Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

StarFsh

Snáď jediným plusom tohoto filmu je to, že si Blomkamp zobral na paškál sociálnu nerovnosť a migráciu chudobných ľudí do vyspelejších zemí. Tu sa však všetky plusy tohoto diela končia. V prvom rade je ten film len nezáživná nuda. V druhom rade premisa rieši iba jeden z problémov chudobných obyvateľov na Zemi. Vďaka dostupnej lekárskej starostlivosti sa totiž preľudnenosť a s ňou idúci hlad a nedostatok práce nijako nevyrieši! Práve naopak! Ak predĺžite priemernú dĺžku ľudského života a vyliečite chorých, ktorý by boli inak odsúdený k smrti, či neplodnosti, nenastane nič iné, len taká "menšia" populačná explózia gigantických rozmerov. "Blomkamp, preboha, čím si to premýšľal?!!" ()

burg

Dají se pochopit všichni ti, kteří dají fiimu 5*, stejně jako ti, kteří nejdou přes 2*. Tak klišoidní a naivní srajdu člověk totiž hned tak nevidí. Na druhou stranu když si odmyslím tuhle mouchu plus variaci na téma "zachraňte Williho s leukémií", tak ten film neměl chybu - efektama jsem si připadal jako v Mass Effectu :) ()

Herrydos

Elysium by se ve zkratce dalo charakterizovat jako boj utlačovaných lidí na zemi hrstkou zbohatlíků válejících si zadky v orbitální stanici obklopeni vymoženostmi o které se rozhodně s lidmi na zemi nechtějí děli. poměrně klasická zápletka která tu už v různých obměnách byla zpomeňme třeba na legendární Metropolis. Blomkamp film postavil na úžasně vypadající akci, postavách a jejich zařazení do již zmíněných dvou skupin. Na první pohled je jasné kdo je hodný kdo špatný ale při bližším prozkoumání vás film ne jednou donutí přemýšlet nad otázkou Jsou zlí opravdu tak zlí a hodní zas tak hodní ? Odpověd si ale musíte najít sami. Jednoznačně doporučuji. ()

Hurikan_mdx

Zajímavá podívaná, trochu slabší zpracováním, ale o to silnější myšlenkou, obzvlášť dnes v době rostoucí uprchlické krize. Scénáristé by si mohli dát trochu více záležet, vlastně, asi jako celý zbytek štábu. Třeba by mě fakt zajímalo, jaký vliv má ozáření na pevnost materiálu... Zpracovaní na jasné tři hvězdy, ale ta myšlenka má hloubku... Celkově slabší čtyři. ()

majki41

Uplna špička žanru sci fi proste čistokrvne sci fi ako napisal T2jka proste takmer 2 hodinova akcia sustavna vskuse vkuse mi to prišlo ako akcia a ked to aj spomalylo tak to zase rozbehlo až do konca wagner moura super jodie foste vynikajuca zla coura mattovy rola krasne sadla :) a sharlto copley genialny :)musim dat plnu palbu ()

petra79

Překvapivý, poněkud depresivní film o tom, kam až jednou lidstvo může dospět.... Dost dobré. Matta Damona bych v takovém filmu nečekala, ale funguje to perfektně. Skvělé efekty, dobrá zápletka. ()

LiSaiFun odpad!

Jejda. To se nám to ale pěkně vyřešilo. A všechno je teď v rukou pracujících- dělnictva, rolnictva. Jen ta inteligence nějak chybí. A taky nevím, kdo to všechno zaplatí. ()

darius1706

Tak si člověk říká, že když máte pěkný balík, dobré herce a výborný námět, že se prostě film zvorat nedá. Jenže, ještě musí být dobrý scénář. Takhle, v žádném případě to nebyl špatný film. Ale dalo se z něj udělat skvělý film, a to se nestalo. Nikde žádný zvrat, krásně to šlo z bodu A do bodu B a hlavně - na jedné straně hrozně patosu a na druhé šílený spěch, kde to nebylo třeba. Zamrzí, že 5 minut v kuse se tlachá o tom, jak se budou mít všichni lidi líp a bude to tak správně, ale na druhou stranu to nejklíčovější, jak se dostat na orbitu, zvládne Matt za 20 vteřin úplně tou nepřiblblejší cestou. A aby měl člověk možnost a hlavně chuť oblíbit si nějakou postavu, nebo litovat toho konce, to také ne. Komentovat, že na Elysiu jsou evidentně všichni retardovaní, asi nemá cenu. Ale - bylo to pěkně natočené, efekty výborné (škoda, že jich nebylo více), takže jen škoda, že když to mělo být i akční, že té akce tam nebylo více. I jsem se pobavil, takže 3. ()

Denzen

Ako jednoduché, trochu drahšie béčko na vypnutie mozgu to funguje výborne, no ako druhý počin režiséra Districtu 9 je to prúser. Scenár ani v minulom filme nedával moc zmysel, no tu už je to úplne strašné. Navyše tomu ani nepomáhajú výpadky logiky a nudný Damon, ktorý sa mi tam moc nehodil. Zato Sharlto si užíval svoju rolu veľmi. Dalo by sa povedať, že Neill sa trochu moc vyriadil, a nedokázal pomocou emócii a nejakej pointy zakryť svoju bezradnosť v tupom scenári. ()

Jirkacek

Na Elysium jsem se hodně těšil, protože podobně laděné filmy patří mezi moje nejoblíbenější a žánr sci-fi všeobecně mám moc rád. Dokáže mně totiž spolehlivě vytrhnout z reality a zapomenout na dnešní svět. Sice jsem měl trochu obavy z toho, jak dokáže hlavního hrdinu Maxe zahrát Matěj Démon, který podle mne střídá dobré filmy s těmi průměrnými. Autoři tohoto pozoruhodného díla nám doma předložili svět, v němž se v roce 2154 bohatí lidé přesunuli ze zničené planety Země na jakousi vesmírnou stanici s názvem Elysium, plnou zeleně, zázračných lékařských přístrojů, čistého vzduchu a pohodového života, kterou našinec pozná pouze na dovolené u moře a to tak jen ze 20%. Bazény, koktejly, klid, pohoda, teplo, palmy, žádné problémy, nemoci, toho všeho si vyvolení užívají dosytosti. Není divu, že ti, co zůstali dole na zemi, by také rádi žili stejným životem v luxusu a pohodlí. Jsou tedy ochotni udělat cokoliv, jen aby se na Elysium dostali, včetně obětování vlastního života. Při pohledu na svět plný odpadků, tvrdého režimu bez odpouštění a malých práv obyvatel, to dávalo smysl a já si více začal vážit výhod mého světa. Jen nechápu, proč se tito nešťastníci skládali převážně z mexikánů, míšenců, asiatů a dalších nebělochů. Zároveň s těžkými podmínkami jsme se doma seznámili také s hlavním hrdinou a již zmíněným Maxem, kterého jednoho dne v práci postihla nehoda. Byl smrtelně ozářen a zbývalo mu jen pět dní života. Druhou možností bylo dostat se na Elysium a nechat se vyléčit zázračným lékařským přístrojem. Aby získal letenku a zachránit si tak život, musel nejdříve podniknout riskantní akci, při níž mohl zahynout. Od té chvíle jsme sledovali spíše klasickou akční podívanou, sice velice dobře a kvalitně provedenou, ale čekal jsem spíše něco více povznášejícího a duchaplného. Díky tomu, že děj sklouzl do ohraného klišé, mne docela zklamal, i když Matt Damon dělal co mohl. Nicméně mne zaujala role tajemnice Delacourt v podání Jodie Foster, která tuhle filmovou potvoru zvládla velice dobře. Přiznám se, že mi uniklo, koho zde hrál Michael Shanks, kterého jsem znal díky skvělému seriálu Hvězdná brána. Ostatní jména mi nic neříkaly. Každopádně tento film hodnotím jako velmi průměrné dílo, nepřinášející nic nového na sci-fi nebe. Na základě prvního shlédnutí jsem snímku Elysium udělil tři hvězdy ***. V lednu 2020 jsem si tento film koupil na blu-ray disku v balíčku spolu s dalšími 29 kousky za velice výhodnou cenu a jako milovník sci-fi žánru jsem se samozřejmě podíval Elysium podruhé. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale z průběhu snímku jsem si toho moc nepamatoval, takže jsem si druhé podívání náležitě užil. Příběh se odehrával v roce 2154, kdy lidé na planetě Zemi žili v chudobě s nedostatečnou lékařskou péčí, zatímco ti bohatí a mocní odletěli na Elysium, což bylo obrovské vesmírné stanoviště na oběžné dráze Země ve tvaru kruhu. Elysium bylo technologicky vyspělé a disponovalo mimo jiné zařízením, které umělo vyléčit všechny nemoci, zvrátit proces stárnutí a regenerovat části těla. Mezi Elysiem a Zemí existoval dlouhotrvající spor, neboť lidé dole samozřejmě také chtěli využívat výhod moderních technologií, čemuž naopak obyvatelé nahoře vždy zabránili jakýmikoliv prostředky. Hlavním hrdinou snímku z roku 2013 byl Max Da Costa (Matt Damon), bývalý zloděj aut, žijící v chudé čtvrti Los Angeles, který pracoval na montážní lince pro Armadyne. Tuto firmu vedl ředitel John Carlyle (William Fichtner), který kdysi navrhl Elysium, a vyráběl zbraně a roboty, kteří hlídaly Zemi. Během havárie v továrně byl Max vystaven smrtelné dávce záření v peci, kterou obsluhoval a poté, co byl zachráněn mu bylo sděleno, že mu zbývá pět dní života. V zoufalé situaci vyhledal se svým kamarádem Juliem (Diego Luna) pomoc u lidského pašeráka jménem Spider (Wagner Moura), aby ho dostal do Elysia, kde se chtěl vyléčit s pomocí zmíněného lékařského přístroje. Mezitím se tři lodě přepravující nelegální přistěhovalce ze Země pokusily přistát na Elysiu, ale ministryně obrany Jessica Delacourtová (Jodie Fosterová) nařídila agentovi Krugerovi (Sharlto Copley), aby raketoplány ze Země sestřelil s pomocí dálkově naváděných raket. Dva raketoplány byly sestřeleny ve vesmíru a všichni na palubě zemřeli, nicméně třetí raketoplán unikl a přistál na Elysiu. Vzápětí však byl každý na palubě buď zabit, nebo deportován zpět na Zemi. Elysijský prezident Patel (Faran Tahir) pokládal akci Delacourtové za nemorální a pohrozil jí propuštěním z funkce ministryně obrany. Kruger byl propuštěn ze služby okamžitě a tak se Delacourtová obrátila na Carlylea, aby vytvořil program, který by Elysium restartovalo a v novém programu by prezidentem byla ona. Carlyle souhlasil a uložil program do svého mozku, aby ho vzal do Elysia, a zašifroval ho smrtelným programem, který by ho zabil v případě jakéhokoli pokusu stáhnout data jinam. Potom Spider souhlasil s tím, že dostane Maxe do Elysia, pokud by dokázal ukrást finanční informace od Carlyle. Aby mu pomohli, Spiderovi muži chirurgicky připojili výkonný exoskelet k Maxovi. S Juliem a týmem Spiderových mužů Max sestřelil Carlyleovu loď. V následném přestřelce s bezpečnostními droidy Carlyle zemřel a Max si stáhl program do nervového implantátu svého obleku. Jenže jakýsi antivirový program varoval Delacourtovou o krádeži dat a tak tajně povolala Krugera zpět do služby, aby program získal zpět. V následující přestřelce byl Julio zabit a Max zraněn. Kontaktoval tedy svou kamarádku z dětství Frey (Alice Braga), která byla zdravotní sestra a měla dceru Matildu (Emma Tremblay), jenž trpěla leukémií . Frey prosila Maxe, aby vzal Matildu do Elysia, aby byla vyléčena, ale Max odmítl, aby je chránil. Brzy poté, co Max opustil jejich dům, přiletěl Kruger spolu s žoldnéři Drakeem (Brandon Auret) a Crowem (Josh Blacker) a brutálně vyslýchali Frey. Pak vzali obě holky na palubu své lodi a Delacourtová nechala uzavřít vzdušný prostor nad Los Angeles, aby získala dostatek času na ulovení Maxe. Ten zatím dorazil ke Spiderovi, který zjistil, že restartování lze použít k tomu, aby se všichni obyvatelé Země stali Elysianskými občany. Protože však zablokování vzdušného prostoru neumožňovalo opustit Zemi, Max kontaktoval Krugera, aby ho odvezl do Elysia, aniž by věděl, že Kruger drží na lodi rukojmí Freyho a Matildy. Když Krugerova loď opustila Zemi, Spider a jeho muži využili zrušení blokování vzdušného prostoru a také odletěli raketoplánem směrem k Elysiu. Mezitím v Krugerově lodi vypukl boj a Kruger byl těžce zraněn granátem, který také deaktivoval lodní motory. Po havárii lodi na Elysiu byl Max vyhozen Drakeem, zatímco Frey unikla s Matildou do nedalekého sídla, kde zjistila, že zázračné lékařské lůžko uzdravuje pouze Elysianské občany. Vzápětí je objevil Crowe a obě dívky zase zajal. Poté byl Max, Frey a Matilda odvezeni k Delacourtové, který nařídila dešifrování programu, přestože věděla. že to Maxe zabije. Potom nechala Frey a Matildu zamknout v zásobovací místnosti. Následně Drake a Crowe oživili v přístroji Krugera, který vzápětí zabil Delacourta a na Krugerův rozkaz zavraždili žoldnéři hlavní ellysijské politické důstojníky, aby se zmocnili kontroly pro sebe. Max unikl svému uvěznění a protože věděl, že lékařské lůžko uzdravuje pouze Elysianské občany, rozhodl se tento program použít a dát Elysianské občanství všem na Zemi. Poté, co Kruger nařídil zabít Frey a Matildu, vstoupil Crowe do zásobovací místnosti a chtěl znásilnit Frey, ale Max ho zabil a poté přišel na řadu také Drake předtím. Osvobodí tak Frey a Matildu a pak setkal s Spiderem, který poslal jednoho svého muže, aby doprovodil Frey a Matildu do nedaleké nemocnice. Poté zamířil do počítačového jádra Elysia, ale byly přepadeni Krugerem, nyní vybaveným vojenským stupněm exoskeletonem, který byl mnohem lepší než Maxův. V následujícím boji se Maxovi podařilo vytrhnout Krugerův nervový implantát a jeho oblek znehybnit. Pak už byl konečně Kruger zabit a já si mohl oddychnout. Následně Spider a Max dorazili počítačového jádra Elysia, kde si Spider uvědomil, že aktivace programu Maxe zabije. Max osobně aktivoval program, naposledy si promluvil s Freyem prostřednictvím rádia. Jak Max umíral, Elysiové jádro počítače se restartovalo a od té chvíle byl každý člověk na Zemi jako Elysian. Prezident Patel přišel s ochrankou, ale roboti odmítli zatknout Spidera, kterého nyní uznávali jako občana. Matilda byla vyléčena a počítač odesílal z Elysia obrovskou flotilu lékařských lodí, aby zahájila léčbu lidí na Zemi. A byl konec pěkné akční sci-fi podívané. Film se mi dokonce líbil ještě víc než při prvním shlédnutí a tak jsem své hodnocení upravil a ještě jednu cípatou přidal. Své investice do modré krabičky jsem tak nemusel litovat a určitě se zase někdy v budoucnu na tento film podívám. Suma sumárum, snímek Elysium ode mne po restartu získal čtyři elysejské hvězdy ****. () (méně) (více)

m62

Základná myšlienka, že stačí zmeniť status všetkých ľudí a aleluja nastane raj na Zemi je taká naivná kravina, že zatieňuje aj dobré momenty filmu. ()

kiara_01

Nápad super, zpracování dobré, ale na rozdíl od filmů s podobným tématem mi tam "něco" chybělo. Znovu bych se na to nepodívala. ()

Welington

Pravdou je, že District 9 jsme v tom očekávali, dokonce jsem ho tam snad i místy poznával, ale nemohu se pokoušet nijak srovnávat. Nápad, se kterým Neill Blomkamp přišel, není nic nového a třeba by se to mohlo zdát absurdní, ale důvod, proč si chtěl Elysium natočit je, že si chtěl splnit jen další ze snů, kterých má v náprsní kapse ještě daleko víc. Ačkoli se jedná o středně dobře prosmažený steak, kterému by ještě malá chvilka na grilu vůbec neuškodila, herecké výkony, vyváženější akce a především vizuální stránka a kamera to tu alespoň řadí na post průměrně akčního chlebíčku, do kterého se můžeme pomalu pustit, avšak až bude pryč, a nebude to trvat dlouho, nezapamatujeme si ani jeho tvar, ani barvu a ani chuť. Přiměřená podívaná a já jsem rád alespoň za fakt, že se přece jen najde někdo se smyslem a citem pro nadcházející sci-fi žánr. ()

PanIncognito

Scénář je místy nesourodý, ovšem baví! Vizuální stránka působí velmi reálně, až je to dechberoucí. Dílo nepostrádá vtip a k tomu navíc Jodie Fosterová jako mrcha... co více si přát?! I další aspekty, například kamera či střih fungují. Jsem téměř nadšen... ;-) (viděno s dabingem) ()

SilGhost

Je sice pravda, že některé scény ve filmu by mohly být trochu lepší, ale musel jsem vidět zpackaný film Blade Runner 2049 od Denise Villeneuvea, abych mohl ocenit kvality tohoto díla. Ano, toto je jasné memento, kam náš svět zcela jasně směřuje, pokud se něco nezačne dít jinak. Jestliže dnes někdo říká, že tato planeta uživí x miliard lidí nebo xy miliard lidí, tak tady je jasně řečeno k čemu to povede - rozdíl mezi bohatými a chudými se bude jen více umocňovat. A to se Blomkampovi povedlo vystihnout až s děsivou realitou. Pokud se vrátím k výše zmiňovanému Blade Runnerovi 2049, tak tady je mnohem lépe vykresleno prostředí budoucnosti. Ano nejsou zde pompézní scénické obrazy na kterých si Denis Villeneuve, tak zakládá, ale je tu uvěřitelná syrovost bídy a nádherně pojatý svět ve kterém by každý z nás chtěl žít. Vím, že postavil sociální cítění na dítěti a bezmoci, když je nemocné a rodič mu nemůže pomoci, přestože pomoc tam někde existuje a o to je citově působivější... Pokud jste dosud neviděli, rozhodně to stojí za ty necelé dvě hodiny soustředění. ()

xulux

A proč ne, klasická věc, "hrdina" utrpí smrtelné ozáření a vlastně už nemá co ztratit (to mi připomíná film Tacho, na který jsem včera také koukal :D ) a schoda náhod tomu chce, že zabrání převratu na úžasné vesmírné stanici, kde žije smetánka a umožní i umírající spodině se zařadit někam, kam jinak nepatří ... Už jen chyběla věta při závěrečném loučení po vysílačce "je to tvoje dcera" a bylo by to kompletní ... Ale 4 hvězdičky dávám tomu, že "Hrdina" na konci umře a už se zázračně nevyléčí, ač dokáží zachránit mrtvého s ustřeleným ksichtem a to se jen tak nevidí ;) ()

megacik

Mám rozporuplné pocity. Ťažko mi je vôbec definovať, čo všetko mi vadilo, asi to bude tým, že to bolo "tisíc" drobností na tomto filme...dve veci mi však vadili najviac....počínajúc Jodie Foster, ktorá tu vyzerá ako agresívny krátkovlasý mariňák, končiac zvláštnym happyendom, kde happyend pre niekoho znamená, že nebudeme sa tlačiť na ploche Zeme, t.j. 500 miliónov kilometrov štvorcových, ale budeme sa tlačiť na ploche tisíckrát menšej vo vesmíre. Tu je aj vidno, že príbeh, resp. zápletka poriadne kríva. V podstate v celom filme išlo iba o to, aby bola pre všetkých dostupná technológia lekárskej starostlivosti, nie iba pre vyvolených. Robotov robili na Zemi ako na bežiacom páse, tak ako je možné, že robotické Medic skrinky už nie. A kde ich vlastne vyrábali...vo vesmíre určite nie. Keby bola technológia dostupná na Zemi, keď aj za poplatok, všetci by im zvysoka kašľali na nejakú vesmírnu stanicu. Ale to by nemohol vzniknúť tento film. Efekty sú prijateľné. Škoda len, že som to nevidel v kine, možno by som dal aj viac. ()

hmyzovrah

Už to není tak dobrá scifárna jako District 9, ale Copley tu hraje záporáka a jde mu to! Na druhé straně Damon a o zápletku je postaráno. Nejvíc ovšem se mi líbil konec a to protože dopadl jen na púl dobře, kdo by chtěl furt sledovat happyendy. ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)