Teena Brandonová, děvče z malého městečka, utíká po krádeži auta před spravedlností. Při té příležitosti si změní jméno na Brandon Teena a spolu s tím kompletně změní svou osobnost. Teena má totiž už dlouho pocit, že se narodila ve špatném těle. V obrovských zmatcích, které provázejí její přeměnu se seznamuje s dívkou jménem Lana, která fatálně vstoupí do jejího života. Po krátké romantické známosti se Lena doví celou pravdu - policie totiž zatkne "Brandona" a uvězní ho v ženském oddělení. Vyjevit těžkou pravdu milované osobě je pro Teenu nadlidský úkol, ale ukáže se že pravda její vztah s Lanou neohrozí. Bohužel do situace zasáhne Lanina rodina - která vyrovná účty za "zrazenou Lanu" po svém... Film vznikl na základě skutečných událostí a neskutečně věrohodný herecký výkon vynesl představitelce hlavní role Oscara v roce kdy Cenám Akademie dominovala Americká Krása. (oficiální text distributora)

heyda

Tak má ho nebo nemá? :-D Ne, konec srandiček - to se sem moc nehodí.... Teď k filmu...na můj vkus byl tenhle film hnaný až příliš do extrému. Přišlo mi, že Kimberly (režisérka) chtěla za každou cenu diváka zhnusit, aby zaujal k tomuto filmu příliš vyhraněný postoj a to mi malinko vadilo. Stejně tak dělá z chlapů jen násilná hovada. Nevím, jestli to mám brát jako nějaký feministický záměr. Těžko říct, z tohoto hlediska mám poměrně smíšené pocity..... Jinak ale o skvělých hereckých výkonech není potřeba polemizovat a o zajímavosti filmu stejně tak. I díky drtivému konci ty 4 hvězdičky dám, ale že by mě film nějak extra nadchnul, to né. 70%. ()

rikitiki

Co je to v některých lidech zasutého, co je ponouká zničit/zabít vše sexuálně odlišné? Je to instinkt nebo vliv náboženství, společnosti? ()

Ivoshek

Vcelku dojemné a od Hillary Swank skvěle zahrané. ... .... Tak dobře umí chlapa zahrát už jenom známá/ý tenista/ka Ámel Moresmo. ()

ad-k

Dobře... podobný film si už od prvopočátku hledá svou oběť: a to sice city (ale nevydírá). Dobře... je jednodušší obdivovat herectví ženy, která hraje uvěřitelně kluka. Dobře... podobně tragický příběh, postavený na skutečné události, předurčuje k diváckému úspěchu. Ale přesto: tenhle surový, sugestivně natočený a silný zážitek mě sebral. Vnímám všechny negativa, od prvních záběrů jsem tomu filmu příliš nevěřil, Brandon mi nebyl zprvu sympatický a bylo těžké se s ním ztotožnit... ale pak přišla Lana, pohasínající továrny a na konci i "Bluest Eyes in Texas" spolu se slzami. Moje první regulérní filmové slzy, které z toho oka nakonec spadly... kluci přeci nepláčou. 80% ()

kajda.l

Herecký koncert Hilary Swank a také opomíjené Chloe Sevigny. Drsný, emocionálně silný snímek, ale neoslovil mě tak jak jsem si představoval. Určitě zasloužený Oscar pro moji oblíbenkyni Hilary. Ale filmu prostě něco chybí a úplný závěr mi přišel trochu moc líbivý, až falešný (klasické filmové "true story"), takže "jen" 80% ()

mm13

Vie sa, že nebolo to až také neviniatko a jeho agresívne okolie teda nie až také podlé, ale odhliadnuc od skutočnosti je to dobrý film so skvelými výkonmi. Ale aj tak do čerta s takým prístupom, čomu to má akože slúžiť?! ()

Katullka

Tento film jsem viděla několikrát. Řekla bych, že je to takřka vstupenka do lesbického života a to i s L wordem a Kdyby zdi mohli mluvit 2. Nechápu, jak jsem ho tady nemohla ohodnotit. Pro mě tento film byl hrozně výrazný, poprvé jsem ho sledovala při svém slavném Coming outu, takže jsem to hrozně prožívala s Teenou nebo Brandonem? Je to doslova nádherný kousek, Hilary je tam neodolatelnou svůdkyní všech žen a já ji pokorně tleskám. Jdu si pobrečet. ()

Khalesi

Nič pre homofobikov :) Myslím, že Hilary Swank je bravúrna herečka a v kombinácii s Chloë Sevigny, ktorá je tak presvedčivá, že snáď ani nevynakladá najmenšie úsilie, aby postavu stvárnila autenticky, pretože tou rolou priam žije, vytvorili niečo tak krásne, a zároveň hlboké a surové! Niečo čo sa rozhodne často natočiť nepodarí. Prežívala som každú sekundu filmu, akoby som sa udalostí v ňom osobne účastnila. Vážne a doslova-každú. Rozdrtil moju dušu na prach. ()

Jansen

Ze začátku pohodově působící road movie postupně přechází k drsnému dramatu, až dospěje k brutálnímu konci. Hilary Swank jako mladík Brandon je prostě k nepoznání. Co ji však identifikuje spolehlivě, je její úžasný herecký talent. Kamera, která si efektivně pohrává se světlem, ať už umělým nebo přirozeným, přesně sedící hudba a Brandonovo mladické nadšení ze světa vytvořilo skvělou, někdy až pohodovou, atmosféru, která je nakonec převálcována krutou realitou. Je pravda, že psychologická hloubka není kdovíjaká a už jsem viděl filmy, které mě citově dostaly víc, ale výše zmíněné znaky dělají z tohoto filmu tak silný zážitek, že přehnaný naturalismus už snad ani není potřeba. ()

PROROK14

Pekný film. Neplánoval som to pozerať ale za 5 minút ma to tak zaujalo že som to dopozeral celé. A nakoniec som spravil aj dobre. Hillary to zahrala skvelo a ten koniec...Fakt dobré. 85% ()

BoPo

Žena hraje ženu, ktorá predstiera, že je muž. Jasná definícia. Len počas sledovania dospejete do bodu, že vidíte chlapa, ktorému neveria, že nie je žena a akosi zabúdate na fakt, že tou ženou naozaj je. Hilary Swank a jej One Man Show. ()

maseer2

dost dlouho nečekaně pohodová záležitost, která se ale v závěru o to víc zvrhne v tíživou a k neuvěření drsnou ukázku americké xenofobie.. výkon Hilary Swank každopádně dechberoucí a bez debat oscarový.. ()

JohnCZ

Poslední půlhodinka byla hodně silná a drsná i na mě. Hilary se v této roli opravdu vytáhla, zahrané je to fakt dobře. Nicméně jako celek mě to příliš neoslovilo a popravdě ani moc nebavilo. ()

jahol

Hilary Swank je úžasná, silně mi svým hereckým výkonem připomíná Christinu Ricci ve Zrůdě, a vůbec celá ta partička, v niž se odehrává tohle v podstatě komorní drama, je skorem dokonalá. Kromě ústředního motivu je film i pěknou studií malé "sociální" skupiny lůzrů kdesi na venkově a vypjatého neo-konzervativismu její chlapské části, ani v současné Americe ještě zdaleka nevyšeptalého (tahle země je moc velká, takže se tam všeobjímající tolerance, tak typická pro lidmi narvanou západní Evropu, jež by se bez ní neobešla, šíří v odlehlejších oblastech mooooc pomalu). Do TOP žebříčků to film není, ale na 5 hvězd má. ()

Marek1991

Film podľa skutočného príbehu, to je samo o sebe silné. Navyše do toho takýto príbeh, o ktorom som si spočiatku myslel, že ho vyrobili nejakí homosexuálni aktivisti v prospech svojich, aby poukázali na zvrátenosť niektorých ľudí, ktorí sa druhým snažia násilím bojovať proti tomu, s čím nesúhlasia a druhých trestať za ich chyby, či odlišnosti. Ja som proti homosexualite, som aj proti tomu, čo predvádzalo to dievča a akú ilúziu nakoniec vyvolala vo svojej priateľke, ale som aj proti tomu zlu, čo robili tí chalani, no som aj proti trestom smrti. Tento film bol však príliš obyčajný, nebol ničím zaujímavý, nemal ponaučenie, nemal nič hlbšie, akurát je účelovo poukázané na netoleranciu, ale tieto prohomosexuálne filmy sú vždy spojené s tým, že im niekto hrubo ubližuje, ba priam im berie životy, či už tento alebo Milk, ale videl som to už aj inde. Vyberajú naschvál také príbehy, kde sa to nedá spochybniť, ale je mnoho príbehov, kde to tak nie je, ba priam je to opačne. Do toho sa však nikto nepúšťa. Toto je tuctový film, to mi nevyhovoríte, proste taký je, je obyčajný, ale má neobyčajnú vec a tou je osoba Hilary Swank. Tak ako ona hraje chlapa je silno uveriteľné, ona ako chlap ozaj pôsobí. ()

Chloe Moretz krví zbrocená

Chloe Moretz krví zbrocená

31.03.2012

Dětská hvězdička, která vlastně v dětských filmech nikdy moc nehrála, nám rychle dospívá. V upoutávkách na Temné stíny jí Johnny Depp doporučuje, aby „ta rodidla nenechala více zahálet“. S dospíváním… (více)

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech