Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

viperDavid

Hodně dlouho jsem uvažoval proč nedat plnou palbu takovému fantastickému filmu. Nakonec mě přesvědčila až moc pochmurná atmosféra až spíš dramatická. Jim Jarmusch se prostě vyžil, ale rozhodně 5* zaslouží scénář. Rozhodně to není žádný slaboduchý twilight nebo podobná sračka, tady přežívají jen milenci 4* ()

kinghome

Wow nikdy bych nečekal, že se mi takovej film může líbit. Zase jsem jednou sám sebe překvapil, byl jsem na projekci a jsem za to rád, protože jinak bych tenhle film nikdy neviděl. Dokonce jsem utíkal domu, abych se stihl z projekce odhlásit, jenže jsem přišel v 15:05, takže už bylo pozdě, ještě že jsem to nestihl. Hodně pomalý film, který mě ale přinutil koukat se celou dobu bez toho, abych se nudil (až na malé výjimky), Tom Hiddleston je na tuhle roli jako stavěnej, takovej klasickej mučednickej upír, kterýho budou všechny ženský milovat. Tilda Swinton ale překvapivě nezaostávala a mezi jí a Tomem bylo až divný spojení, ty dialogy byli strašně příjemný a takový spontální, prostě jim to sedlo. Ale největší plus je soundtrack, vážně co písnička, to úžasnej song, doprovodná hudba byla prostě dokonalá, k tomu se přidali i vtipné narážky na historické postavy, nejvíc potěšilo zmínění Byrona a prokletých básníků, se kterými Adam chlastal :D.. jediný mínus byla reklama na ajfouna, která mě fakt naštvala a pár nudných pasáží, ale jinak vysoce nadprůměrný film. 90% ()

Tosi

Pár dnů života dvou bledých upířích postav zachycených v požitkářských nočních záběrech na zbědované město a při dosti nudných dialozích o nesmrtelnosti chrousta. Pouze skvělá hudba mě udržela v bdělosti u tohoto pomalu táhnoucího se filmu, postrádajíc i tu nejmenší špetičku akce či napětí. Charakterizoval bych to jako upíří film pro děti, skalní fanoušci žánru zažijí slušně natočené zklamání. ()

dvopet

Essential JJ - filmové lahůdkaření, hra s klišé a odkazy, cesta, periferie, architektura. Navrch fantastický soundtrack a svícení. Když se stane ta vzácná věc, že se po celou dobu projekce přiblbe spokojeně usmívám, je to vždy dobré znamení. ()

Belbo

Jak to jen napsat: .... existenční doslovnost. FIlm je to pěkný na koukání, postavy správně odtržené od meinstreamu, ale zároveń je film strašně jednoduchý. Divák na nic sám nepřichází, nemusí dekódovat zdělení, znaky jsou dané. a postavami vysvětlené, je to škoda. Meinstream proti kterému se film staví, formoval konečnou podobu interpretačního kódu. Kde jsou ty časy, kdy Jarmusch natočil podivnější neř ráj, či pro masové publikum Ghost Doga? ()

Kaferano

Pomalu plynoucí sofistikovaná imprese. Tak by se dal popsat dojem z filmu Jima Jarmusche, který vtiskl novou podobu tak zprofanovanému tématu jako jsou upíři. Ne každý u filmu vydrží, protože jde v podstatě o obraz, kde plynutí času je pozastavené a my můžem pocítit každodenní rutinu dvou zamilovaných upířích bytostí. Tato rutina je zároveň velmi vytříbená a zároveň otřepaná staletími a působí jako tichá bilance skutečných hodnot existence... Celou tuto záležitost velmi podpořila volba herečky Tildy Swinton do role upírky Evy. Tilda Swinton jako žena typu ,, jolie-laide " působila unikátně v roli kultivované milující bytosti, nadané psychometrickými schopnostmi, která po svém chápe esenci života a smrti... ()

Johnny.ARN

Tilda je pre mňa znak, že to neni film určený pre mňa. Niekoľkáta skúsenosť s ňou ma v tom len utvrdila. Bárz čo môžte pri tomto filme robiť, vždy viete o čo ide a pokiaľ vás pičné dialógy nezaujímajú, zbytočná stráta času. 2 z 5 ()

PetrVabruscak

Občas, když jdu v noci po městě, tak taky potkávam zombie, kterým je chodník malý. Tady bych chtěl, především, vyzdvihnout hudbu ve filmu, která byla hypnotická a ponurá jako noci, ve kterých se film odehrával. Film si narozdíl od Buffy, rozkuřovačky upírů, uvědomuje, co je za dobu a nebere si servítky (např. upozornění na Nicola Teslu). Nakonec mi jen trochu mrzí, že nedostala víc prostoru Mia Wasikowska. Pak by měl film na víc, protože s její postavou mohla přijít zápletka. Asi druhý film, po Ať vejde ten pravý, o upírech, který za něco stál. Ke konci se dočká menší reklamy zpěvačka Yasmine Hamdam - doporučuju poslechnout. ()

tomxxx

Vysoké hodnocení je asi tím, že jsem se tak těšil, možná tím, že Hiddlestone je můj oblíbenec. Ve filmu se v podstatě nic nestalo, žádný srdcervoucí, akční příběh, s hromadou kozatých žen, tak proč ovace? Právě proto, že si Jarmush jede svoje. Krásně syrová podívaná, s velice pomalým tempem, skvělou hudbou, výborným obrazovým zpracováním a vtipem. Vtípků a hlášek tam není mnoho, ale když už něco postavy prohodí, tak mě to bavilo. Dalším, a hlavním, stěžejním bodem je určitě atmosféra. Krasně ponurá, podpořená "zbytečnou postavou člověka" (tedy spíše upíra) Adama. Není to film pro všechny, mnozí se asi budou nudit, mně to ale sundalo. ()

Javad

Film, po ktorom si máte chuť pustiť svoju obľúbenú melancholickú hudbu... prípadne ten úžasný soundtrack. ()

MikyAff

Ono to de facto skoro o ničem není. Ale víte co, je mi to úplně jedno. Atmosféra, kterou jsem od filmu čekala se dostavila ihned a byla jsem z toho nadšená. Herci skvěle vybraní a ten nádech, co z toho celou dobu čiší.. Inu co dodat. ()

ungbaru

Umělecká romanťárna. Spojení upírů s neuvěřitelnou jemností mě překvapilo, stejně tak jako herecké obsazení - nějak jsem si Toma Hiddlestona a Tildu Swinton nedokázala představit v hlavních rolích jako pár, ale k mé velké radosti jim to dle mého neuvěřitelně sedlo a jejich propojení z nich vyloženě čišelo skrze obrazovku. Vizuálně zajímavé scény doplňoval zvuk ambientní loutny Jozefa van Wissema, která vytvořila filmu specifickou, melancholickou atmosféru. V jednoduchosti je krása, a přesně to se Jarmuschovi velice osvědčilo. Oproti jeho nejnovějšímu ,,Mrtví neumírají'' byl tento koncept s nadpřirozenými bytostmi velmi dobře uchycen a ztvárněn ve velice zajímavé a hezké dílo. 9/10 ()

Pavlínka9

Jarmusche znám, tudíž to pro mě nebylo nějakým překvapením. Nicméně - 7 let jsem ten film nechávala ležet, že někdy přijde čas...Hmmm..Není to pro každého. Je to hodně ponuré, depresivní, melancholické, myslím si, že lidi se sebevražednými sklony to úplně nedají a jsou i tací, kteří tomu neporozuměli. A já se jim nedivím :D Taky mi chvilku trvalo, než jsem tomu přišla na kloub. Na jednu stranu - je to konina a trošku underground, ale když se nad tím zamyslíte - je tam tolik vzpomínek do minulosti, tolik narážek na známé osobnosti a jak si krásně hlavní hrdinové pohrávají se svou i světovou historií :) To mě na tom bavilo :) A do toho Hiddleston a Swinton, kdy asi nemohli sehnat více asexuální partnerku :D A o 20let starší :D A Anton, u kterého mi to pomalu přišlo jak jeho předzvěst....No...Mě se to vlastně líbilo hlavně tou historií :) A hudbou - ta má co do sebe :) Kor když se dal Adam na smuteční styl :) Za 3 :) Lepší 3 :) ()

venalce

Dokážu si dost dobře představit, že tenhle film spoustu lidí zklame, protože nemá žádný nervy drásající děj. Ale pokud si tento film vychutnáte jako staré víno, nabídne vám pestrou škálu vrcholných gurmánských zážitků. Dá se na něj dívat z mnoha úhlů, já nabízím pohled znalce upírské mytologie. Hned zkraje řeknu, že je to nejlepší upírský film od dob Interview s upírem. Vlastně jde o exkurzi do života prastarých upírů, kteří se (omylem?) dožili současnosti. Jde o takové zamyšlení nad tím, jak by si staletí staří upíři poradili s moderní dobou. Čemu by se věnovali, kdyby měli tolik času? Jak by se jim jevilo lidstvo? Jak by se vyvíjelo jejich chování během let? Na jaké problémy by mohli narazit? Po prvním zhlédnutí jsem byla jak zhypnotizovaná, film položil tolik otázek a nabídl tak málo odpovědí, otevřel před námi bohatou mytologii, která si přímo říká o tuny a tuny fan fiction, které pravděpodobně nikdy nevznikne (ale určitě by stálo za to). Soundtrack byl jedním slovem fantastický, ústřední dvojice dokonalá, pubertální upírka řádně otravná, potěšila spousta narážek na historické osobnosti, zkrátka mi bylo líto, že film po dvou hodinách skončil, chtěla bych se dozvědět něco víc o téhle mytologii, bylo to krásné, prostě krásné. Shrnula bych to parafrází z filmu - Mohlo by to být slavné, ale doufejme, že ne. Na to je to příliš dobré. ()

lucascus

Tom Hiddleston a Tilda Swinton jak titulní hrdinové této báječné, pomalu tekoucí story. Vše tak pozvolna plyne, kamera zabírá detaily a přesto tak odcizené tváře, zpomaluje pohyby a do toho zní božská hudba. Žízeň a touha po krvi lepí dva patra k sobě a přitom věčná přísaha zakazuje lidskou krev vysát přímo z oběti, nezbývá než se uchýlit do nemocnic.. Tam je přece krve habaděj. Ale co když je kontaminovaná? Ideální pro pomalé tempo idylických filozofických večerů na téma jakou cenu má život, a proč žít teda věčně? ()

Vodou

Při sledování jsem si sám na sobě všímal, jak jsem na film naštvaný. Celou dobu mě cosi bránilo vcítit se do postav a vlastně i celého filmu. Přemýšlel jsem nad tím, proč postavy musí být zrovna upíři, přišlo mi to ze strany Jarmusche docela levný.(nemohl jsem se zbavit předsudků) Ale nakonec, a přišlo to teda chvíli až po skončení filmu, se v obrysech objevilo téma, které se najednou začalo zhmotňovat a scény, kterým jsem při sledování nerozuměl, nabyly svého opodstatnění. No, a jestli tohle Jim Jarmusch zamýšlel, pak film přijímám víc než jen pouhou variaci na upíry, a dokonce v něm vidím i naléhavé sdělení. ()

VanTom

Tak už i Jim Jarmush nám dopřál svůj pohled na upíry. V typicky melancholickém, zasněném oparu bezdějovosti poznáváme odtažitý, kultivovaný, snad až snobský (obyčejné lidi s despektem označující za zombie) milenecký pár dlouhověkých, jejichž samotářský, skrytý život romantických uměleckých duší stejně zcela nezastře jejich krvelačnou podstatu. ()

VasaX

Jarmush, jeho statický pohled a minimalismus v hereckých projevech. Příběh zde tak trochu hraje druhé housle, a prosto snad i je... skoro téměř není. Jen se něco děje okolo Adama a Evy. Touha po krvi i její efekt zde nápadně připomíná opiátové závislosti, a to hned v několika formách. Hlavním cílem je atmosféra, atmosféra krátkých dnů v dlouhých staletí, atmosféra noci a osamění. V tomhle směru se Jarmushovi daří, a tak si natočil takového upírského Dead mana. A je to v pohodě... ale nevím, jestli bych to zvládl podruhé. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)