Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

F.W.Colqhoun

Přežijí jen diváci amerického nezávislého léta. Upíři dle Jarmusche znají živočišné a rostlinné druhy jen latinsky, sestrojují teslovské hypotetické přístroje, mají rádi Iggyho Popa a Schuberta a bydlí jako Tyler Durden. Kdyby nebyli na krev, mohli by dost dobře sedět u kávy a markýrovat šlukování cigár. Důležité je být na film odpočinutý. Pakliže nebudete, první hodina se vám bude zdát dlouhá jako alžbětinské období. Ale vyplatí se. Přestože film samozřejmě nikam nesměřuje, čímž ošklivě napodobuje život a nejspíš i život po životě, odmění diváka opojnou atmosférou slastného zmaru, který jinak většina zdravých vitálních lidí ve věku diváků nezávislého filmu ještě nezačala vnímat. Fantastické i jako úvod do hudební spolupráce Jarmusche s jistým Jozefem van Wissem. ()

Dixiee

Upírská, psychologicky depresivní podívaná s melancholickou náladou a příšerně pomalým tempem. Avšak celek je téměř dokonalý, s dokonalou režií a perfektními hereckými výkony hlavních postav. ()

Sayko

Takhle si představuju upíry. Temná atmosféra, undergroundovej rock, cool a naprosto vyrovnaní upíři, to všechno v osobité režii Jima Jarmusche, normálně se mi chce po dokoukání začít pít krev a mít deprese. ()

bloodcountes

Venalce mi ukradla komentář skoro doslova, nemám co říct. :)) Snad jen: jsem nadšena. Nadšena takovým tím pomalým, ale bytelným Jarmuschovským způsobem. Nadšení se ve mě rozléva pomalu a mohutně jako podzemní řeka, jako kvalitní čistá krev v mých vyprahlých žilách. Ách:) Jarmusch mi dal všechno, co miluju - nádherný upíry, který nesměj na denní světlo, výbornou temnou muziku, krásné filmové obrazy, hypnotický opuštěný Detriot, až hýřivé množství historických, ale i žhavě současných odkazů na lidi a věci, kterým je dobré věnovat pozornost i nějaké ty vytříbené a vymazlené vtípky. Je mi teď tak blaze, jako bych vypila pohár krve té nejlepší kvality. Tohle je skutečně dokonalé dílo, Type O Negative :)) ()

amna

film, na který se dobře dívá. protože je takový hezký a stylový. ale běda jak člověk začně trochu víc přemýšlet nad dějem. Hiddleston je jako již tradičně super a Tilda zdatně sekunduje. dějová epizodka s Wasikowskou byla ovšem naprosto zbytečná. více k přečtení na blogu. ()

DannyBoy80

MINIKINO Kavárna, Ostrava, 30.3.2014: Vizuálně a hercky je to paráda. Upíří podtext je v podstatě jen jakási vata nebo řekněme spíš podklad pro toto dílo, které by docela slušně mohlo fungovat i bez toho. Nicméně tento "noční film" díky tomu nakonec vyznívá trošku noire. Zvolení reálií Detroidu a Alžíru je velmi dobrým počinem a dává to tomu neotřelou atmosféru. Přesto se jedná o jeden z nejnormálnějších Jarmuschových filmů, který sice má pár odkazů a poznámek ke světovému dění a historii stejně jako Hranice Ovládání, nicméně je velice dobře čitelný. Pomalé tempo přetrvává a s podivem je třeba říct, že se asi jedná o jeho nejhumornější dílo. 85% ()

dormouse

Nějak jsem od filmu čekala hlubší zamyšlení nad problematikou nesmrtelnosti. Místo toho jsem se dočkala jen nelogických pohledů na svět upírů. Vztah mezi hlavními představiteli nebyl moc uvěřitelný, snad pro ten dvacetiletý věkový rozdíl. Ale Tilda Swinton je stále krásná. ()

Asmodin

Obsazení bylo skvělý. Díky bohu, že už nám necpou upíry procházející se za dne mezi lidmi. Chyběla mi tam nějaká akce. Je to takový horor bez strašení, jediný co by mě mohlo vyděsit by asi byla ta prognóza ekologického kolapsu. ()

Hadriel

Me like like. Very nice. Celou dobu si říkám, tak kdy už to přijde. Kdy už se něco stane. A pak to skončí. A říkám si, woot?! Největší výhoda pro mě byla, že jsem nečetl obsah a vůbec jsem netušil o čem to to je. Jen jsem dal na doporučení jednoho místního sexi uživatele a konečně jsem si to pustil. Takže jsem do toho šel jenom s tím, že je to prý fakt super. A ono je. Ale nějak nedokážu říct proč. Miluju tu hudbu. A melancholii. Herci super. Ta atmosféra. Tma. Brýle, rukavice! Give me moar. Po Interview s upírem asi jedinej další upírskej film, kterej mě fakt baví. ()

angloumene

Only Lovers Left Alive nabízí opravdu minimalistický příběh, v tom ale nespočívá hlavní síla filmu. Jde spíše o vykreslení skvělé upíří atmosféry spolu s povedeným playlistem. (Ne)zjevnost odkazu na upadající lidskou společnost už ale asi zůstává na každém z nás. ()

juliekrocova

Z celého filmu na mě dýchala hlavně umělecká atmosféra doprovázena silnou hudbou, která mě naprosto fascinovala a samotný soundtrack je skvělým zážitkem. Příběh není až tak výrazný, film je spíše plný záběrů více uměleckých a bez nějakého děje. Původně ve filmu mělo být více akčních scén, ale nakonec byly všechny vyškrtány a za to já jsem velmi vděčná, jelikož myslím, že kdyby tam ty scény byly, tak by to filmu akorát tak uškodilo a ztratil by na svém uměleckém vzezření. Možná mě maličko mrzí, že tím dějem nebylo trochu víc vysvětleno, jelikož některé části, některé konce nebyly naprosto vysvětleny - já vím, tvůrci nám tím asi říkají, domyslete si to, ráda si domýšlím filmy apod. to není ten problém, problémem spíš je, že tady těch nevysvětlených konců je poněkud víc.Vlastně i začátků, jelikož jsme vhozeni rovnou do děje. Ale přesto...Film jsem si naprosto užila, utápěla jsem se v té skvělé atmosféře - mě tento snímek uchvátil a rozhodně jsem ho neviděla naposledy. ()

Ixbalanke

Musím uznat, že jemnost tohoto filmu mě opravdu vzala. Opravdu poskrovnu slov, impozantní obrazy, a výborná hudba. Děj takový nijaký, ale vůbec nevadí. Poklidný film, který jsem si rozdělila do 3 večerů, o to prodlouženější dojem. Velkou roli hrají vizuály hlavních postav. ()

Rozjimatel

Bolo to pochmúrne, bolo to jednotvárne a príliš ma to nebavilo. Ešte som doteraz žiadnemu Jarmuschovi nedal menej ako 4 hviezdičky, z 10 filmov, ktoré som od neho videl je toto po prvý raz. Lenže kvôli tej nezáživnosti si jednoducho nemôžem pomôcť. Oceňujem opäť režisérovú originalitu, snáď iba jeho môže napadnúť nakrútiť film o psychických problémoch upírov, akúsi psychologickú štúdiu ich duše, s presahom odkazujúcim na úpadok západnej civilizácie. Jednoznačné plusy sú herci, atmosféra a vizuál. Naopak mínusom je pre mňa ten vysoko oceňovaný soundtrack, ktorý ma veľmi nebral kvôli jeho jednotvárnosti a ponurosti (jedine scéna so speváčkou v Tangere sa z toho vymyká). V každom prípade mám silný pocit, že ten film je hlbší ako sa mi javil pri jeho prvom pozretí, takže určite si ho ešte niekedy pozriem, aby som sa viac sústredil na všetku tú obsiahnutú symboliku a metafory (krv = droga, zombie = typický "západný" konzument, ktorý svojim správaním doviedol západnú civilizáciu až na pokraj zániku). ()

Ukko

Nevím, jestli si Svět (konečně!) všiml Jarmusche, nebo zafungovala reklama pseudointelektuálů (rozuměj hipstři), ale na film „Only lovers left alive“ se těšila velká spousta lidí. Pochopitelně, mě jako fanouška zajímalo, jak to celé dopadlo. A na rovinu, nedopadlo to vůbec špatně. Jak bývá u Jarmuschových filmů zvykem, film nikam nespěchá a divák si užívá každou scénu, ty jsou čisté jako slovo boží. Kamera, scénář, režie ale i hudba vás vtáhnou do děje a upírská atmosféra dokonale pohltí. Komorní obsazení a herecké výkony jsou velmi příjemné a tak nějak vůbec nepochybujete o uvěřitelnosti postav. Jedinou vadou na kráse, kterou Jarmuschovi neodpářu je to zasraný „jablko“, který hraje dnes už v každým druhým filmu. Nasrat na Hollywood, do hajzlu se Stmíváním … ještě, že máme Jarmusche. ()

Gumrice

Krásná atmosféra, skvělá hudba, sympatické postavy, tajemné světlo a barvy, zručná kamera, překvapivě zajímavá ústřední dvojice a skrytý vtip. To a jistě řada dalších aspektů se podílí na tomto neobvyklém filmu. ()

kuboj

Základní koncepce mi přijde super: vzít prvky stylu vlastního především prvním Jarmuschovým filmům (hlavně Permanent Vacation a Stranger than Paradise), tj. cosi jako pomalý proplouvání každodenní existencí, který pracuje povětšinou s dlouhýma statickýma záběrema věcí veskrze nepodstatných a obecně s absencí gradovanýho děje (obecně hodně Jarmuschových filmů třeba nemá konec ve smyslu jasnýho ukončení příběhu dávajícího mu smysl, odhalující jeho pointu atd.), a udělat tak upírskej film. Takže poněkud znuděná, zdlouhavá a bezcílná atmosféra, kterou takovej styl navozuje, bude odpovídat prožívání nesmrtelných bytostí. Z mně neznámýho důvodu to ale až na několik míst (třeba skvělá úvodní sekvence) vytváří spíš atmosféru prázdnou až žádnou. P.S. Název je asi záměrně dvojznačnej, rozhodně by mi ale přišlo lepší překládat ho jako "jediný milenci, kteří přežili." ()

sona123

Netradiční. Pomalé, pro to správné sledování je potřeba mít tu správnou náladu - chtít se zastavit a vnímat s otevřenou myslí. Příběh mi nepřijde až tak famózní a přesahy, o kterých se tu dočítám, jsou určitě možné, ale nějak mě u filmu nenapadaly....pro mě to byla zajímavá love story, dobře herecky obsazená, s úžasnou atmosférou a skvělým způsobem zobrazení....netradičně pojaté klišé. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)