Sviňák

Filth

Špina

Krimi / Komedie / Drama

Velká Británie / Německo / Švédsko / Belgie / USA, 2013, 97 min

Nevyvážené převyprávění Welshovy další knihy má nevýhodu v průměrném režisérovi, který hlavně v druhé polovině ztrácí půdu pod nohama, ale zároveň má obrovské štěstí v obsazení McAvoye do role Robba. Parádní herecký koncert, který zakryje téměř všechny nedostatky. První půle je navíc tak neuvěřitelně nahláškovaná... Pracák je tamtudy, drahý Santo.(21.2.2014)

Velké intriky na malém pracovním prostoru a dost dobře rozebraný rozklad charakteru jednoho neobyčejného sviňáka, který potvrzuje, jak hluboce nešťastnými ubožáky mohou být naši zdánlivě neporazitelní spoluhráči, ale jak praví sám hrdina, život je hra a dokud neskončí, nikdy se neví, jak dopadne... Nadsázkové podání může způsobovat určité rozpaky, které však McAvoy svými výstupy úspěšně rozptyluje a samotné finále odškodní i momenty, kdy jsme si úplně nerozuměli.(11.4.2014)

Bruce Roberts je detektívom, ktorý čaká na povýšenie. V ceste na novú pracovnú pozíciu mu stojí nielen úspešné ukončenie prípadu vraždy mladého japonského študenta, ale aj konkurencia v podobe kolegov či chorá myseľ, ktorá ho neustále prenasleduje. Dokáže Bruce zvládnuť svoje emócie a tak dospieť k vysnenému postupu? Veľmi zvláštny, no zároveň originálny snímok, ktorý dokáže zaujať nie len príbehom či svojským vtipom, ale aj pohľadom do vnútra naštrbenej psychiky človeka, poznačeného životnou traumou. Takto nejak si to predstavujem ja. Rád by som ešte vyzdvihol herecký výkon Jamesa McAvoya. Palec hore.(27.1.2014)

K druhému celovečernímu počinu Jona S. Bairda, který je podepsán i pod scénářem, lze přistupovat dvěma způsoby. Lze se ke snímku stavět tak, že záměrem bylo natočit trainspottingový kult, z kterého budou citovány hlášky a vytrhávány scény z kontextu pro svůj pobuřující obsah. Je ale možné SVIŇÁKA vzít na milost a vnímat ho jako představitele tzv. mind-game filmů, tj. těch s narušenou ústřední postavou, jejíž vychýlené optice je vše přizpůsobováno a divák si je tohoto velmi dobře vědom a na tuto hru přistupuje a baví se jí. Proč je dobré snímku vyjít vstříc a chápat ho spíš prostřednictvím druhé zmíněné optiky, popisuji v recenzi.(15.12.2013)

Podstatu filmíku si nechám raději pro sebe, ale lze říct, že to není nic nového a vlastně mě to po sérii podobně viděného už docela nudilo. Takže se zaměřím na formu, jež sice místy překračovala hranu únosnosti, ale jinak byla zvládnuta bravurně. No a co mě nejvíce nadchlo a stojí za komentář, je Oscarový výkon Jamese McAvoye, jaký jsem již předlouho neviděla. Zvláštní, že mě při shlédnutí takové sviňárny nenapadá žádný podobně zmaštěný popisek, jak se tady někteří s podobně nastaveným profilem chudáka, jakým byl hlavní hrdina, snaží zvracet dnes a denně, protože o zas takovou srandu vážně nešlo. James si HO střihl s takovou excelencí, až bych se mírně obávala, zda se mu role nepřišila na tělo natrvalo.(29.11.2014)

• - V kanceláři šéfa Boba Toala (John Sessions) visí obrovský plakát filmu 2001: Vesmírná odysea (1968), na který také Bruce (James McAvoy) upozorní. (Seejey8)

• - David Tennant původně přijal nabídku zahrát si postavu Petera Inglise. Bohužel se změnou data natáčení musel od projektu odstoupit kvůli jiným povinnostem. (Cheeker)

• - Keď Bruce (James McAvoy) číta vo výklade výsledky z futbalu, na obrazovke sa zobrazí čas 4:45. V decembri je v Edinburgu o takomto čase už tma, vo filme je však jasný deň. (toi-toi)