu zabijáckemu apetítu nedokáže vysporiadať s najbežnejšími príčinami pocitu filmovej nudy a zdĺhavosti. ........ Dalo by sa to označiť za bezdôvodnosť pasívne velebiaci, obyčajne neobyčajný slasher - vrah v dôvtipne absurdnej "maske" zabíja ľudí a stopáž zabíja tento dôvtipne absurdný nápad. Našťastie, Dupieuxov autorský potenciál je v posledných 20tich minútach schopný, či skôr ochotný, preukázať svoju zručnosť v reinkarnácii nápadu a plynulej resuscitácii celého diela. ()

ScarPoul

Pomerne trefná parafráza na súčasný konzum a divácke očakávanie. Hra s divákom na veľmi prešpekulovanej úrovni a zároveň plná scudzovákov. Dupieux si ide svojou vlastnou cestou diváckej popularity. Buď ho podľa mňa máte radi, alebo vám jeho štýl strašne nesedí. Filmy totiž majú takmer nulovú hodnotu a pointa sa uprostred tej žánrovej paródie doslova stráca, ale zároveň je to značne prekročenie žánru ako takého. Určitým zvráteným spôsobom ma to bavilo, aj keď som čakal väčšie úchylnosti. Minimálne nejaký intímny akt medzi Mesquidou a Robertom. ()

Terva

Film je věnován z lásky pro Pommeho Bourcarta. První otázka ve filmu zní - proč dal Spielberg svému E.T. hnědou barvu ? Měl prostě důvod ? Jsou dány i další příklady bezdůvodnosti. A vy zřejmě nikdy nepřijmete myšlenku, že všechny skvělé filmy, bez vyjímky, obsahují důležitou součást tohoto bezdůvodna............. Tímto dialogem začíná snímek ze života jedné vraždící pneumatiky. CITÁT - Pojď už, nemáme čas vysvětlováním tohoto braku.......... První krůčky z mrtvýchvstalé gumy jsou toporné a skoro opilecké, ale nakonec to holka gumová zvládne. Tedy holka ne, ta guma se totiž ve filmu jmenuje Robert. Ovšem ten hudební doprovod, který u toho slyšíme je příšerný. Víte, že točit promítaný film je nezákonné ? Povídá jeden z diváků, kteří na vlastní oči pozorují počínání Roberta Gumy. Humorné vyjádření jednoho z přihlížejících na návštěvu gumy v dívčím pokoji je prostě ...humorné. CITUJI - To je poprvé v mém životě, co se ztotožňuji z pneumatikou.......... Ve filmu je také nechutná scéna z jídlem, tedy konkrétně z pizzou. Ještě štěstí, že ji nejím. CITÁT - Tady máš dvojitou, ty blboune......... Guma zatím zabila již několik lidí a vraždí dál. Policie už jí je na stopě a snaží se ji zabít. CITÁT - Pojď sem ty zmrdogumo !!!........ Co na tom, že místo šíleného vraždícího maniaka je tu stará, ojetá, neznačková, zahraniční ( mimozemská ? ) guma ? Jde o krev, ne o obsazení. Nemáte žádný důvod ten film odsuzovat. CITÁT - Počkej, nejsem postava z filmu, jsem jen divák !!!.......... CHYBA VE FILMU - V 74 minutě má tříkolka zvonek na levé straně řidítek, o padesát vteřin později, je zvonek na pravé straně řidítek, o dalších čtyřicet vteřin je zvonek opět na levé straně............ A tak se naše milá vraždící guma dostala až do Hollywoodu. Film je recese, sranda a krvárna. ()

evilmind

Rubber od prvního pohledu na námět zřetelně přitahuje pozornost naprosto každého - vraždící pneumatika, to tu přece ještě nebylo. Každý si pod tím ale asi představíme něco jiného. Například já si rozhodně nepředstavoval, že Rubber bude v podstatě komorní artová věc o vztahu mezi publikem a filmem, kde sice jsou nějaké ty vybuchující hlavy, nicméně drtivá většina jich je až úplně na konci v jednom záběru, a masakr proběhne offscreen pod titulkem "o 3 dny později". Ale nenechte se mýlit, ono to míchání publika, herců a realit není úplně nezábavné, a třeba v úvodní scéně, kdy policajt vysvětluje divákům uvnitř i vně že některé věci ve filmu se prostě dějí jen tak je vynikající - a obecně použitelná jako bič na vysokou laťku logiky, kterou většina z nás má uplatňuje nespravedlivě jen na filmy s fantastickým elementem. Jen to prostě není horror. ()

Radka_86 odpad!

Tak tohle je přesně jedna z těch věcí pro který nemám a nedovedu mít pochopení...nezajímavé, nezáživné ba až otravné... ()

Suzie05

Na jednu stranu to byla podivná matlanina a na druhou docela poutavý snímek s kopou zvratů a vražd. Docela bych se podívala na nějaký film o filmu, protože toto natáčet musel být taky hustý zážitek. ()

curunir

,,TO JE PRVÝ RAZ V MOJOM ŽIVOTE, ČO SA STOTOŽŇUJEM S PNEUMATIKOU." __ Na ,,Rubber" som tu v databáze naďabil prakticky náhodou a okamžite som si ho musel zohnať. Veru bol som uchvátený. Pri prebudení sa pneumatiky k životu kdesi v púšti pri vychádzajúcom slnku mi v hlave ustavične rezonoval ,,Úsvit ľudstva" z Kubrickovej ,,2001: Vesmírnej odysei". Vo svojom hereckom majstrovstve si Goodyear Robert môže podať ruku (síce to by išlo veľmi ťažko) s vychváleným Hanksovým kamarátom Wilsonom v ,,Stroskotancovi". Kritike smerujúcej ku slabšej druhej polovici nerozumiem, keďže som si celý film skvelo užil. Akurát mi tu chýbala nejaká ikonickejšia scéna; niečo, čo by z celkovej nápaditosti predstavovalo korunu celku, pretože záver pred bránami Hollywoodu za taký nepovažujem. __ P.S.: Na ukrývanie Pianistu v Polańského filme dôvod je. (1386. hodnotenie, 186. komentár k filmu) ()

ledzepfan

:D :D když se uprostřed filmu přistihnete, že fandíte pneumatice a jste schopní odhadnout její pocity-je s vámi něco hodně v nepořádku, nebo jde o hodně rafinovanou filmařinu...a já jsem zcela zdráv ;) ()

baribal

Říci že se jedná o odpad je trochu silné, je to film s velmi dobrý nápadem pro béčkový film. Vraždící guma je geniální nápad a například guma ve sprše je prostě bomba. Na druhou stranu si myslim, že způsoby jakymi guma zabíjí mohlo být mnohem více. Chvílkama prázdné a nudné tlachání kdy postavám přejete smrt je vyváženo záběry jak guma jede, ano! poprvé je zábavné pozorovat jak guma jede. ()

Krt.Ek

Jejej, to je ale prazvláštní film, který si ale dle mého zaslouží trochu té pozornosti, protože jsou některé pasáže zkrátka geniální (např. scény s publikem, téměř všechno kde se vyskytuje šerif). Palec tedy mírně nahoru, kdybych navštívil kino, nelitoval bych vydaných peněz (hodnocení 59% vypovídá, že bychom mohli litovat). A to už, jenom mezi námi, něco znamená. :-) (to byl samozřejmě vtípek, nejsem žádný Harpagon) 70% ()

SaNcHeZ_cz

Absurdita nad absurdity. Dupieux servíruje těžkou alegorii na čistou absurditu mainstreamové produkce ve velmi nevybíravé formě. ()