Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

p3g odpad!

123min nudnej spraostosti.. celý film tak ako začal mohol rovno aj skončiť.. Herecké výkony na úrovni umeleckej predprípravky pre žiakov so špeciálnymi potrebami. Disk od teraz budem používať ako podpivník, nech aspoň z časti splatí svoj dlh verejnosti. ()

krasava

Ideální představitelé filmu s tímto námětem a náladou - nadpozemská Tilda Swinton a tajemný Tom Hiddleston by měli být dostatečnou devizou k vytvoření něčeho unikátního. Bohužel nestalo se. Neustále se opakující smyčka v hudbě na začátku možná mohla záměrně vytvářet paralelu k divákově (tedy mé) touze smyčku přerušit a touze hlavního hrdiny ukončit ten neustálý kolotoč všeho už dávno známého, překonaného, nikam dál se nevyvíjejícího jsoucna.... Dále se dá použít myšlenka, že pokud hodně víte a znáte a tedy chápete, že lidstvo je nepoučitelné, jediné východisko je mít radost z maličkostí. Dá se pochopit taky to, že pokud spolu muž a žena mají trávit pár set let, není naškodu občas žít odděleně. Mám ráda extravagantní, umělecké filmy, miluju pomalou Melancholii. Tento film bohužel jen 3 hvězdy. Značkové víno naservírované do prasklého hrnku.... Škoda. ()

innocence__ odpad!

5 minut hraní na kytaru, 5 minut procházka noční ulicí, 5 minut vypití jahodovýho jelzina, 5 minut orgasmu nad druhy kytar, 5 min čumění z vokna na debily, 5 min ležení na gauči a čumění, 5 min hraní na housle, 5 min balení věcí směr detroit, 5min už ani nevim čeho a 45 minut v hajzlu...to jeli zrovna autem, tak jsem to posunul o 20minut a pořád jeli autem...74%? Aha, asi jsem z Jupitera nebo si nedokážu vysvětlit jak někdo takový sračce může vypálit takový hodnocení..akorát jsem zas nasranej. ()

Bertramm

Je jasné, že spoustu lidí tady film asi zklame. Kdo nezná Christophera Marlowea, jeho Tragickou historii o životě a smrti doktora Fausta, Jacka Whitea a jeho zálibu v teslovském provizoriu, jež byla inspirací pro zařízení Adamova apartmá, komu se nelíbí pomalé tempo podkreslené skvělým soundtrackem, ten si film neužije a vlastně ani nepochopí. Ti co hledali horor o upírech, častují tenhle počin jednou hvězdou, která jako by měla omlouvat jejich negace nacpané do komentářů, jemiž se zde naprosto znemožňují. Je mi vás líto vy hloupoučcí a nevědomí "stmíválisti". Ovšem na plnou palbu to není. Mohlo tam být víc drama, dvě , tři oběti navíc, bezvýchodnější situace a nakonec delší absťák. ()

zatiad

Sice jsem čekala, že to bude konečně správný přístup k tématu upírů, ne jako Twilight sága, po které se pověst musí napravovat hodně dlouho, ale že mě tenhle film až tak dostane, to jsem si asi ze začátku ani nechtěla připustit. Po chvilce jsem byla vtáhnutá mezi ně, naprosto jsem se odpoutala okolí a dvě hodiny mi utekly jako voda. Samotné obsazení ani nemá smysl rozsáhle komentovat, je naprosto geniální. I když původně měl Adama hrát Michael Fassbender, což je taky pěkně charismatický člověk s uhrančivým pohledem, který by se do role upíra hodil, ale Tom Hiddleston umí zhýralce a unuděnost zahrát mnohem líp. Opět si musím ale postěžovat na dnešní popcornovou generaci, co se honí za senzací, protože přes všechny megalomanské filmy s rozpočty řádově ve stovkách milionů amerických fifníků, které se pro tyhle ovce točí, nikoho nenapadne zainvestovat nějaké "drobné" do projektů jako tento. Jarmusch dlouho prosil o finanční podporu v Americe a posléze i v Evropě a dočkal se pouhých sedmi milionů, za které to všechno výborně klaplo a povedlo se daleko víc než kdejaká přeefektovaná blbina. Před ním opravdu smekám a hodně hluboko se klaním. ()

Dalajlada

Spoustě lidí tenhle film přijde naprosto bez náboje a nudný. Tak na něj nechoďte. JE to tak. Šílenou akci zde opravdu nečekejte. Ti kteří hledají filmový zážitek, který je svou atmosférou pohltí, si přijdou na své. Film je svojí rozvahou a "pomalostí" perfektním vykreslením nudy věčnosti. Ale víc nebudu prozrazovat. Přišli byste o skvělý filmový zážitek! ()

TedyM

Film, který nemá žádný pořádný děj, přesto mě tak pohltil jako žádný jiný film. Úžasná atmosféra, hudba i herci. Přežijí jen milenci není film pro každého. Pokud dokážete překousnout dějovou prázdnotu, občasný varovně zvednutý prst ohledně vývoje lidského druhu a vnímat ho emocionálně, odmění se Vám královsky. ()

BigRunner

Mám rád filmy Jima Jarmusche. Ani tentokrát mě nezklamal. Jistě dalo by se provedení filmu v mnoha věcech kritizovat, ale mě se právě líbí jeho "lidská nedokonalost". Stejně tak jeho upíři nebyli dokonalí. Za to hudba se mi fakt moc líbila a ani trochu mě nenechala klidného. Už jen pro tu hudbu stojí zato film vidět. Výběr herců mě celkem uspokojil. Závěr filmu byl trochu přitažený za vlasy, jako pokus o vtipný konec má co Jirmusch dohánět. Málo filmů mohu vidět dvakrát, ale tenhle film budu chtít určitě ještě jednou zkouknout. Pro mě to bylo příjemné pohlazení. ()

latimerie

Jen na okraj: vím, že žánrové zařazení není moc variabilní, ale tento film bych kvůli postavám upírů rozhodně mezi horory nezařadila. Žádnou krvavou upířinu jsem od Jarmusche neočekávala a taky to nebyla. Dva styloví upíři, kteří se od sebe tolik liší, se navzdory vzdálenosti i času pořád milují. Ten druhý svět, stojící mimo jejich vlastní, nacházející se na několika metrech čtverečních, není důležitý. Ohrožený druh, který je bibliofilní, muzikolfilní a inteligentní, ten prostě musí přežít! Všechno nechme pomalu plynout, ať to krásně vyzní — přesně tak, jak to má Jarmusch a jeho fanoušci rádi! ()

lukas.frydry

Nějak jsem nepochopil co na tomhle filmu tady všichni máte, vesměs všichni herci v celým filmu mi přišli nesympatičtí, hlavně teda Adamova žena ! Celej film nemá teda s hororem nic společnýho zápletka taky netuším v čem byla a jestli jsem teda pobral a byla zápletka a zároven i vyvrcholení celýho děje to, že sestra Adamovy ženy vysála , Adamovýho zprostředkovatele všeho ? To jako fakt ? Co je na tom filmu tak zvláštního ? Těšil jsme se na odvaz, protože to tu má kladné hodnocení a místo toho utahaná nuda, kterou nezachrání ani Tom Hiddleston, kterej v tomhle filmu extrémně moc připomíná frontmana 30sec to Mars. 20% za Toma. ()

Revelate_17

Velice zvláštní film, se správnou ponurou upírskou atmosférou. A vlastně s velice "slušnými" upíry, kteří se snažili jít tak nějak s "dobou" a pít lidem krev jen obrazně (ty narážky "proboha, přece už nežijeme v 15. století" atd. byly velice úsměvné...a vlastně mi to přišlo i pěkně logické - během staletí se naučili přizpůsobovat a najednou je tu 21. století a oni pod vlivem určitých společenských norem musí potlačovat svou upíří přirozenost). Tilda Swinton jako stylová upírka válela. Tom Hiddleston byl stejně skvělý jako smutný romantik se sebevražednými sklony... podle mě hrál hlavně očima - i v pasážích, kde nemluvil, jeho oči mluvily za něj - a právě v těch chvílích jsem začala chápat i jedno z poslání tohoto filmu - kam se lidstvo řítí? Vždyť Adam má vlastně pravdu a chápu jeho nechuť pokračovat dál.... Jen mi přijde, že tam byly některé zbytečně dlouhé pasáže, ve kterých se nic moc nedělo, člověk měl chuť dloubat se nudou v nose, a potom ty zajímavější byly na můj vkus krátké - třeba zrovna v posledních asi 15 minutách bych ten děj trochu rozvedla - nebo to tak schválně mělo být, aby bylo jasné, že opravdu Only Lovers Left Alive? :-) ()

Arnien

Jarmusch se předvedl a ukázal nám upíří rasu v trochu jiném světle, než je v poslední době trendem. Nezasadil do příběhu žádné upírsky profláknuté schopnosti jako je neuvěřitelná síla, létání či nadpozemský sluch. Upíři zde působí lidsky a často mnohem humánněji a kultivovaněji než člověk samotný. Film nemá žádný akční děj, dějové zvraty či spletitý příběh, ale i přesto říká ve výsledku mnoho. Za celé dvě hodiny jsem se ani jednou nenudila. Je zde kladen důraz na kritiku světa a také na kontrast. Lidé jsou zkažení nejen vnitřně, ale i fyzicky (jejich krev způsobuje upírům kontaminaci a smrt). Jsou hloupí, nenasytní a věci jim dochází příliš pozdě. Za mě je velkým plusem také fakt, že ve filmu se neobjevila jediná sexuální scéna, ale i přesto z hlavních postav vyzařuje dokonalá láska a vášnivá touha po svém protějšku. Dílo je také důkazem, že to jde i bez zobrazování násilí a vulgarity. Na závěr lze jen říci, že Přežijí jen milenci v sobě mísí perfektní souhrou černého humoru, odkazů na minulost, melancholické atmosféry, skvělého soundtracku, hereckých výkonů a uměleckého pojetí kamery a střihu. Výjimečně nemám co vytknout! ()

SkyWolf

Po celou dobu toho filmu jsem nepochopil, jak to mohlo zabrat 2 hodiny. Asi jsem se holt neuměl vcítit do scén bez větší hloubky. Každou chvilkou se příběh začal rozvíjet, aby se pak v dalším záběru větev zalomila a zůstala nedokončená. A pointa? Žít X let v nějakém přesvědčení a pak ho v podstatě ze dne na den porušit a jedeme dál? Nedotažené. Nevýrazné. Neosobní. Zklamání. ()

Kosir

Zase jsem se nechal žbaňkovat nějakým komentářem, abych zjistil, že chodím do úplně jiné kafírny. Pro mě to byla především nuda. Děj vcelku žádnej a proto se to příšerně vleče, aby se doškobrtalo někam, kde zase nic není. Jarmusch pořádá soukromou exhibici s pár narážkami na historické postavy. Aby mě to bavilo, musel by mě něčím opravdu zaujmout, nutit se nechci. ()

storm23

Pro zájemce o zhlédnutí filmu: V žádném případě se nejedná o klasický horor, takže pokud se chcete bát či nechat trochu polekat, sáhněte po něčem jiném, protože tento snímek je určen k jiné příležitosti. V ponuré atmosféře, ve které se vlastně nic neděje by nepřipraveného diváka mohl film snadno odradit. Kdy si film shlédnout? Až budete mít dost všech těch filmů o upírech na jedno brdo a budete si chtít zažít něco tak trochu jiného, nepoznaného. Film ve kterém nejde o děj, ale o jeho temnou atmosféru. Též Vám film ukáže poněkud jiný pohled na upíry. Vlastní komentář (může obsahovat spoilery): Já jsem bohužel byl ten nešťastník, který nebyl na tento film připraven, a proto mě z prvu moc nezaujal, čekal jsem něco jiného. Film jsem docenil až s odstupem času a nyní bych si ho s chutí pustil znova. /// nejdřív za 2*, s odstupem času za 4* ()

maestrum

Nečekejte akci a podívanou pro puberťačky, tohle je pomalu vlekoucí se film o upírech, kteří byť žijí "moderně" a lidem krev nesají, tak stylem života žijí v čase, který jim nejbližší. ()

Velen88

Tento film me naplnil beznadeji a odhodlanim najednou... Je to mimo moje chapani. Presto jsem byl oslnen, minimalne skvelou hudbou. ()

ciapok

pre mňa taký darček z iného sveta, kde všetko plynie pomaly, ale presne tak, ako má, je to ako sen, v ktorom neviete presne čo sa udeje, ale akosi je to povedomé a musí k tomu dôjsť. Dvaja ozaj pevne spojení upírí milenci, ktorých zmyslom nie je vraždiť pre krv, ale obklopovať sa umením, hudbou, knihami... Záverečné titulky som dopozeral kvôli hudbe do posledného písmenka. Dlho po mne neostal tak vyladený pocit ako vo tomto filme. Patrí k tým na viac použití. Pre fanúšikov Jima Jarmuscha nutnosť vidieť :) ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)