Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Kevi1

Tento film veľmi ospevoval môj otec (čo je malý zázrak, lebo u neho doma sa slovo upír nesmie spomenúť ani omylom), ale očividne je to pre kategóriu 40+, pretože ja som sa už pekne dlho tak nenudila. Nehovorím, že to je úplný odpad, občas to malo aj svetlé stránky a Mia je na rolu upírky-mladšej sestry ako vyšitá. Lenže tam to asi aj končí, inak je to rozvláčna dvojhodinová nuda a ku koncu už som naozaj miestami rozmýšľala, že to vypnem. Ale ak máte sto rokov, tak je aj možnosť, že to budete hodnotiť kladnejšie.. inak akosi nechápem, prečo to má tak vysoké hodnotenie. ()

mirasul

Ve světě lidí („zombies“), naplněných strachem ze svých vlastních představ, jeden nijak zvlášť netouží protahovat utrpení své nesmrtelnosti. Kdo by taky dnes chtěl žít navěky. Není to náhodou důvod, proč tolik jedinců rezignuje na poctivost, laskavost, pomoc druhým..? Jediné, pro co stojí za to žít věčně, je láska. Sebestřednost je plýtvání životem. Vševědoucí oči Tildy Swinton, minimální herectví Toma Hiddlestone. „Vždycky jim to dojde, až když už je pozdě.“ Upíři mě bohužel nechávají naprosto chladným, takže jsem sledoval spíše s výrazem Adama, než Evy - 80% ()

kovanda123

Zřejmě nejsem schopen se zařadit mezi filmové odborníky této stránky a hodnotím tento výtvor jako běžný konzument. Popis filmu je bohatší než samotný děj, takže to shrnu. Dva upířští manželé žijící odděleně. Stravují se infůzní krví. Manželka přijede za manželem. Za nimi přijede na návštěvu mladší sestra manželky a zakousne švagrovi poslíčka. Švagrovou vyhodí z domu, mrtvého poslíčka hodí do nějaké žumpy, oba odletí do bydliště manželky. Tam jim umírá starý přítel upír, který obstarával manželce krev. Oba mají hlad, tak se rozhodnou vysát mladou mileneckou dvojci, film končí. Nic víc, nic míň. Moje povrchnost mi bohužel nedovoluje v tomto snímku vidět nadhled, hloubku, podstatu ani rezonující reflexi. ()

Edwin44

jo atmosféricky to nebylo špatný, ale ten příběh nestál za moc. Něco tomu zkrátka chybělo, něco navíc, možná ta akce, která by vystřižena by tomu dodala tu správnou štávu. Takhle to zachraňoval jen Hiddlestone a celkem pěknej soundtrack. BTW jinak pochybuju že by se dostali z Detroitu do Alžírska jen nočním přímým letem :-P ()

Boris313

Jim Jarmusch si tentokrát propůjčil upíří tematiku a výsledkem opět nezklamal. Typicky jarmuschovski jiné, vizuálně a esteticky dokonale zpracované. Nejedná se o žádný akční triler, divák si najde dostatek času vychutnat si jednotlivé scény a rozvíjet svou vlastní fantazii. Upíři v ponětí Jarmuscha nejsou tak krvelační a své prokletí i dar v jednom – dlouhověkost, využívají v naplnění historických, kulturních a uměleckých potřeb a zájmů. Není se proto co divit, že upíři jsou jenom můstkem k zamyšlení se nad tím, jak by člověk asi přežil tisíciletí života a v jaké hodnoty se oplatí věřit? Je však možné závěry filmu vztáhnout i na běžný život smrtelníka? ()

tejcek

Drama? Neřekl bych. Horor? Možná v závěrečné scéně. Ale romantický film je to zcela určitě. Sympatická ústřední dvojice civilizovaných a kulturně zjemnělých upírů v 21. století, používajících pro rostliny a zvířata latinské názvy. Adam spolu s "kolegou" Christopherem Marlowem stojí cimrmanovsky v pozadí několika světových literárních a hudebních děl. "Noční život" v Detroitu a Tangeru. A podmanivá hudba. Je to zkrátka stylové rozvinutí tématu, zadaného názvem filmu. Byť se milenci o své přežití musejí postarat i jinak. Nemám, co bych vytknul. ()

Previt

V tomto filmu je nejdůležitější atmosféra, podporovaná skvělou hudbou. Tu obstaral holandský hudebník Jozef van Wissem askupina SQÜRL, ve které hraje Jim Jarmusch. Vše se odehrává potmě (jak jinak – upíři) a jak už jsem napsal – velice, velice pomalu. Hlavní hrdinové nejsou krvelačné bestie, ale velice kulturní, humánní a vzdělané bytosti (ano, měli na to na rozdíl od nás tisíc let…), což posouvá film rozhodně do jiných kategorií, než je horor, jak u něj bývá často uváděno. Kdo čeká akci, krev a děj, bude se nudit, ostatní se mohou v klidu ponořit do temnoty. ()

Verilla

Svělá pocitovka s nádhernými kulisami, kamerou a hypnotickou hudbou, prodchnutá nadčasovými myšlenkami pronášenými upíry, kteří se rozhodli, že nebudou kvůli krvi zabíjet a jsou už po těch pár staletích tak trochu unaveni životem. Nové se mísí se starým, staré s novým a čas plyne tak pomalu... ()

margita figuli

Bala som sa trosku, ze to bude sklamanie, v porovnani s Dead Manom sa mi pribeh dvoch upirov zijucich v 21 storoci zdal prilis priamociary. Ale srdce zaplesalo pri krasnej ponurej atmosfere, charizmatickej Tilde, surovom zvuku gitary a exotike Tangeru. Odporucam tento film na romanticky vecer s vasim milym/milou. Tma, sviecky a hlavne cervene vino, zarucujem, ze pri pozerani na neho dostanete chut:) ()

Wyrmhord

Takže Jarmusch natočil metaforu o dvoch feťákoch, ktorým na konci príbehu zomrie díler a tak sa musia uchýliť ku konzumácii treťotriednej kvality. Tento film mi vzal dve hodiny života a monitor, pretože zakaždým, keď sa na scéne objavila Mia Wasikowska(ako najotravnejší upír ever) mlátil som po obrazovke dreveným kolom. Ale aby som iba nehanil, jednu hviezdičku dávam za sympatického Adama, druhú za hudbu. ()

vonverny

Pro art nadšence ok, svou kvalitu to asi má. Ale já hodnotím filmy podle zábavy. Komedie má diváka pobavit, horor vystrašit u Sci fi se má zamyslet..... Tohle je jeden z velice mála filmů, který jsem v půlce vypnul a šel spát. Roztahaná nuda v šedivém pokoji, nic víc. ()

Pollini

Moji oblíbení herci Hiddleston a Swinton. Atmosféra je dechberoucí a skvělé herecké výkony. Jsem překvapená z opravdovosti. Určitě doporučuju i na sobotní večer, velmi vhodné pro páry ( hezký večer, rande atp.)  😉. ()

majasobalova

Tento film mě vážně nezaujal. Měl dobré hodnocení a tak proč se na něj nepodívat? V polovině jsem marně čekala na nějaký náznak děje a napětí. Nic. Stále jsem tomu však dávala šanci a vydržela až do konce, bohužel, ničemu to nepomohlo, můj názor na celkový film to nezměnilo. Za zajímavého hlavního hrdinu dávám 2 hvězdičky. ()

martinlepis

Zvláštne podmanivé, zdanlivo o ničom, vo výsledku však pre veľmi priezračný a úderný dôvod. Tilda je UFO, ktoré hypnotizuje každého diváka a do toho všetka tá hudba. Jarmusch v tvorivom vrchole svojej kúzelnosti, zároveň však evidentne film na viac pozretí. To prvé, akokoľvek magické je stále nedorastené a nezrelé. Uvidíme po druhej projekcii. ()

Ekdahl

Oslnivý, hypnotizující filmový obrazy (např. tančící Swintonová), dokonalá práce s hudbou, pár vtipných momentů, motivy známý z dřívějších mistrových opusů - staromilství, civilizační zánik, sympatie k outsiderství apod., - dějová linie bohužel poněkud nanicovatá. V tomhle ohledu je to někde mezi Hranicemi ovládání a Ghost Dogem, ani ryba ani rak. V tomhle ohledu to za mě nefunguje. Nejblíž je asi Dead Man, ale ten byl lepší. Všechna ta jména evropských romantiků - no nevim, v Emerice to možná zabere, průměrně vzdělanýho našince tím asi moc nedojme, aspoň doufám. Jména Adam a Eva, to už je vyloženě laciný, sorry. Bonus: kdo fušuje do muziky, ocení všechen ten Adamův vercajk, v tomhle ohledu se Jarmusch vyřádil jako ještě nikdy. Summa: na mistrův standard mi to celkově přišlo slabší, nicméně i nadále tvrdim, že Jarmusch je vedle Kaurismäkiho jedinou současnou režisérskou figurou srovnatelnou v mistry evropskýho filmu klasickýho období (50. - 70. léta). ()

Josefka

Skvělé zpracování tématiky věčného života. Jaké to je žít ne sto, dvě stě ale celá tisiciletí. To už opravdu řešíte úplně něco jinýho. Ve vztahu Toma a Tildi vidím i záblesky romantiky. Artová záležitost. Film točený proto, že si ho natočit chci. Vyzvdvihuju do nebes hudební složku a vizuál. ()

Slavice89

Na tomto filmu mě nezaujaly ani pěkné záběry z okénka auta za jízdy, které Jima Jarmusche za mlada proslavily. Film je především ukecaný. Zdá se mi, že se režisér a scénárista v jedné osobě rozhodl natočit dílo o nestárnoucích upírech hlavně proto, aby měl možnost vyjmenovat všechny umělce a vědce, o kterých si kdy přečetl příručku a naivně o nich hloubal. Nezajímá mě, která sonáta se Jarmuschovi zrovna zalíbila. Podobně jak se to podle mě v posledních letech děje i Quentinu Tarantinovi, se Jarmusch ztrácí v lásce ke své vlastní genialitě. A v tom je genialita znenadání tatam. ()

d-nao

Asi som sa díval na celkom iný dvojhodinový film, než väčšina, pretože toto bola žiaľ nuda.. Ale tak aj Twilight sa niekomu môže páčiť. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)