Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

IvoB

The Artist je taková raritka a velice milý pokus. Odkazuje se v něm na němou éru filmů – je tedy rovněž bez zvuku a černobílý. Přesto autenticky moc nepůsobí. Kromě barvy a zvuku je to vlastně celé natočeno poměrně „moderně“. Myslím, že přesná napodobenina starých filmů už prostě není možná (jiné podmínky – nevím kdo by vám v dnešní době akceptoval trhanost, neostrost, či převážnou absenci detailů apod.). Vizuální styl filmu je tedy jen spíše na dokreslení atmosféry, kterou tvoří především výborně vyobrazené prostředí, kostýmy, a ostatní specifika 30. let. Herci jsou navíc dostatečně sympatičtí (i když možná hrají trošku jinak, než bylo u němých filmů běžné). Velmi mě potěšilo především zahrnutí dobových souvislostí a „pomrknutí“ (hlavně pro ty, kdo znají alespoň trochu dějiny filmu apod.), nebo i práce s očekáváním (přerušení očekávaného přechodu na zvuk). Je pravdou, že spoustu lidí tento film nebude bavit – a opravdu to chápu. Příběh je fádní, a tématika nezaujme každého. Já si na něm ale našel své. Vydařený odkaz na starší období kinematografie – 4* (7/10) ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I won't work anymore. It's either him or me." "???" "What I mean, it's him AND me! Or it's neither of us!" "???" "Hey, I'm blackmailing you! Get it?"     Príbeh veľmi nápadito štylizovaný do nemého filmu, ktorý rozpráva o konci nemej éry a začiatku éry zvukovej, ale aj o pýche a páde. Hlavný hrdina je spočiatku značne protivný svojou samoľúbosťou, ale po jeho páde na samé dno si postupne získava súcit a aj sympatie diváka. Nemé filmy mám veľmi rád a preto ma potešila táto pôvabná pocta s výbornou réžiou (mne neznámy Michel Hazanavicius), s výbornými hercami (takmer neznámy Jean Dujardin, neznáma Bérénice Bejo) a výbornou hudbou (neznámy Ludovic Bource). Naplno som si vychutnal emócie, ktoré z filmu vychádzajú a tiež to množstvo skvelých nápadov (túlenie sa k obleku, zvuková nočná mora, opilecké vidiny). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Absolutní nádhera, vyloženě radost sledovat. Neuvěřitelně trefná a propracovaná pocta filmu, kde každý záběr je perfektní, každé gesto má svůj smysl a ke všemu hraje nádherná hudba. Hlavní představitelé jakoby z oka vypadli herců té doby, a navíc je dobře doplňuje velice šikovný pejsek. Myslím si, že tohle je jednoznačně a bezkonkurenčně hlavní kandidát na Oscara, snad to dojede i Američanům, kteří houfně prchají z kina a požadují navrácení peněz, protože je film němý. ()

Ollie235

Milovníci němého filmu zřejmě jásají. Návrat do 20. let si herci očividně užívají. Připomenutí němých filmů a začátku těch mluvených se jeví jako skutečně dobrý nápad a i když jimi zrovna moc neholduju, tohle mě bavilo. Nevím, jak by obstál mezi svou již téměř sto let starou konkurencí, ale zpracování a atmosféra je velmi realistická. Rozhodně bych nepoznal, že byl tento snímek natočen v 21. století. Zajímavý zážitek. ()

laepus

Nádherná ukázka toho, že jakýkoli lidský výtvor může být dokonalý jak po obsahové, tak i po formální stránce. Skvělá volba režiséra na zatím neokoukané herce vyšla do puntíku a Jeanovi i Bérénice přeju Oskara, stejně tak Ludovicu Bourcovi za úžasnou hudbu, která film neopustí ani po jednu z jeho 100 minut! A režisérské vedení je mistrovské - člověk si užívá tu promakanost všech scén, všechny symboly, které scény skrývají, vtip a nadhled, jaký obsahují. Několikavteřinová scéna Malcolma McDowella, grimasy Johna Goodmana, noblesa Jamese Cromwella... všechno do sebe tak úžasně pasuje, jako málokde jinde. Ale stále všechny a vše zastiňuje Jean Dujardin, který hraje trojkombinací Brando - Belmondo - Connery, která funguje v tom nejlepším, co se z těch tří dá dostat. Prostě... prostě... prostě to se musí vidět! ()

Duky69

Každý dobrý film by mal zaujať a vzbudiť dojem. Snímke The Artist sa to podarilo. The Artist je krásna lovestory, za ktorú hovoria činy a nie slová. Film, ktorý tak veľa povie aj keď nič nehovorí. Dôkaz toho, že kvalitnou hudbou sa dá povedať viacej ako slovami. Snímka je tak autentická, že miestami som prestával veriť, že je natočená v roku 2011. Mam rad filmy, ktoré vám nedajú všetko na zlatej tácke, ale nútia vás premýšľať. Zaprieť svoje ideály, alebo byť verní aj keď sa nedarí a človek zažíva neúspech? PS: Oscara by si zaslúžil aj ten pes. ()

fastum

Člověk si to pustí a první otázka co si položí je: "Ono to fakt bude úplně němé??" Zpočátku jsem si dost zvykal, ale když přistoupíte na tuhle hru, rozjede se krásný a srdceryvný příběh o vyhasínající Hollywoodské hvězdě. Další otázka: "A nebylo to tady už stokrát?" Bylo, ale ne takhle. Ano, příběh je prostý jako průběh všedního dne pubertálního dítěte, ale při této formě nic víc chtít nemůžete. Koneckonců lidi tyhle příběhy stejně budou mít rádi pořád a pořád. Už jen za odvahu natočit němý film v dnešní době dávám pět hvězdiček a děkuji tvůrcům, že mi zprostředkovali náhled na tyto filmy. Sám bych se k nim totiž asi nikdy nedostal. ()

LuckyStar

Nádherný film. Číší z něj celou dobu energie, chuť i náboj; krásní herci hrají malé, velké scény a do toho hraje hudba, která se někdy mění i na úplné ticho - to když přicházejí slzy. Plně funguje obraz, kdy černobílá kamera, mimika a herec řeknou vše. Skvělá pocta němému Hollywoodu i tomu, co přišlo potom - kde člověk najde nejednu spojitost s dneškem. Jedno z nejsprávnějších ocenění za film roku od akademie. ()

Tomizzi

Nemé filmy by v dnešnej dobe nemali byť takto zneužívané. Takéto kúsky sa natáčali už pred 80mi rokmi a toto mi príde ako obyčajná napodobenina. Jediné plus vidím v hereckom stvárnení. ()

aLPaC

Hezky podaná pocta němému Hollywoodskému filmu. Herci jsou brilantní, atmosféra vás dokonale vtáhne a i příběh je zajímavý. Uvidíme, jak to dopadne na zítřejších oscarech. ()

simply

Ten pocit sedět v naprosto ztichlém sále, kde všichni diváci fascinovaně hledí na plátno, jsem zažila jenom u Umělce. Ze začátku jsem s filmu měla obavy, přece jenom točit v éře 3D filmů černobílý a navíc němý film, to vyžaduje velký kus odvahy a bláznoství. Nicméně film mě příjemně překvapil a dojem z něho vydržel i po mém odchodu z kina. Musím obejktivně říct, že Umělec byl mnohonásobně lepší než současné moderní 3D trháky. Bylo to milé, neskutečně hravé s kapkou sentimetu a nádhernou hudbou. Škoda, že takový filmový klenot neocení průměrný český divák. ()

Marys

Možno to bolo tým, že som si film púšťal z notebooku vo vlaku, alebo neviem, skrátka nemal požadovanú atmosféru nemého filmu pre mňa. So živou hudbou v kinosále počas festivalu by to asi bolo iné. Takto, napriek tomu, že to bol pekný a vkusný snímok, neznamenal pre mňa nič extrémne výnimočné. Čakal som možno niečo istým spôsobom iné. ()

misik95

Již po pár minutách mi došlo, že se jedná o zajímavý film, i když jsem měl jisté pochybnosti. Hlavní důvod proč jsem se na tento film podíval byl ten, protože byl úspěšný na oskarech a snažil jsem zjistit proč tomu tak je. Vcelku tu tedy máme docela příjemný film, se zábavným hlavní hrdinou, který pro většinou filmových diváků není okoukaný a s okouzlující mladou herečkou, kterou také moc lidí nepozná. To ovšem nevadí a film je možná o to zajímavější. Pakliže hledáte něco na co nejste zvyklý a přesto máte velká očekávání, The Artist bude skvělou volbou. Zajímá mě však, co by na tento film řeklo obecenstvo v době, do které je film zasazen. 80% ()

geimz

Dlho som si myslel, že Artist je len artová umelina, oscarový gimmick, a preto som sa mu dlhú dobu vyhýbal. Veď to nemôže fungovať. Ako som sa len mýlil. Funguje to totiž fantasticky a ukazuje, nakoľko dokáže forma povýšiť obsah. Artist je malá oslava kinematografie, ktorá sa úsmevne pohráva so žánrom a názorne predvádza, v čom spočíva čaro filmu. ()

Bivoy

Film, do kterého se budete muset ponořit víc, než do kteréhokoliv jiného současného filmu. Beze slov je člověk nucen mnohem víc vnímat obraz a ten je zde dokonalý... A opravdu se nejedná o nostalgické napodobování starých časů - prvky z období němého filmu jsou tu posunuty někam dál - kamera je dynamičtější, gesta herců umírněnější... Do takové podoby by se dnes asi vyvinul film, pokud by k němu nebyl býval přidán zvuk a barva. A ty části, kdy najednou uslyšíme zvuk jako by nás probouzely ze sna a připomínaly nám, že celá ta "němost" je jen iluze. Celý tento odvážný počin je vyšperkován skvělou hudbou a neuvěřitelným výkonem Jeana Dujardina (ta jeho mimika!). ()

Andresito

Mě prostě tohle ke štěstí nestačí. Ačkoli jsem viděl jen minimum filmů němé éry, dovedu si představit, proč nad tím všichni tak nostalgicky plesají - mít to trochu uvěřitelnější příběh, nejspíš by to už nebylo ono (nebylo by to dost retro). Filmové příběhy prostě tehdy takhle pitomoučké byly a pro někoho může být fajn si to připomenout. Ale všechny ty nominace na Oscara? Možná za herce, výpravu, kostýmy a hudbu, ale za ostatní kategorie by měly být nominovány filmy a lidé, kteří techniku někam posouvají, a ne vracejí o desítky let zpět (scénář? to jako vážně?). 70% ()

Johny360

opravdu mu ty oscary přeji. Přesto, že je paradoxně bezeslov, řekne vám toho opravdu dost. Dokonalá oslava filmu jako takového. ()

Deywid

Zozačiatku charming, potom beautiful a nakoniec perfect. Návrat do éry nemého filmu majstrovsky zrežírovaný Michelom Hazanaviciusom s fantastickou hudbou Ludovica Bourceho, povabnou Bérénice Bejo a bezchybným Jeanom Dujardinom, ktorý k nám snáď pricestoval strojom času z 30-tych rokov minulého storočia. Film, ktorý si toho Oscara (ktorého snáď získa) zaslúži....a takisto aj Hazanavicius, Bource a Dujardin. P. S.: Psík Uggie je geniálny :).... P. S. 2.: Áno, zápletka je jednoduchá až banálna....ale v tomto filme o onú zápletku vobec nejde, The Artist je o niečom úplne inom...o láske k filmu samotnému. ()

Pawlisman

Co vám má povídat. Krásné. Ta muzika. Spád děje, který udržuje němý film v tempu. Obsazení a herecké výkony. Člověk si naplno užívá každé grimasy a je tak rád, že si může domýšlet cože to ty postavy vyslovily. No prostě pohltí. 9/10 ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)