Na mezinárodní škole v Jakartě vyzývá profesor svou třídu 20 studentů k myšlenkovému experimentu. Tváří v tvář blížící se nukleární apokalypse musí určit, kterých 10 z nich ukryje v podzemí a tím obnoví lidskou rasu. Rozhodnutí se rychle stává smrtící, protože všichni ve skupině se obrátí proti sobě v zoufalém boji o přežití, který stírá hranice mezi teorií a realitou... (Weasley)

runner85

Tak tento sociálny experiment by som veľmi rád spravil v hocijakej škole, triede, kolektíve ľudí. Veľmi rád by som okrem ich racionálnej inteligencie videl aj empatickú stranu povahy. A hlavne by som rád počul argument prečo zrovna takto vyberám. Mne sa napríklad ten posledný výber páčil najviac. ()

gegina31

Překvapilo mě to, tenhle film byl celkem dobře propracovaný. Přechody z reality v učebně do uměle vytvořené katastrofické situace byly skvělé. Samotnou mě to donutilo přemýšlet nad tím, koho bych si vybrala do krytu. Jen konec mě malinko zklamal. Čekala jsem, že by se mohli propracovat k ideálnímu řešení, koho zachránit a koho ne. Spoiler: Ač poslední možnost byla ta nejmíň logická tím, že byli vybráni lidé, kteří nemají žádné praktické předpoklady k přežití, tak nevím, proč by neměli přežít. Se podívejte na pořad kdo přežije. Vyberou partu ťulpasů a po týdnu si i oheň rozdělají :-D Každopádně se to na konci zvrhlo k řešení milostného trojúhelníku mezi učitelem, studentkou a jejím spolužákem ..... a to prostě není wow konec, který bych u takového filmu čekala. ()

zbyshek

Není to zas tak špatný film. Stále jsem měl pocit, že tento film v sobě dřímá nějaký skrytý podtext. Ať už je to pravda, nebo ne, rozhodně se zpracováním a celkovým námětem jsem spokojen. Pokulhávala sice trochu logika, ale to už tak u filmů je. Nicméně to nenudilo, postapo patří mezi mé vyhledávané tipy filmů, tenhle byl trochu slabší než jiné, ale jisté kouzlo to mělo. Konec bych tedy úplně vynechal, ten tam byl jen k neprospěchu. Herecké výkony nebyly nějak oslňující, s tím souvisely možná trochu dialogy, který nebyly na dobré úrovni. Celkově 58%. ()

Figu

Být učitelskej, tak tenhle biják stoprocentně pouštím každý čtvrtletí pravidelně svojí třídě ve třídách a to nemusí ani běžet zrovna hodina psychologie. Pouštěl bych to na úkor řešení nesmyslnejch matematickejch rovnic u tabule, či psaní posranejch diktátu na s/z. Myslím si, že pro mládež velice zajímavej kousek, plnej otázek, plnej věcí k zamyšlení a následně plnej informací. Opravdu se divím, že se film nelíbí! Já byl nadšen. 80% ()

honajz2

Od filmu, který se jmenuje Filosofové, odehrává se v nějaké mezinárodní škole v Jakartě (do které žádný indonéský student zjevně nechodí) a který by rád byl rozsáhlým filozofickým dílem, bych čekal něco aspoň trochu inteligentního. Abych přesně vystihl, proč je ten film špatný, musel bych rozebrat scénu po scéně, ale to se mi fakt nechce, protože by ten komentář zabral minimálně 10 stránek A4 a stejně by to tady asi nikdo nečetl. Zkusím to teda shrnout pokud možno co nejstručněji. A teoreticky by to šlo jednou větou - Takhle hluboký a závažný myšlenkový experiment nemůže probíhat bez promyšleného pozadí. Ok, atomová válka, bunkr daleko od civilizace. Jenže na základě čeho víme, že za rok to bude venku bezpečné? Jak můžu vybírat 10 lidí, u kterých vím jen jejich povolání (nebo orientaci), ale neznám jejich schopnosti a povahu? U těch ostrovů - jak se dá v tak proměnlivé situaci určit, kde jsou bezpečné zóny? A takových otázek bych položil i víc, ale to už bych to musel rozpitvat opravdu podrobně. Takhle musím říct, že každá z tří variant je jen slabě načrtnutá, ale ani jedna nejde pořádně do hloubky, ani jedna nepromýšlí podrobně všechny možnosti, nepředvídatelné nebo nebezpečné situace a spoustu dalších situací. Tím pádem je to všechno dost povrchní. A tahle povrchnost ze všech možností dělá nepoužitelné. Především ta třetí teorie, té premiantky, je naivní jak sviňa - co kdyby ten její plán nezabral? Někomu by z těch neustálých stísněných prostorů navzdory veškeré zábavě hráblo, zabil by se a co pak? Co když by někomu začalo z té jejich rutiny hrabat? Navíc je ještě naivnější si myslet, že by zrovna takový krásný růžovoučký sluníčkový výběr i s dvěma homosexuály mohl tak dokonale a bezchybně fungovat. Nemohl. Ale režisér tomuhle systému evidentně slepě věří, aniž by promyslel všechny možnosti. Nechci se ale ani zastávat toho učitele, který jde na všechno až moc rozumem a vidí všechno strašně pesimisticky, protože i jeho teorie jsou nedomyšlené a chabé. U všech teorií se taky ukazuje, že místo reálných problému zde dost úřaduje náhoda a to taky podle mě není zrovna dobře. Teoreticky nejlíp a asi i nejrozumněji na to šel ten "impotentní" kluk, ačkoli i jeho teorie má mezery, ale mohla by nějak fungovat i v realitě. Rozhodně ten film dá podněty k zamyšlení - jenže to jsou takové podněty, které byly režisérem nejspíš nezamýšlené. Nehledě na to, že celý experiment nevygraduje nikam a v závěru pak je jeden totální mindfuck zvrat, který nejen že je úplně mimo dosavadní dění, on je úplně mimo obecně. Taky mi mé dosavadní dojmy dost shodil, protože prostě byl úplně mimo. Nechci si tu hrát na bůhvíjak chytrého, nejsem žádný génius a popravdě si o sobě myslím opak, ale tenhle údajně filozofický film mi přišel dost nedotažený a hloupý. Dokázal bych to skutečně rozebrat do detailů, ale už tak je ten můj komentář dost dlouhý. Každopádně kromě obsahu mě to nezaujalo ani formou, která nějaké hlubší přemýšlení u toho filmu dost kazí. Líbilo by se mi, kdyby to zůstalo jen na dialozích a v prostředí té školy, nepotřebuju pro lepší představivost nastolené situace vidět exotické lokace a akčně natočené scény. A fakt mám věřit, že ti krásní mladí modelové bez jakýchkoli vad na kráse (ani brýle tu nikdo nemá!) jak z Beverly Hills 90210 jsou všichni studenti nějaké mezinárodní filozofické školy v Jakartě? Ale no tak...Nápad to byl dobrý, ale musel by ho vzít do rukou někdo, kdo to fakt umí a kdo by vše pořádně promyslel. Úplně nejlepší by byl jen jeden experiment, u kterého by se třeba celá třída rozdělila na čtyři skupiny a každá jednala úplně jinak, přičemž by ten experiment byl do detailů promyšlený a skutečně filozofický. Takhle to jsou tři chabé úvahy, které se dají jednoduše zbořit byť i jednoduchým dotazem. Btw, můžete namítnout, že v situaci těsně před apokalypsou není čas pečlivě promýšlet a zjišťovat, kterých 10 lidí z 20 byste zachránili. Ano, to je pravda. V téhle případě by rozhodovala hlavně náhoda. Ale ve filozofickém myšlenkovém experimentu by náhoda neměla co dělat... 2* () (méně) (více)

necisty

Neuvěřitelně promarněná příležitost. Zajímavý koncept, spousta vizuálních efektů, dobrá hudba a mnohdy i herecké kvality pouze zaobalují strašně hloupou myšlenku. Místo toho, aby si film hrál s našimi myšlenkami a na konci vytvořil spoustu otázek, což by bylo v pořádku, tak vytváří spoustu argumentů - je opravdu nutné, aby si 4 čísla zapamatovala holka s fotogenickou pamětí? To by to opravdu nikdo jiný nedokázal? A i když se povzneseme nad to, že to nebyla skutečnost, což je fakt škoda, že z toho neudělali reálnou simulaci, tak jak si mohla zapamatovat kód z předešlé simulace, kde jakože umřela? Takových kravin tam bohužel bylo strašně moc, ale zkoušel jsem to vydržet jen, abych se dočkal toho, že to učiteli natře vlastně v nejvíce naivní variantě. A aby toho nebylo málo, tak to vlastně celé bylo ještě o něčem jiném. No a ještě... aby těch hřebíků na konci nebylo málo, tak jako máme vážně přemýšlet jen o tom, jestli to opravdu udělal? Obrovské zklamání po zajímavě vyhlížejícím traileru. ()

Dawon

Ach, filozofie, ty proradná, v životě tolik užitečná vědo. Skupinka náctiletých pseudointelektuálů v čele s panem učitelem, který je asi tak trochu blázen a sociopat, nám předvádí, jak se dá báječně zabít poslední středoškolské dopoledne na tropickém ráji pro privilegované smrady. Což takhle střihnout si pár nesmyslných experimentů a rozjímat nad nejhlubšíma hlubinama lidské duše a nad chladnou logikou, která nás všechny neovladatelně zachvátí na pokraji záhuby? A což takhle protkat to celé jen těžko uvěřitelným, iracionálním chováním celé skupinky ať už vevnitř či vně oněch experimentů? Že Vám ani tohle nestačí? A co kdybychom to celé posypali skupinkou mladých, krásných a dokonale vysportovaných lidí, z nichž, pana učitele nevyjímaje, nikdo nemá na těle ani gram tuku? Vše a ještě mnohem víc Vám totiž tento skvost americké kinematografie nabízí! A pokud by se mezi Vámi přece jen stále našlo nějaké zatoulané štěnátko, které by si cestu k tomuhle kousku nedokázalo najít, tak vězte, že nechybí ani ona pomyslná třešnička na dortu v podobě grandiózně retardovaného finále. Skoro si až člověk po shlédnutí říká, jestli on náhodou pan rejža nebyl filozof. ()

Mr.Ripley

Zajímavý konceptuální experiment se svěžím vizuálem a příjemně béčkovým obsazením. Jenom škoda toho nesmyslně nastavovaného konce, jinak se mohlo jednat o sebevědomé čtyřky. ____ Místy mi bylo až nepříjemně, jak ve mě film čím dál objevoval psychopatické choutky - zde ukryté pod rouškou "filozofie". ()

ecceHOMMO

V každom prípade pozoruhodný a nevšedný námet. Niekedy mi síce vývoj udalostí nesadol a príbeh sa ubral úplne inou cestou ako by som si prial, ale aj napriek tomu som bol pohltený postapokalyptickým scenárom (pardón scenármi). A k záveru sa radšej ani vyjadrovať nebudem...Mňa však snímok ako taký oslovil. ()

FritoleXx

Všichni se zde mohou ohánět tím, že After the Dark má nějakou hodnotu a poselství do života. Nepotřebujete k tomu chodit na hodiny filosofie ani to není jeden z těch filmů, u kterého když se na 3 sekundy budete drbat na zadku, tak vám unikne celý smysl příběhu. Pravdou je, že obsahuje pár docela trefných poznámek k životu, ale to neznamená zábavu ani hlubší dopad na diváka. Studenti řeší složité téma a dělají tak rekonstrukci postapokalypsy v dosti zjednodušeném pojetí. Budiž, je to jen výmysl učitele, tak bych odpustil i malinké nesrovnalosti, ale tady je těch nesmyslů hned několik. Ona rovina v bunkru by měla být jen doprovodná vizuální stránka toho, co se děje ve třídě, ale především dialogy k tomu často nepasují a v realitě prostě nedávají smysl. Film tak nakonec přináší divákovi několik otázek k tomu, co je v životě důležité, ale film sám o sobě moc dobře nefunguje. (Poznámka: Nápad sehrání podobných situací ve škole, které donutí žáky přemýšlet o opravdu důležitých věcech, je skvělý příklad toho, jak by mělo fungovat vzdělávání v příslušných předmětech. Přínos společnosti by to pak mělo větší, než nezajímavé přednášky ze školsých norem.) ()

Bobik9

Achjo, to byla zase blbost. Špatný pocit z filmu je o to větší, že se snaží si hrát na hlubokomyslnou věc, která má lidi donutit přemýšlet. Potom jim řekne, že je nejlepší se vzepřít rozumu, přesto že to bude znamenat zánik a potom vám řekne, že i když vás všichni odsoudí k smrti, vy budete v pořádku a ještě s šesti buchtama na ostrově. Nakonec se váš krutý a asociální profesor, který miluje samolibou krávu, rozhodně zabít, ale nemá na to. Ono se na to dalo koukat, ale je to prostě stupidita. Tenhle experiment byl kravina. O hercích nemluvě. ()

zdenny

Říkal jsem si: super, dám se do klidu a vychutnám si nenásilný sociálně-psychologický film. A taky, že do jisté míry celkem ano. Až to trošičku pokazil závěr, který byl zcela prozaický. Přiznám se ale, že jsem to takhle nečekal. Nečekal jsem to ale proto, že bych toto v takovém typu filmu vůbec nepředpokládal. Ale nevadí mi to, protože naprostou většinu filmu jsem si poměrně vychutnával. ()

VanTom

Moc hezký vizuál s povedenou hudbou stejně nedokázaly zastřít nefungující dramatizaci celého konceptu. Samotné filosofování o výběru poloviny lidí ze skupiny (z hlediska logiky, morálky, etiky či prostých sympatií), kteří by se ukryli v bunkru před atomovou apokalypsou a obnovili pak lidskou rasu / civilizaci, bylo přinejmenším zajímavé a už z principu stálo na umělém vykonstruování, ovšem i tak se překroutilo do podivného, protáhlého "romantického" patvaru. A tu závěrečnou "pointu" vztahu mezi učitelem a žákyní jsem si v klidu nechal uniknout. ()

Gunslinger

Zo začiatku sa môžu zdať niektoré myšlienky (ak nie väčšina) nelogické až hlúpe, ale aj tak súhlasím s tým, že na vybudovanie nového sveta by to chcelo trochu inú sortu ľudí. Určite to nechce typ ľudí, ktorí sa v prvom rade pričinili o zánik toho starého.. ()

BMAJTZ

S nápadem bych problém neměl ten mě udržel v postřehu a u filmu jsem se tak vůbec nenudil. Bohužel film naprosto podkopává poslední třetina a to opravdu hodně a a ten závěr to pohnojil úplně nejvíce. Mohlo to být tedy lepší a trochu více vygradované, z nápadu se dalo vytěžit víc. Takto průměr hodně slabé tři hvězdy. ()

DavidS.

Jako edukativní materiál v efektním exotickém provedení ve středoškolských hodinách splolečenských věd budiž... ()

iXtr3m3

Odvážne "kvázi" filozofické dielo, ktoré staví všetko na jednu kartu a to filozovanie o konci sveta. Nemuselo to byť úplne zlé, ale predsa len veľa vecí nesedelo a to od obsadenstva triedy až po absenciu (na to, že mali byť ako filozofovia "ukecaní") kvalitnej obhajoby svojej ďalšej existencie. A záver tam fakt nesedel, skôr by som si vedel predstaviť, aj keď by to bolo predvídateľné, príchod skutočnej apokalypsy a profesor by tak bol žiakov len pripravoval na to, čo prichádza. Škoda, začalo to zaujímavo. ()