Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

MrLinhy

Příjemný retro snímek, který má dobrý děj, pěknou dobovou hudbu, herecké výkony a styl. Film mě dostal svým dobovým provedením, kterým byl příjemným oddychovým zážitkem od současných efektových filmů ( nic proti tomu, já ti filmy miluji) - Film mě po chvilce omrzel, protože už to nebylo nic nového z čeho bych "slintal". Jinak tak závěrečná část byla uspokojivá. I když se mi film velice líbil, nemyslím si,že si zasloužil takový Oscary. Jen kvůli tomu, že byl originální ? Myslím si, že třeba Strom života by si ho zasloužil mnohem více a nebo třeba MoneyBall, ve kterým Brad Pitt toho vymačkal mnohem více než Jean Dujardin. 75% ()

bmolko

Klasický hollywoodský příběh typu "Zrodila se hvězda" (1937,1954,1976) - potkají se slavný herec a nadějná začátečnice, jeho hvězda začně upadat a její raketově roste. Ale s tím rozdílem, že zde není na vině alkohol,ale nástup zvukového filmu. Spolu s námětem je film dynamicky vystavěn, absolutně se mu podařilo zachytit na první pohled rozvernou atmosféru přelomu 20. a 30.let minulého století. Potvrdil i můj názor, že kvalitní film se dá udělat i beze slov. A ač jsem se snažil najít alespoň špetku patosu, k čemuž by téma vybízelo, nějak se mi to nepodařilo. Oba palce nahoru! ()

Raz2

Pěkný snímek, který člověka vtáhne svojí atmosférou do přelomu 20 a 30 let. Skvělá hudba, až nebesky půvabná hlavní hrdinka. Trošku mi vadilo, že vztah Peppy Miller k Georgovi Valentinovi nebyl nějak více vysvětlen, úplně jsem nepochopil, proč jí na něm vlastně tak záleželo, ale kvůli atmosféře toho filmu, jsem to schopný přejít. Já jsem si tenhle film skvěle užil, hlavně díky té super muzice a Berenice Bejo. P.S. po přečtení Bluntmanovy recenze musím říct, že je mi ho fakt líto. Takhle to zbytečně rozpitvat a úplně si tak znechutit celkem pěkný snímek, to musí bavit. :) ()

SelfishMan

Nevěřil bych a ani jsem nevěřil dokud jsem neviděl, že beze slov a barev může být film tak zábavný! Pro mě více méně neznámí a neokoukaní herci, ale charismatičtí (Dujardin) a sakryš kouzelní (Bejo) mě dokázali prakticky přesvědčit, že se dívám na na opravdový skvost dvacátých se vším všudy. Říkal jsem si, "pche frantíci" "pche prý němý", ale ono se vážně zrodilo něco výjimečného s příběhem co má co říct a krásnou hudbou. Musím říct, že ten obětovaný pro mě vážně cenný spánek stál za to, a obětoval bych ho znova a klidně hned, krása! 90% ()

Benjo

Úžasné. A ještě úžasnější je, že v době kdy se filmaři předhánějí kdo bude mít kvalitnější 3D, se někdo rozhodl natočit černobílý a převážně němý film a dostane za to Oskara! ()

lipan

Takové pohlazení po duši. Neagresivní romantika, skvělá hudba, krásný příběh a hlavně úžasné herecké výkony. Nikdy bych neřekl, že jen výrazem v obličeji a hrou těla lze vyjádřit tolik emocí. Jasných 5*!!! ()

veverysiak

Klobúk dolu, táto spomienka, teda pripomienka na zlatú éru nemých B&W filmov vyšla prenáramne, najsilnejšou stránkou je kompaktnosť a presvedčivosť, a ak by som mal predsa len niečo vyzdvihnúť, je to brilantný výkon Jeana Dujardina, takže 85%. ()

rigby

Sentimentální výlet do éry němého filmu. Hold klasickému filmu v té nejryzejší podobě. A navíc je to i vtipné. Ale jednou to stačilo... ()

krachman

A to mělo být jako co.....aha, nejlepší a nejnudnější film roku. Kdybych byl kritik a měl filmové vzdělání, tak bych to asi ocenil. Ale takhle.... ()

weva

Keď som prvý krát počula o tomto filme, povedala som si, že režisér musí byť veľmi odvážny (alebo blázon), keď sa v dnešnej dobe rozhodne natočiť nemý a čierno-biely film. Následne, ma k vzhliadnutiu presvedčila myšlienka, že týmto nápadom zbúra všetky klišé, ktoré v dnešnej kinematografii tak dominujú. A nakoniec, keď som film videla, bola som nadšená a neoľutovala som, že som si ho pozrela :). Film bol veselý ale aj smutný, dej bol zaujímavý, plný prekvapení o postavách ani nehovoriac a charizmatický Jean Dujardin hlavnú rolu zahral tak presvedčivo, že Oscara i Zlatý Glóbus si určite zaslúžil. Najviac ma zaujalo to, že k vyjadreniu všetkých myšlienok či pocitov neboli potrebné žiadne slová, ale stačila iba hudba a zopár titulkov. ()

gezper

Velice svěži retro němá (!) artovka, která je však konzumovatelná i běžným mainstreamovým divákem - ač tento si pro jednou popkorn na klín raději nebere. Ústřední dvojice je skvěle typově obsazena a odvádí úžasné výkony. Též hudební doprovod bezvadně sedí k natočené tiché stopě. A těch pár ozvučených míst je nápadem a provedením 'par excellence'. Doporučuji vidět na co největší uhlopříčce, plátně, nejlépe v kině, filmu to ponechá tu správnou žádoucí atmosféru. Další pocta starším filmům a jednomu podstatnému období kinematografie (po Hugovi - zajímavě se nám to letos sešlo) a je zde vidět, že období němých filmů tvůrci 'The Artist' opravdu mají rádi. Dali si totiž velkou práci, aby výsledek měl po mnoha směrech ten správný celuloidový punc 20-30.tých let. Docela mě bavilo odezírat z úst repliky i u neotitulkovaných pasáží (což je překvapivě u němého filmu většina, že) a tipovat, jaká věta asi bude následovat. Ano, příběh to věru není nikterak složitý a nepředvídatelný. ps: ač můj fanda na oskary je špíše Hugo (přeji mu to), tak tipuji, že Artist to vyluxuje povícero. Je to taková sázka na jistotu u poroty. No jsem na to sám zvědav.. EDIT: původní text psán před udílením sošek. Tip mi vyšel tak napůl - Artist vs. Hugo -> plichta 5:5. Ale Artist získal více hlavních kategorií, Hugo spíše ty technické. [90%] ()

Misterioso

Oscarový hit The Artist určitě má něco do sebe, ale skutečně byl oceněn film jako takový a ne realizace filmu tohoto typu ve správnou dobu (která byla zrovna po chuti Akademikům, jako tomu často bývá)? Ať tak nebo tak, rozhodně to tvůrci vychytali, protože natočit v roce 2011 černobílý, němý a ještě k tomu francouzský film a získat pět Oscarů v dosti důležitých kategoriích, to bere dech. Herci jsou výborní, stejně tak i režie nebo hudba, ale příběh je to klasický, nijak diváka neohromí, ale na druhou stranu ho ani nikterak neurazí. Já jsem se taktéž bavil a zavzpomínal na tuhle zlatou éru Hollywoodu, ale upřímně řečeno - raději sáhnu po Chaplinovi nebo Metropolisu. Každopádně příjemný filmeček. 8/10 ()

Marchellonzo

Moje němá premiéra nedopadla vůbec špatně. Celkem úsměvný film bez starých kliše a klasika jak má být. Nevím jestli byly Oscary zaslouženě, ale za zhlédnutí tento snímek rozhodně stojí. BANG ()

Zirael

Jedním slovem - krása. Nevěřila jsem, že vydržím sedět u filmu, kde se nemluví... no taky mi z toho důvodu první scéna přišla taková nějaká divná, ale pak... paráda. Na film byla radost se dívat už jen kvůli neodolatelnému úsměvu Jeana Dujardina, překrásné Berenice Bejo a skvělému Uggiemu (a jakože mě tady ty scény s křepčícíma pejskama v jiných filmech strašlivě rozčilujou). Jasně, vím, že se filmy takhle netočily, ale i tak je to krásný film. Jediné co bych vytkla jsou některé příliš dlouhé kecací scény, vzhledem k tomu, že divák stejně neslyší, co se říká a herci to povětšinou nezvládají všechno zahrát jen výrazem tváře, tak mi to přijde zbytečné. ()

furrec

Nijako nechcem uraziť kvality tohto velmi pekného filmu, ale v dnešnej dobe podľa mňa pre nemé filmy už skrátka nie je dosť miesta. Dúfam že pokračovanie už bude hovorené, i keď čierno biele prevedenie mi vôbec neprekážalo... ()

kolly13

Příjemný film bez rušivých dialogů, což mě ale až místy vedlo k otázce, kolik ještě zbývá do konce, přece jen scénář je slabší. Jinak filmařsky poctivě odvedená práce doplněná odzbrojujícím úsměvem hlavního hrdiny. Nemůžu si pomoct, ale nebyla jeho manželka frigidní, pane Freud? ()

Majollica

Bezesporu největší filmové překvapení roku a pro mě báječné černobílé osvěžení. A němé. V roce 2012. Páni! Ještě ani teď, když se snažím popsat své dojmy, nemůžu uvěřit, že ten film, na který jsem se dívala, NENÍ z roku 1927 ...! Vynikající po všech stránkách: od originálního nápadu přes fantastické herecké výkony až po dokonale sladěnou hudbu. Nádhera. Tvůrci se mistrně a elegantně poklonili éře němých filmů, a já se hluboce klaním jim. ... A šestou hvězdičku si právem odnáší famózní Uggy! ;o) ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)